قلب جنین در هفته پنجم بارداری شروع به تپیدن می کند و قلب او در هفته هفتم بارداری به طور کامل تشکیل می شود. ضربان قلب جنین را می توان در هفته ۸ بارداری توسط دستگاه های دقیق سونوگرافی شنید.

ضربان قلب جنین یکی از فاکتورهای مهم در بارداری می باشد که به وسیله ی آن علاوه برای تعیین جنسیت جنین, سلامتی جنین را نیز تشخیص می دهند. در گذشته این باور حاکم بود که اگر ضربان قلب جنین بیشتر از ۱۴۰ بار در دقیقه بتپد, جنین دختر است و اگر پایین تر از ۱۴۰ بار در دقیقه بتپد, جنین درون رحم, پسر خواهد بود. در این مطلب با زمان و تعداد ضربان قلب جنین پسر و دختر آشنا می شویم.

زمان ضربان قلب جنین

ضربان قلب جنین پسر

بارداری شامل ۴۰ هفته می باشد که از اولین روز آخرین قاعدگی محاسبه می شود. حدود هفته ی ۶ بارداری, قلب جنین شروع به تپیدن می کند با این حال به والدین توصیه می شود در این هفته بارداری برای شنیدن ضربان قلب جنین, به سونوگرافی مراجعه نکنند چرا که قلب در حال کامل شدن است و سونوگرافی ممکن است اختلالاتی در رشد قلب به وجود آورد.

ضربان قلب جنین

قلب جنین در هفته ۷ بارداری,  به طور کامل تشکیل می شود و برای اولین بار می توان صدای آن را با دستگاه سونوگرافی در هفته ۸ بارداری شنید. هفته ۱۲ بارداری یکی از رایج ترین هفته های توصیه شده برای شنیدن صدای قلب جنین می باشد و شدت این صدا بستگی به موقعیت جنین در رحم, وزن آن و دقت و صحت هفته های بارداری دارد.

تعداد ضربان قلب جنین دختر و پسر

سونوگرافی از جنین

تعداد ضربان قلب جنین در رحم در طول بارداری معمولا از ۱۲۰ تا ۱۶۰ ضربه در دقیقه تغییر می کند. تعداد ضربان قلب جنین با سونوگرافی از حدود هفته ۶ بارداری اندازه گیری می شود و محدوده این ضربان در طول بارداری, تغییر می کند. در طول اوایل بارداری ضربان قلب جنین رفته رفته افزایش یافته و تا حدود ۱۰ هفته اول بارداری به ۱۷۰ ضربه در دقیقه می رسد, این در حالی است که رفته رفته این تعداد کاهش یافته و تعداد ضربان قلب جنین به ۱۳۰ ضربه در دقیقه می رسد.

ضربان قلب جنین

یکی از روش های مرسوم تعیین جنسیت جنین, اندازه گیری محدوده ضربان قلب جنین می باشد. جنین درون رحم در طول بارداری ممکن است حرکت کند, این حرکت جدا از جنسیت, سبب افزایش تعداد ضربان قلب او می شود. تحقیقات صورت گرفته در عصر حاضر, هیچ گونه ارتباطی را میان تعداد ضربان قلب جنین و جنسیت او کشف نکرده است و بررسی ها حاکی از آن است که تفاوت قلب جنین دختر و پسر تنها در عملکرد آن ها می باشد. در واقع دانشمندان دریافته اند که ضربان قلب جنین دختر به طور قابل توجهی سریع تر از ضربان قلب جنین پسر است.

ضربان قلب جنین

با توجه به مطالب بیان شده, امروزه تنها از طریق دستگاه های پیشرفته سونوگرافی می توانند زمان و تعداد ضربان قلب جنین را تشخیص داد, این در حالی است که به جواب این دستگاه ها نیز نمی توان ۱۰۰ درصد اطمینان کرد و این دستگاه ها نیز همراه با خطا می باشند.

۲ دیدگاه ها

 1. فاطمه

  خرداد ۱۴, ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۷ ق.ظ

  سلام مامانای گل من تو هفته ۱۳ پنج روز رفتم سونو گرافی گفتن ضربان قلبش ۱۵۴ به نظرتون پسره یا دختره

  پاسخ دادن

  • سولماز

   خرداد ۲۹, ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۵ ق.ظ

   دختره فکر کنم مال دختر من ۱۵۳ بود

   پاسخ دادن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.