دسته ها
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

دلیل گل ندادن گل محمدی چیست؟ و چطور رفع می شود؟

  • حکیمه فهیمی
  • ۲۱ شهریور ۱۴۰۲
  • ۰

گل محمدی یکی از گل های معطر و زیبا است که وجود آن در هر خانه ای علاوه بر زیباسازی مزایای طبی نیز دارد. اگر با عدم گلدهی این گل روبرو هستید و به دنبال دلیل گل ندادن گل محمدی هستید مطالعه این مطلب پیشنهاد می شود.

گل محمدی به خانواده رز متعلق است و به علت عطر خوشی که دارد بسیار پرطرفدار است. اما برای برخی کاربران این سوال ایجاد شده که دلیل گل ندادن گل محمدی چیست؟ با ادامه مطلب همراه ما باشید تا با دلیل و راه حل این مشکل آشنا شوید.

آشنایی با دلیل گل ندادن گل محمدی

گل محمدی یکی از اعضای خانواده رز می باشد و به خاطر گل های زیبا و خوش عطرش بسیار پرطرفدار است. وجود این گل در هر خانه ای علاوه بر زیبایی، عطر و رایحه ای دلنشین را به همراه دارد. گل محمدی علاوه بر جنبه زیبایی برای مصارف عطر سازی، کاربردهای طبی و غذایی هم مورد استفاده قرار می گیرد.

ساده ترین و آشناترین کاربرد گل محمدی در صنایع غذایی گلاب گیری است. البته این گل در پیشگیری و درمان بیماری هایی مانند یبوست هم موثر می باشد. به این ترتیب اگر قصد پرورش گل زیبا و معطری را در باغچه یا گلدان منزل دارید که خواص مختلفی هم داشته باشد، گل محمدی انتخاب خوبی خواهد بود.

این گل خزان دار در پاییز و با شروع فصل سرما خزان می کند. اما در فصل گل دهی برخی پرورش دهندگان گل محمدی با عدم گلدهی آن روبرو می شوند و برای آن ها جای سوال است که دلیل گل ندادن گل محمدی چیست؟ در ادامه مطلب به برخی دلایل این موضوع اشاره می شود.

عدم دریافت نور کافی

نور در رشد و سلامت گیاهان نقش مهمی دارد و می توان گفت بدون نور خورشید وجود گیاهان امکان پذیر نیست. گل محمدی یکی از گیاهانی است که به نور فراوان نیاز دارد. به این ترتیب عدم دریافت نور کافی می تواند دلیل گل ندادن گل محمدی باشد. به این ترتیب باید این گل در مکانی پر نور قرار داشته باشد و حداقل ۵-۶ ساعت در روز نور کامل دریافت کند.

  •  آرون گروپس

گل محمدی اگر در سایه رشد کند به گل نمی رود و یا گل هایی ضعیف و کوچک تولید می کند. این گل باید حداقل تا قبل از ظهر، نور آفتاب را به طور کامل و مستقیم دریافت نماید. گل محمدی را دور از درختان کاشته تا مانع دریافت نور آن نشوند. به طور مثال بخش های مسطح باغچه یا تپه های کم شیب برای کاشت این گل مناسب هستند.

حتی اگر گل محمدی را در گلدان پرورش می دهید باز هم شرایطی مشابه کاشت در باغچه نیاز دارد. زیرا باید این گل در هر شرایطی نور خورشید را دریافت نماید. در غیر این صورت ریزش برگ ها و عدم گلدهی ایجاد می شود. برای دریافت نور کافی گلدان گل محمدی را در فاصله کمتر از ۹۰ سانتی متر نسبت به یک پنجره نورگیر جنوبی قرار داده تا نور کافی برای گیاه تامین شده و رشدش به حداکثر برسد.

دما و رطوبت نامناسب

دلیل دیگر برای گل ندادن گل محمدی به دما و رطوبت نامناسب باز می گردد. بهترین شرایط دما و رطوبتی برای این گل دمای نه خیلی گرم و نه خیلی سرد و رطوبت متوسط می باشد. به بیان دیگر گل محمدی در نواحی معتدل بهترین شرایط رشد و گلدهی را دارد. برای گل دادن دما باید حدود ۱۵-۲۰ درجه سانتی گراد و رطوبت هوا هم بیشتر از ۶۰ درصد باشد.

نکته مهم این است که اگر ۱۵ روز قبل از شروع گل دهی دما در بازه ۰-۵ درجه سانتی گراد قرار گیرد، میزان و کیفیت گل ها خیلی افزایش پیدا می کند. در ضمن اگر گل محمدی در باغچه کاشته شده بهتر است حدود ۸ سانتی متر مالچ روی خاک ریخته تا رطوبت آن حفظ شود. پژوهش ها نشان می دهد گیاهان دارای مالچ نسبت به گیاهان فاقد آن رشد سریعتری داشته اند.

خاک نامناسب

گل محمدی برای رسیدن به گلدهی به خاک غنی با مواد غذایی بالا نیاز دارد. در صورت نامناسب بودن شرایط خاک با عدم گلدهی روبرو خواهید بود. این گل برای گل دادن و رشد بیشتر در فصل بهار و تابستان به کودهای با مواد ماکرو و میکرو نیاز دارد. کودهای با پتاس بالا هم می تواند به گلدهی آن کمک کند.

یکی از کودهای مناسب برای گل دهی این گیاه کود NPK12-12-36 می باشد. نکته مهم دیگر درباره خاک مناسب برای نگهداری گل محمدی پی اچ یا اسیدیته آن است. اسیدیته ایده آل برای خاک گل محمدی بین ۵.۵-۷.۵ می باشد. بهترین خاک برای این گل خاک گلدان رسی یا خاک گلدان ماسه ای خواهد بود.

خاک انتخابی بایستی زهکشی خوبی داشته زیرا در غیر این صورت ریشه گیاه از بین می رود. در ضمن همانطور که اشاره شد خاک باید پر از مواد مغذی و عناصر حیاتی مورد نیاز گیاه باشد. فرقی ندارد خاک بر پایه ماسه باشد یا رس. در هر دو حالت می توان با اضافه کردن کمی مواد طبیعی مانند پوسته موز یا کود حیوانی و … آن را تقویت نمایید.

به یاد بسپارید اگر گل محمدی را در باغچه می کارید همه علف های هرز آن محدوده را حذف کرده تا عناصر حیاتی خاک بیشتر در اختیار گل محمدی قرار گرفته و رشد خوبی داشته باشد. در ضمن ترکیب خاک پایه با کمپوست به بهبود بافت و افزایش ظرفیت زهکشی آن کمک موثری می کند.

آبیاری بیش از حد

این گل برای رسیدن به مرحله گلدهی به آبیاری منظم و اصولی نیاز دارد. گل محمدی به کم آبی مقاوم بوده ولی آبیاری کم یا بیش از حد می تواند در گل دادن این گیاه تاثیر منفی داشته باشد. ضمنا برای آبیاری آن از آب با املاح کم استفاده شود.

آفات و بیماری ها

اگر موارد بالا برای گل محمدی رعایت شد ولی همچنان گل محمدی گل نمی دهد، احتمالا آفات یا بیماری دلیل این مشکل است. برخی از آفات و  بیماری ها مانند سفیدک، قارچ ها، شته و شپشک می توانند گیاه را تضعیف کنند و سبب کاهش رشد و گلدهی گل محمدی گردند. برای رفع این مشکل از سموم کشاورزی مخصوص استفاده شود.

خاک این گیاه ضمن مرطوب بودن نباید خیس و غرقابی باشد. خاک باید بتواند میزان آب اضافی را از خود عبور دهد. برای آبیاری دقت کنید حداقل سه سانتی متر از خاک سطحی گل محمدی خشک بوده و رطوبتی وجود نداشته باشد. ضمنا در دو سال ابتدایی کاشت گل محمدی آبیاری بایستی در دفعات زیاد انجام شود اما بعد از تثبت گل در خاک به آبیاری مداوم نیاز نیست.

در پایان اگر علاقمند هستید تا با راه های افزایش گلدهی گل محمدی و روش کاشت گل محمدی آشنا شوید روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *