دسته ها
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱

ترمیم بریدگی پوست کودک و راه های مراقبت از آن

  • حکیمه فهیمی
  • ۶ آذر ۱۴۰۱
  • ۰

بریدگی پوست کودک در صورت عمیق بودن نیاز به مراقبت هایی دارد تا محل زخم عفونت پیدا نکند. در این مطلب با روش های مراقبت از بریدگی پوست کودک آشنا می شوید.

در صورت عمیق بودن بریدگی پوست کودک نیاز به یک سری راه های مراقبتی است تا مانع از عفونی شدن محل بریدگی و زخم گردد. در این مطلب به راه های مراقبت از بریدگی پوست کودک می پردازیم.

راه های مراقبت از بریدگی پوست کودک

هنگام بریدگی پوست کودک ممکن است این سوالات در ذهن ایجاد شود که آیا این بریدگی به بخیه نیاز دارد، چقدر زمان می برد تا ترمیم یابد و … ؟ کودکان کنجکاو بوده و مدام به وسایل مختلف دست می زنند یا به مکان های مختلف سر می زنند. برخی مواقع نتیجه این کنجکاوی ایجاد خراش یا بریدگی روی پوست آن ها می باشد.

در این شرایط باید خونسردی خود را حفظ کرده و با رعایت نکاتی که در ادامه مطلب اشاره می شود، کودک را آرام نموده تا به درمان بریدگی او  پوست بپردازید.

آیا تماس هوا ترمیم بریدگی را تسریع می کند؟

برخی افراد عقیده دارند که هر زخمی در تماس با هوا زودتر بهبود پیدا می کند. پزشکان توصیه نموده اول زخم را با بانداژ یا چسب زخم پوشانده تا هنگامی که خشک و سفت شده و حالت پیدا کند. در این مرحله زخم به مرطوب ماندن نیاز دارد و جریان هوا زخم را خشک می کند. ضمنا هوا ممکن است میکروب هایی داشته باشد که روی سطح باز زخم نشسته و سبب بروز عفونت گردند.

بعد از چند روز که زخم شکل پیدا کرده و سفت شد، تماس هوا می تواند کمک کننده بوده و درمان بریدگی پوست را تسریع نماید. حتی پوشاندن زخم در این مرحله خطر بروز عفونت توسط باکتری های بی هوازی را تشدید می کند. ضمنا در این مرحله حتما روی زخم کرم ضد آفتاب یا زینک اکساید زده و اجازه ندهید نور مستقیم خورشید به بریدگی برسد. این کار باقی ماندن آثار زخم و بریدگی روی پوست کودک را می کاهد.

  •  بلیط کیش
  •  قاصدک 24

درمان بریدگی پوست کودکان

بریدگی یا خراش های کوچک اگر در معرض هوای آزاد باشند، سریعتر خوب می شوند. از این رو نیازی به باندپیچی نیست مگر این که زخم در ناحیه ای ایجاد شده که احتمال آلوده شدن یا کثیف شدن لباس کودکان وجود داشته باشد. برای بریدگی و خراش های عمیق تر پوستی از یک چسب زخم معمولی کمک گرفته ولی پیش از آن اطمینان یابید که پوست تمیز و خشک باشد.

در صورتی که روی یک بریدگی را می پوشانید، چسب زخم را طوری قرار دهید که پوست دو سمت بریدگی به آرامی کنار هم قرار بدهد. مراقب باشید که پانسمان زیاد محکم نبوده تا جلوی گردش خون گرفته نشود. هر روز پانسمان را برداشته و وضعیت بهبود زخم را بررسی نمایید. در صورتی که هنوز زخم تازه به نظر می رسد، مجددا آن را پانسمان نمایید. پس از بسته شدن زخم دیگر به پانسمان احتیاج نیست.

در صورتی که کودک با محل زخم ور می رود بهتر است پانسمان را برای محافظت از زخم بر ندارید. برخی از پزشکان توصیه داشته که روی زخم طی شب باز مانده تا کمی خشک گردد. البته در صورت جراحت شدید، بهتر است روی زخم را بپوشانید.

یک روش دیگر برای درمان بریدگی عمیق این است که زخم را با آب و صابون شسته و سپس تمیز و خشک کنید. در ادامه دست ها را شسته و محل جراحت را بررسی و اگر هنوز خونریزی وجود داشت با یک باند یا حوله تمیز روی آن را مستقیم فشار داده تا بند بیاید. در صورتی که بعد از ده دقیقه فشار مستقیم خونریزی بند نیامد، کودک را به اورژانس ببرید.

تمیز کردن زخم با آب اکسیژنه و بتادین در روزهای اول مفید است. ولی به علت این که ترمیم زخم را به تاخیر می اندازد، نباید مدت طولانی از آن استفاده شود. بعد از توقف خونریزی، بررسی نمایید که جسمی خارجی درون زخم باقی نمانده باشد. در صورت مشاهده جسم خارجی سعی کنید با جریان آب سرد آن را خارج نمایید. اگر نتیجه بخش نبود به کمک موچین با دقت آن را بیرون آورید.

بعد زخم را به آرامی با صابون و آب گرم شستشو داده و به کمک یک پارچه تمیز آن را خشک کنید. اگر کودک اجازه نداد زخمش را بشویید از وی بخواهید آن را در ظرفی بزرگ پر شده از آب فرو برده تا تمیز شود. فوت کردن روی زخم می تواند سبب آرام شدن کودک شده ولی کار درستی نبوده زیرا احتمال ورود میکروب های بیشتری از جمله باکتری های دهانی به آن گردد.

چه زمانی بریدگی به بخیه نیاز دارد؟

بریدگی عمیق و باز پوستی به ویژه اگر پوست لبه های بریدگی نامنظم شکاف پیدا کرده باشد، احتمالا به بخیه نیاز دارد. مواردی که به بخیه نیاز دارد شامل بریدگی های روی صورت و روی قسمت هایی از بدن که عضله آن ها کشیده شده یا با حرکت سفت می گردد. مانند کف دست ها و انگشت ها.

برای این که بخیه به بهترین صورت نتیجه بدهد، جراحت کودک باید ظرف ۸ ساعت بعد از بریدگی یا حتی زودتر، بخیه شده تا از خطر بروز عفونت یا باقی ماندن جای زخم پیشگیری گردد. اگر در این مورد شک دارید، از پزشک خواسته تا زخم را معاینه نماید.

چه ترکیباتی برای درمان بریدگی پوست موثر می باشند؟

برای درمان بریدگی پوست با سرچ کوتاهی در اینترنت ترکیبات فراوانی اشاره شده است که برای انواع زخم و بریدگی معرفی شده اند. از کرم برای بهبود زخم تا ترکیباتی که روند درمان بریدگی را تسریع می کنند. قبل از استفاده از هر ترکیبی به یاد داشته باشید که همه پمادها، کرم ها و ترکیبات گیاهی نه فقط جای زخم را خیلی کمرنگ می کنند، بلکه هیچ پمادی جای زخم را صد در صد از بین نمی برد.

روی زخمی که خشک شده و مراحل انتهایی بهبودی را می گذراند با مالیدن کرم مرطوب کننده ماساژ بدهید. ترکیبی به اسم بهترین پماد برای بهبود بریدگی صورت وجود ندارد.

آیا نور آفتاب محل زخم را تیره می کند؟

نور آفتاب سبب تیره شدن و باقی ماندن محل زخم می شود. تا حد ممکن از تماس مستقیم نور آفتاب با زخم و بعد از بهبود با جای آن خودداری نمایید. استفاده از کرم ضد آفتاب و پوشیدن لباس هایی با آستین بلند که به طور مثال روی زخم ساعد را بپوشاند، می تواند خیلی موثر باشد.

راه های خانگی مراقبت از بریدگی پوست

اگر فردی دچار بریدگی عمیق پوستی بود بهتر است خونسردی خود را حفظ کرده و کمک های اولیه را استفاده نمایید. این توصیه ها نیز در این راستا به کار گیرید.

پارچه تمیزی روی زخم گذاشته و فشار مداومی روی آن ایجاد کنید. در همین زمان، ناحیه زخمی شده را بالاتر از قلب قرار دهید و اگر بانداژ پر از خون شد، یک باند جدید روی باند قبلی بگذارید. سعی کنید بریدگی را به آرامی و تنها با آب شیر شستشو دهید. همچنین از مواد ضدعفونی یا صابون استفاده نشود.

اگر پس از ۵ دقیقه خونریزی بریدگی ادامه داشت، یا اگر بریدگی وسیع و عمیق بود در صورتی که روی سر بریدگی هست یا وضعیت وخیم شده سریعا به اورژانس مراجعه شود. قرمزی، ورم، درد بسیار، تب و چرک زخم نشانگر عفونت آن می باشد و به مراقبت پزشکی نیاز دارد. در ادامه به برخی از راه های خانگی مراقبت از بریدگی پوست اشاره می شود:

۱. روغن نارگیل

کمی روغن نارگیل را گرم کرده و روی کف دست خود بریزید، سپس به مدت ۵-۱۰ دقیقه روی محل آسیب دیده ماساژ بدهید. و اجازه دهید یک ساعتی روی پوست باقی مانده تا جذب پوست شود. برای نتیجه بهتر ۲-۴ بار در روز این عمل را تکرار نمایید.

۲. زردچوبه

زردچوبه ماده ای برای درمان مشکلات جزئی پوست نظیر ساییدگی است. این ماده خواص ضد باکتری و ضد عفونی کننده دارد. یک چهارم قاشق چایخوری زردچوبه را با کمی آب مخلوط کرده تا خمیری به دست آید. بعد این خمیر را روی مناطق مدنظر قرار بدهید. صبر کنید تا روی پوست خشک گردد. این کار را سه بار در روز برای چند روزی تکرار کنید.

قابل ذکر است زردچوبه دارای ترکیبی به اسم کوکورمین بوده که خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و سبب کاهش التهاب می گردد. التهاب به تسریع روند بهبود زخم کمک کرده و ضمنا زردچوبه می تواند در ترمیم بافتی و ساخت کلاژن مورد نیاز جهت ترمیم زخم مفید باشد. استفاده از خمیر حاصل از ترکیب شیر و زردچوبه به روشن شدن پوست بسیار کمک می کند.

۳. ژل آلوئه ورا

یک برگ آلوئه ورا را برش زده و ژل میان آن را جدا نمایید. سپس ژل را روی محل زخم مالیده و با حرکات دایره ای آن را ماساژ بدهید و نیم ساعتی اجازه دهید روی محل زخم مانده سپس شستشو دهید. از این ژل روزی دو مرتبه استفاده کنید و به هیچ وجه آن را روی زخم باز استفاده نکنید. تنها روی جای زخم و بقیه استفاده شود.

۴. روغن ویتامین ای

روش مراقبتی دیگر این است که کپسول ویتامین ای را باز کرده و روغن آن را خارج کنید و روی زخم زده و به آرامی ده دقیقه ای ماساژ دهید. اجازه دهید ۱۵-۲۰ دقیقه ای مانده بعد آن را با آب گرم شستشو دهید. این کار را چند باری در روز اجرا کنید. البته توصیه می شود ابتدا این کار را روی بخش کوچکی از پوست تست کرده زیرا در برخی افراد این روغن ممکن است واکنش آلرژیک ایجاد کند.

۵. عسل

کمی عسل را روی زخم ریخته و آن را با بانداژ پوشانده و اجازه دهید یک شب تا صبح باقی بماند. روز بعد آن را با آب گرم شستشو داده و هر روز این کار را قبل از خواب انجام دهید. یا این که مقدار مساوی عسل و شکر کریستالی را با هم مخلوط کرده و روی قسمت آسیب دیده قرار دهید. سپس چند دقیقه ای به آرامی آن را ماساژ داده و بعد با آب گرم شستشو بدهید. در نهایت محل را خشک کرده و از مرطوب کننده استفاده نمایید.

۶. لیمو

در این روش مقداری آب لیمو روی پوست مالیده و افرادی که پوست حساس دارند، می توانند عصاره لیمو را با میزان مساوی گلاب یا روغن ویتامین ای رقیق نمایند و روی محل زخم بمالند. بعد از ده دقیقه آن را با آب گرم شستشو داده و این کار را روزی یک تا دو مرتبه تکرار کرده تا محل زخم محو گردد.

۷. وازلین

تحقیقات زیادی نشان می دهد که وازلین هم سبب ایجاد سطح مرطوب شده و به این ترتیب سبب تسریع روند بهبود زخم می شود و هم با پوشاندن زخم و ایجاد یک لایه محافظتی از عفونی شدن زخم هم پیشگیری می کند. اکثر متخصصان استفاده از وازلین را بعد از گذشت یک شبانه روز از ایجاد بریدگی توصیه نموده و عقیده دارند که استفاده از وازلین سبب شده جای زخم کمتری باقی ماند.

در پایان از همراهی شما عزیزان با این مطلب کمال تشکر را داشته و امیدواریم نهایت استفاده را برده باشید. همچنین پیشنهاد می شود در صورت تمایل برای آشنایی با عفونت خون در کودکان و درمان سوختگی پای کودک از این لینک ها بازدید کنید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *