دسته ها
پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲

علایم ضعف اعصاب و روش های درمان و پیشگیری

 • سعیده ستاری
 • ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
 • ۰

از علائم ضعف اعصاب می توان به سرگیجه، مشکلات خواب، سردرد های تنشی، احساس درد و ناراحتی عضلانی و احساس بی قراری اشاره کرد. البته کمبود برخی از ویتامین ها در بدن موجب ضعف اعصاب می شود که ما در این مطلب توضیحات لازم را در این مورد دادیم.

آیا تا به کنون تجربه کرده اید که بعد از انجام فعالیت های مختصر جسمی یا فکری، احساس ضعف و فرسودگی کنی، طوری که انگار انرژی و توان روحی و جسمی ات بدون آنکه دلیل آن را بدانی، به شدت تحلیل پیدا کرده باشد، اگر چنین چیزی را تجربه کرده باشید امکان دارد به ضعف اعصاب دچار شده باشید. ولی ضعف اعصاب چه معنایی دارد. ما در این مطلب علایم ضعف اعصاب را برای شما بیان می کنیم.

معرفی علایم ضعف اعصاب

آشنایی با علایم ضعف اعصاب

اصطلاح ضعف عصبی یا ضعف اعصاب اولین بار توسط جورج میلر برد روان پزشک و عصب شناس آمریکایی به کار برده شد. او ضعف عصبی را اختلالی می داند که خستگی مزمن و ناتوانی را به همراه خود دارد. در اروپا و آسیا ضعف اعصاب یک عارضه پذیرفته شده است که بیشتر مواقع با خستگی، سردرد، بی خوابی و دیگر شکایت ها و نشانه های جسمی مبهم بروز پیدا می کند و تصور می شود از استرس مزمن ناشی می شود. امروزه می گویند که استرس طولانی مدت موجب کاهش سطح انتقال دهنده ها در نورون های مغز می شود و در نهایت موجب فرسودگی ذهنی می شود.

ضعف اعصاب به دو شکل ظاهر می شود:

 1. در حالت اول بیمار بعد از تلاش ذهنی، خستگی بسیار زیادی را تجربه می کند که کاهش نسبی در عملکرد او در زمینه های شغلی و خانوادگی را به دنبال دارد.
 2. در حالت دوم بیمار با کمترین فعالیت احساس خستگی و ضعف بدنی کرده که این احساسات با درد، ناراحتی عضلانی و ناتوانی در شل کردن عضلات همراه می باشد.

بعضی از رایج ترین علایم ضعف اعصاب به شرح زیر است:

 • سرگیجه
 • مشکلات خواب
 • فرد همیشه احساس فرسودگی می کند. او حتی بعد زا انجام فعالیت های مختصر ذهنی نیز احساس خستگی زیادی می کند.
 • احساس بی قراری یا تحریک پذیری
 • احساس درد و ناراحتی عضلانی
 • سردرد های تنشی
 • ناتوانی در آرام سازی
 • شخص شکایت های زیاد و متوالی از احساس خستگی و ضعف جسمی دارد، با این حال که شخصی کار به خصوصی انجام نداده است یا کار بسیار کمی انجام داده است.

نشانه ضعف اعصاب

 • آرون گروپس
 • مبل و میز

دلایل ضعف اعصاب

دلیل اصلی ضعف اعصاب فرسودگی عصبی می باشد که به دلیل تخلیه سلول عصبی (نورون) از ذخیره مواد غذایی اتفاق می افتد. تخلیه ی نورون در اثر استرس هایی مثل کار اضافی به وجود می آید. یکی دیگر از علل ضعف عصبی یک مشکل فیزیولوژیک است که طی آن دستگاه عصبی انرژی اش را از دست می دهد مثل باتری کم ولتاژی که به شکل جزئی نسبتا تخلیه شده است. در این بیماری بیمار پیش از یک آسیب پذیری دارد که اگر تحت عوامل استرس زای محیطی قرار بگیرد علایم ضعف اعصاب را از خود بروز می دهد. موارد استرس زای محیطی می تواند موارد زیستی مانند عفونت ها یا روان شناختی مثل مرگ عزیز باشد.

نحوه تشخیص ضعف اعصاب

برای تشخیص ضعف اعصاب شخص بیمار باید حداقل دو مورد از علایم ضعف اعصاب را حداقل به مدت ۳ ماه داشته باشد. نکته ای که در تشخیص ضعف عصبی باید در نظر گرفت این است که اساسی ترین نشانه ضعف اعصاب خستگی زیاد، احساس ضعف و نگرانی در مورد سلامت جسمی و سلامت ذهنی و روانی است.

کمبود ویتامین هایی که نشان دهنده ضعف اعصاب است

بعضی از ویتامین ها در صورتی که در بدن ما با کمبود روبرو باشند موجب ضعف اعصاب می شوند. بعضی از این ویتامین های عبارت است از:

بیان علایم ضعف اعصاب

ویتامین B

ویتامین B در بدن غذا را به سوخت تبدیل می کند و کمک می کند تا بدن انرژی خود را حفظ کند. همچنین این ویتامین این توانایی را دارد موجب ترمیم سلول های آسیب دیده شود. کمبود این ویتامین امکان دارد به اضطراب، افسردگی، فوبیا و دیگر اختلالات عصبی منجر شود.

ویتامین D

ویتامین D مسئولیت ترمیم سلول ها را بر عهده دارد و موجب تسهیل رشد بافت مغز می شود. همچنین با وجود این ماده سلول های مغزی سالم تر می مانند و بر روی توانایی ذهنی و حافظه نقش مستقیمی دارند. کمبود ویتامین D قادر است منجر به اضطراب، افسردگی و ناراحتی منجر شود.

زینک

زینک مثل دیگر ویتامین ها باعث افزایش کارکرد مغز می شود و همچنین موجب فعال شدن سیستم عصبی مرکزی و جانبی که مسئولیت تعادل هورمون ها بر عهده اوست، می شود. کمبود این ویتامین این توانایی را دارد موجب نارسایی مغزی، بیماری اسکیزوفرنی، اضطراب و اختلالات غذا خوردن می شود.

آشنایی با نشانه ضعف اعصاب

امگا ۳

امگا ۳ کارکرد مغزی را بیشتر می کند و روحیه شاد و مثبت را بالا می برد. افزون بر آن، امگا ۳ فعالیت سلول B را بیشتر می کند و موجب تولید آنتی بادی و کاهش التهاب بدن می شود. کمبود این ویتامین مضرات زیادی دارد که از جمله ی آن می توان به اختلال بی توجهی، اختلالات شخصیتی، افسردگی، اسکیزوفرنی و دیگر بیماری های اعصاب و روان اشاره نمود.

منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی مهم برای تسکین بدن است. در صورتی که شخص بیش از اندازه از غذاهای فرآوری شده، نمک، قند و کافئین استفاده کند، به کمبود منیزیم دچار می شود. کمبود منیزیم می تواند موجب استرس و افسردگی شود.

آهن

آهن از مهمترین ویتامین ها برای سلامت مغز و سیستم عصبی است و کمبود آن می تواند به افسردگی، کاهش تمرکز، اضطراب، خستگی مفرط و آلزایمر منجر شود.

توضیح در مورد علایم ضعف اعصاب

سلنیوم

این ماده معدنی موجب سلامت سیستم ایمنی و عملکرد تیروئید، بارداری و پروسه های ضرری دیگر در بدن می شود. کمبود سلنیوم می تواند وضعیت های خود ایمنی را در بدن به وجود بیاورد؛ همچنین کمبود آن قادر است به بیماری های خود ایمنی، سرطان، دیابت و مرگ منجر شود. همچنین تحقیقات نشان دهنده این هستند که کمبود سلنیوم با افسردگی و حالات منفی ارتباط مثبتی دارد.

آمنیو اسید

آمنیو اسید ها زنجیره های پروتئینی را ایجاد می کنند. آمینواسید ها به بدن کمک می کنند تا عضله سازی کند. همچنین آن ها برای سلامت عملکرد مغز فواید بسیاری دارد. کمبود این عنصر قادر است موجب افسردگی، کاهش تمرکز و نارسایی مغزی شود.

درمان ضعف اعصاب

برای درمان ضعف اعصاب مهمترین عامل این می باشد که پزشک متخصص درک کند نشانه های بیمار خیالی نیست و این نشانه ها عینی و واقعی هستند و در اثر هیجاناتی به وجود می آیند که بر دستگاه عصبی خودمختار تاثیر گذار هستند. همچنین استرس امکان دارد موجب تغییر ساختار در دستگاه عضوی بدن شود و در نهایت موجب تهدید حیات شخص شود. پس بایستی بیمار را مطمئن کرد که درمان دارویی با مراجعه به روانشناس در درمان ضعف اعصاب تاثیرات مثبتی می گذارد. همچنین بایستی به بیمار کمک کرد تا استرس های زندگی اش و شیوه های مبارزه با استرس یا مدیریت استرس را بشناسد. در معالجه ضعف عصبی بیشتر داروهایی مثل آمفتامین، متیل فنیدیت، نفازودون، فلوکستین، بنزودیازپین ها و میرتازاپین استفاده می شود.

بیان نشانه ضعف اعصاب

نحوه پیشگیری از ضعف اعصاب

از آنجایی که ضعف عصبی و عدم درمان آن به مرور زمان می تواند به ایجاد بیماری های اعصاب و روان دیگر منجر شود، جلوگیری بسیار مفیدتر و راحت تر از درمان است. برای پیشگیری از این بیماری، توصیه می شود شخص سیگار یا هر ماده ای که دارای تنباکو است را ترک کند، آب و مایعات به مقدار کافی بنوشد، خواب و استراحت کافی داشته باشد و از استفاده الکل و مواد مخدر به شدت اجتناب کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *