دسته ها
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

سحابی عقاب و دانستنی های جالب درباره آن

 • شقایق ایران دوست
 • ۵ مهر ۱۴۰۱
 • ۰

در این مطلب شما را با سحابی عقاب و اطلاعاتی بسیار خوب در مورد آن آشنا می کنیم و اگر دوست دارید در مورد این سحابی اطلاعاتی را بدست آورید بهتر است این مطلب را از دست ندهید.

سحابی ها به مجموعه ای از ابرهای عظیم گفته می شود و این ابرها دارای مقادیر بسیار زیادی گاز، غبار و پلاسما در فضای بین ستاره ای می باشند. این سحابی ها نام دیگری به نام میغ واره نیز دارند و نام سحابی از واژه لاتین آن به معنای ابر گرفته شده است. در واقع سحابی ها محل پیدایش ستاره ها و زادگاه آن ها به شمار می روند و از این رو دارای اهمیت بسیار زیادی می باشند. بیشترین گاز موجود در سحابی ها هیدروژن و هلیوم می باشد. در ادامه قرار است شما را با یکی از این سحابی ها به نام سحابی عقاب آشنا کنیم و اطلاعاتی در این مورد به شما بدهیم.

سحابی و اطلاعاتی در مورد آن

اطلاعاتی شگفت آور در مورد سحابی عقاب

همانطور که گفته شد سحابی به معنای ابر های بسیار غلیظ می باشند و این ابر ها محل پیدایش ستاره ها هستند و به نوعی زادگاه آن ها می باشند. یکی از این سحابی هایی که تا کنون شناخته شده و مورد بررسی قرار گرفته است سحابی عقاب می باشد. این سحابی نام دیگری دارد که به آن Messier 16 گفته می شود و به صورت خلاصه آن را به M16 یاد می کنند. این سحابی یکی از سحابی های ستاره زا یا همان ستاره ساز مکی باشد و خوشه ای ای باز و جوان دارد و در صورت فلکی مار جای دارد. سحابی M16 به صورت های فلکی خاص دیگر بسیار نزدیک می باشد و این صورت های فلکی که در نزدیکی M16  قرار دارند شامل صورت فلکی کمان و صورت فلکی سپر می باشد.

معروف ترین بخش M16

یکی از معروف ترین بخش های این سحابی ستون های آفرینش آن می باشد. به این ستون ها Pillars of Creation نیز گفته می شود و از سه عدد ستون بزرگ گازی تشکیل شده است. عکس هایی از این ستون موجود می باشد و در سال ۱۹۹۵ توسط تلسکوپ فضایی هابل این عکس ها گرفته شده است.

فاصله این سحابی از ما

این سحابی از معروف ترین سحابی هایی می باشد که تا کنون کشف شده است و می توان گفت فاصله این سحابی از ما حدود ۷۰۰۰ سال نوری می باشد و قدر مطلق آن یا همان میزان تابندگی اش ۶ درجه می باشد.

شناسه سحابی M16

سحابی ها در کاتالوگ های متفاوتی جای می گیرند. در کاتالوگ عمومی و جدید این سحابی نام NGC 6611 را به خود اختصاص داده است و در کاتالوگ های IC این سحابی با شناسه IC 4703 مشخص شده است.

 • آرون گروپس

سحابی عقاب

فضای تشکیل شدن M16

این سحابی که امروزه شناخته شده ترین سحابی در میان افراد می باشد در فضایی به اندازه ۷۰ در ۵۵ سال نوری تشکیل شده است و شعاع خوشه باز این سحابی ۱۵ سال نوری می باشد. این سحابی شباهت بسیار زیادی به عقابی دارد که بال های خود را باز کرده است از این رو این نام بر روی آن مانده است و بشی تر اختر شناسان آن را به نام سحابی عقاب می شناسند. این سحابی دارای یک ناحیه ستاره زا می باشد که خوشه باز این سحابی را احاطه کرده و این ناحیه دارای یک سحابی گسیلشی پراکنده و ناحیه وسیعی از بازوی کمان کهکشان راه شیری را گرفته است.

بخش های مهم این سحابی

ستون های آفرینش و ساقه ستارگانی این سحابی دو بخش از مهم ترین بخش های این سحابی می باشند. در واقع این سحابی دارای چند ناحیه ستاره زا می باشد و این نواحی همگی فعال بوده و کار خود را انجام می دهند. یکی از معروف ترین این نواحی ستون های خلقت می باشد که در مرکز این سحابی قرار دارد و ناحیه دیگر ساقه های ستارگانی می باشد و در سمت چپ این ستون ها قرار می گیرد. ستون های ستاره زا که سه ستون گازری بسیار بزرگ می باشند و بزرگ ترین آن ها دارای ارتفاعی برابر ۴ سال نوری می باشد.

از دیگر بخش های مهم این سحابی ساقه ستارگانی آن می باشد.این ساقه برجی بسیار عظیم از گاز ها می باشد و ارتفاع آن برابر ۹.۵ سال نوری می باشد. ۹.۵ سال نوری حدود ۹۰ تریلیون کیلومتر ارتفاع می باشد این مقدار یعنی حدودا این ساقه ها دو برابر فاصله خورشید از نزدیک ترین منظومه کهکشان راه شیری که موسوم به آلفاسنتاوری است ارتفاع دارند.

بسیاری از اختر شناسان بیان کرده اند که ستاره های جوان و بسیار داغی که بالای سر ساقه های ستارگانی به چشم می رسند دارای پرتو های خطرناک فرابنفش می باشند و این پرتو ها را از خود منتشر می نمایند. این پرتوها که منتشر می شوند می توانند ناحیه را بسیار درخشان نمایند.

زیبا ترین سحابی در بین سحابی ها

بهترین زمان برای دیدن این سحابی

سحابی M16 یکی از زیباترین سحابی ها می باشد و اگر می خواهید این سحابی را در آسمان ببینید باید زمان دقیقی از دیده شدن آن را بدانید.  این سحابی به راحتی در آسمان دیده می شود و جالب است بدانید که این سحابی در ۲.۵ درجه غربی سپر گاما است و تنها چند درجه با شمال سحابی امگا در صورت فلکی کمان زاویه دارد.

بهترین زمانی که می توانید این سحابی را در آسمان مشاهده کنید در تابستان و در عرض جغرافیایی شمالی است. این زمان دقیقا زمانی می باشد که بعد از غروب خورشید صورت های فلکی کمان و مار در فراز آسمان جنوبی مشاهده می شوند. در این زمان شما می توانید علاوه بر سحابی عقاب یکسری اجرام دیگری را در آسمان مشاهده نمایید. موارد دیگری که در این زمان می توانید در آسمان مشاهده کنید عبارت است از :

 • سحابی امگا
 • خوشه باز M18 و M20
 • خوشه های باز ستاره های M25، M23 و M21
 • سحابی مرداب
 • خوشه های کروی M22 و M28

درخشان ترین ها در این سحابی

در این سحابی ستاره های درخشان بسیار زیادی وجود دارد ولی درخشان ترین ستاره از این سحابی با شماره HD 168076 مشخص شده است و شما می توانید با دوربین های چشمی نیز این ستاره بسیار درخشان را مشاهده نمایید. این ستاره درخشان از یک منظومه ستاره ای دو تایی تشکیل شده است و یک ستاره آن O3.5V و دیگری نیز ستاره O7.5 می باشد. درخشندگی ظاهری این ستاره های دوتایی ۸.۲۴ می باشد.

سحابی عقاب

در خوشه باز این سحابی یعنی در NGC 6611 حدودا ۴۶۰ عدد ستاره وجود دارد. درخشان ترین این ستاره ها حدودا ۱ الی دو میلیون سال داشته و از ستاره های گروه O می باشند و این ستاره ها از درخشان ترین ها می باشند و همچنین داغی آن ها بسیار زیاد خواهد بود. از مهم ترین مسائلی که باید در رابطه با این ستاره ها بدانید در مورد جرم آن ها می باشد و جرم این ستاره ها حدودا ۸۰ برابر خورشید می باشد و برخی از آن ها یک میلیون برابر درخشان تر از نور خورشید می باشند. اختر شناسی به نام شارپلی این خوشه NGC 6611 را جزء دسته C قرار داده است و این دسته مربوط به خوشه های باز پراکنده و نا منظم می باشد.

اطلاعات کلی این سحابی

 • نام سحابی : عقاب
 • نوع سحابی : گسیلشی، خوشه باز
 • نام های دیگر سحابی : Messeir 16، M16، NGC 6611، IC 4703
 • بخش های مهم : ستون های آفرینش و ساقه های ستارگانی
 • صورت فلکی : مار
 • فاصله از زمین : ۷۰۰۰ سال نوری
 • عمر آن تا کنون : ۵.۵ میلیون سال
 • شعاع سحابی : ۷۰ سال نوری در ۵۵ سال نوری
 • شعاع خوشه : ۱۵ سال نوری

سحابی عقاب

سحابی M16 از زیباترین سحابی هایی می باشد که می توانید آن را ببینید. این سحابی دارای ویژگی های بسیار خاصی می باشد از این رو تمامی اطلاعاتی که نیاز بود در مورد آن داشته باشید برای شما بررسی کردیم.

اگر به اختر شناسی و فضا علاقه دارید و دوست دارید اطلاعات دیگری در مورد سایر سحابی ها بدست آورید بر روی لینک های مقابل سحابی چشم خدا و علت تاریک بودن فضا می توانید کلیک کنید و وارد صفحات مربوطه شوید و اطلاعات خود را در این زمینه ها افزایش دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *