دسته ها
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

ساخت تراریوم در بسته و گیاهان مناسب این کار

 • ملیحه بال افکن
 • ۱۳ آذر ۱۴۰۱
 • ۰

در واقع ساخت تراریوم در بسته چندان هم سخت و پیچیده نیست و شما می توانید با مطالعه این مقاله علاوه بر مراحل ساخت با گیاهان مناسب برای تراریوم نیز آشنا شوید با ما همراه باشید.

به طور کلی تراریوم در بسته یکی از لوازم تزئینی زیبا است که تعدادی زیادی از مردم علاقه دارند در منزل یا محل کار خود یکی از آن ها را داشته باشند. شما نیازی نیست برای ساخت تراریوم های در بسته هزینه زیادی صرف کنید بلکه با پیروی از یک فرآیند چند مرحله ای قادر به ساخت آن خواهید بود.

آشنایی با نحوه ساخت تراریوم در بسته

همانطور که می دانید گل ها و انواع گیاهان یکی از اصلی ترین لوازم تزئینی به شمار می آیند که به همین خاطر ساخت یک باغ شیشه ای در بسته می تواند یکی از روش های جذاب برای تولید گیاهان تزئینی باشد. تراریوم که به آن باغ شیشه ای نیز گفته می شود یک نوع دیزاین گیاهان طبیعی است که به مراقبت کمی نیاز داشته و فضای زیادی را نیز اشغال نخواهد کرد.

چگونگی ساخت تراریوم در بسته

می توانید از این تراریوم های در بسته بر روی میز کار، لبه ی پنجره و روی کابینت آشپزخانه استفاده نمایید. همچنین برای محیط های کاری نیز گزینه مناسبی خواهند بود و می توانند طراوت، تازگی و آرامش را به محیط یکنواخت کاری ببخشند. همچنین می توانند هدیه ای جالب یا هیجان انگیز برای علاقه مندان به گل و گیاه باشند.

در اصل تراریوم را می توان یک محیط کوچک بسته یا نیمه باز برای گیاهان مختلف دانست که به آن گلخانه ی مینیاتوری یا باغ شیشه ای نیز گفته می شود. محفظه ی تراریوم اغلب شفاف و از جنس شیشه یا پلاستیک خواهد بود یعنی تراریوم ها در اصل یک بطری درسته بودند که همراه با چندین لایه خاک، گیاهان کوچک رطوبت دوست را در خودشان پرورش می دادند.

تراریوم های بسته معمولا ظرف هایی دارند که هیچ منافذی نداشته و تنها یک درپوش دارند که قابل برداشت نیز می باشند اما در مقابل تراریوم های نیمه باز ظرف هایی هستند که مقداری از آن باز بوده و هوا در آن جریان خواهد داشت.

گیاهان مناسب تراریوم های بسته

معمولا توصیه می می کنیم برای ظروف سرپوشیده گیاهانی را انتخاب نمایید که فضای دوست را دوست دارند و با رطوبت زیاد به خود عمل می کنند. گیاهان مناسب تراریوم های در بسته شامل موارد فوق می باشند.

 • قاصدک 24
 • بلیط کیش

گیاهان مناسب برای پرورش تراریوم

 • گیاه سرخس:

شما طیف گسترده ای از سرخس ها را برای انتخاب در دسترس خواهید داشت. آن ها با برگ های ظریف خود ظاهری جذاب دارند. سرخس ها نورهای روشن و فیلتر شده و شرایط مرطوب را دوست دارند بنابراین برای تراریوم های سرپوشیده مناسب خواهند بود.

 • پیچک های مینیاتوری:

گیاهان پیچک برای تراریوم های باز و بسته عالی هستند. برگ های کوچک و اندام های دوقلوی آن ها بعه آن ها اجازه می دهد تا اطراف گیاهان دیگر بپیچند و شاخ و برگ های داخل ظرف را ضخیم و پر جلوه دهند.

 • گیاه ارکیده مینیاتوری:

بیش از یک هزار گونه مختلف از این گیاه وجود دارد. البته که شما باید به دنبال گونه هایی با رنگ های روشن باشید تا تراریوم خود را زنده نمایید.

 • گیاه بگونیا:

بگونیا نیز یکی دیگر از گیاهانی است که محیط مرطوب را برای رشد ترجیح می دهد و معمولا به ظرف رنگ می بخشد.

وسایل مورد نیاز برای تهیه تراریوم

توجه داشته باشید که پیش از اقدام به ساخت تراریوم در بسته بایستی وسایل گلکاری خود را تکمیل نمایی تا به راحتی بتوانید یک تراریوم در بسته باکیفیت بسازید. وسایل مورد نیاز برای این کار شامل موارد فوق خواهند بود:

شرایط مورد نیاز برای ساخت تراریوم

 • ظروف شیشه ای:

ظرفی که برای ساخت تراریوم در بسته انتخاب می کنید باید در دار باشد. در غیر اینصورت بایستی به گونه ای باشد که بتوان از سلفون به جای در استفاده نمود.

 • گل و گیاهان آپارتمانی:

از تمامی گیاهانی که رشد کمی دارند می توان به برای ساخت تراریوم استفاه کرد البته به شرطی که شرایط نگهداری یکسانی داشته باشند. دقت داشته باشید که به دلیل تفاوت ساخت تراریوم کاکتوس با تراریوم دربسته نمی توان از کاکتوس ها استفاده کرد.

 • بیلچه:

بیلچه هایی که کوچک هستند معمولا بهترین گزینه برای کاشت گیاهان در خاک تراریوم خواهند بود.

 • قیف:

امروزه معمولا از قیف برای ریختن سنگریزه ها و خاک درون ظرف استفاده می شود.

 • خاک:

به صراحت می توان گفت که خاک تراریوم چهار لایه است و ترتیب آن ها شامل سنگریزه یا ماسه، پودر زغال، خاک گل و خزه که تمام این لایه ها بایستی به خوبی استریلیزه گردند.

 • انبر مخصوص:

از انبر ها نیز به منظور گذاشتن خزه ها درون خاک و تنظیم محل دقیق گیاهان استفاده می شود.

 • کوپه خاک:

کوپه ها اغلب برای صاف کردن و فشردن خاک درون تراریوم مورد استفاده قرار می گیرند.

 • آبپاش:

برای آبیاری گیاهان درون تراریوم لازم است تا از اسپری آبپاش استفاده نمایید زیرا علاوه بر اینکه درب ظرف بسته است و گیاه آب چندانی نیاز ندارد اما بسته بودن ته گلدان موجب جمع شدن آن درون ظرف و گندیدن ریشه گیاه می شود.

دستورالعمل درست کردن تراریوم در بسته

دستورالعمل درست کردن تراریوم

نحوه ساخت تراریوم در بسته کار راحتی بوده و مانند کاشت گل و گیاه در گلدان خواهد بود. اما با این حال باید بدانید اگر دقت لازم را در هر کدام از مراحل نداشته باشید محصول شما به سرعت خراب شده یا طول عمر بسیار کمی دارد. هنگام ساخت تراریوم بایستی موارد زیر را رعایت نمایید.

 • دقت داشته باشید که ظرف تان را پیش از کاشت به صورت کامل تمیز و خشک نمایید. سپس نسبت گیاهانت و ریشه ان ها را به ظرف و مقدار خاک تان بسنجید. گیاهانی که ریشه وسیع و برگ هایی با رشد زیاد دارند برای ظروف کوچک مناسب نخواهند بود.
 • از فردی که در تشخیص آفت گیاهان تخصص دارد بخواهید گیاهی که می خواهید در ظرف بکارید را کاملا بررسی نماید تا گیاهتان آفت نداشته باشد. توصیه می کنیم که پیش از استفاده از لایه های خاک آن ها را با قارچ کش ها ضدعفونی نمایید.
 • در نهایت باید لایه های خاک تراریوم را به ترتیب درون ظرف بریزید و دقت کنید که نسبت کل خاک به ظرف باید یک چهارم باشد.

چگونگی مراقبت از تراریوم های در بسته

اکوسیستم مورد نیاز تراریوم های بسته

بهتر است بدانید که تراریوم های بسته معمولا محیطی کاملا ایزوله دارند که راهی به بیرون نخواهند داشت. گیاهان داخل آن به هر آنچه که مورد نیازشان است دسترسی خواهند داشت. خاک مواد مغذی را برای گیاه فراهم می کند، این مواد مغذی در یک چرخه وارد گیاه می شود و پس از جذب شدن و از بین رفتن گیاه مجددا وارد خاک می گردد.

آب رون تراریوم نیز وارد یک چرخه می شود و در واقع هیچ وقت از بین نمی رود. آب بخارشه از گیاه و خاک به دیواره ظرف تراریوم برخورد می کند و مجددا به مایع تبدیل شده و به خاک برمی گردد. به عبارتی این همان چرخه طبیعی باران است.

این چرخه ی آب و مواد مغذی برای گیاهان بسیار ایده آل است و گیاهان به راحتی در این محیط رشد ساخت تراریوم می کنند. به همین خاطر تراریوم بسته به مراقبت زیادی نیاز نخواهد داشت و تنها کافی است هر چند وقت یکبار به آن آب بدهید.

امروزه پیشنهاد می شود برای تراریوم های بسته گیاهان کوچک و کم رشد را انتخاب نمایید تا پس از مدتی تمام ظرف را پر نکنند و منظره تراریوم خراب نشود.

اکوسیستم مناسب برای تراریوم های در بسته

همچنین در ادامه نیز پیشنهاد می کنیم با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب پرورش خزه و پرورش جلبک نیز آشنا شوید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *