دسته ها
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

مهارت های ویژه در برقراری ارتباط موفق

  • سعیده ستاری
  • ۲۳ آذر ۱۴۰۱
  • ۰

راهکار هایی چون حواستان به کلامتان باشد، احترام متقابل داشته باشید، قابل اعتماد باشید، همدل باشید و خوب بشنوید شامل برقراری ارتباط موفق می شود و امیدوارم لذت ببرید.

داشتن یک رابطه خوب می تواند زندگی شما را تغییر بدهد؛ مشروط بر اینکه به خودتان باور داشته باشید، رویاهای خود را دنبال نمایید و به دنبال ارتقاء رفتارهای شخصیتی خود باشید. در این مطلب در مورد راهکارهایی برای برقراری ارتباط موفق صحبت می کنیم.

معرفی راه های برقراری ارتباط موفق

برترین راهکارها برقراری ارتباط موفق

افراد زیادی نمی دانند که ترفند های جذاب و کاربردی برای برقراری ارتباط چیست؟ به همین سبب در این مطلب راهکارهای کاربردی را به شما معرفی می کنیم که بتوانید راحت تر با دیگران ارتباط برقرار کنید.

۱- آسیب پذیر بودن

شاید این مهارت برای بیشتر اشخاص طبیعی به نظر نرسد ولی یک جواب پیش فرض محسوب می شود؛ به خصوص برای افراد ناشناس موجب می شود که شما بتوانید از خودتان بهتر مراقبت کنید و استاندارد های خود را تا جایی که می توانید به دیگران نشان دهید و از چیز های بد و خلاف میل خود دوری کنید و همچنین آسیب پذیر باشید. به همین علت هر مسیری را دنبال نکنید ولی به جای آن، اهداف و مقاصد خود را بشناسید و از یک راه سالم آن ها را پیگیری و دنبال کنید.

۲- بررسی انرژی

زمانی که یک شخص حالت دوستانه و صمیمانه را کنار می گذارد، طرف مقابل توجه بیشتری نشان می دهد و این قضیه برای او جذاب می شود. پس به سطح انرژی که به رابطه اختصاص می دهید، بیشتر دقت کنید. ولی به هر حال در هر شرایطی بهتر می باشد که انرژی مثبت داشته باشید، برای کسانی که برای اولین بار آشنا می شوید، انرژی بیشتری بگذارید و خودتان گفتگو را آغاز کنید.

شیوه های برقراری ارتباط موفق و موثر

  •  مبل و میز
  •  قاصدک 24
ارتباط موفق با دیگران

۳- همدل بودن

زندگی به سرعت می گذرد. بیشتر افراد عجول هستند و دیگران را فراموش می کنند ولی بهتر می باشد در کنار تلاش برای هدف خود، دیگران را هم مد نظر قرار دهید و با آن ها همدلی و دوستی داشته باشید، به آن ها بیشتر گوش دهید و اجازه دهید که آن ها بفهمند درکشان می کنید. همین موجب می شود که روابط بهتری برقرار کنید.

۴- سوال پرسیدن از دیگران

برای ارتباط موثر با دیگران و به دست آوردن چیزی که می خواهید با دیگران مذاکره نمایید و بگویید چه می خواهید و از آنان بپرسید چه می خواهند. بسیاری از افراد چیزی را که می خواهند دقیقا بیان نمی کنند. شما باید بدانید که دیگران نمی توانند ذهن خوانی کنند پس حتما بگویید چه چیزی می خواهید و از آنان نیز بپرسید چه می خواهند. پیش از هر جلسه یا مذاکره ای با دیگران آن چه مدنظرتان می باشد را بنویسید و توضیح واضحی داشته باشید.

۵- خوب بشنوید

همه می شنوند ولی هر کسی شنوای فعال نیست و افراد زیادی یک سوم از چیزهایی که شنیده اید را فراموش می کنند. بسیاری از افراد در زمان صحبت با دیگران فکر می کنند که در حال گوش دادن هستند ولی در حقیقت منتظرند تا نوبتشان بشود و چیزی بگویند و اینطور اطلاعات مهمی را از دست می دهند. برای خوب شنیدن، گوشی هوشمند خود را کناری بگذارید تا حواستان پرت نشده و بهتر و راحتتر بتوانید تمرکز کنید. سپس با دقت به حرف های طرف مقابل خود گوش بدهید و هر چند وقت یکبار واکنشی به سخنان طرف مقابل نشان دهید تا اطمینان پیدا کند که پیامش به دست شما رسیده است.

نحوه برقراری ارتباط موفق

۶- ارزش قائل شدن برای دیگران

درسته که قرار است در نهایت خود شما تصمیم بگیرید، ولی برخی مواقع باید به ارزش دیگران هم توجه کرد و کاری نکنید که حقوق آن ها پایمال بشود. تلاش کنید علاوه بر خودتان برای دیگران هم اهمیت قائل شوید تا بتوانید روابط بهتر و موثرتری با آن ها برقرار کنید.

۷- پایدار بودن

یکی از راه های برقراری ارتباط موفق این است که پایدار باشید. ایجاد به رابطه قوی و قدرتمند در طولانی مدت به تلاش نیاز دارد. پس تسلیم نشوید. در کاری که انجام می دهید، پایدار و ثابت قدم باشید، منفی نگری را کنار بگذارید و برای رابطه تلاش کرده و از آن مراقبت کنید. اگر شکست خوردید، ناامید نشوید. هرروز نمی توان منتظر یک اتفاق ایده آل در زندگی بود؛ پس ایده آل گرایی بیش از اندازه را کنار بگذارید.

۸- نشان دادن قدردانی و سپاسگزاری

کسانی که در زندگی شما هستند، دوست دارند ارزش خود را به شما اثبات کنند. شما نیز باید کار های مثبت آن ها را ببینید و از آن ها قدردانی و تشکر کنید. تلاش کنید در کنار آن ها لحظات شادی را رقم بزنید و از اینکه موجب حال خوب شما می شوند، سپاسگزار باشید. این قدردانی و تشکر می تواند زبانی باشد یا آن را از راه لمس دستان یا حتی ارسال یک هدیه ابراز نمایید.

نحوه برقراری ارتباط موفق و موثر

۹- قابل اعتماد بودن

یکی دیگر از راه های برقراری ارتباط موفق با دیگران این است که قابل اعتماد باشید. رعایت کردن این قانون بسیار ساده و راحت است. خود واقعی خود را به دیگران نشان بدهید و دیگران را همانطور که هستند، بپذیرید. تلاش کنید تا جایی که می توانید در دسترس باشید. در آغاز رابطه اعتماد دیگران را جلب نمایید. با افرادی معاشرت کنید که در کنار شما خودشان هستند و مجبور نیستند رفتار خود را تغییر بدهند

۱۰- شناسایی ارزش ها و اهداف مشترک

همه ما در زندگی عقیده هایی شبیه به دیگران داریم. کسانی را پیدا کنید که اهداف شبیه به شما را دنبال می کنند. به دنبال افراد مهربان و صادق بگردید. با آن ها هم این گونه رفتار نمایید تا بتوانید لحظات زیباتری را در کنارشان رقم بزنید.

۱۱- کمک به دیگران برای همراهی با ایده شما

در ارتباط با دیگران ایده بزرگی که در سر دارید را مطرح کنید ولی از مطرح نمودن ایده های عجیب و یا حتی شرم آور دست بکشید. بهتر است بعد از مطرح نمودن ایده خود دیگران را آرام آرام به سمت ایده خود ببرید. بهترین روش این می باشد که در آغاز هدف کلی خود را ابراز کنید و جملاتی مثل “نظرتان درباره این مورد چیست؟” یا “چه راه حل هایی به ذهن شما می رسد؟” را بگویید تا فضا را برای پرسش و بیان انتقادات باز باشد و عکس العمل بهتری از دیگران دریافت کنید. با بیان جملاتی مثل “نظرتان چیست که از راه حل X استفاده کنیم؟” یا “من داشتم به x فکر می کردم. به نظرتان چطور است؟” بحث را به سوی نقشه ببرید. اگر دیگران پیشنهادات خوبی ارائه دادند. بازتاب های مثبتی مثل “فکر می کنم پیشنهاد خوبی می باشد” یا “فکر خوبی است، تا به حال به این فکر نکرده بودم” ارائه کنید.

توضیح در مورد برقراری ارتباط موفق

۱۲- داشتن احترام متقابل

یکی دیگر از راه های برقراری ارتباط موفق داشتن احترام متقابل است. به وجود آوردن احترام در رابطه زمان بر می باشد ولی باید برای آن سعی و تلاش کنید. خودتان را در طی زمان ثابت کنید. تجربه های متفاوت را مد نظر قرار بدهید. آزمون و خطا کنید و در کنار آن یاد بگیرید که چطور احترام متقابل را رعایت کنید و صبور باشید.

هم اکنون که این مطلب به اتمام رسید به جهت آشنایی با مطالب بیشتر در زمینه روانشناسی می توانید به مطالعه روش های صمیمی شدن با دوستان و افزایش مهارت ارتباطی بپردازید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *