دسته ها
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲

درمان آنسفالوپاتی کبدی و روش های تشخیص و بهبود این بیماری

 • شقایق ایران دوست
 • ۲۹ شهریور ۱۴۰۲
 • ۰

آشنایی با درمان آنسفالوپاتی کبدی و شناخت بهتر این بیماری به شما کمک می کند تا بتوانید از بروز مشکلات زیاد در این زمینه پیشگیری کرده و در نهایت زندگی بهتری داشته باشید. برای دریافت اطلاعاتی بهتر تا پایان این بخش با ما باشید.

آنسفالوپاتی کبدی یکی از بیماری هایی میباشد که می تواند منجر به زوال بیش از حد کبد در شما شود از این رو بهتر است سعی کنید با این بیماری و نشانه هایی که ممکن است داشته باشد آشنا باشید. در ادامه شما را با روش های درمان آنسفالوپاتی کبدی آشنا می کنیم.

بیماری کبدی و درمان آن

آشنایی با درمان آنسفالوپاتی کبدی

آنسفالوپاتی کبدی یکی از بیماری هایی می باشد که از زوال مغز ایجاد می شود و می تواند سموم زیادی را به خون شما وارد نماید. در واقع این مورد می تواند مشکلات بی شماری را با خود به همراه داشته باشد و اگر می خواهید از این بیماری در امان بمانید باید با نشانه ها و انواع آن و همچنین درمانش نیز آشنا شوید تا در صورت نیاز برای درمان سریع تر اقدام کرده تا مشکلی برای شما ایجاد نشود.

در واقع این بیماری برای افرادی می باشد که آسیب های شدید کبدی دیده اند و کبد ان ها نمی تواند به خوبی کار کند در نتیجه خون تصفیه نشده و از بدن خارج نخواهد شد. در این حالت سموم در بدن شما جمع شده و به سایر ارگان های مهم بدن آسیب می رساند. این بیماری دارای دو نوع حاد و مزمن می باشد و می تواند به عملکرد مغز شما نیز آسیب های شدیدی وارد نماید از این رو بهتر است اطلاعاتی در این مورد داشته باشید زیرا این بیماری در نوع حاد و طولانی مدت می تواند منجر به از دست رفتن هوشیاری فرد شده و در نهایت فرد به کما خواهد رفت.

انواع بیماری

آنسفالوپاتی کبدی دارای سه نوع می باشد و هر کدام از این سه نوع نوع خاصی از بیماری می باشد و می تواند تاثیرات بسیار گوناگونی بر بدن فرد داشته باشند از این رو بهتر است با همه آن ها آشنا شوید.

بهبود آنسفالوپاتی کبدی

 • آرون گروپس
 • مبل و میز

آنسفالوپاتی کبدی نوع A

این بیماری در صورتی رخ می دهد که مشکل کبد شما بیش از حد باشد و درجه بالایی داشته باشد و باید بدانید که این حالت برای افراد سالم ایجاد نمی شود و تنها در صورتی که دارای مشکلات و بیماری های خاص باشید امکان دارد این مورد برایتان ایجاد شود. از مهم ترین دلایل ایجاد شدن این بیماری می توان به استفاده از الکل و عفونت های هپاتیتی اشاره کرد.

نوع B

این مورد زمانی ایجاد می شود که خون از کبد عبور نکرده و از اطراف آن عبور کند در نتیجه تصفیه نخواهد شد و ممکن است عفونت های ان به سایر ارگان های مهم و حساس بدن برسد. ناهنجاری های سرشتی و تروما از شایع ترین علت های این مورد می باشد و باید حواستان جمع باشد که اگر دارای شرایطی از این بیماری هستید مورد پایش قرار بگیرد تا مشکلات بد تری برای شما ایجاد نشود.

نوع C

سیروز کبدی یکی از بد ترین بیماری های کبدی می باشد و معمولا درمان نمی شود زیرا فرد در بد ترین حالت متوجه بیماری خواهد شد و قبل از آن نشانه ای مبنی بر این بیماری در او پیدا نمی شود. این نوع از آنسفالوپاتی کبدی مرتبط با افرادی مکی باشد که دارای سیروز کبدی می باشند. در واقع در این بیماری کبد به مرور زمان کارکرد خود را از دست خواهد داد و نمی تواند سموم را از خون پاک نماید در نتیجه مشکلات زیادی برای فرد ایجاد می شود. اگر احساس می کنید که این بیماری در شما وجود دارد برای تشخیص دقیق تر باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید.

نشانه های مشکلات کبدی خاص

نشانه های این بیماری

آنسفالوپاتی کبدی دارای نشانه های خاصی می باشد که باید به آن ها آگاه باشید در غیر این صورت نمی توانید این بیماری را تشخیص داده و در نتیجه مشکلات بد تری برای شما ایجاد می شود و ممکن است زمان طلایی درمان را نیز از دست بدهید. از مهم ترین نشانه های این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • مشکلات شدید در تفکر افراد مبتلا
 • گیجی
 • فراموشی
 • استرس
 • اضطراب زیاد
 • تشنج
 • لرز شدید
 • حرکات آهسته و کند
 • تنفس با بوی شیرین و یال ترشیده
 • تغییرات شدید خلقی و شخصیتی
 • لرزش شدید در دست ها و پا ها

تشخیص این بیماری

برای درمان آنسفالوپاتی کبدی باید ابتدا این بیماری و نوع ان تشخیص داده شود. برای این که تشخیص ها دقیق تر باشند باید توسط متخصص مغز و اعصاب مورد بررسی و معاینه قرار بگیرد و تنها داشتن این نشانه ها نمی تواند دلیلی بر وجود این بیماری در بدن شما باشد. در واقع متخصص آزمایش هایی مانند آزمایش خون، ام آر آی و اسکن های مغزی را انجام می دهد و بر همین اساس تشخیص های لازم در این زمینه داده می شود.

 درمان آنسفالوپاتی کبدی

درمان

 • برای آنسفالوپاتی کبدی درمان های مختلفی وجود دارد و این مورد از بیماری هایی می باشد که درمان پذیر می باشد و شما می توانید به راحتی این مورد را درمان نمایید.
 • البته این مورد برای هر فردی مخصوص می باشد و برای مثال اگر استفاده بیش از حد از پروتئین ها منجر به ایجاد این بیماری شده باشد باید برای درمان بهتر همراه با استفاده از دارو هایی که متخصص می دهد استفاده از مواد پروتئینی را برای بدن خود به حداقل برسانید.
 • مصرف مواد غذایی مانند گوشت قرمز، تخم مرغ و ماهی در این بیماری باید کاهش داده شود تا فرد بتواند سلامت خود را بدست آورد.
 • برای درمان این بیماری آنتی بیوتیک های مختلف و لاکتولوز تجویز خواهد شد و با استفاده از آن ها جذب سموم از خون شما کاهش پیدا خواهد کرد.
 • بسیاری از افراد ممکن است به دنبال درمان های گیاهی در این بیماری باشند که باید بدانید استفاده از ریواس می تواند این مشکل را تا حدودی کاهش داده و در درمان این بیماری موثر واقع خواهد شد.

حال که با درمان آنسفالوپاتی کبدی آشنا شدید باید بدانید که پیشگیری کردن از بیماری ها می تواند هزینه ای کم تر با خود به همراه داشته باشد از این رو نیاز است تا بدانید که با رعایت یک سری نکات می توانید از بروز این مدل از بیماری ها در امان باشید. در ادامه شما می توانید یک سری اطلاعات دیگری در مورد درمان هیپرولمی و درمان چسبندگی ریه  نیز مشاهده نمایید و برای این کار کافی است تا از لینک های داده شده در این زمینه استفاده کرده تا بتوانید وارد صفحات مربوطه شوید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *