دسته ها
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳

دروازه جهنم ترکمنستان با دمای ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد!

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۴ مهر ۱۴۰۱
  • ۰

دروازه جهنم یکی از دیدنی های ترسناک و عجیب در ترکمنستان بوده که به دلیل حفاری های علمی ایجاد شده است. این حفاری تا عمق ۱۲ هزار متری زمین پیش رفته و می گویند دمای بسیار زیادی دارد. این دروازه پر از صدای شیون است.

یکی از هولناک ترین جاذبه های ترکمنستان، دروازه جهنم است. دروازه ای که در میان صحرای قره قوم واقع شده و به دلیل صداهای عجیب و غریبی که از آن شنیده می شود، بسیار ترسناک می باشد. این دروازه گودالی عظیم بوده و امروزه نیز افراد زیادی برای بازدید از آن به ترکمنستان سفر می کنند.

آشنایی با حفره جهنمی

دروازه جهنم را بشناسید

اگر می خواهید، تجربه بازدید از چنین مکان های وحشتناکی را داشته باشید، باید راهی ترکمنستان شوید. همانطور که اشاره شد این دروازه در صحرای قره قوم واقع شده است. فاصله این دروازه تا عشق آباد ۲۶۰ کیلومتر بوده و یک مکان گردشگری برای ماجراجویان است. این دروازه در واقع گودالی عظیم به قطر ۷۰ متر و عمق ۲۰ متر بوده که به مدت ۴۰ سال در آن آتشی روشن بوده است.

حفره جهنمی

آتشی که درون این گودال در حال سوختن می باشد، یک آتش ۴۰ ساله است که خاموش نشده و همین موضوع موجب جلب توجه افرادی زیادی شد. این گودال همیشه در حال سوختن بوده و دلیل این امر نیز بررسی شده است. این نواحی در واقع یکی از مهم ترین مناطق گازی جهان محسوب می شوند.

دروازه جهنم کجاست

نحوه ایجاد دروازه:

درباره پیدایش این دروازه اطلاعات متعددی وجود دارد. با توجه به اینکه کشورهای بزرگ دنیا همچون آمریکا در صدد کشف و استخراج مهم ترین منابع جهان هستند، در سال ۱۹۵۰ یک پروژه محرمانه را بنا بر حفر ۱۵ هزار متری زمین انجام دادند. آن ها قصد داشتند، به عمق بیشتری از زمین دست پیدا کنند. نام این حفاری “برتاراجرز” بود. این پروژه تا عمق ۹۵۸۳ متری زمین نیز پیش رفته است. اما به دلیل محرمانه بودن اطلاعات از این پروژه درز پیدا نکرد.

  •  آرون گروپس

معرفی دروازه جهنم

در سال ۱۹۷۰ دولت شوروی تصمیم به تحقیق بر روی پوسته زمین گرفت. هدف از این تحقیقات رسیدن به عمق ۱۵ هزار متری زمین بوده است. اما به طرز عجیبی این پروژه به یکی از ترسناک ترین اتفاقات تبدیل شد. ماه های اولیه این پروژه بسیار خوب پیش رفته و در سال ۱۹۸۳ این حفاری به دوازده متر رسیده اما چندان دسترسی ساده ای نبود.

معرفی حفره جهنمی

طی یک توقف یک ساله به دلیل سختی های حفاری و آسیب دیدن دستگاه های حفاری، در سال ۱۹۸۹ با رسیدن به نقطه دوازده هزار متری پروژه شرایط جدیدی پیدا کرد.  در این زمان گرمای خارج شده از سطح زمین به قدری طاقت فرسا بود که مانع پیشروی پروژه شده است. این اتفاق بعد از فروپاشی دولت شوروی آشکار شد.

گودال جهنمی

ویژگی های دروازه:

دروازه جهنم دمای هزار و دویست درجه ای دارد. این مکان گرمای غیر قابل تصور داشته و برخی می گویند از درون آن صداهای عجیب و غریبی شنیده می شود. برخی می گویند، با ارسال بلندگوهایی به عمق زمین متوجه فریادهای انسان ها شده اند. دکتر دیمیتری ازاکوف از افراد حاضر در این پروژه می گوید:

” مته‌ها ناگهان دیوانه‌وار شروع به چرخیدن کردند. این نشان دهنده این بود که یا مته‌ها خورد شدند یا وارد یک فضای توخالی مثل غار شده باشند. وقتی دما را اندازه گرفتیم؛ دماسنج قبل از ذوب شدن دمای غیرقابل باور ۱۲۰۰درجه سانتیگراد را نشان می‌داد. این چندین برابر پیش‌بینی‌های ما بود. انگار که در آن عمق آتش جهنم روشن باشد”

این گودال امروزه از مکان های دیدنی ترکمنستان می باشد شما برای آشنایی با دیگر مکان این کشور و پایتخت آن، مکان های دیدنی عشق آباد می توانید روی لینک های قرار داده شده کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *