دسته ها
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱

معنای دقیق سندرم ددی ایشو و تاثیرات ناشی از آن بر دختران

 • فروغ راد
 • ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
 • ۰

در این مقاله توضیحی کامل درباره سندرم ددی ایشو و یا همان سندرم مساله با پدر داده خواهد شد، همچنین عوامل موثر در ایجاد این سندرم در دختران جوان نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بسیاری از افراد معنی دقیق سندروم ددی ایشو یا همان سندرم مساله با پدر را نمی دانند و از این عبارت برای هر مساله ای که درباره رابطه جنسی یا عاطفی خانم ها باشد استفاده می کنند، بسیاری از افراد اگر خانمی خیلی زود وارد رابطه جنسی با شخصی شود و یا اینکه خیلی سخت تن به رابطه جنسی بدهد و یا حتی به خانم هایی که با مردان خیلی بزرگ تر از خودشان وارد رابطه عاطفی می شوند نیز این سندروم را نسبت می دهند. اما در این مقاله قصد داریم معنای واقعی این سندروم را بررسی کنیم.

سندرم ددی ایشو و یا سندرم مساله با پدر

این سندرم از جمله اختلالاتی است که برای دخترانی که ارتباط مناسبی با پدر خود ندارند پیش می آید، عدم توجه و عدم برآورده شدن نیازهای عاطفی و روانی دختر از جانب پدر باعث می شود یک خلاء عاطفی برای دختر به وجود بیاید، از این رو معمولا دخترانی که دچار این نوع سندرم می شوند درگیر روابط عاطفی ناسالم شده و به خود و شریک عاطفی خود آسیب هایی وارد می کنند.

 • بلیط کیش
 • چکاد بام

دلایل ایجاد سندرم ددی ایشو

در واقع سندرم مساله با پدر یک نوع وضعیت روانی است که در آن دختر به دلیل عدم دریافت محبت و توجه از جانب پدر وارد یک رابطه و یا روابط ناهمخوان شده و در آن رابطه مانند یک کودک به دنبال نیازهای اولیه خود که هیچگاه از جانب پدرش تامین نشده است می باشد.

یک نظریه به نام مفهوم عقده ادیپ و عقده الکترا نیز بیان شده است که می تواند با سندرم ددی ایشو در ارتباط باشد، مفهوم عقده ادیپ به معنای میل جنسی پسران به مادران و مفهوم عقده الکترا به معنی میل جنسی دختران به پدران می باشد، که سالیان زیادی است به عنوان یک نظریه مورد بررسی قرار گرفته است.

رابطه دلبستگی ناایمن و سندرم مساله با پدر

محققی به نام جان بالبی اولین بار نظریه سبک های دلبستگی را مطرح نمود، او معتقد بود سبک دلبستگی در دوران کودکی تاثیر بسیار زیادی بر سبک دلبستگی بزرگسالی دارد،  طبق نظریه او افرادی که در کودکی دلبستگی ایمن را نسبت به والدین خود تجربه کرده اند در بزرگسالی نیز دلبستگی ایمن به شریک عاطفی خود خواهند داشت اما اگر شخصی در کودکی دلبستگی نا ایمن را تجربه کرده باشد در بزرگسالی نیز یکی از ۳ سبک دلبستگی نا ایمن در او نمایان می شود.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

دلبستگی ایمن در زمان کودکی

دلبستگی ایمن

بزرگسالانی که دلبستگی ایمان دارند در زمان کودکی رابطه ای امن و سالم و محبت آمیز با والدین خود داشته اند و نیاز های آن ها توسط والدین به بهترین شکل برآورده شده است، آن ها در بزرگسالی اعتماد به نفس قوی دارند و بر این باور هستند که در زمان نیاز افراد در دسترس آن ها قرار خواهند گرفت و همچنین روابط طولانی مدت بر پایه اعتماد و صمیمیت برقرار می کنند.

دلبستگی ناایمن

دلبستگی نا ایمن به سه دسته تقسیم می شود:

 • دلبستگی اضطرابی: افرادی که صمیمیت را دوست دارند اما مدام نگران این مساله هستند که شریک زندگی آن ها را رها کند و همین امر ممکن است باعث شود آن ها کنترل گر و وابسته شوند.
 • دلبستگی اجتنابی: این دسته از افراد از صمیمیت اجتناب کرده و خیلی سخت به دیگران اعتماد می کنند، زیرا از آسیب دیدن می ترسند.
 • دلبستگی آشفته: این افراد بیش از اندازه به دیگران نزدیک نمی شوند و از چالش های احساسی هراس دارند.

عوامل موثر در پیشگیری از ایجاد سندرم ددی ایشو

تاثیرات ددی ایشو بر روی دختران

تحقیقان نشان دهنده این است که رابطه منفی یک دختر با پدرش در آینده او تاثیر به سزایی خواهد گذاشت، پدرانی که در زندگی دختران خود غیبت دارند و یا حضور کم رنگ دارند در رفتارهای جنسی پرخطر دختران آن ها در آینده تاثیرات مستقیم خواهد داشت و علاوه بر آن ها مسائل دیگری مانند مستقل نبودن، کمبود عزت نفس، کمبود اعتماد به نفس و نیاز به پیدا کردن جایگزینی شبیه به پدر در نوجوانی یا بزرگسالی برای دختران در پی خواهد داشت.

معمولا دخترانی که دچار سندرم ددی ایشو هستند وارد رابطه های عاطفی می شوند که شبیه به رابطه ای که در گذشته با پدر خود داشته اند باشد، حتی اگر آن رابطه باعث آزار آن ها شود، روابط سرد و آزار دهنده پدر به نظر آن ها طبیعی جلوه کرده و کسی را به عنوان شریک عاطفی خود انتخاب می کنند که با آن ها همان رفتار سرکوب کننده را داشته باشد.

دلایل ایجاد سندرم مساله با پدر

نشانه های رفتاری یک ددی ایشو

 • مهم ترین نشانه این افراد این است که جذب مردانی با تفاوت سنی بسیار زیاد می شوند، آن ها علاقه بسیار زیادی به برقراری ارتباط با مردان سن بالا دارند.
 • این دختران به شدت از طرد شدن هراس دارند، بنابراین برای جلوگیری از طرد شدن به شریک عاطفی خود وابستگی بیش از حد پیدا کرده و دائم به او می چسبند، گاهی نیز برای طرد نشدن اگر نشانه ای کوچک از طرد شدگی از طرف مقابل ببینند بلافاصله از او جدا شده و وارد رابطه دیگری می شوند.
 • آن ها روابطی را دوست دارند که پرخاشجویانه و کنترل گرایانه باشد، دوست دارند از جانب شریک خود مدام کنترل شوند و یا برعکس راه هایی پیدا می کنند تا شریک عاطفی خود را مدام کنترل کنند، کنترل و یا خشونت از نظر این افراد نوعی توجه محسوب می شود.
 • این دختران اعتماد به نفس و عزت نفس کافی برای مراقبت از خود را ندارند، و همیشه به دنبال کسی هستند که از آن ها مراقبت کند و از شریک جنسی خود انتظار رفتاری پدرانه را در مقابل خود دارند.

نقش پدران در پیشگیری از سندرم ددی ایشو

والدین به خصوص پدر در پیشگیری از این سندرم بسیار تاثیر گذار خواهند بود، آن ها می توانند با یادگیری مهارت فرزند پروری مناسب و ابراز عشق و علاقه خود به فرزندشان از بروز این اختلال در بزرگسالی جلوگیری نمایند. پدران باید همواره به خصوص در دوره نوجوانی با فرزند دختر خود همراه بوده و به تمامی نیازهای عاطفی او پاسخ درست بدهند، زمان هایی را به گردش با او پرداخته و از نصیحت کردن بیش از حد او خود داری کنند، بدون سرزنش به حرف هایش گوش سپرده و او را درست راهنمایی کنند. با او با مهربانی برخورد کره و از گفتن حرف های محبت آمیز به او دریغ نکنند، تمامی رفتارهای یک پدر بر روی دختر خود می تواند تاثیرات بسیار شگرفی در آینده او بگذارد.

اختلال مساله با پدر

درمان سندرم مساله با پدر

تنها راه درمان این اختلال این است که خود فردی که دچار این اختلال می باشد، خصوصیات و گرایش های خود را شناخته و از طریق مشاوره با یک روانشناس و یا روان درمانی به درمان خود کمک کند.

در پایان این مبحث برای اطلاع از شوگر ددی و اختلال هویت جنسی می توانید به سراغ این لینک ها بروید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.