دسته ها
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳

برای افزایش ماندگاری ریمل چه کار کنم؟

 • حکیمه فهیمی
 • ۱۷ شهریور ۱۴۰۲
 • ۰

ریمل یکی از مهم ترین لوازم آرایش به شمار می رود که در اشکال مختلفی وجود داشته و سبب تیره، ضخیم، بلند و برجسته سازی مژه ها می شود. اگر به دنبال راهکاری برای افزایش ماندگاری ریمل خود هستید مطالعه این مطلب پیشنهاد می شود.

ریمل یکی از لوازم آرایش پر استفاده می باشد که اجزای اساسی آن شامل رنگدانه، روغن، موم و مواد نگهدارنده می باشد. رایج ترین شکل ریمل به صورت مایع می باشد. هر چند وسیله آرایشی دارای یک طول عمر مشخص می باشد ولی می توان با روش هایی که در ادامه مطلب اشاره می شود سبب افزایش ماندگاری ریمل شد.

راهکارهای افزایش ماندگاری ریمل

یکی از محبوب ترین و پر استفاده ترین لوازم آرایشی، ریمل است. این محصول طول عمر کوتاهی دارد و استفاده نادرست از آن می تواند منجر به عفونت های چشمی شود. از این رو لازم است هر سه ماه یک بار آن را تعویض کنید. ریمل سبب تیره، ضخیم، بلند و برجسته شدن مژه ها می شود.

این لوازم آرایشی معمولا در اشکال مایع، پود یا کرم وجود دارد. ریمل فرمول ساخت مختلفی دارد با این حال بیشتر آن ها همان اجزای اساسی رنگدانه، روغن، موم و مواد نگهدارنده را شامل می شوند. رایج ترین شکل ریمل به صورت مایع می باشد. اگر می خواهید مژه های فوق العاده ای داشته باشید، ریمل به کمک شما خواهد آمد.

برای زیباسازی چشم ها از ریمل، خط چشم و سایه چشم استفاده می شود. ممکن است در مواقعی سایه چشم حذف شود ولی معمولا ریمل استفاده می شود و ضخامت مژه ها افزایش یافته و زیباتر دیده می شود. حتی اگر ریمل به تنهایی استفاده شود، باز هم چهره شما متحول خواهد شد.

همانگونه که انتخاب و نگهداری ریمل به طور معمول آسان نیست، پیدا کردن یک ریمل مناسب و کاملا مطابق سلیقه نیز اندکی دشوار است. به این دلیل هنگامی که ریمل عالی را تهیه می کنید،  دیگر نمی خواهید از آن دست بکشید. متاسفانه بیشتر ریمل ها خیلی زود خشک می شوند به ویژه در فصل تابستان که گرمای زیاد سبب خشک شدن سریعتر آن می شود.

 • آرون گروپس

به این ترتیب در راستای استفاده از ریمل گاهی خشک شدن آن چالش برانگیز است. از این رو تصمیم گرفتیم در مورد راه های افزایش ماندگاری ریمل صحبت کنیم. از جمله این روش ها عبارت است از:

آب داغ

برای رفع خشکی ریمل، برس آن را زیر آب داغ بگیرید.  بعد آن را درون تیوپ ریمل آغشته نموده و به دیواره های داخلی بکشید. گرما سبب نرم شدن محتویات لوله می گردد. در نتیجه بهتر می توانید از محتویات آن استفاده نمایید. ضمنا یک برس ریمل تمیز هم خواهید داشت.

عدم پمپاژ

وقتی محتویات داخل ریمل به کندی خارج می شود ممکن است وسوسه شوید که لوله آن را پمپاژ نمایید. هر چند با این کار میزان بیشتری از محتویات ریمل خارج می شود ولی هوا به داخل آن وارد شده و سبب خشک شدن زودتر محتویات ریمل می گردد.

محلول نمکی یا مایع لنز

یکی دیگر از روش های افزایش ماندگاری ریمل این است که وقتی محتویات ریمل خشک می شود، می توانید به آن محلول نمکی یا مایع لنز اضافه نمایید. به این ترتیب ۴-۵ قطره از این محلول را اضافه و به کمک برس ریمل آن را مخلوط کنید. می توانید ۲-۳ مرتبه این کار را در مدت استفاده از ریمل امتحان کنید.

بسته نگه داشتن درب ریمل

هر مرتبه که از ریمل استفاده می کنید تیوپ آن در معرض هوا قرار می گیرد. هوا سبب خشک شدن سریع محتویات آن می شود. هنگامی که برس ریمل را خارج می کنید، درب ریمل را ببندید. برای این کار از دستمال تمیز یا انگشتان که خوب ضد عفونی شده استفاده تا میکروبی به لبه ظرف نرسد.

یخچال

اگر از لوازم آرایشی خود مانند ریمل به طور منظم استفاده نمی کنید، بهترین روش برای حفظ و افزایش ماندگاری آن، نگهداری در یخچال می باشد. دمای پایین یخچال سبب حفظ محصولات آرایشی خواهد شد. البته ممکن است سرمای یخچال سبب غلیظ شدن ریمل شود که استفاده از آن دشوار می شود ولی با این کار به جای سه ماه می توانید دوام آن را به ۶ ماه افزایش دهید.

برداشتن مواد از ابتدای تیوپ ریمل

وقتی حجم ریمل کاهش یافت، ممکن است است بخواهید با پمپ میله به داخل تیوپ ، میزان ریمل بیشتری از آن خارج شود. ولی این کار را انجام ندهید چرا که پیشتر نیز اشاره شد که این عمل سبب وارد شدن هوا به داخل ظرف ریمل شده و زودتر خشک می شود. به این ترتیب اگر می خواهید ریمل بیشتری بردارید، برس را به دیواره تیوپ ریمل کشیده و با حرکتی آهسته میزان ریمل بیشتری خارج کنید.

تا چه مدت می توان ریمل را نگهداری کرد؟

ریمل جزو محبوب ترین لوازم آرایش محسوب می شود که برای زیباسازی چشم ها به صورت مداوم مورد استفاده قرار می گیرد. دقت کنید برای کاهش عوارض چشم ناشی از استفاده طولانی مدت ریمل، از زمان باز شدن درب آن فقط سه ماه تاریخ انقضا دارد. پس از این مدت باید آن را دور بیندازید.

برای اطلاع از مدت زمان اعتبار هر محصول تاریخ تولید و انقضای درج شده روی جعبه آن را مطالعه کنید. در حقیقت ریمل طول عمر کوتاهی دارد. برای کاهش عفونت چشمی بهتر است هر سه ماه یک بار تعویض شود. چرا که اگر مواد آرایشی بیش از حد مجاز مورد استفاده قرار گیرند، باکتری و میکروب ها به راحتی رشد کرده و به سلامت فرد آسیب می زنند.

نکات مهم برای استفاده از ریمل

در جهت افزایش ماندگاری ریمل می توانید از نکات مهم زیر کمک بگیرید:

 • کارشناسان توصیه می کنند هر سه ماه یک بار ریمل خود را تعویض کنید. هر بار که از ریمل استفاده می شود، گروهی از باکتری و میکروب ها به برس ریمل هجوم می برند.
 • هرگز از ریمل برای چشم های ملتهب و تحریک شده استفاده نکنید. در این شرایط ریمل هم سبب التهاب بیشتر چشم شده و هم برس آن آلوده شده و ممکن است در آینده نیز خارش و تورم چشم را سبب شود.
 • اگر بعد از استفاده از ریمل چشم ها شدیدا تحریک شده و با خارش و سوزش همراه شد به پزشک مراجعه کنید.
 • دست ها را قبل از استفاده از هر نوع ماده آرایشی چشم ها شستشو دهید. زیرا ممکن است باکتری های روی دست سبب بروز عفونت های چشمی گردند.
 • دقت کنید که وسایل آرایشی و بهداشتی تمیز باشند و فاقد هر نوع گرد و غبار یا آلودگی برای استفاده در ناحیه چشم باشند.
 • اگر چندین ماه است که از محصولی آرایشی استفاده نمی کنید، آن را دور انداخته و از لوازم آرایشی تاریخ گذشته هرگز استفاده نکنید.

 • اگر به ریمل فوت کنید باکتری های دهان به آن منتقل شده و رشد کرده و ممکن است سبب عفونت چشم گردند. از این رو هرگز این کار را انجام ندهید.
 • لوازم آرایشی را به طور مشترک استفاده نکنید. اگر از ریمل به صورت اشتراکی استفاده شود ممکن است موجب انتقال عفونت چشمی مانند ورم ملتحمه گردد. چه بسا قرار گرفتن در معرض حتی اندک ویروسی نیز منجر به عفونت ناخوشایند چشمی گردد. از علائم عفونت ویروسی چشم می توان به تورم پلک ها و التهاب سفیدی چشم اشاره کرد.
 • به طور مثال کنه ها در فولیکول مژه بیشتر افراد زندگی می کنند. ممکن است این کنه ها در صورت استفاده اشتراکی از وسایل آرایشی به چشم شما هم انتقال یابند.

 • هر سه ماه یک بار ریمل خود را تعویض کنید. مژه ها به شکل طبیعی روی خود باکتری دارند. به محض استفاده از برس آرایش روی مژه، برس آلوده می شود. در طی زمان این برس آلوده سبب تجمع باکتری در تیوپ ریمل هم می شود. به این ترتیب با استفاده از محصول احتمال عفونت چشم یا واکنش آلرژیک ایجاد می شود.
 • ممکن است تکه های مواد آرایشی در چشم فرود آمده و سبب قرمزی و تحریک آن شوند. اگر سطح چشم با برس آلوده یا مداد آرایش خراشیده گردد، عفونت چشمی ممکن است بروز کند.
 • سعی کنید لوازم آرایشی را در دمای مناسب، مکان خشک و خنک و به دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید. قرارگیری لوامز آرایشی در معرض گرما و آفتاب سبب خشک و خراب شدن آن ها می شود.
 • در صورت وجود عفونت چشمی یا هر نوع تحریک و قرمزی چشم از مواد آرایشی مانند ریمل استفاده نکنید. صبر کنید بهبود یابد بعد از آن استفاده کنید.

نشانه های فاسد شدن ریمل

ریمل در صورت فاسد شدن بوی نامطبوعی شبیه بوی گازوئیل پیدا می کند. همچنین محتویات و بافت آن تغییر می کند. زیرا در صورت فاسد شدن مواد داخل آن سفت و خشک می شوند. اگر بعد از استفاده از ریمل چشم ها با خارش، سوزش و التهاب همراه شد نشانه فاسد بودن ریمل است.

نشانه دیگر فاسد شدن ریمل این است که برای پاک کردن آن با مشکل روبرو می شوید همچنین مژه ها ریزش دارند.

تفاوت ریمل معمولی و ضد آب

ریمل های ضد آب بیشتر به مژه و ناحیه چشم آسیب می زنند چرا که به سختی پاک می شوند و موجب مالش زیاد چشم ها می گردند. معمولا موقع پاک کردن ریمل ضد آب تعدادی مژه نیز کنده می شود. توصیه می شود برای جلوگیری از ریزش مژه بیشتر از ریمل های معمولی استفاده کنید.

خطرات خوابیدن با ریمل

این که قبل از خواب آرایش چشم ها را پاک کنید بسیار اهمیت دارد. اگر آرایش چشم از بین نرود، نه تنها سبب مسدود شدن منافذ پوست شده بلکه موجب تحریک، التهاب و عفونت آن هم می گردد. در نتیجه التهاب پلک ها می تواند منجر به از دست دادن مژه ها گردد. خوابیدن با آرایش چشم از جمله ریمل می تواند سبب تحریک چشم گردد.

ضمنا اگر آرایش چشم روی بالش تماس یابد هنگام خواب به احتمال زیاد به چشم وارد شده و سبب سوزش چشم ها می شود. در نتیجه ممکن است سبب خراشیده شدن قرینه گردد. این امر موجب بروز عفونت های چشمی می گردد. ضمنا در اثر خشک شدن ریمل مژه هنگام خواب، ممکن است مژه ها دچار ریزش شوند.

به این ترتیب با توجه به خطراتی که عدم پاک کردن ریمل هنگام خواب به دنبال دارد از این رو هرگز با چشم های دارای آرایش نخوابید. مطمئن شوید که قبل از خواب آرایش چشم ها را کاملا پاک کرده اید.

طریقه انتخاب بهترین ریمل

حال که با روش های افزایش ماندگاری ریمل آشنا شدید. بد نیست بدانید چگونه بهترین ریمل را انتخاب کنید. در این راستا ابتدا باید ریمل متناسب با مژه های خود را بشناسید. یکی از مواردی که برای سلامت چشم حین آرایش اهمیت زیادی دارد، انتخاب بهترین ریمل است.

باکیفیت بودن این محصول دلیل بر گران قیمت بودنش نیست. بلکه با اندکی شناخت و مشاهده محصولات متنوع در بازار می توانید انتخاب درست و مناسبی داشته باشید. به طور مثال اگر مژه های شما کوتاه است بهترین ریمل بلند کننده مژه لازم است خریداری شود.

برای افراد با مژه های کم حجم ریمل حجم دهنده با برندهای ایرانی و خارجی مختلفی وجود دارد. در ضمن افرادی که تمایل دارند هم مژه ها حجم یافته و هم بلندتر دیده شوند می توانند دست به انتخاب ریمل چندکاره بزنند. ریمل مشکی به خاطر جذابیت زیادی که دارد همواره بین خانم ها پرطرفدار بوده است.

اما امروزه انواع ریمل رنگی نیز به بازار وارد شده اند. به طور مثال اگر مژه و ابروی بور یا قهوه ای رنگی دارید می توانید از ریمل همرنگ با آن استفاده کرده و حالت طبیعی و زیبا به چشم و ابروها ببخشید. قابل ذکر است این روزها ریمل های آبی رنگ نیز بسیار محبوب شده اند.

اگر به ریمل علاقمند هستید ریمل های رنگی را نیز در نظر بگیرید. همواره در هنگام خرید بهترین ریمل، به تاریخ انقضای آن دقت نمایید که حداقل سه ماه از تاریخ انقضای آن باقی مانده باشد. موقع باز کردن ریمل نیز تا سه ماه قابل استفاده بوده و سپس شروع به خشک شدن می کند.

سعی کنید از محصولات با برند معتبر خریداری کنید و از اشتراک گذاری آن با دیگران خودداری کنید. به طور کلی هر محصولی طول عمر مشخصی داشته و برای همیشه دوام نمی آورد. به این ترتیب باید زمانی از ریمل مورد علاقه تان جدا شده و آن را دور بیندازید. و یک محصول نو خریداری کنید. با این وجود نکات ساده اشاره شده و نگهداری ریمل در یخچال به افزایش ماندگاری آن کمک کرده و می توانید مدت بیشتری از این محصول استفاده کنید.

در این مطلب با راهکارهای افزایش ماندگاری ریمل آشنا شدید. همچنین پیشنهاد می شود برای آشنایی با ریمل دو طرفه و  نحوه پاک کردن ریمل ضد آب از این مقالات نیز بازدید نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *