دسته ها
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

از بین بردن بوی روغن از لباس و نکات کلیدی که نباید از یاد ببرید

 • زهرا شفیعی
 • ۱۶ شهریور ۱۴۰۲
 • ۰

چربی روغن به روی لباس علاوه برشکل دهی ظاهری بسیار ناخوشآیند، در ایجاد بوی نامطبوع هم نقش دارد. بسیاری از مردم برای رفع این کثیفی از روی لباس راهکار های زیادی را امتحان می کنند. که گاه نتیجه می گیرند و در بیشتر مواقع نتیجه ی مثبتی به دنبال نخواهند داشت. حتی ممکن است پس از شست و شو، باز هم این بوی نا خوشآیند دوباره به لباس برگردد و به مشام  برسد. حال به نظر شما بهترین چاره برای حل این مشکل چیست؟ برای از بین بردن بوی روغن چه باید کرد؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات تا پایان مقاله با ما مجله ی آرگا همراه باشید.

با آشپزی مداوم خانم ها و گاه آقایان در کنار اجاق گاز، به احتمال زیاد بوی روغن علاوه بر اذیت کردن بینی در همان هنگام،  باعث ایجاد بوی نامطبوع بر روی لباس هم خواهد شد. پودر های شست و شو، انواع نرم کننده و پاک کننده ها درست است که با آب کشی لباس، بوی را کاهش داده و از بین می برند. اما احتمال بازگشت بوی روغن به روی لباس باز هم وجود خواهد داشت. حتی رفته رفته با گذشت زمان ذرات کوچک آن به عمق لباس نفوذ کرده و به دنبال این برنامه، پاکسازی هم دشوارتر خواهد شد. در ادامه چند تکنیک خانگی برای رفع بوی روغن از لباس تعریف کرده ایم.

آشنایی با آلودگی روغن برای از بین بردن تاثیر بد بوی آن

بررسی تکنیک های خانگی در از بین بردن بوی روغن از لباس

 • استفاده از شامپو و صابون خشک در پاکسازی بوی روغن از لباس

صابون بهترین پاک کننده در از بین بردن لکه های چربی از جمله روغن به روی انواعی از پارچه می باشد. اگر از آلوده شدن پارچه مدت زیادی گذشته و اثر آن قدیمی شده باشد. بهتر است به مدت ۲۰ دقیقه تا نهایتا ۳۰ دقیقه در ترکیب آب و صابون به حالت نم شده باقی بماند و سپس آب کشی آن صورت بگیرد. استفاده از شامپو سریع ترین و در دسترس ترین پاک کننده برای از بین بردن این لکه ی بسیار سرسخت است. کافی است کمی از شامپو را به روی پارچه ی کثیف شده، بریزید و اجازه دهید مدت زمان کوتاهی به حال خود بماند و سپس آن را از روی لباس پاک کنید.

 • استفاده از پودر بچه و پودر جوش شیرین در پاکسازی بوی روغن از لباس

استفاده از این ۲ پودر هم در از بین بردن لکه ی چربی برای رفع همیشگی بوی نامطبوعش از روی پارچه بی تاثیر نیست. تنها کافی است، کمی از پودر بچه یا پودر جوش شیرین را بر روی لکه بریزید و پس از گذشت مدت زمان ۲۰ الی ۳۰ دقیقه، آن را از روی پارچه پاک کنید.

 • استفاده از نوشابه در پاکسازی بوی روغن از لباس

گاهی برایتان پیش آمده که در هنگام شست و شوی چربی از روی وسایل خانگی، نوشابه تاثیر بسیار فوق العاده ای داشته است. اما آیا می تواند لکه روغن را از روی پارچه هم پاک کند؟  بهتر است نوشابه را به دلیل احتمال ایجاد لکه جدید دیگر، به روی پارچه امتحان نکنید. اما در صورت نیاز، پس از گذشت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه زمانی آن را از روی پارچه مورد نظر پاک کنید.

 • استفاده از گچ در پاکسازی بوی روغن از لباس

گچ سفید هم کمک کننده بسیار مفیدی در از بین بردن این لکه ی بسیار بد بوی از روی پارچه است. کافی است کمی از پودر گچ را به روی پارچه بزنید و پس از گذشت حدودا ۱۰ دقیقه اثرش را از روی پارچه پاک کنید.

 • آرون گروپس
 • استفاده از سرکه سفید در پاکسازی بوی روغن از لباس

مایع سرکه به دلیل بوی ترشی که دارد بهتر است پس از استفاده به روی پارچه، بعد از آب کشی باز هم شسته شود. و طرز کار استفاده از این مایع به گونه ای است که دو پیمانه را با یک پیمانه سرکه ترکیب کردوه و سپس پارچه را به آن آغشته کنید. پس از گذشت مدت زمانی کوتاه، آن را آب کشی کنید و شست و شو دهید.

 • استفاده از اکسی کلین در پاکسازی بوی روغن از لباس

یک قاشق روغن اکسی کلین را با آب سرد درون یک ظرف ترکیب کنید و پارچه آلوده به روغن را درون آن قرار دهید. پس از گذشت مدت زمانی ۴ ساعت، پارچه را از ماده شوینده پاک کنید.

 • استفاده از روغن اکالیپتوس و صابون مایع در پاکسازی بوی روغن از لباس

روغن اکالیپتوس و صابون مایع را با  یکدیگر ترکیب کنید و آن را به روی پارچه مالش دهید. پس از گذشت چند ساعت استراحت پارچه، آن را آب کشی کنید و شست و شو دهید.

 • استفاده از آمونیاک لیموئی، هیدروژن پر اکسید و صابون مایع در پاکسازی بوی روغن از لباس

یک چهارم فنجان صابون مایع، یک فنجان آمونیاک و یک فنجان هیدروژن پر اکسید را با آب داغ ترکیب کنید و سپس پارچه را به مدت ۲۰ دقیقه درون محلول قرار دهید. سپس پارچه را خارج کرده و آب کشی آن را انجام دهید.

تکنیک های لازم برای از بین بردن بوی روغن

نکته بسیار مهم درست قبل از به کارگیری مواد شوینده در پاکسازی

بهتر است قبل از شروع پاکسازی روغن از پارچه، به تعدادی دستمال کاغذی را به روی پارچه قرار دهید تا روغن را به خود جذب کند. این عمل به مقداری مراحل پاکسازی را آسانتر می کند، پس همیشه این نکته را به خاطر داشته باشید.

استفاده از دستمال کاغذی برای کمتر کمتر جذب روغن

صحبت پایانی:

در مقاله تعریف شده به آشناییت انواع روش های از بین بردن بوی روغن از پارچه تا به مقداری رسیده اید. لکه بسیار سختی که با یک مرحله شست و شو از روی پارچه پاک نشده و نیاز به بار ها آب کشی هایی با مواد شوینده خاص خود را دارد. چون با انجام یکبار استفاده از محلول های ساده، احتمال بازگشت بوی نامطبوع به صورت دوباره وجود خواهد داشت. پس به کمک تکنیک های گفته شده، به حل این مشکل برای خود دست پیدا خواهید کرد. در آخر نحوه شستن انواع پارچه که در مقاله گذشته تعریف شده است، را با کلیک به روی لینک موردنظر مطالعه کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *