دسته ها
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳

معبد لوتوس هند و ویژگی های تماشایی آن

  • سمیه نیک فرجام
  • ۳۱ شهریور ۱۴۰۲
  • ۰

معبد لوتوس هند یک بنای تاریخی با معماری دیدنی محسوب می شود. این بنا شکل نیلوفر آبی ساخته شده است و از این جهت ویژگی های زیادی دارد.

معبد لوتوس یکی از سازه های دیدنی در هند با ویژگی های گردشگری متنوع خود از جذابیت های زیادی برخوردار است. این معبد هر ساله بازدیدکنندگان و گردشگران زیادی دارد که از آن دیدن می کنند.

آشنایی با معماری لوتوس

معرفی دیدنی های معبد لوتوس:

این سازه امروزه به سازه نیلوفر آبی شهرت دارد. علت شهرت این بنا نوع معماری ویژه ای بوده که شاید در کمتر جایی از دنیا نظیر آن را مشاهده کنید. بنایی با دیدنی های شگفت انگیز و جاذبه های متنوع خود که هر ساله می تواند در جذب توریست این منطقه اهمیت داشته باشد. این بنا در شمار معروف ترین معبدهای دنیا همچون معبد میجی قرار دارد.

معبد لوتوس هند

برای بازدید از این معبد با به دهلی روید. معبدی که به عنوان یکی از بزرگ ترین معبدهای مادر جهان شناخته می شود. ین معبد که قبلا هم گفته شد به معبد نیلوفر آبی شهرت پیدا کرده است. در واقع این بنا یکی از ۸ معبد مشهور در شبه قاره هند به شمار می آید. سکوت و مناجات در این معبد نیز تجربه ای ویژه بوده که باید ان را حس کنید. در این معبد مراسم های زیادی نیز برگزار می شوند.

معماری لوتوس

ویژگی های معبد:

این بنا با وجود معماری های زیبای خود از اهمیت زیادی برخوردار است. معمار این بنا یک فرد ایرانی بهایی بوده و نام او فریبرز صهبا می باشد. طرح معماری این بنا بسیار دیدنی است و زیبایی های زیادی برای علاقه مندان دارد. شاید این معماری نیلوفری شکل را در کمتر جایی از دنیا دیده باشید. یک بنا با ویژگی های منحصر به فرد که حتما باید از زیبایی های آن دیدن کنید.

  •  آرون گروپس

معماری زیبای لوتوس

به معمار این بنا نیز جوایز زیادی تعلق گرفته است. معماری این بنا در سال ۱۹۸۶ تکمیل شده است. در ساخت این بنا از ۲۷ گلبرگ استفاده شده و در ساخت ان نیز بتن به کار رفته است. سنگ مرم سفید نیز قسمت هایی از این بنا را پوشانده و از سنگ های یونانی نیز در ساخت این بنا کار گرفته می شود .

هر یک از ۹ طرف در این ساختمان دارای سه گلبرگ بوده و درب ورودی تالار ان نیز دارای ۹ در است. نورگیری در فضای این معبد نیز به شکل مناسبی صورت گرفته و از لا به لای گلبرگ های ان نیز این نور به خوبی مشاهده می شود. بادگیرهای ایرانی نیز به این فضا کمک می کند تا معماری ان جلوه بهتری داشته باشد.

بازدید از بنای لوتوس

ارتفاع این بنا ۲۷/۳۴ متر و قطر ان نیز ۷۰ متر می باشد. درون این معبد نیز می توانید با معماری های زیبایی رو به رو شوید. این بنا به شکل ویژه ای ییانگر یک معماری خاص بوده و توجه شما را جلب می کند. امروزه این بنا از مکان های دیدنی هندوستان است.

معماری درون معبد:

معبد لوتوس هند در معماری درونی نیز سادگی ویژه ای داشته و از این حیث توجه شما را جلب می کند. عبادت کردن این معبد یک تجربه ویژه بوده که حتما باید از آن لذت ببرید و برای خود خاطره سازی کنید. این معبد ویژگی های دیگری نیز داشته که شما با ان ها آشنا خواهید شد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *