دسته ها
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱

فرد مناسب برای مشورت دارای چه ویژگی هایی است؟

  • سعیده ستاری
  • ۱۰ مهر ۱۴۰۱
  • ۰

فرد مناسب برای مشورت باید دارای ویژگی های به خصوصی باشد تا بتواند به شما مشورت خوبی بدهد. ولی سعی کنید از افرادی که دارای ویژگی هایی چون فاقد صلاحیت داشتن، مغایرت مشورت با حس درونی شما و غیره باشد.

به نظر شما فرد مناسب برای مشورت کیست؟ فردی که با او مشورت می کنید باید دارای خصوصیت هایی باشد. اول اینکه اطمینان پیدا کنید که فرد راستگویی می باشد و هرچه که به صلاح شماست را برای شما بیان می کند و تجربیاتش را در اختیار شما قرار می دهد.

خصوصیت های فرد مناسب برای مشورت

ویژگی های فرد مناسب برای مشورت

افرادی که برای مشورت مناسب می باشند باید خصوصیت ها و ویژگی هایی داشته باشند مانند اینکه راستگو باشند. دوم اینکه در زمینه ای که می خواهند مشورت بدهند دانش، تجربه و مهارت کافی داشته باشند. قاعدتا مشورت کردن درباره موضوعاتی مانند سلامتی با یک فرد غیر متخصص که پزشک نیست نمی تواند نتیجه دلخواه شما را داشته باشد.

سوم اینکه برای صحبت با شما فرصت و وقت آزاد داشته باشد تا بتواند با خیالی آسوده به حرف های شما گوش بسپارد و نظراتش را درباره این موضوع به شما بگوید. ویژگی چهارم این می باشد که فردی رازدار باشد و اسرار شما را نزد دیگران فاش نکند. از سویی دیگر فردی که به شما مشورت می دهد نباید ویژگی های زیر را داشته باشد.

فرد مناسب مشورت

صلاحیت نداشتن مشورت دهنده

بروس کامرون، مربی و مشاور است که اعتقاد دارد هر فردی دیدگاه های مخصوص به خود را دارد ولی به این معنا نیست که در همه حال می توان به افکار و عقاید دیگران اعتماد کرد. اگر در دستاوردها یا سابقه فردی که مشورت می دهد هیچ صلاحیتی برای اظهار نظر درباره موضوع مد نظر شما مشاهده نمی کنید، پیشنهاد می شود با این فرد مشورت نکنید. کامرون می گوید:

«اگر مشورت‌د‌‌‌‌هند‌‌‌‌ه شخصی تصاد‌‌‌‌فی است و حتی زمینه کاری‌اش با شما یکسان نیست، باید‌‌‌‌ اعتبار مشورت د‌‌‌‌ریافتی و مشورت‌د‌‌‌‌هند‌‌‌‌ه را د‌‌‌‌وباره ارزیابی کنید‌‌‌‌.»

  •  بلیط کیش
  •  مبل و میز

کارشناس روابط بین فرد «اپریل مسینی» در مورد این که شخصی صلاحیت بیان نظر در رابطه با موضوع مورد نظر ما ندارد نیز می گوید:

«به‌ویژه د‌‌‌‌رباره مشورت کسانی که به مصلحت و منافع طرف مقابل نمی‌اند‌‌‌‌یشند‌‌‌‌، باید‌‌‌‌ بسیار محتاط بود‌‌‌‌. کسانی که حواس‌شان به شما هست و به شما و موفقیت‌تان اهمیت می‌د‌‌‌‌هند‌‌‌‌، بهترین افراد‌‌‌‌ برای مشورت هستند‌‌‌‌.»

با افرادی که در ظاهر وانمود می کنند خیرخواه شما هستند اما در ته دلشان به موفقیت شما راضی نیستند به هیچ وجه مشورت نکنید.

خصوصیت فرد مناسب برای مشورت

فقط حرف می زند بدون اینکه به حرف شما گوش دهد

اگر فردی که مشورت می دهد بیش از اندازه کلمه «باید» مورد استفاده قرار می دهد، مراقب باشید. کسی که به طور صحیح مشورت می دهد از اوضاع طرف مقابل اطلاعات کافی را دارد و هنگامی فردی که مشورت می دهد به خوبی از اوضاع و شرایط شما اطلاعات کافی دارد که به به اندازه کافی وقت بگذارد و از شما سوالاتی را بپرسد. کامرون می گوید:

«اغلب مشورت‌د‌‌‌‌هند‌‌‌‌گان خوب، پیش از بیان سخنان حکیمانه‌شان، سؤالات روشن‌کنند‌‌‌‌ه می‌پرسند‌‌‌‌.»

عدم تناسب مشورت دریافتی با شرایط شما

مشورت دهنده مشورتی به شما می دهد که هیچ ارتباطی به اوضاع و شرایط شما ندارد.

جِرِمی گرینبِرگ، استراتژیست کسب‌وکار، در این باره می‌گوید‌‌‌‌:

«افراد‌‌‌‌ معمولا براساس تجربیات خود‌‌‌‌شان مشورت می‌د‌‌‌‌هند‌‌‌‌ که آن هم شاید‌‌‌‌ با موقعیتی که مشورت‌گیرند‌‌‌‌ه د‌‌‌‌رگیر آن است مطابقت ند‌‌‌‌اشته باشد‌‌‌‌.»

به گفته گرینبِرگ، به طور معمول مشورت به اندازه کافی با شرایط تطابق ندارد و در موارد زیادی مانند قضایای شغلی یا انتقال تا حدودی ترجیحات فردی در کار می باشد.

ویژگی فرد مناسب مشورت چیست

داشتن جهت گیری احساسی در مشورت دهنده

در واقع از فردی که مشورت می گیریم، در واقع می خواهیم نظر بی طرفانه شخص دومی را بشنویم. اما با توجه به باور گرینبِرگ از کسی که مشورت می گیرید از جهت احساسی درگیر شده باشد، بهتر است به مشورت چنین فردی گوش ندهید. گرینبرگ در این رابطه می گوید:

«غلیان احساسی زیاد‌‌‌‌ می‌تواند‌‌‌‌ نشانه جهت‌گیری مشورت‌ د‌‌‌‌هند‌‌‌‌ه باشد. شاید او برنامه‌ای د‌‌‌‌ر سر د‌‌‌‌ارد‌‌‌‌ که با برنامه شما نمی‌خواند‌‌‌‌.»

متفاوت بودن مشورت دریافتی با حس درونی تان

اگر حس درونی شما با مشورتی که می گیرید متفاوت می باشد، بد نیست برای یکبار هم به حس درونی خود توجه کنید. مسینی در این باره می گوید:

«احتمال زیاد‌‌‌‌ی وجود‌‌‌‌ د‌‌‌‌ارد‌‌‌‌ که حس‌تان د‌‌‌‌رست باشد‌‌‌‌.»

مشورت کردن کار خوبی است، ولی در مواقع بسیاری به دنبال مشورت کردن با دیگران هستیم، در صورتی که می دانیم تصمیمی درست چیست.

به گفته مسینی، برخی مواقع مشورت کردن موجب می شود که در تصمیم های خود تجدید نظر کنیم و از انجام چیزی که بهترین می باشد، صرف نظر کنیم. ولی در برخی مواقع شاید بهتر باشد به چیزی که خودمان می دانیم درست است را انجام بدهیم. چون بهتر از هر فرد دیگری خودمان را می شناسیم.

خصوصیت فرد مناسب برای مشورت چیست

اهمیت نتیجه گیری در مشورت

به پیشنهاد گرینبرگ، در مورد مشورت هایی که غالبا تمرکزشان بر خود تصمیم است و در مورد مراحل تصمیم گیری هیچ کمکی نمی کنند. محتاطانه رفتار کنید، چون نحوه ارزیابی به اندازه جواب نهایی اهمیت دارد. گرینبرگ  در  این باره نیز می گوید:

«ارزیابی نقاط قوت و ضعف گزینه‌های موجود‌‌‌‌، نه‌تنها کمک‌تان می‌کند‌‌‌‌ که بهترین تصمیم را بگیرید‌‌‌‌، بلکه د‌‌‌‌رجه پشیمانی را به حد‌‌‌‌اقل می‌رساند‌‌‌‌ و باعث می‌شود‌‌‌‌ که از تصمیم‌تان راضی‌تر باشید‌‌‌‌.»

پاسخ مشاوره غلط

اگر شما متوجه این موضوع شدید که فرد مشاوره دهنده به شما مشاوره غلطی می دهد و فرد مناسبی برای مشورت نیست،  همچنان می توانید به صحبت های طرف مقابل گوش دهید. گرینبرگ اعتقاد دارد:

«اشکالی ند‌‌‌‌ارد‌‌‌‌ به مشورتی که لزوما کمک‌کنند‌‌‌‌ه نیست گوش کنید‌‌‌‌.»

شاید مشورت با فرد مقابل برای شما کارساز نباشد، ولی در میان صحبت هایش می توانید به خصوصیت یا یکی از ویژگی های طرف مقابل پی ببرید که در آینده ممکن است به کار شما بیاید. یا حتی در ذهن خود می توانید برای فرد مقابل استدلال مخالف بیاورید. گرینبرگ می گوید:

«مهم این است که وقتی می‌فهمید‌‌‌‌ مشورتی مشکوک است، تحت‌تأثیر قرار نگیرید‌‌‌‌.»

نکات مهم فرد مناسب مشورت

گرینبرگ پیشنهاد می دهد که اگر کسی که مشورت می دهد اصرار کرد و شما در معذوریت قرار گرفتید، از او تشکر کرده و به او بگویید مهلت بیشتری می خواهید تا درباره حرف هایش فکر کنید. شاید شخصی که در روبروی شما قرار دارد پافشاری کند که به مشورتش گوش کنید، ولی اگر به این موضوع آگاه هستید که او فرد مناسب برای مشورت نمی باشد، مؤدبانه برای او توضیح بدهید که سخنان او بسیار مفید بود، ولی هم اکنون شما باید کمی بیشتر به این قضیه فکر کنید.

نکات مهم و ضروری در مشورت

هم اکنون به این موضوع می پردازیم که چگونه باید به شخصی مشورت بدهیم. تا کنون ویژگی های فرد مناسب مشورت را برای شما گفتیم اما الان به بررسی ویژگی های مشورت دادن می پردازیم.

فرد مناسب برای مشورت از نظر شما کیست

انتخاب زمان و مکان مناسب:

برای اینکه با طرف مقابل راحتتر صحبت کنید، لازم است در یک زمان و مکان مناسب این گفتگو صورت گیرد. شرایط روحی خودتان و مشاور را در نظر بگیرید و تلاش کنید در زمانی که بازخورد بهتری از این مشاوره می گیرید، مسئله و موضوع خود را عنوان کنید.

یادداشت برداری نکات گفته شده:

زمانی که با مشاور صحبت می کنید، تلاش کنید نکات مهمی را که دریافت می کنید یادداشت کنید یا حداقل با کسب اجازه از او صدای وی را ضبط کنید تا در زمانی مناسب به صحبت هایش گوش بدهید و یک نتیجه درست از این صحبت ها بگیرید.

در انتها اگر می خواهید مطالبی از این دست در رابطه با اشخاص نامناسب برای مشورت و مزایای مشورت با همسر را مطالعه نمایید، شما می توانید لینک های قرار داده شده را دنبال نمایید و اطلاعات بیشتری در رابطه با موضوع مشورت بدست آورید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.