دسته ها
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱

طبیعی و غیر طبیعی بودن حرکت جنین در شب

 • فروغ راد
 • ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
 • ۰

در این مقاله به دلایل حرکت جنین در شب پرداخته خواهد شد، همچنین نحوه آرام شدن جنین و نکات مهم درباره تکان های شبانه جنین بیان خواهد شد.

بسیاری از مادرانی که جنین درون شکم آن ها در شب فعالیت زیادی دارد از این موضوع نگران هستند همچنین ممکن است حرکات شبانه جنین به اندازه ای زیاد باشد که آرامش را از مادر گرفته و مانع از استراحت او در شب شود، اگر می خواهید درباره علت های حرکت جنین در شب و نحوه آرام شدن او مطلع شوید با ما همراه باشید.

نکات مهم درباره حرکت جنین در شب

جنین در ۹۰ الی ۹۵ درصد اوقات خواب است، او مانند نوزاد بیشتر وقت خود را در خواب به سر می برد، او در هفته ۳۲ بارداری می تواند صداها را بشنود، حافظه اش شکل گرفته و می تواند در اطراف جستجو کند. جنین ها در این سن  می توانند مانند بزرگسالان به خواب عمیق فرو روند، پلک های خود را به سرعت تکان دهند و یا چشم های خود را با سرعت یکنواخت به جلو و عقب تکان دهند. بعضی از محققان بر این باور هستند که جنین در این سن به اندازه ای رشد کرده است که می تواند رویا ببیند.

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

حرکات جنین در هفته 35

حرکات نرمال جنین

به طور تخمینی می توان گفت جنین در سن هفت ماهگی یعنی دقیقا همان زمانی که ۹۵ درصد اوقات خواب است، حدودا ۵۰ بار در ساعت تکان می کند، این حرکات می تواند شامل حرکاتی باشد که مادر متوجه آن می شود مانند لگد زدن یا کشیدن بدن خود، همچنین می تواند شامل حرکاتی مثل پلک زدن باشد که مادر متوجه آن ها نمی شود.

هر جنین رفتار خاص خود را دارد و نمی توان گفت کدام تکان او خوب است و کدام بد است، با این وجود پزشک ضربان قلب او را از طریق سونوگرافی کنترل می کند تا از وضعیت سلامت جنین مطلع شود. تکان های نرمال جنین خیلی سخت تشخیص داده می شود و هرچه مادر به زمان زایمان نزدیک می شود، حرکات جنین منحصر به فرد تر می شود.

حرکات جنین شامل کشیدن مفاصل، لگد زدن، سکسکه، پلک زدن و آروغ می باشد، اما با این وجود اگر مادر متوجه حرکتی شد که به نظرش طبیعی نبود باید سریعا با پزشک مشورت کند.

 • چکاد بام
 • قاصدک 24

نکات مهم درباره حرکت جنین در شب

دلایل تکان خوردن جنین در طول شب

محققان بر این باور هستند که جنین هرچه بیشتر رشد می کند نسبت به محیط اطراف خود آگاه تر می شود و سعی می کند خود را از لحاظ فیزیکی و روانی به نوزاد تازه مولد شده شبیه کند. طبق تحقیقات انجام گرفته برخی از جنین ها شب خیز هستند و به همین علت در طول شب فعال تر می باشند، اگر عاملی سبب تحریک او شود قطعا مادر متوجه لگدهای شدیدش خواهد شد، لگدهای شدید می تواند به علت های مختلفی از قبیل دیدن کابوس، ناراحتی و یا کمبود فضا باشد، بنابراین جنینی که در طول شب تکان می خورد وضعیت خطرناکی ندارد و حرکات او نرمال می باشد.

روش های آرامش دادن به جنین

حرکات جنین در شب می تواند به علت فعالیت نداشتن مادر باشد، هنگام روز زمانی که مادر فعالیت داشته و به انجام کارهایی مشغول است، حرکات او برای جنین اثر حرکات گهواره برای خواباندن نوزاد را دارد و زمانی که مادر در شب استراحت می کند، این عدم فعالیت حس تغییر را به کودک القا می کند.

یکی دیگر از دلایل حرکات شبانه جنین می تواند خوردن شام در وقت نامناسب باشد، جنین ۷ ماهه واکنش های خود را به وسیله تکان خوردن نشان می دهد و با شنیدن صدای مادر آرام می گیرد.

همان طور که پیش تر گفته شد حرکات جنین و یا لگد زدن او در طول شب به خودی خود خطرناک نیست، ولی اگر لگد زدن او با مسائلی مانند خارج شدن خون از بدن مادر، درد سینه مادر و یا تنگی نفس مادر همراه باشد باید به پزشک مراجعه کرد.

حرکات شبانه جنین

روش هایی برای آرام شدن جنین در شب

صدای مادر به آرام شدن جنین کمک زیادی می کند، به همین دلیل پزشکان می گویند به جای گذاشتن موسیقی برای جنین بهتر است که مادر با صدای خودش برای او آواز بخواند تا جنین آرام شده و به خواب برود.

فعالیت هایی که مادر در شب انجام می دهد مانند تماشای تلویزیون، کتاب خواندن، دراز کشیدن، نشستن و … را در طول روز نیز انجام دهد تا جنین به حالت سکون عادت کرده و عدم فعالیت مادر در طول شب باعث واکنش او نشود.

مادر باید چند ساعت از روز خود را برای برای بررسی و کنترل حرکات جنین بگذارد، بررسی حرکات این کمک را به مادر می کند تا اگر او حرکات عجیب و یا متفاوتی دارد سریعا متوجه شده و همچنین ممکن است حرکات او مادر را متعجب کند، در حالت کلی جنین در حال حرکت یک جنین سالم است.

حرکات جنین

اگر نگرانی های شما بابت حرکات جنین زیاد است بهتر است به جای وارد کردن استرس و اضطراب به خود و جنین با پزشک متخصص مشورت کرده و از دغدغه های خود با او صحبت کنید، او شما را برای آرام تر شدن جنین و همچنین خودتان راهنمایی خواهد کرد.

در پایان این مطلب برای اطلاع از فرق سکسکه و لگد جنین، همچنین زیاد تکان خوردن جنین می توانید به این لینک ها مراجعه نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.