دسته ها
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳

همه چیز درباره گل دهی گل ارکیده و راز گلدهی مجدد ارکیده

 • حکیمه فهیمی
 • ۹ شهریور ۱۴۰۲
 • ۰

اگر در مورد زمان و روش گل دهی ارکیده اطلاعات کافی نداشته باشید، ممکن است روند گلدهی آن خسته کننده شود. در این مطلب با همه چیز درباره گل دهی گل ارکیده آشنا می شوید.

برای آن که با فرایند گل دهی گل ارکیده بهتر آشنا شوید و بدانید این گیاه در سال چند بار گل های زیبایی را ارائه می دهد با این مطلب از آرگا همراه ما باشید. گل های ارکیده با دوام بوده و برای مدت ها ماندگاری دارند ولی نیاز است که بعد از گلدهی نیز مراقبت های لازم صورت گیرد.

شرایط مورد نیاز برای گل دهی گل ارکیده

هیجان شما برای داشتن گل ارکیده موقعی به اوج می رسد که گلی تازه و خوش رنگ را روی ساقه های این گیاه مشاهده کنید. اگر در مورد زمان و روش گل دهی گل ارکیده اطلاعات کافی نداشته باشید ممکن است روند گلدهی آن شما را خسته کند. برای درک فرایند گل دهی ارکیده و اطلاع از این که گل های زیبای آن چند بار در سال پدیدار می شوند با ادامه مطلب همراه ما باشید.

اغلب افراد تصور می کنند نگهداری از گل ارکیده کار دشواری است و این گل عمرش کوتاه است ولی این تصور اشتباه بوده و باید بدانید گل های ارکیده بادوام بوده و تا مدت ها ماندگاری دارند. ولی بعد از گلدهی نیز باید مراقبت های لازم را انجام دهید تا گل دهی دوباره آن را شاهد باشید.

فصل گل دهی ارکیده

به طور کلی فصل گلدهی ارکیده ثابت و مشخص نیست، زیرا هر یک از گونه های این گیاه در زمان و فصل معینی گل دهی دارند. اکثر منابع علمی عنوان کرده اند که در زمستان ارکیده بیشتر از بهار و تابستان به گل می نشیند. معمولا گلدهی آن از دی ماه شروع می شود.

ارکیده گیاهی زیبا و پرطرفدار با شکوفه های بزرگ، با دوام و به رنگ های جذاب و خاص می باشد. نگهداری از این گل تقریبا سخت است ولی زیبایی منحصر به فرد آن، نگهداری از ارکیده را هر چند دشوار ولی باارزش نموده است. این گل نماد زندگی دوباره، زنانگی، عشق و شکوه و یکی از بهترین هدایای روز زن می دانند.

 • آرون گروپس

محال است کسی این گل را هدیه بگیرد و از دیدنش به وجد نیاید. با توجه به جذابیت های بصری ارکیده، اگر گل جذابی را برای منزل در نظر دارید نگهداری از ارکیده قطعا پیشنهاد می شود. البته روش نگهداری این گل نسبت به دیگر گل های آپارتمانی کمی سخت است ولی با اطلاع از شرایط مورد نیاز برای رشد و گلدهی گیاه ارکیده می توانید این کار را راحت تر نمایید.

دشواری نگهداری ارکیده به این خاطر است که روش نگهداری آن نسبت به سایر گیاهان متفاوت است و برای پرورش آن به صبر زیاد نیاز است. البته بین انواع گونه های این گل شرایط نگهداری برخی گونه های ارکیده از جمله فالانوپسیس راحت تر می باشد. قابل ذکر است بیش از ۲۰ هزار نوع ارکیده در سراسر دنیا وجود دارد و از نظر تنوع گونه به جرات می توان گفت در صدر جدول گیاهان قرار دارد.

سازگاری این گل با محیط های متفاوت و فصل گل دهی طولانی اش سبب شده این گیاه به یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی تبدیل شده و در دکوراسیون منازل قرار گیرد.

روش گلدهی ارکیده

روش گل دهی ارکیده کاملا به نحوه مراقبت شما بستگی دارد. اگر نیاز های این گیاه به درستی تامین شود شاهد گلدهی آن خواهید بود. ولی اگر نیازهای آن نادیده گرفته شود علیرغم این که به گلدهی نمی رسد، سلامت گیاه هم به خطر می افتد. نکته مهم در فرایند گلدهی ارکیده آن است که بعد از گل دهی نباید مکانش را تغییر دهید زیرا در این مرحله شدیدا آسیب پذیر بوده و تغییر مکان گلدان ارکیده نوعی شوک ایجاد می کند.

به گل رساندن ارکیده

گلدهی ارکیده اتفاقی شیرین بوده زیرا نشان می دهد که به خوبی از آن مراقبت صورت گرفته است. قابل ذکر است برای این که گل ارکیده به گلدهی برسد تنها کافی است شرایط زیر فراهم شود و از آن مراقبت درست صورت گیرد:

 • آبیاری بیش از حد برای گیاه مضر بوده از این رو وقتی ۲-۳ سانتی متر سطح خاک آن خشک شد آبیاری صورت گیرد.
 • این گیاه برای گل دهی به نور فراوان ولی با فیلتری مانند پرده نیاز دارد.
 • رطوبت یکی از فاکتورهای موثر برای گل دهی ارکیده می باشد. در صورتی که گیاه در محیطی قرار گیرد که رطوبت آن کمتر از ۴۰ درصد باشد، رطوبت مورد نیاز آن را با ایجاد جزیره، اسپری آب روی برگ و دستگاه بخور سرد فراهم نمایید.
 • تعویض گلدان زمانی صورت گیرد که ببینید ریشه ها از زیر گلدان خارج شده است. یعنی سایز گلدان برای گیاه کوچک بوده و نمی تواند در این شرایط گلدهی داشته باشد. به این ترتیب برای تشویق گیاه به گلد دهی گلدانی مطابق اندازه گیاه تهیه کنید.

راز گلدهی مجدد ارکیده

بیشتر گونه های ارکیده بیشتر از یک بار در سال به گلدهی نمی رسند ولی با مراقبت های زیر می توانید احتمال گلدهی مجدد ارکیده را امتحان کنید. در ضمن به خاطر داشته باشید پس از اولین گلدهی، ارکیده دوره خواب و استراحت را سپری تا به گلدهی مجدد برسد و این مدت ۶-۹ ماه خواهد بود.

 • دمای محیط ارکیده بین ۱۸-۲۵ درجه سانتی گراد ثابت باشد ولی در این دما اگر به گلدهی نرسید برای مدت کوتاهی دما را تا ۱۵ درجه سانتی گراد کاسته تا ارکیده تحت تاثیر این کاهش دما به گلدهی تشویق شود.
 • برای گلدهی دوباره ارکیده نور زیاد و غیر مستقیم نیاز است. پنجره های جنوبی و شرقی این نور را تامین می کنند.

 • آبیاری کافی ارکیده فاکتور مهمی بوده تا گیاه انرژی کافی برای گلدهی مجدد داشته باشد.
 • پس از یک بار گلدهی تا دو سانتی متر بالاتر از گره های زیر غنچه ارکیده را مورد هرس قرار دهید.
 • گلدان ارکیده را در مکانی قرار دهید که جریان هوای خوبی وجود داشته باشد.
 • در فصول بهار و تابستان کود سه بیست را رقیق نموده و در اختیار گیاه قرار دهید.

گلدهی ارکیده معمولا یک تا دو بار در سال در دی ماه روی می دهد. اگر نور فراوان، آبیاری منظم، رطوبت کافی و گلدان مناسب فراهم باشد به راز گلدهی مجدد ارکیده می رسید. برای آن که شاهد گلدهی دوباره ارکیده باشید توصیه می شود هرس گره زیر غنچه، استفاده از کود سه بیست و نور رسانی فراوان حتما انجام شود.

دقت کنید کاهش دما در گلدهی این گل تاثیر زیادی دارد. رنگ شکوفه های این گل متنوع بوده و شامل سفید، صورتی و بنفش کم رنگ می باشد. ارکیده در تمام کشورها و قاره ها به جز قطب جنوب رویش دارد. اولین بار این گل در کشورهای چین، یونان و رم رویش داشته است.

برای درمان بیماری های قارچی و تقویت ریشه زایی این گل تا حدودی استفاده از دارچین موثر می باشد. گل ارکیده در کشورهایی مانند مالزی، تایلند روی سرشاخه ها رشد می کند که نشان می دهد این گل در حالت طبیعی در بستر خاک زندگی نمی کند و رطوبت را از هوا و بارش باران به دست می آورد و به رطوبت بالا نیز نیاز دارد.

توصیه می شود بعد از هر بار گلدهی، خاک گلدان را تعویض و کوددهی هم صورت گیرد. کود دهی در دوره استراحت گیاه سبب قوی شدن آن می گردد و گل های دوره بعدی زیبا و قوی خواهند بود. علاوه بر این پس از گلدهی شاخه گل خشک شده را از گیاه جدا نمایید.

علل عدم گلدهی ارکیده

در صورت رعایت دستور العمل هایی که در بخش قبلی اشاره شد بعد از ۶ تا ۹ ماه شاهد گلدهی مجدد ارکیده خواهید بود. با این وجود اگر گل دهی ارکیده را شاهد نیستید علل زیر را بررسی کنید.

نبود نور کافی

گل ارکیده بایستی در مکانی روشن ولی به دور از تابش مستقیم نور خورشید نگهداری گردد. اگر نمی توانید این شرایط را برای گیاه خود آماده کنید یا می خواهید آن را روی میز یا کنار تخت قرار دهید، بایستی از لامپ های مخصوص رشد گیاه کمک گرفته وگرنه در نگهداری ارکیده چالش ایجاد می شود و ممکن است گل از بین برود.

دریافت نور بیش از حد

مانند دیگر گیاهان، ارکیده هم اگر نور خورشید را بیش از حد نیاز دریافت کند، از بین می رود. زیرا نور مستقیم آفتاب سبب سوختگی برگ های آن خواهد شد. از این رو در طول نگهداری گل ارکیده اطمینان یابید که این گل تحت نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.

حتی در صورت استفاده از لامپ های مخصوص رشد گیاه حتما برنامه مناسبی برای روشن کردن آن در نظر بگیرید. به نحوی که میزان دریافت نور توسط ارکیده برابر مدت زمان روشنایی خورشید باشد نه بیشتر.

دمای نامناسب

گل ارکیده به باز دمایی ۱۸-۲۳ درجه سانتی گراد نیاز داشته و قادر نیست نوسانات مداوم هوایی را تحمل نماید. از این رو توصیه می شود همواره ارکیده در منزل نگهداری شود و از نگهداری این گل در بیرون از منزل و فضای باز خودداری کنید.

کوددهی ناکافی

در صورتی که گل ارکیده در خاک استریل شده و غیرآلی کاشته شود، نمی تواند همه مواد مغذی اش را از آن دریافت نماید. به این ترتیب دچار کمبود مواد مغذی شده و برای تقویت گیاه به کوددهی نیاز است. توصیه می شود برای گل ارکیده از کودهای فاقد اوره استفاده نمایید.

نقطه مقابل این موضوع هم می تواند سبب عدم گل دهی و حتی نابودی گل ارکیده شود. از این رو درباره کوددهی آن نهایت دقت را به خرج داده و به اندازه مورد نیاز گیاه صورت گیرد نه کمتر و نه بیشتر. ترجیحا کود گل کمتر در نظر گرفته شود زیرا کوددهی خیلی زیاد موجب سوختن ریشه های ارکیده و از بین رفتن گیاه می شود.

آبیاری بیش از حد

آبیاری بیش از حد از علل اصلی عدم گلدهی ارکیده خواهد بود. در صورتی که شاهد پژمرده شدن برگ یا قهوه ای شدن ریشه شدید هستید یعنی بیش از حد نیاز مورد آبیاری قرار گرفته است. در این شرایط پیش از آبیاری دوباره صبر کنید خاک برای یک هفته خشک شده بعد این کار را انجام دهید.

آبیاری خیلی کم

علیرغم این که آبیاری بیش از حد سبب از بین رفتن گیاه می شود، آبیاری خیلی کم نیز اثرات منفی بر رشد گیاه خواهد داشت. از این رو اگر در طی مدت نگهداری گل ارکیده شاهد برگ های خشک بودید، احتمالا آبیاری کم انجام شده است.

عدم تعویض گلدان

وقتی گل ارکیده بیش از اندازه گلدانش رشد داشته باشد، ریشه فشرده شده و فضای تهویه کافی نیست. این مورد می تواند یکی از علل عدم گلدهی ارکیده باشد. برای این که متوجه شوید زمان تعویض گلدان گل ارکیده فرا رسیده یا نه به ریشه های آن بیشتر از برگ ها توجه کنید. اگر ریشه ها قهوه ای هستند یا از زیر گلدان خارج شده اند زمان تعویض گلدان می باشد.

از همراهی شما تا پایان مطلب سپاسگزاریم. همچنین پیشنهاد می شود برای آشنایی با راهکارهای افزایش گلدهی گل محمدی و شرایط گلدهی سوسن آفریقایی روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *