دسته ها
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱

اشتباهات خواب کودکان و باورهای غلط والدین نسبت به این موضوع

  • حکیمه فهیمی
  • ۲۰ مهر ۱۴۰۱
  • ۰

اگر می خواهید فرزند شما رشد مناسب و خوبی داشته باشد باید در روند خواب او اختلالی وارد نشود. این مطلب به اشتباهات خواب کودکان می پردازد.

خواب مفید برای کودک در حال رشد بسیار مفید بوده و در صورت بروز اشتباهات در روند خواب و فقدان خواب کافی با مشکلات عدیده ای از جمله بیش فعالی روبرو می شوند. در این مطلب با باروهای نادرست و اشتباهات خواب کودکان آشنا می شوید.

باورهای نادرست و اشتباهات خواب کودکان

پزشکان اطفال همواره با والدینی برخورد می کنند که کودکان آن ها در خواب شبانه دچار مشکل هستند. بعضی از این مشکلات بخشی از روند رشد هر کودک می باشد ولی در مواقعی اشتباهات والدین در رابطه با خواب کودکان سبب بروز مشکلاتی می شود. البته خوشبختانه امکان رفع این اشتباهات در صورت آگاهی از باورهای نادرست وجود داشته تا عادت خواب طولانی مدت را برای فرزند خود فراهم نمایید.

به طور کلی داشتن یک خواب خوب برای مغز کودک در حال رشد مفید بوده و خواب ناکافی منجر به مشکلات زبان، خواندن نوشتن ، مشکلات توجه و بیش فعالی فرزند می گردد. بعضی والدین به امید بهتر شدن ارتباط خود با کودک، او را نزد خود می خوابانند که این موضوع نه تنها برای فرزند گیج کننده بوده بلکه استقلال او را هم خدشه دار می نماید.

در صورتی که می خواهید از اشتباهات خواب کودکان جلوگیری کنید و فرزند شما خواب سالمی داشته باشد علاوه بر نکاتی که در ادامه اشاره می شود حتما تخت و سپس اتاق او را جدا نمایید. البته جدا کردن اتاق کودک باید بعد از یک سالگی صورت بگیرد.

  •  بلیط کیش
  •  قاصدک 24

باورهای نادرست پدر و مادرها درباره خواب کودکان

متاسفانه در موارد زیادی گوش دادن به حرف برخی افراد غیر متخصص سبب ایجاد باورهای نادرست و اشتباه می شود. باورهایی که شرایط خواب را هم برای بزرگترها و هم فرزندان دشوارتر می کند و سبب اختلال در روند خواب کودکان می شود. در ادامه به برخی از این باورهای نادرست می پردازیم:

خوابیدن نوزاد تمام شب

بسیاری از والدین بر این باورند که باید نوزاد کل شب را بخوابد و وقتی می بینند فرزند از آن ها پیروی نمی کند، تصور می کنند مشکلی پیش آمده است. میانگین خواب نوزاد مشخص بوده و در ماه های ابتدایی نوزادان برای مدت زمانی که به عنوان چرخه خواب شناخته می شوند، خواب دارند. این چرخه معمولا ۴۵ دقیقه طول می کشد و بعد از آن کودک به طور طبیعی بیدار می شود و در چرخه خواب بعدی به خواب می رود. در حدود ۶ ماهگی کم کم این چرخه ها به هم پیوسته می شود.

تحریک کننده بودن اتاق خواب

نوزادان و کودکان نوپا خیلی مستعد تحریک بیش از اندازه سریع بوده و این تحریک سبب می شود خواب کودک سخت تر گردد. به این ترتیب از قرار دادن وسایل برقی یا باتری دار متحرک و آویزان در تختخواب با چراغ ها و صداهای روشن اجتناب کنید. این وسایل به جای این که به خواب کودک کمک کنند بیشتر حواس او را پرت می کنند. فضای خواب کودک باید فاقد هر نوع اسباب بازی باشد.

دیرتر خوابیدن مساوی است با خواب طولانی تر

برخی والدین تصور می کنند اگر کودک شان دیر تر به رختخواب رود، تایم طولانی تری می خوابد. این تصور اشتباه بوده و دیر خوابیدن لزوما به معنای خواب طولانی مدت نیست. معمولا سبب بیدار شدن مکرر در طی شب می گردد. کودک ممکن است خسته به نظر نرسیده یا در اواخر شب بیش از حد فعال بوده اما این در حقیقت نشان می دهد که خستگی بیش از حد داشته و یکی از علائم آمادگی برای خوابیدن می باشد. اجازه ندهید کودک به این مرحله برسد زیرا خواباندنش دشوارتر می شود.

عدم روتین خواب

یک برنامه روتین پیش از خواب به کودکان کمک می کند که بدن آن ها برای خستگی و خواب نهایی آماده شود. داشتن یک روتین ثابت برای تایم خواب، که ممکن است شامل فعالیت هایی مانند ماساژ یا خواندن داستان باشد، به کودکان کمک می کند تا بفهمند که به زودی وقت خوابیدن است.

ضمنا این روتین به کودکان کمک کرده حس امنیت داشته باشند و بین مادر و فرزند ارتباط زیبایی ایجاد شود. یک برنامه معمول برای خواب نباید طولانی بوده در واقع اگر کودک از قبل خسته شده یک برنامه طولانی مدت قبل از خواب هم سبب خستگی مفرط می شود. سعی کنید تایم روتین خواب کوتاه باشد.

چرت روزانه مساوی است با نخوابیدن در شب

یکی دیگر از اشتباهات و تصورات والدین درباره خواب کودکان این است که اگر در طی روز چرت داشته باشند نمی توانند شب بخوابند. حال باید اشاره کرد کودکان تا ۴ سالگی باید چرت های روزانه داشته باشند. این امر برای جلوگیری از خستگی مغز کودک ضرورت دارد. مغز کودک می تواند تنها در تایم محدودی فعالیت را تحمل نماید و پس از آن به استراحت نیاز پیدا می کند. در صورتی که کودک در خواب شبانه مشکل دارد باید در طی روز ساعات چرت منظمی تعریف شود.

اشتباهات متداول والدین در مورد خواب کودک

همانطور که بزرگترها در طول روز مشغله های زیادی دارند و خسته می شوند و خوابیدن برایشان راحتتر می شود. از این رو تا جایی که می توان باید برای کودکان سرگرمی فراهم نمود، با او بازی کرد، آواز خواند، ورزش و فعالیت هایی از این قبیل تا بدن او احساس خستگی یافته و برای یک خواب راحت آماده شود.

اما گاهی خیلی از والدین به علت بی تجربه بودن تصور می کنند کار درست را انجام می دهند. در حقیقت ممکن است شرایط را بدتر نمایند. از جمله اشتباهات متداول والدین در مورد خواب کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

استفاده زیاد از دستاویزها

گاه والدین خسته بوده و به هر وسیله یا دستاویزی متوسل می شوند تا نوزاد یا کودک خود را زودتر بخوابانند. از این رو از اسباب بازی های مختلف گرفته تا لالایی و شعر خواندن یا حتی تکان دادن در پتو کمک می گیرند. در صورت مداومت بر این کار کودک به آن ها عادت کرده و بدون آن ها نمی تواند بخوابد. و بیشتر دچار مشکل می شوید.

مکان های متفاوت خواب

یکی از متداول ترین اشتباهات والدین در امر خواب کودکان این است که هر جایی که گیر می آورند کودک را در آنجا می خوابانند. حقیقت این است که کودک هم مانند شما دوست دارد سر جای مخصوص خود بخوابد و این تغییر مکان خواب برای او ناراحت کننده بوده و سبب خواب سبک نوزاد می شود. به این ترتیب سعی کنید همواره کودک را در مکان آشنا و مخصوص خودش بخوابانید.

کیفیت نامناسب تشک خواب

نباید قدرت یک تشک راحت برای خواب مفید کودک را نادیده بگیرید. پدر و مادرها وقتی مکان خواب کودک را از گهواره به تختخواب تغییر مکان می دهند باید از کیفیت تشک اطمینان حاصل نمایند. تشک راحت برای خواب فرزند اهمیت زیادی دارد. یک تختخواب ناراحت کننده خواب کودکان را با اختلال مواجه می سازد.

حواس پرتی موقع خواب

برخی افراد بدون توجه به این که برخی موارد سبب حواس پرتی کودک شده و روند خواب او را مختل می کند بیشتر اوقات لامپ اتاق را روشن نگه می دارند یا تلویزیون روشن می کنند یا از با موبایل به صحبت پرداخته ، حال این که سر و صدا یا روشنایی یا هر عامل تحریک کننده که سبب پرت شدن حواس کودک از خواب شود، روند خواب را مختل می کند.

عدم تشخیص نشانه ها

از اشتباهات دیگر والدین در مورد خواب کودکان این است که تایم زیادی را صبر می کنند تا کودک  برای چرت زدن به تختخواب ببرند. به طور مثال منتظر می مانند تا کودک گریه کند بعد وی را بخوابانند. هر چند نشانه های دیگری برای خسته و خواب آلود بودن کودکان وجود دارد از جمله این که کودک اخم نماید، دست ها را مشت کرده یا از شما دور شود یا چشم و گوش خود را بمالد. این به معنی فرا رسیدن زمان خواب کودک است.

اتاق پر نور

برخی والدین تصور می کنند کودکشان اگر در طی روز قرار است چرت بزند او را در اتاقی پر نور قرار می دهند تا تفاوت شب و روز را درک کند. با این وجود این تصور اشتباه است. تاریکی تاثیر آرامش بخش بر کودک داشته و سبب تولید هورمون ملاتونین می گردد. هورمونی که در تنظیم خواب نقش دارد.

تخت مشترک

برخی والدین کودک را در کنار خود و در تختخواب خود می خوابانند. در صورتی که این کار سبب می شود کودک همیشه برای خوابیدن به والدین وابسته شده و در آینده نتواند در اتاق خودش به راحتی بخوابد و حس استقلال و امنیت نداشته باشد.

از همراهی شما تا پایان این مطلب سپاسگزاریم. همچنین پیشنهاد می شود در صورت علاقمندی برای آشنایی با بهترین ساعت خواب برای کودکان و دلایل دیر خوابیدن کودک روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.