دسته ها
پنج شنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲

معرفی انواع کود آهن و نحوه استفاده و نگهداری آن ها

 • شقایق ایران دوست
 • ۱۳ اسفند ۱۴۰۱
 • ۰

انواع کود آهن بسیار مهم می باشد و شما باید اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید تا بدانید که برای چه گیاهانی و برای چه درختانی باید از کدام نوع کود استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیش تر در این زمینه۹ این مطلب را از دست ندهید.

شناخت انواع کود آهن برای افرادی که دوست دارند باغچه ای سرسبز و خوب داشته باشند بسیار مفید می باشد و داشتن اطلاعات بیش تر در این زمینه می تواند به شما کمک کند تا از خشک کردن گیاهان جلوگیری کرده و رشد آن ها را بهبود بخشید.

کود آهن دار برای گیاهان و درختان

شناخت انواع کود آهن

آهن دارای انواع متفاوتی می باشد و مهم ترین آن ها سولفات آهن و کلات آهن می باشد و بسیار مهم است که این دو مورد را به راحتی از یکدیگر تشخیص داده و بدانید که از هر کدام از آن ها برای چه کاری استفاده می شود.

کود کلات آهن و تعدادی از آن ها

کلات یکی از واژه های یونانی می باشد و بیش تر بدین معنا است که ریز مغز ها را در بر گرفته است و باعث می شود که بهترین فرم برای این که بتواند برای گیاهان قابل جذب باشد تبدیل می شود. در واقع در این کود ها باعث می شوند تا آهن بیش تری جذب گیاه شود و در نهایت رشد گیاه را تحت تاثیر قرار خواهند داد. این کود ها دارای نوع های بسیار زیادی می باشند و در ادامه مفید ترین آن ها را برایتان بررسی می کنیم و اطلاعاتی در این زمینه به شما خواهیم داد.

کود کلات EDTA

این کود برای زمان هایی می باشد که آب حدودا دارای PH6 می باشد و این کود می تواند آهن را در خود نگه دارد. با این حال اگر PH آب به ۶.۵ تغییر یابد دیگر نمی تواند آهن کافی را به گیاه بدهد و ۵۰ درصد آن رسوب خواهد کرد و جذب گیاه نمی شود.

انواع کود آهن

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

کود کلات IDHA

پایداری این کود در خاک هایی با PH 4 الی ۶.۵ بیش تر می باشد و باید بدانید که از نوع قبلی دارای پایداری کم تری می باشد. این کود به صورت کامل تجزیه خواهد شد و تجزیه بیولوژیکی دارد. این نوع کود را یکی از انواع کود های دوست دار محیط می دانند و این ماده نمی تواند آسیبی به برگ های گیاهان برساند از این رو مناسب محلول پاشی برگ ها نیز می باشد.

کود کلات DTPA

این کود می تواند آهن خود را در خاک هایی که دارای Ph 4 الی ۷.۵ می باشد حفظ نماید. این کود نسبت به انواع قبلی که برای شما معرفی شدند پایداری بیش تری دارند و اگر خاصیت قلیایی خاک کمی بیشتر شد دیگر نمی توانید از آن استفاده کنید زیرا رسوب می کند و هیچ سودی برای گیاه ندارد.

کود کلات EDDHA

این کود برای خاک هایی که دارای خاصیت قلیایی بین ۴ الی ۹ دارند بسیار مناسب می باشد و شما می توانید برای خاک هایی که دارای مقادیر بالایی از کربنات ها هستند نیز از این مدل کود های آهن دار برای رشد بیش تر گیاه استفاده کنید.یادتان باشد که این کود را به صورت محلول پاشی استفاده نکنید زیرا امکان دارد دچار سوختگی برگ ها شود.

کود های خوب برای گیاهان

کود کلات EDDHMA

این کود یکی از کود های ترکیبی و اصلاح شده می باشد و از آن برای پیوند ارتو – ارتو استفاده می کنند. آهکی که در این کود به کار می رود می تواند با ماندن بر روی  زیست ترکیبی سمی و مسموم کننده ایجاد نماید. در واقع این کود چندان مناسب برای محیط زیست نمی باشد و کم تر مورد استفاده قرار می گیرد.

کلات MYR

این نوع کود به نسبت سایرین جدید تر می باشد و دارای نوعی اسید آمینه گیاهی می باشد. این کود در برابر نور خورشید تجزیه ناپذیر می باشد و دارای پایداری بالایی بوده از این رو می تواند کمبود گیاه را از بین خواهد برد و مانع از استرس گیاه می شود. این کود برای خاک هایی که دارای خاصیت قلیایی ۲ الی ۸ می باشند بسیار مناسب می باشد.

اسید آمینه های گیاهی که در این کود ها هستند می توانند به صورت محلول پاشی به کار برده وند و همچنین این کود ها می توانند با تحریک کردن ریشه ها عنصر های بسیار خوب را به خود جذب کنند و در نهایت رشد گیاه روز به روز بیش تر خواهد شد. این کود را برخلاف سایر کود ها می توانید با سایر آفت کش های دیگر ترکیب کنید و هیچ مشکلی در این زمینه ایجاد نخواهد شد.

کود آهن

سولفات آهن

یکی دیگر از کود هایی که در این زمینه از آن ها استفاده می شود آهن و گوگرد می باشد. در واقع سولفات آهن یکی از انواع کود آهن می باشد و حدودا دارای ۲۰ درصد آهن و ۱۱ درصد گوگرد است. این کود می تواند به راحتی شوری خاک را کاهش داده و PH  خاک را کاهش می دهد.

تاثیراتی که می خواهید از این کود ها دریافت کنید به یکباره نمی باشد و اگر می خواهید نتیجه خوبی بگیرید بهتر است این کود را بار ها و در فاصله های معینی مورد استفاده قرار دهید زیرا تاثیرات این مواد بر روی گیاهان و خاک در دراز مدت رخ می دهد.

این کود به نسبت سایر انواع کود آهن دارای قیمت بسیار کم تری می باشد با این حال اثرات آن در دراز مدت رخ می دهد در حالی که سایر کود های معرفی شده اثراتی سریع تر دارند و قیمت آن ها کمی زیاد می باشد. یادتان باشد که این کود ها از نوع پودری می باشند و می توانند رنگ های بسیار متفاوتی را با خود به همراه داشته باشند.

کود های متفاوت آهن

نکات مهم در استفاده و نگهداری از این مدل کود

کود سولفات آهن یکی از بهترین کود های کشاورزی می باشد از این رو بهتر است نکات استفاده و روش های نگهداری از آن را به یاد داشته باشید تا بتوانید بدون هیچ مشکلی این کود ها را مورد استفاده قرار دهید.

 • در استفاده از این کود محتاط باشید.
 • این کود می تواند بافت های نرم گیاه را بسوزاند.
 • سعی کنید این کود را در کیسه بسته نگهداری کنید زیرا می تواند رطوبت را به خود جذب نماید.
 • سعی کنید کود را ذخیره نکنید و به اندازه کافی خریداری نمایید.
 • از این کود می توانید به صورت خشک، چال کود و محلول در آب استفاده کنید.
 • استفاده از این کود برای زمانی است که زمین شما آهن ندارد و این مشکل به حد بحرانی رسیده است.

اگر از این مطلب رضایت داشتید در ادامه می توانید با کلیک بر روی لینک های داده شده مانند نحوه کود دهی بادام زمینی و زمان کود دهی درختان اطلاعاتی در مورد این موضوعات نیز بدست آورید و اطلاعات خود را در زمینه پرورش گل و گیاه افزایش دهید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *