دسته ها
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

۲۰ دلیل برای ارسال نشدن ایمیل و نحوه حل مشکل

 • حکیمه فهیمی
 • ۴ شهریور ۱۴۰۲
 • ۰

اگر در ارسال ایمیل با مشکل روبرو شده اید و به دنبال دلیل ارسال نشدن ایمیل هستید با این مطلب از آرگا همراه ما باشید. علاوه بر اختلال در سرعت اینترنت، دلایل دیگری مسبب این موضوع هستند.

گاهی اوقات بنا به دلایل مختلفی ممکن است در ارسال ایمیل اختلالاتی ایجاد شود. این اختلالات عمدتا روی میل سرورهای اشتراکی به علت تعداد بیشتر دامنه قابل میزبانی و ضمنا مشکل اینترنت ایجاد می شوند. در ادامه به بررسی دلیل ارسال نشدن ایمیل می پردازیم.

۲۰ دلیل ارسال نشدن ایمیل

ممکن است در ارسال ایمیل به دلایل مختلفی نظیر اختلال در سرعت اینترنت و … مشکلاتی ایجاد شده و دیرتر به مقصد برسد یا اصلا ارسال نشود. در صورتی که چندین بار ایمیل ارسال نموده و در مقصد دریافت نمی شود، دلایل دیگری مسبب این موضوع خواهند بود. برخی اختلالات روی میل سرورهای اشتراکی به علت تعداد دامنه بیشتر دامنه قابل میزبانی، اکانت های ایمیل بسیاری که روی آن قرار دارد بیشتر دیده می شود.

نمونه هایی از این نوع اختلالات، بلاک شدن آی پی میل سرور، محدودیت های حجمی و … می باشند. در ادامه به ۱۲ دلیل ارسال نشدن ایمیل اشاره می شود:

۱. استفاده از نسخه قدیمی برنامه که به آپدیت نیاز دارد.

۲. مشکل اتصال به اینترنت. در صورت کند بودن اینترنت ارسال ایمیل زمان می برد.

۳. آدرس ایمیل گیرنده اشتباه وارد شده است.

 • مبل و میز
 • آرون گروپس

۴. دامنه اشتباهی انتخاب نموده اید. دامنه آخرین بخش آدرس ایمیل می باشد و دقیقا بعد از @ می آید. بعضی آدرس های ایمیل دارای دامنه com، .uk، .edu.uk، .gov می باند. از این رو اگر دامنه را اشتباه تایپ نموده اید، ایمیل ارسال نمی شود.

۵. استفاده از مرورگر منسوخ نیز دلیل ارسال نشدن ایمیل می باشد و باید بروزرسانی نمایید.

۶. عدم توجه به محدودیت ها نیز سبب عدم ارسال ایمیل می شود. تنها می توان در روز یک ایمیل را به ۵۰۰ گیرنده ارسال نمود. در صورتی که از این محدودیت ها عبور کرده اید باید روزهای دیگری این کار را انجام دهید.

۷. اگر در حال ارسال ایمیل به صورت انبوه هستید، این مشکل ایجاد می شود.

۸. ایجاد تغییرات ناگهانی در حجم ایمیل های ارسالی نیز دلیل بروز این مشکل می باشد.

۹. آدرس ایمیل گیرنده شناخته شده نیست.

۱۰. آدرس  ایمیل شما به عنوان اسپم شناخته شده است.

۱۱. آدرس ایمیل های گیرنده تان را به عنوان اسپم گزارش داده باشید.

۱۲. آدرس آی پی سرور شما به هر دلیل در لیست سیاه جیمیل قرار گرفته است. در نتیجه سرور مقصد از دریافتش ممانعت می کند.

۱۳. احراز هویت ایمیل ناموفق می باشد.

۱۴. سرور جیمیل در منطقه شما عمل نمی کند.

۱۵. تنظیمات آنتی ویروس با جیمیل در تداخل است.

۱۶. فیلترهای جیمیل سبب بروز مشکلاتی شده اند.

۱۷. تنظیمات اشتباه ایمیل در برنامه هایی مانند آتلوک

۱۸. برخی مشکلات مربوط به فضای ذخیره سازی سبب عدم ارسال ایمیل شده اند.

۱۹. ممکن است ایمیل به پوشه هایی نظیر Spam/Junk مقصد ارسال شده باشد. از این رو در پوشه اینباکس قابل مشاهده نیست. به طور کلی سرویس مقصد هنگامی که در مقطع زمانی خاصی مشکل داشته یا آدرس ایمیل مقصد نامعتبر است با پیغام هایی مانندundeliverable و یا delivery failed و … روبرو می شوید که نشانگر عدم ارسال ایمیل هستند.

۲۰. ممکن است مدیر سرور مقصد، از فناوری آنتی اسپم و تنظیمات خاص در سرور ایمیل استفاده و یا کاربر مقصد قوانین فیلترینگ خاصی را طوری تعریف نموده که ایمیل مذکور نیز شامل آن می شود. از این رو ایمیل مدنظر به فولدر خاصی انتقال یافته یا به عنوان اسپم در نظر گرفته شده است یا طبق قانون تعریف شده و درجه اسپم گرفته و از روی سرور حذف شده باشد.

حل مشکل عدم ارسال ایمیل

در صورتی که با مشکل عدم ارسال ایمیل روبرو شدهاید ابتدا بایستی دریافت کنندگان و فیلد سابجکت یا موضوع را بررسی نمایید. حتی یک اشتباه ساده در ارسال ایمیل مشکل ایجاد می کند و ایمیل در Outbox گرفتار می شود. هر چند نگرانی خاصی وجود ندارد زیرا جیمیل، ایمیل های قدیمی را پاک نمی کند از این رو پس از پیدا کردن مشکل، به ایمیلی که قصد ارسال داشتید برگشته و مشکل را حل نمایید. سعی کنید برای مخاطینی که دائما با آن ها در ارتباط می باشید، برچسب گذاری نموده تا ایمیل های مرتبی داشته باشید.

از دیگر روش ها برای حل مشکل ارسال نشدن ایمیل عبارت است از:

 • بررسی کنید در اکانت ایمیل مدنظر، فضای کافی برای ارسال ایمیل وجود داشته باشد. در مواردی پر بودن فضای هاست دلیل ارسال نشدن ایمیل می باشد.

 • در اکثر موارد به علت بسته بودن پورت ۲۵ در بعضی ISP ها این مشکل روی می دهد و ایمیل ارسال نمی شود. در این شرایط پیشنهاد می شود از پورت ۵۸۷ برای فرستادن ایمیل استفاده کنید. البته این موقعی است که برای ارسال ایمیل از نرم افزارهای مدیریت ایمیل نظیر Outlook استفاده نمایید.
 • در مورادی که به علت اعمال محدودیت در تعداد ارسال روزانه ایمیل توسط هاستینگ، در ارسال ایمیل خطا دیده می شود، باید نسبت به این موضوع آگاه باشید. تعداد مجاز ارسال ایمیل در هاست های اشرتاکی ۳۰ عدد در ساعت توسطSMTP و ۱۵۰ عدد در روز توسط PHP می باشد. همچنین در هاست های پربازدید این تعداد ۹۰ عدد توسط SMTP در ساعت و ۱۵۰ عدد توسط PHP است. اگر بیش از این تعداد ارسال ایمیل صورت گیرد، ممکن است سرویس ایمل تان مسدود گردد.
 • در مواردی که به دلیل قرار داشتن ایمیل در لیست سیاه سرویس دهندگان ایمیل مانند گوگل، یاهو و بعضی سایت ها با قوانین RBL یا CBL باید برای سایت های مذکور درخواست رفع بلاک ارسال نمایید. اگر توضیحاتتان قانع کننده بود بعد از یک الی دو روز رفع بلاک صورت می گیرد. همچنین اگر آی پی از لیست سیاه خارج شود نیز ممکن است تا مدت کوتاهی مشکل وجود داشته باشد.

 • در هاست های مشترک به علت این که تقریبا همه کاربران از یک آی پی جهت ارسال ایمیل استفاده می کنند، این امر شایع تر است. یک راه رفع مشکل مذکور، خرید آی پی اختصاصی می باشد که تا حد زیادی بلاک شدن و اسپم شدن ایمیل های ارسالی را برطرف می کند. برای خرید آی پی اختصاصی با بخش پشتیبانی تماس بگیرید.
 • در صورت عدم  اعتبار یا عدم وجود ایمیل گیرنده، بعد از ۵ ارسال ناموفق به یک آدرس یا آدرس های مختلف، سرویس ایمیل به طور موقت غیر فعال می شود. ضمنا اگر در طول ۲۴ ساعت از هاست ایمیلی ارسال نشود، سرویس مجددا فعال خواهد شد. در اکثر موارد به علت ویروسی شدن سایت یا عدم عملکرد درست اسکریپت، ایمیل هایی از هاست به آدرس نامعتبر فرستاده می شوند که در نهایت سبب مسدود شدن سرویس ایمیل هاست می گردد. برای رفع این مشکل نیاز است قسمت های مختلف سایت و کدهای سایت هم بررسی شوند.

در خاتمه مطلب اگر علاقمند هستید تا با نحوه مرتب سازی ایمیل و ارسال فایل حجیم با ایمیل در یاهو آشنا شوید، روی لینک های اشاره شده کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *