دسته ها
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

اصول آرایش لب حرفه ای ها برای افراد مبتدی

 • حکیمه فهیمی
 • ۱۴ دی ۱۴۰۱
 • ۰

آرایش لب یکی از مهمترین بخش ها در آرایش صورت به شمار می رود که بر زیبایی چهره تاثیر قابل توجهی دارد. در این مطلب با اصول آرایش لب آشنا می شوید.

برای داشتن لب های زیبا بایستی با نکات و اصول آرایش لب آشنایی کامل داشته تا بتوانید متناسب با فرم لب های خود به راحتی در منزل لب های خود را آرایش نمایید. با ادامه مطب همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

اصول آرایش لب حرفه ای

یکی از مهمترین قسمت ها در آرایش صورت، آرایش لب است که بر زیبایی چهره تاثیر شایانی دارد. آرایش لب بایستی متناسب با فرم لب صورت گیرد به این معنا که آرایش لب های باریک با آرایش لب های گوشتی فرق دارد. از این رو برای داشتن لب های زیبا؛ خوب است که با نکات و ترفندهای آرایشی لب به ویژه رژ لب زدن حرفه ای آشنایی کامل داشته تا بتوانید به راحتی در منزل لب های خود را آرایش نمایید.

در ضمن نیاز است برای این کار تکنیک های کشیدن خط لب را هم بدانید که البته اکثرا نمی دانند چگونه خط لب را استفاده تا لب های زیبایی داشته باشند. بنابراین با ادامه مطلب همراه ما باشید تا مراحل و اصول آرایش لب را فراگرفته و با زیبایی هرچه تمام در مهمانی ها بدرخشید.

۱. لب را لایه برداری کنید.

پیش از استفاده از رژلب های مایع مات ، یک یا دو مرتبه در هفته به لایه برداری لب ها اقدام کنید. زیرا که رژهای مایع به نمایش بیشتر پوسته های لب تمایل زیادی دارند. از این رو می توانید به کمک یک مسواک مرطوب یا شکر لب ها را لایه برداری نمایید یا از اسکراب لب و ماسک لب خانگی که به طور معمول حالت مرطوب کنندگی هم دارند، بهره بگیرید.

۲. به لب کانسیلر بزنید.

از دیگر اصول آرایش لب این است که مقداری کانسیلر به پایه لب ها بزنید. استفاده از کانسیلر یا یک لایه پایه روی لب ها، هم سبب شده رژ لب خوشرنگ تر دیده شود و هم مدت زمان بیشتری روی لب باقی بماند.

 • قاصدک 24
 • بلیط کیش

۳. درست خط لب بکشید.

قابل ذکر است که خط لب پر رنگ تیره، سن را زیادتر نشان می دهد. به ویژه برای افراد مسن ناملایم به نظر می رسد. از این رو خوب است بدانید که کشیدن خط لب سبب شده توجه و مرکز دید روی دهان باشد. ولی اگر دوست دارید که چشم ها مرکز دید باشند بهتر است به جای خط لب غلیظ، خط چشم کشیده و برای لب ها رژ لب ملایم به کار ببرید.

همچنین در صورت تمایل برای خط لب کشیدن، سعی کنید رنگی را انتخاب نمایید که خنثی بوده و به راحتی با رنگ پوست لب ترکیب شده تا زیاد به چشم نیاید. البته امروزه دیگر رژ لب ها به اطراف پخش نمی شوند از این رو در اصول آرایش لب استفاده از خط لب الزامی نخواهد بود.

ولی با این حال اگر تمایل دارید بخش هفتی شکل بالای لب مشخص تر شود یا تقارن بیشتری روی لب ها ایجاد شود، از مداد لبی که با لب های شما هماهنگی دارد نه رژ لب تان، استفاده نمایید.

۴. از نرم کننده های لب استفاده کنید.

همانطور که می دانید پوست لب بسیار نازک و حساس است از این رو بیشتر از سایر بخش های بدن در برابر اشعه های مضر آفتاب صدمه می بیند. به این ترتیب از نرم کننده های لب که حاوی حداقل spf سی درصد باشند، استفاده کنید.

۵. از رژ لب هماهنگ با رنگ پوست لب استفاده کنید.

از اصول مهم دیگر آرایش لب این است که مطابق با رنگ طبیعی لب های خود و نه رنگ پوست بدن، رژ لب مناسب خود را انتخاب نمایید. لب های کمرنگ با رژ لب قرمز گیلاسی یا مرجانی فوق العاده می شوند. برای لب هایی که به شکل طبیعی سرخ هستند از رژ صورتی روشن یا نارنجی روشن استفاده کنید. همچنین برای لب های تیره رژ لب زرشکی تیره مناسب است.

۶. از رژ لب های نود استفاده کنید.

 امروزه رژهای نود یکی از محبوب ترین ترندهای آرایش لب هستند. در ضمن مناسب ترین رنگ رژ نود برای هر پوستی ، رنگی است که اندکی روشن تر یا تیره تر از رنگ پوست لب باشد.

۷. سایه مناسب لب استفاده کنید.

در اصول آرایش لب از سایه روشن بهره بگیرید. به طوری که اطراف و حدود مرزهای لب، رنگ تیره تر و هر اندازه به مرکز لب نزدیک تر می شوید، روشن تر بشود. با این کار؛ تمرکز از خط واقعی لب ها برداشته شده و لب قلوه ای تر دیده می شود.

۸. آرایش لب از مرکز لب شروع شود.

یکی دیگر از اصول آرایش لب این است که حین استفاده از هر رژی ابتدا رژ را مرکز لب زده بعد رنگ را به طرف گوشه های دهان پخش کنید. با این کار ضریب خطا حین آرایش خیلی کاهش می یابد. برای ماندگاری بیشتر رژ روی لب، آن را به صورت مستقیم از تیوپ به لب ها زده و بعد با یک دستمال لکه گیری نمایید. به این نحو که دستمال را روی لب نهاده تا رنگ اضافی را پاک کنید.

بعد مجددا رژ زده و این کار را تکرار نمایید. با این روش پوشش و درخشش بیشتری به لب افزوده می شود.

آرایش صحیح انواع لب

در این بخش با آرایش انواع لب از جمله لب های باریک و نازک، لب های پهن و … آشنا می شوید.

۱. لب های باریک و نازک

خانم هایی که لب های باریک و نازک دارند، بیشتر تمایل داشته که هنگام آرایش لب، لب ها کمی برجسته و گوشتی تر دیده شود. از این رو بهتر است اول خط لبی که رنگ آن یک درجه از رنگ رژ لب شما تیره تر است را زیر خط اصلی لب کشیده بعد از رژ لب های خوش رنگ و جذاب کمک بگیرید. همچنین با یک مداد سفید خط کمرنگی زیر خط لب کشیده تا لب ها برجسته و زیبا جلوه کنند.

به این ترتیب دقت کنید رنگ رژ لب تیره، لب ها را باریک نشان می دهند بهترین رنگ رژ برای لب باریک رنگ نود(رنگ پوست) صورتی یا قرمز است. همچنین می توانید در انتها از کمی برق لب استفاده کنید تا علاوه بر برجسته تر شدن، درخشان تر و زیباتر نیز دیده شود.

۲. لب های درشت و پهن

نیازی نیست برای آرایش لب های درشت و پهن ، خط لب از خارج خط اصلی لب کشیده شود بلکه آن را در جای خودش کشیده و رژ لب بزنید. تنها برای برجستگی لب ها از خط سفید در زیر لب و تنها وسط آن استفاده کنید. تفاوت خط سفید لب پهن با لب باریک در این است که در لب های باریک خط سفید کاملا زیر لب پایین کشیده شده ولی در لب های پهن تنها در وسط لب این خط سفید کشیده می شود و دو سمت آن به رنگ همان خط لب است.

همچنین خوب است بدانید در آرایش لب های درشت به رنگ های روشن و براق نیاز نیست و بهتر است از رژ لب هایی با رنگ مات استفاده شود. همچنین برای این که لب ها از فرم طبیعی کوچک تر جلوه کند نکات زیر را به کار بندید:

 • استفاده از رژ لب با رنگ تیره
 • کشیدن خط لب دقیقا روی خط اصلی لب
 • استفاده از خط لب همرنگ با رژ لب
 • عدم استفاده از برق لب

۳. لب های قلوه ای

آرایش لب های قلوه ای بایستی طوری باشد که معمولا لب بالا درشت تر از لب پایین دیده شود. از این رو موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • از رژ لب رنگ تیره استفاده نشود.
 • از خط لبی با یک درجه تیره تر از رژ استفاده کنید.
 • از رژ لبی با یک درجه روشن تر برای لب بالا استفاده شود.
 • از رژ لب تیره تر برای لب پایین استفاده شود.

ناگفته نماند امروزه روش های مختلفی مانند تزریق ژل لب و سایر روش های پر کننده لب وجود دارد تا لب ها درشت و قلوه ای شود. با این وجود می توانید از برخی ترفندهای خانگی برای این کار استفاده کنید از جمله :

 • استفاده از مایع داخل کپسول ویتامین ای روی لب ها
 • استفاده از موم عسل روی لب ها
 • استفاده از مخلوط دارچین و وازلین روی لب ها
 • استفاده از اسانس فلفل روی لب ها

۴. لب های صاف

در صورتی که لب صافی دارید به دو رنگ رژ لب نیاز است. یکی تیره و دیگری روشن. برای ایجاد برجستگی نیز به صورت زیر عمل کنید.

 • اول کمی بالاتر از خط طبیعی لب، خط لب کشیده بعد به گوشه های لب کمی رژ لب تیره بزنید.
 • در ادامه رژ لب روشن را به بخش مرکزی لب ها اعمال کنید.
 • سپس کناره های این دو رنگ رژ لب را محو نمایید.
 • در نهایت برق لب استفاده کنید تا لب ها برجسته تر و درخشان تر جلوه نماید.

۵. لب های غنچه ای

لب های غنچه ای گوشتی و قلوه ای هستند. از این رو در آرایش این نوع لب باید از رژ لب با رنگ روشن استفاده کرد. همچنین برای برجسته تر نشان دادن لب ها می توان از کمی سایه روشن در مرکز لب ها بهره برد. ضمنا استفاده از برق لب و خط لبی که یک درجه از رژ لب تیره تر باشد نیز مناسب خواهد بود.

اشتباهات رایج در آرایش لب

در ذیل برخی اشتباهات رایج در آرایش لب ازائه می شود.

خریداری طیف رنگ های اشتباهی

در صورتی که پوست تیره و رنگ و رو رفته است نباید از رژ لب های با رنگ تیره یا رنگ آبی استفاده کنید. چرا که چهره را نا زیبا کرده و بهتر است رنگ قرمز خوش رنگ یا هلوئی انتخاب شود. همچنین هرگز سایه را بدون امتحان پشت دست خریداری نکنید. ضمنا از ترکیب رنگ ها نهراسید زیرا ممکن است به رنگ دلخواه برسید.

استفاده از رژ لب های بدون اثر مرطوب کنندگی

برخی رژ لب های مایع سبب خشک شدن لب ها می شوند از این رو محصولی انتخاب کنید که اثر مرطوب کنندگی دارد. ضمنا بدون کشیدن خط لب هرگز رژ نزنید و اجازه دهید آرایش روی صورت نشسته همچنین دقت کنید خط لب درست کشیده تا اطراف دهان لک ایجاد نشود.

استفاده بیش از اندازه از برق لب

براق بودن بیش از حد لب ها آن قدر هم جذاب و خوشایند به نظر نمی رسد. این کار سبب شده سایر زیبایی های صورت شما به چشم نیاید.

بیش از حد برجسته کردن لب ها

باید بدانید لب های خیلی برجسته سن را نسبت به لب های معمولی بالاتر نشان می دهند و کشیدن برق لب خط لب، لب ها را بیشتر مشخص می کند. به جای این کار وسط لب را مقداری روشن کنید.

خط لب پر رنگ

استفاده از خط لب های پررنگ و تیره سن را بیشتر نشان می دهد. همچنین خط لب در افراد سن بالا ظاهر زیبایی ایجاد نمی کند. با کشیدن خط لب تیره همانطور که پیشتر اشاره شد لب ها کانون توجه در صورت شما قرار می گیرند.

تمیز کردن ناصحیح آرایش لب

برای پاک کردن آرایش از پنبه استفاده کنید و لازم نیست خیلی به صورت فشار بیاورید تا از آرایش پاک شود. به جای کشیدن رژ با فشار زیاد روی لب ها از انگشت استفاده تا رنگ خنثی تری ایجاد شود.

نکات کاربردی برای آرایش بهتر لب ها

در راستای فراگیری اصول آرایش لب می توانید از این نکات کاربردی هم کمک بگیرید تا لب ها فرم زیباتری گرفته و آرایش جذاب تر به نظر برسد.

 • در صورت نازک بودن لب پایین، خط لب را پایین تر از خط معمولی لب کشیده و آن را با رژ لب پر کنید. ضمنا مقداری وازلین یا برق لب به وسط لب پایین زده تا آن را برجسته تر جلوه نماید.
 • اگر لب های پایین و بالا نازک و باریک هستند، اندازه لب ها در پایین و بالا را با مداد لب پر کرده و داخل خط لب را با رژ لب پر کنید تا لب ها پرتر دیده شوند.

 • اگر لب بالا باریک و نازک است، خط لب بالا را بالاتر از خط معمولی لب کشیده تا جلوه بهتری داشته و با لب پایین متناسب گردد.
 • برای این که لب و دهان کوچک کمی بزرگتر جلوه کنید در اطراف دهان از کشیدن خطوط کمک بگیرید.
 • برای لب های بزرگ نباید رژ لب خیلی روشن استفاده شود. بهتر است رژ لب مات به کار گرفته شود.
 • لب های نامساوی را با کشیدن خطوط در نقاط لازم یکنواخت کنید.
 • برای فرم دهان با گوشه های افتاده ، خط لب را رو به بالا کشیده تا فرم دهان اصلاح شده و جالب تر جلوه کند.
دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *