دسته ها
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

آشنایی با چرخه احساسات پلاتچیک و جزئیات آن

 • زهرا شفیعی
 • ۱ مهر ۱۴۰۲
 • ۰

امروز خیلی عصبی ام سعی کن اصلا بهم نزدیک نشی، امروز خیلی خوش حالم بیا بهت شیرینی بدم، امروز خیلی ناراحتم میشه یکم تنهام بزاری و این گونه هر روز آدمی با تداعی احساسی متفاوت آغاز می شود و در طول ۲۴ ساعته شبانه روز بار ها تغییر می کند. گاه احساس ترس و اعتماد و انتظار، گاه احساس تعجب و خشم و بیزاری به وجود روح آدمی نفوذ می کند. خنده و غم هم که اصلی ترین احساسات و جدا نشدنی از زندگی تمامی ما به شمار می آیند. این چرخه احساسات ۸ رفتار انسان را تعریف می کند که در واکنش به محرکی خارجی آغاز می شود و بدون هیچ تسلطی با نمایش رفتاری متفاوت به پایان می رسد.

معرفی بهتر چرخه احساسات پلاتچیک با جزئیات کامل و بسیار دقیق

در چرخه پلاتچیک، هر گلبرگ این گل نیلوفر ۸ برگ یادآور بوی خوش و ناخوش احساسات ما انسان ها می باشد. به گونه ای که هرچه بیشتر به نزدیکی میانه گل برسید، رنگ آن احساس پر رنگ تر و شدت بروز آن بیشتر می شود. چه خوب است که به کمک این چرخه به راحتی می توانید احساسات خود را بشناسید، تفکیک کنید و در شرایط متفاوت زندگی آن ها را مهار کنید یا از خود به نمایش بگذارید.

 • مورد اول: بررسی احساسات اولیه

۸ احساس اصلی در وجود تمامی آدم ها شکل گرفته است: خشم، ترس، تعجب، بیزاری، اعتماد، انتظار، غم، شادی

 • مورد دوم: بررسی احساسات متضاد

احساس شادی مقابل غم است.

احساس ترس مقابل خشم است.

احساس انتظار مخالف تعجب است.

احساس بیزاری مخالف اعتماد است.

 • آرون گروپس
 • مورد سوم: بررسی احساسات ترکیبی

این بخش اشاره به ترکیب دو گونه از احساسات با یکدیگر دارد. این احساسات به طور نرمال تشخیص سختی به نسبت یکدیگر دارند، تصور کنید که اگر با یکدیگر به ترکیبی از دو احساس برسند چه می شود. برای مثال:

ترکیب احساسات خشم و انتظار با یکدیگر به حس پرخاشگری تبدیل می شود.

یا ترکیب احساسات بیزاری و ناراحتی با یکدیگر به حس پشیمانی تبدیل می شود.

 به عنوان مثال آخر هم ترکیب احساسات اعتماد و شادی به حس عشق تبدیل می شود.

 • مورد چهارم: بررسی احساسات شدتی

در بررسی درجات شدتی احساسات به رنگ ها و جهت محوریت مرکزی باید توجه کرد. هر چه به محور مرکزی گل نیلوفر نزدیک تر شوید، رنگ گلبرگ تیره تر می شود. برای مثال:

در احساس لذت بیشترین درجه، خوشی زیاد و کمترین درجه نمایش رفتاری در احساس آرامش است.

در احساس ترس بیشترین درجه، وحشت زیادی و کمترین درجه نمایش رفتاری در احساس دلهره است.

چرخه احساسات پلاتچیک

دو قدرت اساسی تشکیل دهنده دوار احساسات در وجود ما

 1. بررسی، شناسایی و نام گذاری احساسات برای مهار حالات و تقویت هوش هیجانی
 2. بررسی و شناسایی احساسات مکمل و مشابه برای تغییر حالات و رفتار

از دلایل اصلی شدت گرفتن عکس العمل احساسی مقابل عمل محرک، آشنا نبودن با شیوه ی درست کنترل احساسات می باشد. پس بهتر است سواد عاطفی خود را با یادگیری از دوار پلاتچیک افزایش دهید تا به درک قابل قبولی از روش های کنترل احساسات درونی خود برسید.

از این چرخه چه بهره ای می توانید داشته باشید؟

احساسات و تفکر عاقلانه دو بخش مجزا از یکدیگر هستند. چرا؟ چون هر آدمی اختیار انتخاب تصمیمات زندگی خود را به دو روش مطرح شده عاقلانه و یا کاملا دلی دارد. به گونه ای که اگر دل و احساسات خود را کنار بگذارد، برای حل مشکل خود عاقلانه تصمیم می گیرد اما اگر عقل و اندیشه خود را کنار بگذارد، برای حل مشکل خود کاملا احساسی تصمیم می گیرد.

این چرخه دایره لغات آدمی را برای توصیف احساسات گسترده تر می سازد به گونه ای که می تواند به راحتی به تشخیص احساسات از یکدیگر و به درک ترکیب دو احساس با یکدیگر برسد.

 در این چرخه هوش هیجانی به بالا ترین درجه از تقویت خود می رسد. اما این هوش هیجانی چه تعریفی دارد؟ هوش هیجانی یعنی شخص توانایی حفظ آرامش، خویشتن داری و تمرکز کافی در موقعیت های استرس زا را در وجود خود دارد. این اشخاص در اکثر مواقع به نسبت دیگران روحیه ی انعطاف پذیر تر و چابک تری داشته و عملکرد تیمی قوی تری دارند.

اگر تمایلی به ارتباط گیری های موثر با دیگران را در روحیه خود نمی بینید، بهتر است چرخه را الگوی رفتاری خود برای بروز واکنش های احساسی قرار دهید.

با یادگیری دوار احساسات، قابلیت درک آدم ها را وجود خود بیشتر رشد می دهید.

پس از شناسایی احساسات چه می توان کرد؟

حال تا این بخش از مقاله با تمامی احساسات که ۸ مورد را شامل می شد، آشنا شدید. بهتر است بدانید که از همین الان این احساسات بیشتر در شما دیده خواهند شد، پس به جای حواس پرتی های بیجا باید به فکر کنترل کردن رفتار های خود مقابل دیگران باشید. برای شروع چند لحظه آرام بمانید و نفسی عمیق بکشید. با این روش صبر کردن را به خوبی بیآموزید و تمامی احساسات تجربه شده خود را به روی کاغذی یادداشت کنید. چون نوشتن تجربیات احساسی، جریان فکری شما را تقویت می کند و از شدت های ریز و درشت حاصل شده می کاهد.

احساسات در بزرگسالان

آموزش چگونگی بروز نشانه های احساسی به کودکان

از کودکان خود هرگز غافل نشوید. وقت های زیادی را برای صمیمیت بیشتر بین خود و فرزند خود، برنامه ریزی کنید. این نزدیکی به شما مادر یا پدر عزیز، فرصت آشنایی بیشتری با نگاه به زندگی خصوصی کودک می دهد. این گونه از کمبود ها و درد های کودک خود آگاه می شوید تا با هم صحبتی های عاقلانه به رفع آن ها بپردازید. والدین گرامی لطفا درک کنید و روش های کنترل احساسات کودکان خود را جدی بگیرید.

چرخه احساسات در کودکان

صحبت پایانی:

تمامی ما به اشتباه فرض می گیریم که اگر با احساسات خود آشنا نشویم، زندگی بهتری پیش رو خواهیم داشت و غرق در شنای زندگی احساسی نمی شویم. اما به این موضوع فکر نمی کنیم که اگر احساسات منفی خود را کنترل نکنیم، ممکن است عزیزان زندگیمان را از خود دور بسازیم و دیگر آن ها هرگز دوستمان نداشته باشند. حال برای پیشگیری از این درد چه باید کرد؟ بهتر است برای شروع به درک درستی از احساسات و شیوه های رفتاری و کنترلی برسید تا از درگیری با این مشکل رها و آسوده خاطر باشید.

روش های انتقال احساسات به دیگران و روش های کنترل احساسات حسادت بار را با اشاره به روی لینک های داده شده به آشناییت بیشتر برسید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *