دسته ها
دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱

سرد بودن بدن نوزاد چه دلایلی دارد؟

 • سعیده ستاری
 • ۳ مهر ۱۴۰۱
 • ۰

یکی از مراقبت های مهم نوزادان توجه به دمای بدن آن ها است که والدین باید به دلایل بالا بودن یا نبودن دمای بدن نوزاد توجه داشته باشید. در اینجا دلایل سرد بودن بدن نوزاد را مورد بررسی قرار می دهیم.

عوامل گوناگونی را می توانیم به سرد بودن بدن نوزاد نسبت بدهیم. اکثر آن ها خطرناک نمی باشند و بخشی از رشد نوزادان می باشد. اما در بعضی از موارد به مداخله پزشکی نیاز می باشد. شاید شما دقت کرده باشید که با وجود آنکه به تن نوزادان لباس مناسب می پوشانیم، با این وجود همواره بدن نوزادان سرد می باشد.

دلیل سرد بودن بدن نوزاد

دلایل سرد بودن بدن نوزاد

ممکن است راه حل هایی که شما ارائه می دهید، پوشاندن لباس های گرم و گرم کردن محیط باشد. ولی بهتر است بدانید که دلیل سرد بودن دست و پای نوزاد در بیشتر مواقع ربطی به دمای محیط ندارد. اگر شما نسبت به این مسئله نگران می باشید، با ما همراه باشید تا همه چیز را در مورد سرد بودن بدن نوزاد بدانید.

عوامل زیادی را می توانیم به دلایل سرد بودن بدن نوزاد نسبت بدهیم. اکثرشان خطرناک نمی باشند و قسمتی از روند رشدشان می باشد. ولی در بعضی از موارد به مداخله پزشکی نیاز است. در ادامه دلایل این مشکل را برای شما بیان می کنیم.

گردش خون

یکی از علت های سرد بودن بدن نوزاد، تازه فعالیت کردن سیستم گردش خون نوزاد است. خون دارای مواد غذایی، اکسیژن و گرما می باشد. در نوزادان به خصوص نوزادان زیر سه ماه، سیستم گردش خون آن ها به خوبی پیشرفت نکرده است و به درستی نمی تواند خون را به قسمت های دور از قلب چون دست و پا و سایر اعضای بدن برساند. بدن کوچک نوزاد هنوز درگیر بازیابی خویش و تطابق با محیط می باشد. سیستم گردش خون تمرکز خود را در سه ماهه ابتدا زندگی بر قلب و ریه ها می گذارد و دست و پای کودک هنوز خون کافی را دریافت نمی کند.

مضرات سردی بدن نوزاد

حتی در بعضی از نوزادانی که تازه به دنیا آمده اند، خون در دست و پا به اندازه ای کم است که آبی به نظر می رسد. اما نگران نباشید، این موضوع امری موقتی می باشد و پس از توسعه سیستم گردش خون آن ها از بین می رود. دست و پای نوزادان بزرگتر از سه ماهه هم گاهی اوقات پس آنکه حمام می کنند یا در محیط های سرد قرار می گیرند، رنگ خون آبی به نظر می رسد. این عارضه هم امری موقتی می باشد و هنگامی که سیستم گردش خون به تکامل کافی برسد، نابود می شود. ولی چنانچه نوزاد شما تا یک سالگی رنگ خون دست و پای او بدنش آبی بود، حتما او را به نزد یک پزشک ببرید.

داشتن تب در نوزادان

چنانچه نوزاد شما تب داشت و دمای بدنش بیش از اندازه نرمال بالا رفت، این احتمال وجود دارد که دست و پا و بدن او سرد شود. با وجود بالا رفتن دمای بدن، شاید عجیب و دور از انتظار باشد که بدن نوزاد سرد باشد. ولی این نکته را در نظر بگیرید که سیستم گردش خون نوزاد آن قدر پیشرفته نمی باشد که توانایی این را داشته باشد همزمان که سیستم ایمنی بدن مشغول مبارزه با میکروب ها می باشد، خون کافی را نیز به سایر اعضای بدن برساند. زمانی که بدن نوزاد در تلاش است که تب شدید نوزاد را متعادل کند، امکان دارد نوزاد دچار لرز بشود. در صورتی که علائمی را که در ادامه برای شما بیان می کنیم را مشاهده کردید، سریع نوزاد را به نزد پزشک ببرید.

 • قاصدک 24
 • بلیط کیش

نشانه سرد بودن بدن نوزاد

 • بی اشتهایی نوزاد
 • قرمز شدن صورت
 • خواب بیش از حد نرمال (منظور خوابی می باشد که نسبت به روز های عادی بیشتر می خوابد. از آنجایی که خواب نوزاد در حالت نرمال هم زیاد می باشد، باید این نشانه ها در کنار نشانه های دیگر قرار داد)
 • زرد شدن پوست یا چشم
 • اختلال در ادرار
 • اسهال یا یبوست
 • گریه زیاد

سایر علت های سرد بودن بدن نوزاد

اگر نوزاد شما دست و پای سردی دارد، غالبا به دلیل عوامل طبیعی یا داشتن تب می باشد که پیشتر در مورد آن ها صحبت کردیم. ولی در برخی مواقع بعضی از بیماری های جدی تر نیز می توانند دلیل سر بودن دست و پای نوزاد باشد.

علت سردی بدن نوزاد چیست

اگر نوزادان به ویژه نوزادان بزرگتر از شش ماه، دست و پای سردی داشتند و لب آن ها متمایل به رنگ آبی بود، به احتمال زیاد اکسیژن کافی را دریافت نمی کند. دریافت نکردن اکسیژن به اندازه کافی در واقع مشکلی مربوط به گردش خون می باشد. علت هایی باعث ضعف در گردش خون می شوند به شرح زیر می باشد:

 • بیماری های قلبی
 • مشکلات ریوی و تنفسی
 • برخی عفونت ها

به صورت کلی هر موقع که موردی این چنینی و غیر طبیعی در نوزاد خود دیدید، حتما موضوع را با پزشک اطفال در میان بگذارید یا برای سرد بودن دست و پای نوزاد مراجعه به پزشک لازم می باشد. در صورت کلی سرد بودن بدن نوزاد به خصوص در ماه های اول زندگی امری نرمال و عادی می باشد. ولی اگر نوزاد شما بزرگتر بود و همراه با سرد بودن دست و پای نوزاد علائم دیگری چون سیاه یا کبودشدن صورت، برافروختگی صورت، اسهال و یبوست و بی تابی شدید داشت، حتما در اسرع وقت او را به نزد یک پزشک ببرید. این عوامل شاید به شما نشان دهد که نوزاد به یک بیماری مادرزادی یا یک بیماری خاص مبتلا شده است. پزشک بعد از آنکه کودک را معاینه کرد درمان هایی که برای بهتر شدن حال نوزاد لازم است را انجام می دهد.

توضیح درباره سرد بودن بدن نوزاد

درمان

اگر بدن نوزاد شما سرد می باشد، ولی علائمی از موارد خطرناک در او مشاهده نکردید می توانید با انجام موارد زیر دمای بدن نوزاد را متعادل کنید:

آغوش کانگورو

نوزاد را در مقابل سینه خود به آغوش بگیرید. در این حالت بدن نوزاد با گرمای بدن شما، گرم تر می شود. برای این کار تمام لباس های نوزاد به جز یک لایه نازک و پوشک او را بیرون بیاورید. یک پتو دور نوزاد بپیچید و او را به آرامی به بدن خود بچسبانید. دقت داشته باشید که پتو بر صورت نوزاد نباشد.

نتایج تحقیقاتی در سال ۲۰۰۰ نشان دهنده این می باشد که آغوش کانگورو در بهبود وضعیت نوزادان نارس بسیار مفید می باشد. توجه داشته باشید که زمانی که خسته و خواب آلود هستید از آغوش کانگورو برای گرم کردن نوزاد استفاده نکنید. زیرا امکان دارد شما به خواب بروید. قطع به یقین هنگامی که شما در خواب هستید اصلا صلاح نیست که کودک پتو پیچ شده بر شکم شما باشد. احتمال اینکه نوزاد سقوط کند و خطرات دیگری که برای نوزاد خطرناک است وجود دارد.

بیان دلیل سردی بدن نوزاد

پوشاندن نوزاد

شما می توانید با پوشاندن لباس بیشتر، نوزاد را گرم نگه دارید. البته با پوشاندن کلاه، دستکش و جوراب باعث بیشتر گرم شدن نوزاد می شود.

تعدیل دمای محیط

اگر بدن نوزاد هنوز سرد بود، بهتر است که دمای اتاق و محیط را بررسی کنید. دمای مناسب اتاق برای نوزاد تقریبا بین ۲۰ تا ۲۴ درجه سانتی گراد می باشد. اینکه نوزاد به اندازه تعادل گرم نگه دارید امری بسیار مهم و کلیدی می باشد. خوشبختانه چون نوزادان بدن کوچکی دارند و گرم نگه داشتن آن ها کار چندان سختی نمی باشد. پیشنهاد می کنیم یک دمای مطلوب را در اتاق ایجاد کنید و لباس های سبک تن نوزاد بکنید.

بیان علت سرد بودن بدن نوزاد

ارزیابی تب نوزاد

اگر تمامی کارهایی که گفتیم را انجام دادید ولی همچنان دست و پا و بدن نوزاد سرد می باشد، زمان آن رسیده که تب نوزاد را چک کنید. برای بررسی تب نوزاد تمام لباس های نوزاد را درآورده و او را در جایی راحت بگذارید. سپس با یک تب سنج، دمای بدن نوزاد را اندازه بگیرید. تب سنج های رکتومی نشان دهنده عدد دقیق دمای بدن می باشند، ولی توصیه می شود برای نوزادان از تب سنج دیجیتالی استفاده کنید، چون ایمن تر می باشد. دمای ۳۷.۵ در بدن نوزاد نشان دهنده این می باشد که نوزاد تب دارد و به اقدامات پزشکی نیازمند می باشد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.