دسته ها
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳

نحوه صحیح جمع کردن خرده شیشه از روی فرش

  • منصوره رمضان زاده
  • ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
  • ۰

جمع کردن خرده شیشه امکان دارد کمی خطرناک به نظر برسد اما با آگاهی نسبت به این که طبق چه مراحل و نکاتی این کار را انجام بدهید می توانید به راحتی این تکه ها را بدون آسیب و ایجاد مشکل از روی زمین و فرش و موکت بردارید.

یکی از اتفاقاتی که امکان دارد در هر خانه ای رخ بدهد شکستن شیشه می باشد که به دلیل خطراتی که ممکن است به دنبال داشته باشد باید هر چه سریعتر تکه های آن را از روی زمین جمع آوری نمود و بهتر است برای جلوگیری از ایجاد مشکل خاصی با استفاده از روش های کاربردی مختلفی که در این زمینه وجود دارد کاملا بااحتیاط این کار را انجام دهید. در همین راستا سعی داریم در این مطلب برای راهنمایی شما عزیزان نحوه جمع کردن خرده شیشه را مورد بررسی قرار دهیم.

بهترین شیوه جمع کردن خرده شیشه

زمانی که یک جسم شیشه ای می شکند و خرده شیشه های ناشی از آن بر روی فرش یا موکت ریخته می شود برداشتن آن ها کمی دشوار بوده و همچنین امکان دارد کسانی که بر روی فرش راه می روند در اثر آن دچار صدمه شوند. بنابراین نیاز است که برای جمع کردن خرده شیشه کاملا با دقت عمل کنید و هر کسی که در آن نزدیکی می باشد همچون کودکان یا حیوانات خانگی را از محل دور کنید و طبق مراحلی اصولی فرش را کاملا پاکسازی نمایید.

نحوه جمع کردن تکه شیشه های ریز

بهتر است وقتی شیشه پنجره یا هر وسیله شیشه ای شکست با پوشیدن یک دمپایی یا کفش خرده شیشه های بزرگ را با کمک جاروبرقی جمع آوری نموده و یا این که آن ها را با استفاده از دست جمع کنید. دقت داشته باشید که اگر تکه شیشه ها بسیار تیز و برنده هستند از جاروبرقی استفاده نکنید چرا که امکان دارد کیسه آن دچار صدمه شود. در صورتی که لامپ های کم مصرف یا مهتابی دچار شکستگی شد باید به طریقه دیگری عمل کنید چرا که لامپ ها دارای کمی جیوه بوده که برای انسان ضرر دارد و خطرناک است.

مراحل جمع آوری خرده شیشه های ریز

در ابتدای کار یک دستکش بپوشید. همچنین می توانید از روزنامه یا کاغذ نیز برای برداشتن قطعه های بزرگ شیشه بهره ببرید. سپس تکه های شیشه برداشته شده را درون سطل آشغال یا یک ظرف که پیش از آن داخل آن کیسه زباله گذاشته شده قرار دهید.

مراحل جمع آوری تکه های شیشه

بعد از آن یک تکه نوار چسب به میزان طول ۳۰ سانتی متر را جدا کرده و در حین این که دو سمت آن را گرفته اید آن را به شکل محکمی بر روی مکانی که خرده شیشه ریخته به آرامی بچسبانید. این عمل را چند مرتبه دیگر نیز بر روی دیگر مناطقی که امکان دارد خرده شیشه در آن جا ریخته باشد مجددا تکرار کرده و بعد از چند دفعه استفاده از نوار چسب آن را داخل سطل آشغال بیندازید و بعد تکه ای  جدید از نوار چسب جدا کرده و استفاده نمایید. همچنین باید دقت نمایید که ضخامت و عرض نوار چسب برای این کار مناسب باشد. بهتر است که پیش از آن که نوار چسب را دور بیندازید آن را تا بزنید. همینطور کف دمپایی خود را نیز با یک حوله نمناک یا دستمال کاغذی تمیز کنید.

  •  آرون گروپس

مراحل برداشتن خرده های شیشه از روی زمین

همچنین می توانید از تکه ای نان یا سیب زمینی برای جمع کردن خرده های شیشه ریز بهره مند شوید. چرا که نان و سیب زمینی نیز سطح تقریبا پهنی دارد و همچنین خرده شیشه ها خیلی خوب جذب آن ها می گردند. حوله نمناک نیز وسیله ای خوب برای جمع آوری تکه های شیشه است البته بایستی پیش از بکار بردن حوله آن را به خوبی تا کنید تا خرده های شیشه به بافت آن ورود پیدا نکند.

بعد از جمع آوری تکه های شیشه نوبت روشن کردن جاروبرقی می باشد. برای این کار لوله جاروبرقی را در مسیر های صاف و مورب در جهات مختلف حرکت داده تا تارهای فرش از هم باز شده و در صورتی که خرده شیشه ها در بین آن ها مخفی شده و گیر افتاده خیلی راحت جمع آوری شود. همچنین می توانید از یک برس کوچک نیز برای بیرون آوردن این خرده شیشه ها از بافت فرش و انتقال آن ها به سطح رویی فرش استفاده نمایید. در حدی به جارو زدن در زوایای مختلف ادامه بدهید که دیگر صدای خرده شیشه هایی که وارد جاروبرقی می شوند را نشنوید.

بهترین روش جمع کردن خرده شیشه

بعد از جارو زدن خم شده و مکان موردنظر را خیلی با دقت مشاهده کنید که در صورت وجود خرده شیشه مجددا آن جا را جارو کنید. بعد از این که کیسه جاروبرقی را درون سطل آشغالی که قبلا خرده شیشه ها و تکه های نوار چسب را داخل آن انداختید تخلیه نمودید درب کیسه زباله را سفت ببندید و آن را از سطل آشغال خارج کرده و در یک کنار قرار دهید. این عمل را برای پیشگیری از بریده شدن و زخمی شدن دست های رفتگرها حتما انجام بدهید.

بهترین شیوه جمع آوری لامپ شکسته

نحوه جمع آوری تکه های مهتابی یا لامپ شکسته

در ابتدای کار درها و پنجره ها را باز کرده و مکان موردنظر را به مدت ۱۰ دقیقه ترک نمایید و همچنین کودکان و حیوانات خانگی را از آن مکان دور سازید و به محل بی خطری ببرید. همینطور در صورتی که خانه شما به سیستم تهویه مرکزی مجهز می باشد آن را خاموش نمایید.

بعد از آن همچون وقتی که می خواهید تکه های شیشه را جمع آوری کنید یک دستکش پلاستیکی پوشیده و تکه های لامپ و پودر جیوه را با یک تخته چوبی یا کارتن ضخیم برداشته و آن ها را درون یک بطری شیشه ای درب دار قرار دهید. سپس تکه های لامپ شکسته شده را طبق روش هایی که گفته شد جمع آوری نمایید.

نحوه جمع کردن خرده شیشه

در صورتی که از نوار چسب برای جمع آوری خرده شیشه ها استفاده کردید آن را تا بزنید و درون بطری شیشه ای درب دار یا یک کیسه پلاستیکی زیپ دار یا کیسه پلاستیکی که در آن به طور کامل بسته می گردد بگذارید. بعد از آن فرش را با استفاده از جاروبرقی جارو بکشید. دقت نمایید که حتما بایستی لوله جاروبرقی را هم به آن وصل کنید چرا که در غیر این صورت امکان دارد بخار یا پودر جیوه در محل موردنظر پخش گردد که خیلی خطرناک می باشد.

بعد از جارو زدن و خالی کردن کیسه جاروبرقی گردو خاک کیسه را با استفاده از دستمال کاغذی یا حوله نمناک تمیز کنید و دستمال و حوله را درون یک پلاستیک زیپ دار یا پلاستیکی که درب آن به طور کامل بسته می شود بگذارید. پس از آن کیسه محتوی خرده شیشه لامپ را همراه با کیسه دارای دستمال را حتما به خارج از منزل انتقال دهید چرا که بخار جیوه خیلی راحت از پلاستیک خارج می گردد.

در آخر دست های خود را با دقت زیادی با استفاده از آب و صابون شستشو دهید. درب و پنجره اتاق را حدود چند ساعت باز گذاشته تا هوای داخل آن خارج گردد. همچنین سیستم تهویه خانه خود را نیز حدود چند ساعت خاموش نمایید.

بهترین روش جمع آوری خرده های شیشه

در مطلب ارائه شده با نحوه و روش جمع کردن خرده شیشه به طور کامل آشنا شدید که امیدواریم مورد توجه و پسندتان قرار گرفته باشد و نهایت بهره مندی را از آن برده باشید. همچنین شما می توانید برای اطلاع از اصول جارو کردن منزل و جمع کردن مو از روی فرش می توانید از لینک های قرار داده شده در اینجا دیدن کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *