دسته ها
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

شیردهی نوزاد زودرس با شیر مادر

 • ملیحه بال افکن
 • ۱۵ تیر ۱۴۰۱
 • ۰

به طور کلی تمامی نوزادان نارس با مراقبت و شیردهی صحیح می توانند رشد و نموی سالمی داشته باشند و مانند سایر نوزادان مراحل تکامل را طی کنند. اما برای موفقیت در این زمینه شما بایستی تمام نکات مربوط به شیرهی نوزاد زودرس را بدانید.

به طور کلی تغذیه و شیردهی نوزاد زودرس با شیر مادر بسیار حائز اهمیت بوده و فواید بی شماری را شامل می شود به گونه ای که از ابتلا به عفونت گوش نوزاد جلوگیری کرده و همچنین وزن مادر را کاهش می دهد. این کار لزوما نیاز به دانسته ها و اطلاعاتی دارد که شما بایستی از پیش آن ها را بدانید.

شیردهی نوزاد زودرس

همانطور که می دانید شیردهی برای تمامی کودکان مزایای فوق العاده ای دارد اما اگر کودکتان زودتر به دنیا آمده است شیردهی او اهمیت دو چندان هم پیدا خواهد کرد زیرا بدن مادر به طور طبیعی شیری را می سازد که ویژه تغذیه نوزاد زودرس بوده و بنابراین بهترین تغذیه برای او شیر مادر خواهد بود.

چگونگی شیردهی نوزاد زودرس

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

همچنین که نیاز های تغذیه ای نوزادان زودرس با نوزادانی که در موعد مقرر تولدشان به دنیا آمده اند کمی تفاوت داشته و رشد این دسته از نوزادها لازم است با همان روند رشد داخل رحمی ادامه یابد و همچنین نیاز آن ها به انرژی و پروتئین بیشتر از نوزادان دیگر خواهد بود.

به صراحت می توان گفت که شیر مادر در هر سنی برای شیرخوار مفید بوده و در حتی در نوزاد نارس نیز شیر مادر می تواند برای سلامت نوزاد و مادر بسیار مفید باشد. توجه داشته باشید که نوزادهای نارس بیشتر از سایر نوزادها در معرض ابتلا به عفونت قرار دارند که در این مواقع تغذیه آن ها از شیر می تواند به تقویت سیستم ایمنی نوزاد و همچنین محافظت از نوزاد در برابر ابتلا به عفونت ها کمک شایانی بکند.

همچنین شیر مادر دارای هورمون ها، فاکتورهای رشد و مواد مغذی مورد نیاز برای رشد نوزاد خواهد بود. در عین حال تغذیه نوزاد با شیر مادر به دلیل اینکه این شیر به صورت اختصاصی برای فرزند انسان تهیه شده و همیشه گرم و در دسترس است بسیار مناسب خواهد بود.

زمان شیر دادن به نوزاد نارس

 • چکاد بام
 • قاصدک 24

فواصل شیردهی به نوزاد نارس:

به طور کلی برای اینکه میزان تولید شیر مادر افزایش پیدا کند بایستی در طول روز حداقل ۸ مرتبه و در طول شب حداقل یک مرتبه به نوزادتان شیر بدهید. در روز های اول تولد می توانید شیر را بدوشید تا حجم تولید شیر دوچندان شود. البته ممکن است میزان شیر دوشیده شده در ابتدا چندین قطره بیش نباشد اما به تدریج زیاد شده و می توانید از شیردوش برای آن استفاده نمایید. اما در مورد نوزادان نارس شیردهی هر یک ساعت و یا حداکثر هر دو ساعت یکبار برای وزن گیری صحیح نوزاد ضروری خواهد بود.

چگونگی شیردهی:

توجه داشته باشید که تغذیه با شیر مادر در نوزادان نارس با سن داخل رحمی بیشتر از ۳۲ هفته مانند تمام نوزادان دیگر و در صورت مناسب بودن وضعیت بالینی مادر و نوزاد پس از تولد از سینه مادر آغاز می شود. اما در نوزادانی با سن داخل رحمی کمتر از ۲ هفته معمولا شروع تغذیه با شیر دوشیده شده ی مادر از طریق سرنگ، قاشق، فنجان مخصوص نوزاد یا در صورت نیاز با لوله ی معده است.

دستورالعمل شیر دادن به نوزاد نارس

در واقع هر وعده تغذیه با لوله ی معده به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه خواهد بود و تا زمانی که شیرخوار در بیمارستان بستر است مادر نیز در کنار او بایستی در بیمارستان بماند. توجه داشته باشید که بهترین وضعیت پس از اتمام تغذیه در نوزادان زودرس، خوابیده به شکم و یا به پهلوی راست و در نوزادان رسیده به پهلوی راست خواهد بود.

والدین نوزادان زودرس با کارکنان بیمارستان که مراقبت از فرزندتان را بر عهده دارند همکاری نزدیکی خواهند داشت تا طبق یک برنامه شیر دوشیده شده مادر به نوزاد داده شود. همچنین ممکن است بسیاری از نوزاد زودرس به محض تولد برای تغذیه شیر مادر از سینه در بیمارستان آمادگی نداشته باشند و تا زمانی که از طریق تغذیه با شیر مادر یا شیر خشک شروع به افزایش وزن نکرده اند به هیچ وجه مرخص نخواهند شد.

چنانچه نوزاد پس از تولد برای شیر خوردن خیلی کوچک است کار اول شما تحریک تولید شیر در سینه و حفظ میزان تولید شیر خواهد بود. در این مواقع موثرترین و راحت ترین راه برای آن استفاده از یک شیردوش دو سر برای پمپ کردن و دوشیدن شیر خواهد بود که پزشک و پرستاران در انجام آن به شما کمک می کنند.

نکات مهم برای شیر دادن به نوزاد

وقتی نوزادتان آماده شیر خوردن از سینه شد یادگیری سینه گیری و مکیدن برای او می تواند دشوار باشد. اغلب نوزادان رفلاکس مکیدن، بلعیدن و تنفس را که برای تغذیه حیاتی است تا سن ۳۲ هفتگی جنینی خود که در رحم هستند، نخواهد داشت.

پس از اینکه نوزاد توانست شیر خوردن از سینه را آغاز کند بایستی مادر به دفعات زیاد به او شیر دهد اگر چه ممکن است تا زمانی که کمی بزرگ تر می شوند و به موعد تعیین شده زایمان و تولدشان می رسند نتوانند شیر زیادی بخورند. به همین خاطر شما بایستی پس از هر شیردهی همچنان شیرتان را بدوشید تا هم سطح شیرتان را بالا نگه دارید و هم بتوانید شیر لازم برای هر گونه وعده های تغذیه مکمل با شیرتان را در شیشه شیر داشته باشید.

برای نوزاد زودرس ممکن است لازم باشد تا شیوه های مختلف نگه داشتن سینه را امتحان کنید. همچنین پرستاران بیمارستان ممکن است بتوانند در زمان شیردهی برای شما کمک کننده باشند. همچنین برای شروع به تغذیه ی کمکی با شیر خشک و اطرافیان از اینکه کودک تان تنها با خوردن شیر از سینه، شیر کافی و مورد نیازش را دریافت می کند یا خیر می تواند کمی سخت باشد. که لازم است با پزشکتان در این زمینه مشورت نمایید و از او کمک بگیرید.

مشکلات شیر دادن به نوزاد نارس

فواید شیردهی به نوزاد نارس:

بهتر است بدانید که شیردهی نوزاد زودرس با مزیت های فراوانی همراه است که در ادامه سعی داریم مهم ترین این فواید را شرح دهیم.

از آنجایی که نوزاد زودرس دارای سیستم گوارشی نابالغ است شیر مادر تغذیه ای عالی برای معده کوچک آن ها خواهد بود. بر اساس مطالعات انجام شده نوزاد زودرس، شیر مادر را بهتر از شیر خشک هضم می کنند زیرا شیر مادر شامل پروتئین ها، کربوهیدرات و چربی خواهد بود.

همچنین از آنجایی که کودک زودرس در معرض تاخیر رشدی و عملکرد ضعیف در مدرسه هستند دادن شیر مادر به به آن ها کمک می کند تا در آینده عملکرد شناختی بهتری داشته باشند. از سوی دیگر علاوه بر اهمیت شیر مادر در وزن گیری نوزاد نارس در طول ماه اول، نوزادان زودرس در معرض ابتلا به عفونت هایی هستند که برخی اوقات این عفونت ها می توانند بسیار جدی باشند.

فواید شیردهی نوزادان نارس

بنابراین مزایا مرتبط با سیستم ایمنی مهم ترین فواید شیردهی به نوزاد زودرس خواهد بود. کربوهیدرات های موجود درون شیر مادر به جلوگیری از چسبیدن باکتری ها به غشاهای مخاطی کودک کمک کرده و در نتیجه از ابتلای نوزاد به بیماری پیشگیری می کنند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.