دسته ها
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱

بررسی جوانب طلاق نگرفتن به خاطر فرزند

 • سعیده ستاری
 • ۲۰ شهریور ۱۴۰۱
 • ۰

آیا طلاق نگرفتن به خاطر فرزند تصمیم درستی است یا نه؟ در مورد این موضوع صحبت کردیم و امیدوارم شما از این مطلب نهایت لذت را ببرید.

خیلی از والدین بر این باور هستند که طلاق آسیب های غیر قابل جبرانی برای فرزندانشان دارد. به همین خاطر به باور طلاق نگرفتن به خاطر فرزند معتقد هستند. پژوهش هایی زیادی در این باره صورت گرفته است که در ادامه بخشی از این پژوهش ها را مطالعه خواهید کرد.

دلایل طلاق نگرفتن به خاطر فرزند

دلیل طلاق نگرفتن به خاطر فرزند

طلاق گرفتن به هیچ وجه کار آسانی نمی باشد به خصوص زمانی که بچه ها درگیر هستند. اگر زندگی مشترک شما به یک زندگی سرشار از مشکل تبدیل شده است، خیلی از والدین فکر می کنند باید به خاطر بچه ها این مشکلات را تحمل کنند و از یکدیگر جدا نشوند. حال، اگر هنوز به ادامه رابطه زناشویی امیدوار هستید و والدین هم راغب باشند که رابطه خود را بهبود ببخشند. بچه ها می توانند به خاطر ماندن در کنار خانواده بسیار سود ببرند و خوشحال باشند. والدین باید شرایط خاص خود را در نظر بگیرند و توجه داشته باشند کدام تصمیم و انتخاب بهترین اثر را بر خانواده می گذارد.

تأثیر عملکرد والدین در مورد طلاق

والدینی که زندگی خود را با جدال و دعوا ادامه می دهند ممکن است طلاق و مسئله حضانت را با دعوا پیش ببرند. این روالی که والدین در پیش گرفتند باعث می شود بر کودکان خود آسیب های غیر قابل جبرانی وارد شود. به علت آنکه پدر و مادر در این وضعیت به کودکان خود توجهی ندارند و بیشتر به دنبال پیروزی و پایان دادن به دعوا به سود خود هستند. حدود ۷۰ درصد این شرایط در ملاقات های پس از طلاق هم ادامه دار است. بدین صورت جدا شدن یا نشدن والدین در شرایط کودکانشان موثر نمی باشد.

ـاثیر طلاق نگرفتن به خاطر فرزند

به همین دلیل والدین بایستی در مورد موضوع طلاق باملاحظه، هوشمندانه و منطقی عمل کنند تا دنیای متفاوتی برای کودکان خود به وجود بیاورند. نکته ای که بسیار مهم می باشد این است که والدین در چه شرایطی و در چه زمانی موضوع طلاق را برای کودکان خود بیان کنند زیرا متوجه تاثیر چشمگیر در پذیرش این موضوع توسط کودکان خود می شوند. به همین خاطر آینده فرزندان به نحوه عملکرد والدین در موضوع طلاق بستگی دارد. اگر پدر و مادر در مورد موضوع طلاق بسیار هوشمندانه و باملاحظه عمل کنند طلاق دیگر به یک بحران تلخ و نابود کننده برای آنها و کودکانشان مبدل نمی شود.

ازدواج فرزندان طلاق

اصطلاح فرزند طلاق سرشار از بار منفی می باشد. پدر و مادران زیادی کودکان خود را از ارتباط با افرادی که فرزند طلاق هستند منع می کنند. افراد زیادی بر این باور هستند که زندگی فرزندان طلاق قطع به یقین به جدایی و طلاق می انجامد. این افراد طلاق را یک ننگ می دانند و فکر می کنند طلاق آخر زندگی می باشد. آنها معتقدند افرادی که فرزند طلاق می باشند قطعا در زندگی افرادی شکست خورده و ناموفق هستند. این امر از دلایلی می باشد که والدین تصمیم طلاق نگرفتن به خاطر فرزند خود می کنند.

آشنایی با دلایل طلاق نگرفتن به خاطر فرزند

 • بلیط کیش
 • قاصدک 24

تمامی این تصورات ممکن است درست باشد اما نمی توان در مورد آنها نظر قطعی داد. همانطور که در بالا بیان کردیم عملکرد والدین در مسئله طلاق بسیار حیاتی می باشد. به همین دلیل در صورتی که طلاق درست انجام شده باشد، نباید آن را به عنوان یک بحران تلخ و نابود کننده در نظر گرفت. پس تلاش کنیم با شنیدن کلمه طلاق به دیگران برچسب نزنیم و فرزندان طلاق را افرادی از پیش شکست خورده تصور نکنیم.

طلاق همیشه برای بچه ها مشکل نیست

 سعی کنید تصمیم طلاق نگرفتن به خاطر فرزند خود را از ذهن بیرون کنید. تنش های شدید و همیشگی برای هیچ انسانی، چه بزرگسال یا کودکان مطلوب و پسندیده نمی باشد. هر انسان سالمی این گزینه را انتخاب می کند که از این شرایط خارج شود. خیلی از آسیب هایی که فرزندان طلاق از جدایی والدین خود می بنند، علت این آسیب ها این نیست که بچه ها بگویند کاش پدر و مادر ما در کنار یکدیگر زندگی کنند بلکه بر این باور هستند که علت این تنش ها چیست یا چرا این تنش ها هستند یا چرا والدینشان خوشحال نیستند.

اگر پدر و مادری بخواهند یک رابطه را به خاطر کودکانشان ادامه دهند در ابتدا باید رابطه خود را از تنش و بحران دور نگه دارند و اگر درگیری وجود دارد آن را حل کنند. اگر امکانش هست در خودتان تغییراتی به وجود بیاورید، رابطه را بهتر کنید و یک الگوی عالی در یک رابطه متمدنانه برای فرزندان خود باشید، با هم به خوبی زندگی کنید و زندگی خود و بچه هایتان را بسازید.

عملکرد والدین در تاثیر طلاق بر فرزند

هنگامی که می خواهید از یکدیگر جدا شوید، مهم ترین چیزی که باید به آن توجه کنید، کودکانتان هستند. هر اندازه که در زندگی خود مشکل داشته باشید باز هم باید در مورد این قضیه با همسر خود صحبت کنید و اثرات جدایی را بر کودکان خود با همسرتان بررسی کنید. البته این سوالات را از خود بپرسید و با توجه به نیاز های فرزندان خود تصمیم بگیرید:

 • آیا فرزند من مشکلات زناشویی ما را متوجه می شوید؟
 • آیا این تصمیم او  را دگرگون می کند یا او از تصمیم ما غمگین می شود؟
 • آیا او در منزل و در کنار ما احساس رفاه و امنیت می کند؟
 • در این تصمیم کدام بر دیگری ارجحیت دارد، خوشحالی من یا فرزندم یا خوشحالی هر دوی ما؟

اصلی ترین وظیفه والدین این است که امنیت و آسایش فرزندان خود را تامین کنند. اگر شرایط زندگی زناشویی تان باعث می شود این وظیفه را به درستی انجام ندهید، باید به این فکر کنید شما وظیفه خود را به خوبی انجام نداده اید.

چگونه تصمیم بگیرید؟

هیچ روانشناس یا کارشناس در حوزه خانواده به شما توصیه نمی کند که با وجود خشونت های بارز در خانواده، رابطه زناشویی خود را به خاطر کودکان خود حفظ کنید بنابراین در وضعیتی که شما تحت خشونت خانگی قرار دارید، تصمیم برای جدایی یک تلاش جدی به خاطر بچه ها است.

معرفی دلایل طلاق نگرفتن به خاطر فرزند

یکی از علت هایی که خیلی از زنان و مردان رابطه زناشویی را به خاطر بچه ها ادامه می دهند، فکر می کنند شریک زندگی خود را می توانند اصلاح کنند و تغییر بدهند. رفتارهای خشونت آمیز می تواند اصلاح شود. ولی کم پیش می آید که افراد خودشان را تغییر دهند. به همین سبب اگر خشونت بسیار گسترده باشد تلاش برای اصلاح نتیجه ای نداده است. بهترین تصمیم که می توانید برای زندگی خود و فرزندان خود بگیرید تصمیم و اقدام سریع برای جدایی است.

امکان اصلاح این رابطه وجود دارد؟

هنگامی که می بینید رابطه شما رو به وخامت است برای اینکه این شرایط را بهتر درک کنید و تصمیم درستی بگیرید باید از یک مشاور کمک بگیرید. اگر صحبت ها و پیشنهاد های مشاور در رابطه شما تاثیری نداشت و برای اینکه شرایط تغییر کند تلاش به خصوصی انجام ندادید. تصمیم برای طلاق همان توصیه ای است که مشاوران خانواده در نهایت به شما پیشنهاد می دهند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.