دسته ها
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲

معرفی کلیسای سن مارکو و زیبایی های آن

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
  • ۰

کلیسای سن مارکو یکی از دیدنی ترین کلیساهای ونیز می باشد. بنایی قدیمی با معماری بیزانسی فوق العاده که از نزدیک آن را می شناسید. این کلیسا دارای سقف های طلایی، راهروهای زیبا، مجسمه و نقاشی های جذاب است.

یکی از معروف ترین کلیساهایی که در شهر ونیز می توانید از آن دیدن کنید، کلیسای سن مارکو بوده که جذابیت های گردشگری فوق العاده ای دارد. معماری بارز بیزانسی که در این بنا مشاهده می شود از یک سو و از سوی دیگر امکانات تفریحی اطراف آن موجب شده تا بنایی جالب توجه برای گردشگران باشد.

نمای سازه سن مارکو

معرفی کلیسای سن مارکو:

این بنا در واقع یک کلیسای جامع به شمار می آید. این بنا تا زمان اسقف اعظم به عنوان یکی از نیایشگاه های قصر دوک محسوب می شده است. روایت ها می گوید که برخی بازرگان های ونیزی آثاری باقی مانده از سنت مارک را به سرقت برده و در بشکه ها لا به لای گوشت پنهان کردند. این روایت در قرن سیزدهم بر روی معرق کاری های کلیسا نقاشی شده اند. این کلیسا از دیدنی های ونیز می باشد.

معماری سن مارکو

آثار باقی مانده از سنت مارک به شکل موقت در نیایشگاه نگهداری می شد. اما بعدها برای محکم تر شدن این آثار و نگهداری از ان ها کلیسا را بنا کردند. این کلیسا در سال ۹۷۶ در شورشی علیه «دوک پیترو کاندیانو» به آتش کشیده شده است. این بنا در سال ۱۰۷۰ دوباره به سیله «دوک دومینیکو کنتارینی» احیا شد.

نمای بیرونی سن مارکو

دیدنی های کلیسا:

سبک الگوبرداری این کلیسا از کلیسای آپوسل و مسجد ایاصوفیه می باشد. نقشه ای که در کف ساختمان مشاهده می کنید، مانند صلیب یونانی است. در قسمت تلاقی صلیب می توانید یک گنبد مشاهده کنید و روی هر یک از چهاربازوی آن هم صلیب وجود دارد. هر بازو دارای یک راهرو مرکزی و دو راهرو فرعی می باشد که نشان دهنده معماری توانمند این سازه است.

  •  مبل و میز
  •  قاصدک 24

بازدید از سن مارکو

هشتی ورودی این کلیسا در پایانه غربی قرار دارد. نمای غربی در این سازه تشکیل شده از هنرهای بیزانسی می باشد. هنر گوتیک و رومانسک نیز در این سازه بسیار برجسته است. ستون ها و سرستون ها نیز دارای برجستگی هایی هستند که از نزدیک مشاهده می کنید. ظرافت و زیبایی که در معماری این بنا وجود دارد، ستودنی است.

جاذبه های سن مارکو

جزئیاتی که در معماری کلیسای سن مارکو  وجود دارد، خیره کننده خواهد بود. تلفیق هنر عهد عتیق و قرون وسطی در این سازه نیز از سوی دیگر می تواند، توجه شما را جلب کند. معرق کاری هایی که در بخش های مختلفی از این بنا مشاهده می کنید، شامل قدیمی ترین طرح ها هستند. در گوشه بیرونی خزانه نیز می توانید، مجسمه های مصری را مشاهده کنید. این مجسمه ها از سنگ های آذین شکل گرفته اند.

کلیسای سن مارکو

قدمت مجسمه ها در این سازه به قرن ۴ باز می گردد. اغلب این مجسمه ها متعلق به چهره های بزرگ سلطنتی هستند. یکی از مشخصه های رایج در این بنا نیز هشتی های ورودی بوده که همانند معماری کلیساهای بیزانسی هستند. در بالای سقف نیز موزاییک های طلایی مشاهده می کنید که دارای نقاشی های بسیار زیبا می باشند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *