دسته ها
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

روانشناسی فرزندان آخر و شناخت خصوصیات رفتاری آن ها

 • شقایق ایران دوست
 • ۲۶ خرداد ۱۴۰۱
 • ۰

روانشناسی فرزندان آخر بسیار مهم است و به شما کمک می کند تا بتوانید به راحتی اطلاعاتی را در مورد آن ها و زندگی که می توانند داشته باشند بدست آورید.

ترتیب فرزندان می تواند بر روی شخصیتی که دارند تاثیراتی بگذارد. فرزندان اول معمولا خودشان از پس تمامی کار های خود بر می آیند و می توانند گلیم خود را از آب بکشند در صورتی که این موضوع در مورد فرزندان آخر صدق نمی کند. روانشناسی فرزندان آخر را در ادامه برای شما بررسی می کنیم.

شناخت بیش تر فرزندان آخر

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

روانشناسی فرزندان آخر

شناختن ویژگی های فردی فرزندان آخر نیز بسیار مهم می باشد و زمانی که فرزند آخر خود را به دنیا می آورید او با یک سری از افراد بزرگ تر از خود احاطه می شود که دوست دارند به این فرزند کمک کنند از این رو این فرزندان یاد می گیرند که دیگر همه مهارت ها را یاد نگرفته و مهم ترینشان را انتخاب کنند. این مشکل برای فرزندان آخر بسیار زیاد می باشد زیرا او بسیاری از استعداد های خودش را شکوفا نمی کند و تنها بر اساس نیازهایی که دارد زندگی خود را شکل می دهد. این فرزندان دارای یک سری ویژگی های خاص دیگری نیز هستند که در ادامه همه آن ها را برایتان خواهیم گفت.

وابسته به دیگران

فرزندان آخر معمولا به دیگران وابسته اند. در واقع این وابستگی ها از این ناشی می شود که او برای انجام کار های خود از خواهر و برادر ها و یا والدین خود کمک می گرفته است و آن ها نیز از دل و جان به این فرد کمک می کردند.

جاه طلب بودن

یکی دیگر از ویژگی هایی که معمولا فرزندان آخر دارند این است که جاه طلب هستند و دوست دارند در بیش تر رقابت ها پیروز شوند. این افراد برای این که بتوانند به موقعیت های خوبی دسترسی پیدا کنند معمولا کار های زیادی را انجام می دهند و این کارها ممکن است از نظر افراد عادی کمی مشکل و مکارانه باشد. این فرزندان با همین کار های خود می توانند مقام هایی را بدست آورند و از این رو داشتن اطلاعاتی در مورد روانشناسی فرزندان آخر بسیار مهم و دارای اهمیت می باشد.

وابستگی فرزندان آخر به دیگران

 • چکاد بام
 • قاصدک 24

دو سو بودن رفتارها

فرزندان آخر معمولا دارای رفتار های دو سویه هستند و حد وسطی در میان آن ها وجود ندارد. در نظر داشته باشید که دو نوع پاسخ به محیط وجود دارد و این فرزندان با توجه به انتخاب های خود می توانند شخصیت خود را تعیین کنند. برای مثال اگر تصمیم های بلند پروازانه داشته باشند و بر آن ها پاسخ مثبت داده شود فردی کمال گرا خواهند شد و در غیر این صورت اگر پاسخشان منفی باشد فرد بسیار خجالتی و با اعتماد به نفس پایین خواهد شد. البته این که شخصیت این فرزندان چگونه شکل می گیرد به بستر خانواده ها نیز بستگی دارد و هر یک از بزرگسالان سعی می کند تا بتواند یک زندگی بسیار خوب برای این کودک فراهم کنند بنابراین ایده آل گرایی در آن ها شکل خواهد گرفت.

رفتار والدین با فرزندان

یکی از مهمترین چیزهایی که به شما کمک می کند تا بتوانید در مورد فرزندان آخر اطلاعاتی بدست آورده و شخصیت آن ها را حدس بزنید بررسی رفتار والدین با آن ها می باشد. اگر والدین کمی عصبی و پرخاشگر باشند برخی از ویژگی های شخصیتی نامطلوب را در فرزند خود ایجاد می کنند و باعث می شوند که این فر بی اعتماد به خود شود و دیگر خودش را باور نداشته باشد.

خودخواهی فرزند آخر

یکی از ویژگی هایی که بسیاری از این فرزندان با خود به همراه دارند خودخواهی می باشد. در واقع این فرزندان در بستری رشد کرده اند که دیگران به آن ها خدمت می کردند و هر آن چه که دوست داشتند برایشان فراهم شده است از این رو همیشه خود را در محوریت کارهایشان قرار می دهند.

خود خواه بودن فرزندان اخر

وابستگی به خانواده

در نظر داشته باشید که اگر فرزند آخر در بستری رشد کند که به او توجه بسیاری می شود ممکن است به پدر و مادر خود وابستگی بیش تری پیدا کند. این کودکان به یک فرد خودنما و با اعتماد به نفس بالا در جامعه تبدیل می شود ولی دارای یک سری از ویژگی های منفی نیز می باشند. در واقع این فرد در بزرگسالی نیز احساس می کند که جامعه باید مانند خانواده اش به او خدمت کنند از این رو با مشکلات بسیار زیادی رو به رو خواهد شد. این فرزندان معمولا به دلیل وابستگی که به خانواده دارند آن ها را در دوران میانسالی و پیری ترک نمی کنند و به سختی از آن ها دل می کنند.

تجربه گر بودن

معمولا افرادی که فرزند آخر می باشند دوست دارند همه چیز را خودشان تجربه کنند و برای این کار ممکن است بهای بسیار زیادی را بپردازند. در واقع این فرزندان دوست دارند همیشه اولین نفری باشند که کار های خاص را انجام می دهند و به تجربیات دیگران نیز توجهی ندارند.

برون گرا بدن

فرزندان آخر معمولا افرادی هستند که تمامی احساسات خود را بروز می دهند و در نتیجه برون گرا نامیده می شوند. این افراد بهترین زندگی ها را دارند زیرا از هر چیزی که ناراحت شوند آن را بروز می دهند و خودخوری نمی کنند و همین مورد به سادگی می تواند منجر به داشتن یک زندگی خوب شود و میزان سوء تفاهم ها را تا حدودی کاهش خواهد داد. در ادامه می توانید همه چیز را در مورد برون گرایی را مشاهده نمایید و برای این کار کافی است بر روی لینک داده شده کلیک نمایید.

ویزگی های شخصیتی فرزند آخر

دیگر ویژگی ها در روانشناسی فرزند آخر

یک سری از ویژگی های دیگر هستند که آمار آن ها را نشان می دهد ولی همیشه امکان رخ داد آن ها وجود ندارد. این ویژگی ها عبارتند از :

 • سرگرم کننده بودن
 • دوست داشتنی بودن
 • منعطف بودن
 • برونگرایی
 • جلب توجه بیشتر
 • خود خواهی زیاد
 • خود محور بودن
 • اعتماد به نفس بالا

در روانشناسی فرزندان آخر بیان شده است که بسیاری از این فرزندان احساس می کنند ترک شده اند و دیگران برای کار های خود از آن ها کمک نمی گیرند از این رو بهتر است به این کودکان نیز کارهایی را بدهید تا بتوانند احساس مسئولیت داشتن را از همان کودکی یاد بگیرند. این استقلال دادن به کودک باعث می شود که  در آینده بتواند بهتر از پس زندگی خود بر بیاید و در نهایت زندگی بهتری برای خود خواهند ساخت. بهتر است نسبت به فرزندان دیگر خود بی توجه نباشید و سعی کنید میزان توجه خود را در میان آن ها تقسیم کنید در غیر این صورت ممکن است فرزندان دیگر شما دچار حس حسادت شوند و این را بدانید که همه فرزندان دارای جایگاه مهم و خاص می باشند و در هر سنی که باشند باز هم نیاز به توجه والدین دارند بنابراین نسبت به آن ها بی تفاوت نباشید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.