دسته ها
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲

معرفی ورزش تای چی و فواید انجام این ورزش

 • شقایق ایران دوست
 • ۱۰ شهریور ۱۴۰۲
 • ۰

آشنایی با ورزش تای چی به شما این امکان را می دهد تا آرامش بدن خود را زیاد تر کرده و به شما نیروی حیات می بخشد از این رو آشنایی با این مورد نمی تواند خالی از لطف باشد. برای دریافت اطلاعات خوب و سودمند در این زمینه بهتر است این مطلب را از دست ندهید.

ورزش تای چی از ورزش های بسیار خوب برای روح و ذهن افراد می باشد و اگر می خواهد به تعادل این دو کمک کند کمک گرفتن از این ورزش بسیار خوب خواهد بود. این ورزش نوعی از عمیق ترین ورزش ها می باشد و می تواند به شما کمک کند تا ذهن باز تری داشته باشید و همچنین باید بدانید که یادگرفتن این ورزش بسیار ساده خواهد بود.

تمرین مفید برای افزایش انرژی

اطلاعاتی در مورد ورزش تای چی

اکثر افرادی که می خواهند ورزش تای چی را یک بار امتحان کنند دیگر نمی توانند از آن دل بکنند از این رو می توان گفت این مورد یکی از بهترین موارد برای ورزش کردن می باشد. اگر نمی توانید حرکت های سنگین ورزشی را انجام دهید می توانید با مشورت متخصص از این ورزش استفاده کنید و سلامت بدنی خود را تامین نمایید.

این سبک از ورزش برای ذهن و بدن مفید می باشد و از چین باستان سرچشمه می گیرد و باید بدانید که نه تنها در چین بلکه در تمامی سرزمین ها شما می توانید این ورزش را ببینید. در واقع این ورزش یکی از هنر های رزمی می باشد و زیبایی آن قابل توصیف نخواهد بود. باید بدانید که تنها هدفی که این ورزش دارد این است که انرژی چی یا همان انرژی حیات را در افراد افزایش داده و این کار را به آرامی انجام خواهد داد.

این ورزش بسیار آرام می باشد و تقریبا تمامی افراد می توانند به راحتی از آن استفاده کنند و همچنین باید بدانید که حرکت های این ورزش آسان و دایره ای شکل می باشد و بر تمرکز ذهنی مشهور است و اگر افراد بتوانند این کار ها را به صورت یکنواخت انجام دهند بعد از به پایان رساندن این ورزش خواهند دید که انرژی بدنی و روحی آن ها به شدت زیاد شده است.

اصول تمرین تای چی

 • مبل و میز
 • آرون گروپس

تاریخچه این سبک ورزش

این ورزش یک تاریخچه مبهمی دارد ولی بسیاری از افراد بر این باور می باشند که این ورزش در چین باستان و در بین هنر های رزمی رواج یافته است. در واقع بسیاری از نوشته ها و سایر آثار باقی مانده نشانم می دهند که یک راهب با نام ژانگ سان فنگ در قرن ۱۲ این ورزش را پایه گذاری کرده است و بسیاری از افسانه هایی که در این زمینه وجود دارد بیان کرده اند که قدرت درونی این فرد زیاد بوده است و دارای قدرت های مافوق بشری بوده است. این ورزش امروزه در فرم ساده و استاندارد خود ارائه می شود و در سرتاسر جهان محبوبیت بسیار زیادی دارد.

انواع تای چی

تای چی دارای انواع بسیار زیادی می باد و شما می توانید ان را در دوره های مختلف در سرتاسر جهان ببینید. در واقع هر کدام از این مدل ها دارای اصول ها و تاریخچه ها و ارزش های بسیار یونیک می باشند و نام هر کدام از این سبک ها از خانواده های چینی می باشند که ان ها را توسعه داده و در شکل های دیگر این ورزش را رواج داده اند. انواع این سبک ها با توضیح مختصرشان عبارت اند از :

 • سبک سان که با گام های پر جنب و جوش و سخت شناخته می شود.
 • سبک چن که بسیار قدیمی است و بتا حرکت های متناوب و سریع و انفجاری همراه می شود.
 • سبک وو که دارای حرکت های بسیار نرم می باشد و تاکید بر این دارد که نیروی ورودی را تغییر داده و با یک حالت خمیده به سمت جلو همراه می شود.
 • سبک هائو که یکی از بهترین سبک های این ورزش می باشد و تاکید بر نیروی درونی افراد دارد و کم تر شناخته شده است.
 • سبک یانگ یکی از محبوب ترین اصول انجام این ورزش می باشد و امروزه بسیاری از مناطق جهان با این سبک ورزش می کنند و باید بدانید که این تمرین ها با حرکت های ملایم و بزرگ مشخص می شوند. بسیاری از کلاس های تای چی در ایران نیز بر اساس همین سبک می باشد.

نرمش تای چی

فواید تایی چی

تای چی یکی از ورزش هایی می باشد که می تواند فواید زیادی را برای شما با خود به همراه داشته باشد و باید بدانید که این فواید می توانند برای ذهن و جسم شما باشند از این رو در ادامه یک به یک آن ها را برای شما عزیزان مورد بررسی قرار می دهیم.

بهبود سلامت روان

از ساده ترین فواید این ورزش می توان به بهبود سلامت روان اشاره کرد. همچنین باید بدانید که این ورزش می تواند باعث کاهش استرس، اضطراب و افسردگی در افراد شده و منجر به تمدد اعصابشان نیز خواهد شد از این رو این ورزش برای سلامت روانی افراد اهمیت زیادی دارد.

بهبود حرکت های بنی

تای چی که امروزه در سراسر جهان تدریس می شود به سبک یانگ می باشد و باید بدانید که این سبک بسیار نرم بوده و می تواند منجر به افزایش انعطاف پذیری در بدن افراد شده و همچنین چابکی و تعادل را در آن ها بهبود می بخشد. این ورزش بسیار آرام می باشد و برای افراد مسن نیز بسیار خوب است از این رو بهتر است این ورزش را برای سالمندانی که دارای توانایی می باشند انجام دهید تا روحیه آن ها نیز عوض گردد.

تاریخچه تای چی

افزایش قدرت بدنی

تای چی از تمرین هایی می باشد که می تواند استقامت و قدرت بدنی افراد را به شدت افزایش داده و این مورد را یکی از بررسی های انجام شده تایید کرده است و ان بررسی بر روی افراد مسن انجام شد و نشان داد که این تمرین ها می توانند برای افزایش قدرت بالاتنه و پایین تنه بسیار خوب باشند.

بهبود کیفیت خواب

تمرین کردن و ورزش کردن برای بهبود اختلال های خواب بسیار خوب می باشد. در واقع ورزش تای چی نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد و این ورزش نیز بسیار آرام بخش می باشد و می تواند به شما کمک کند تا خوابی بهتر و با کیفیت تری را تجربه نمایید. افرادی که دارای بیماری های مزمن در بزرگسالی می باشند نیز با استفاده از این تمرین ها می توانند به راحتی بدن خود را بهبود بخشیده و خوابی راحت تر را تجربه نمایند.

تسکین درد

بسیاری از تحقیقات نشان داده اند که اگر در هفته دو بار حرکت های این تمرین را انجام دهید می توانید به تسکین درد خود کمک کرده و همچنین اگر دارای بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید، آرتروز، فیبرومیالژیا و یا سردرد هستید می توانید به راحتی و با اندکی تمرین ان ها را مدیریت نمایید.

ورزش تای چی

نکات کلیدی در این ورزش

این تمرین دارای چهار نکته کلیدی می باشد و باید بدانید که اگر این ورزش را انتخاب می کنید همیشه این نکات را رعایت کنید تا آسیبی به بدن شما وارد نشود و بتوانید به راحتی از این تمرین ها برای بدن خود کمک بگیرید.

اصولی بودن

از مهم ترین نکاتی که باید در حین انجام این ورزش به یاد داشته باشید این است که حرکت ها را آرام و اصولی انجام دهید. معمولا این ورزش دارای حرکت هایی می باشد که  می تواند بدن شما را بیش از حد بکشد از این رو باید سعی کنید برای پیشگیری از مشکلاتی در این زمینه حرکت ها را سریع انجام ندهید.

بهتر است این حرکت ها را رو به روی آینه انجام داده تا بتوانید به خوبی بر آن ها و نحوه انجامشان تسلط پیدا کنید. یادتان باشد که در رو های ابتدایی شما نمی توانید حرکت های بالا تنه و پایین تنه را به صورت همزمان انجام دهید و باید بدانید که این مورد کاملا طبیعی می باشد و به مرور بهبود پیدا خواهید کرد. همچنین در حین حرکت باد تمامی عضله های شما ریلکس باشند و این ورزش شباهت زیادی به رقصیدن دارد از این رو سعی کنید آسوده و با خیال راحت و بدون این که فشار زیادی به بدن خود وارد کنید این حرکت ها را انجام دهید.

با انرژی بودن

یادتان باشد که مهم ترین هدف این تمرین ها این است که انرژی داشته باشید. یادتان باشد که امکان گرفتگی و قفل شدن کمر شما در این میان هست و باید سعی کنید عضله های خود را تقویت کنید تا دچار چنین گرفتگی هایی نشوید. در این ورزش باید سعی کنید همیشه آماده باشید تا حرکت بعدی را انجام دهید. می توانید برای این که منعطف تر شوید از مربی خود بخواهید که حرکت های مورد نیاز در این زمینه را به شما بدهد.

ورزش تای چی

مراقب بودن

 • این تمرین نیاز به حضور ذهن و تمرکز بالایی دارد از این رو در حین تمرین کردن باید هوشیار بوده و حضور ذهن داشته باشید.
 • سعی کنید در این میان بالا تر از بدن خود ورزش نکنید و اگرچه که ان ورزش آسیب رسان نمی باشد ولی بدن هر فرد با دیگری متفاوت خواهد بود و شما نمی توانید مانند یک فرد ماهر ورزش کنید.
 • قبل از تمرین کردن باید بدن خود را گرم کرده و بعد از ان نیز باید بدنتان را سرد کنید تا بتوانید از گرفتگی های شدید در بخش گردن و سایر عضلات بن پیشگیری نمایید.
 • همچنین یادتان باشد که در محیط های آموزشی امن و با نور کافی تمرین نمایید.
 • یادتان باشد که اگر در روز های گرم این تمرین ها را انجام می دهید حتما آب کافی در روز بنوشید.

تمرکز روی حرکت های ساده

حفظ مرکز ثقل یکی از مهم ترین اجزای ضروری در این ورزش برای افراد مبتدی می باشد و باید حواستان باشد که در این میان کمر شما دچار آسیب نشود. این ورزش ها را از یک مربی با سابقه در این زمینه دریافت کنید و سعی کنید در روز های ابتدایی با حضور مربی ورزش نمایید زیرا این ورزش بسیار اصولی است و انجام دادن اشتباه این ورزش می تواند مشکلات شدیدی برای بدن فرد ایجاد نماید.

انجام تای چی در خانه

 اگر از این مطلب رضایت داشتید در ادامه می توانید با ورزش مناسب برای لگن دردو ورزش برای ریلک شدن نیز آشنا شوید و برای این کار کافی است تا از لینک های داده شده در این زمینه استفاده نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *