دسته ها
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱

علت زرد شدن و ریزش برگ گل قاشقی

 • شقایق ایران دوست
 • ۱۲ تیر ۱۴۰۱
 • ۰

در این مطلب قرار است شما را با ریزش برگ گل قاشقی آشنا کرده و علل های زرد شدن گیاه را بررسی کنیم. همراه ما باشید تا بتوانید با شناخت مشکلات گیاه این مشکل را در گیاه از بین ببرید.

معمولا بیشترین مشکلی که برای گل قاشقی ایجاد می شود به دلیل آب زیاد می باشد اما باید حواستان باشد که قارچ ها علاقه بسیار زیادی به محیط مرطوب دارند و اگر این گل بیش از حد آب داشته باشد ممکن است مشکلات بسیار شدید تری برای او ایجاد کرد. یکی از مشکلاتی که برای این گل ها ایجاد می شود ریزش برگ گل قاشقی می باشد در ادامه علت ریزش برگ و زرد شدن آن ها را برایتان بررسی می کنیم.

ریزش برگ گل قاشقی

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

ریزش برگ گل قاشقی

نمونه زمانی که مشاهده می کنید برگ ها ضعیف شده و در حال ریزش می باشند به دلیل متناسب نبودن نور آفتاب می باشد. البته در برخی مواقع ممکن است برگ های سبز گیاه شما در عین حال که سالم هستند یک به یک ریزش پیدا کنند. علت دیگر ریزش برگ های گل قاشقی سرد بودن آب و هوا می باشد. در واقع این گل مربوط به آب و هوای معتدل و گرم است و نمی تواند آب و هوای سرد و خشک را تحمل نماید بنابراین برای این که این گل بتواند به خوبی رشد کرده و در بهترین حالت خود باشد نیاز است تا محیط معتدل و گرمی برای او تهیه نمایید.

از دیگر در حالی که می تواند منجر به ریزش برگ ها شود آبیاری است در واقع اگر نتوانید آبیاری منظمی برای این گلها داشته باشید ممکن است بیماری های قارچی را برای آن ها فراهم آورید و در نهایت حال گیاه شما خوب نخواهد بود برای اینکه بتوانید از این مشکل پیشگیری کنید نیاز از تا ابتدا خاک گلدان را زهکشی کنید آب اضافه آن را خالی کنید و اگر فکر می کنید که به قارچ مبتلا شده است کل خاک را ضدعفونی کنید و به طور کلی آن را عوض کنید.

آفت و ریزش برگ ها

در بسیاری از مواقع نمی دانید که علت افتادن برگ ها چه می تواند باشد ولی اگر مشاهده کردید که برگ های گیاه سیاه شده اند و بعد می ریزند باید حتما آن گیاه را از نظر ابتلا به آفت بررسی کنید. در واقع آفت ها با سرعت هرچه تمام تر می توانند برگ ها و ساقه گیاه قاشقی آسیب بزنند و حتی ممکن است به طور کامل او را خشک نمایند و از بین ببرند. معمولا زمانی که این مشکل برای گلدان قاشقی ایجاد می شود باید آن را از روی سایر گلدان ها جدا کنید و ابتدا به پاکسازی برگ و ساقه پرداخت و بعد از آن از آفت کش های مناسب برای از بین بردن این مشکل استفاده نمایید.

زرد شدن گیاهان

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

شرایط مساعد نگهداری از قاشقی

گل قاشقی یکی از گل‌های بسیار حساس می باشد و برای اینکه بتوانید از آن به خوبی نگهداری کرده و آن را در خانه پرورش دهید باید شرایط مساعد برای پرورش آن را بدانید. در ادامه تمامی آنچه که برای نگهداری و مراقبت از این گیاه لازم می باشد را برایتان بررسی می کنیم.

نور

یکی از مهمترین مولفه هایی که باعث رشد گیاهان به خصوص گل قاشقی می شود نیاز به نور است. اگر نتوانید نور مناسب برای این گیاه را تهیه کنید یا پژمرده خواهد شد یا برگ هایش لوله می شود. این گیاه به کم نوری تمایل دارد بنابراین بهتر از او را در معرض نور بسیار زیاد قرار ندهید و هرگز آن را در باغچه نکارید زیرا این گل از جمله گل هایی می باشد که بهتر است در گلخانه کاشته شود.

آب

آبیاری منظم این گیاه بسیار اهمیت دارد و بهتر است به این گیاه آب بسیار زیادی ندهید زیرا این گیاه کم آب است و در صورتی که آب بسیار زیادی به آن بدهید ممکن است بیماری های قارچی بسیار زیادی مبتلا شود و در نهایت منجر به خشک شدن گیاه خواهد شد.

خاک

یکی از دلایل که منجر به رشد نکردن گل قاشقی می شود خاک نامناسب می باشد. بهتر است در انتخاب خاک مناسب برای این گیاه دقت کنید و حتماً آن را به طور کامل زهکشی نمایید.

دمای مناسب

گل قاشقی به دما بسیار حساس است و برای این که بتوانید آن ها را در خانه پرورش دهید باید دمای معتدل و گرمی را برای آن ها فراهم نماید و هوای اتاق بسیار سرد برای این گل مضر باشد و می تواند منجر به از بین رفتن سلامتی گیاه شود.

ریزش برگ های قاشقی و علت آن

علل رشد نکردن قاشقی

اگر به دنبال دلیل رشد نکردن گل قاشقی هستید باید بدانید که آن را به درستی نگهداری نکرده اید. در واقع برای رشد مناسب این گل نیاز به هرس کردن وجود دارد. از آن جایی که تعداد برگ های این گل بسیار زیاد می باشد باید تعدادی از برگ ها را هرس کنید تا بتوانید گیاه را از نظر طولی رشد داده و گلدان خود را به حالت عادی و زیبا برگردانید. البته هرس نکردن تنها علت رشد نکردن این گل نمی باشد و باید حواستان به عوامل دیگری مانند نور و مغذی نبودن خاک نیز باشد زیرا بر این گل برای اینکه بتوانند رشد کند نیاز به مواد مغذی دارد این مواد مغذی تنها از طریق خاک به دست می آید.

پرورش گل و گیاهان بسیار پیچیده می باشد و برای اینکه بتوانید گل های زیبا و سالمی را در خانه خود داشته باشید نیاز است تا بتوانید اطلاعاتی جامع در مورد آن ها به دست آورید.

در پایان می توانید تکثیر گل شفلرا و تکثیر گل لاله واژگون را مشاهده نمایید و برای این کار کافی است بر روی لینک های داده شده کلیک کرده تا به صفحات مربوطه وارد گردید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.