دسته ها
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲

سونوگرافی واژینال و کاربردهای این نوع سونوگرافی

 • ملیحه بال افکن
 • ۲۷ خرداد ۱۴۰۱
 • ۰

در واقع سونوگرافی واژینال یک روش غیر تهاجمی محسوب خواهد شد که این مقاله سعی داریم شما را با کاربرد های این سونوگرافی و همچنین دستورالعمل انجام آن آشنا نماییم.

به طور کلی سونوگرافی واژینال یا داخلی یکی از کاربردی ترین روش های سونو برای بانوان محسوب می شود که در آن وضعیت رحم و تخمدان ها به صورت دقیق تری مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آشنایی با سونوگرافی واژینال

بهتر است بدانید که سونوگرافی ترانس واژینال؛ در واقع یک سونوی پزشکی از واژن محسوب می شود که برای بررسی دقیق تر اندام های درون حفره ی لگن به کار می رود و بیشتر از سونوی شکمی اطلاعات به پزشک می دهد. این نوع سونو با عنوان ترانس واژینال نیز نامیده می شود زیرا امواج فراصوتی در سراسر دیواره ی واژن برای بررسی بافت های اطراف واژن پرداخته می شوند.

ویزگی های سونوگرافی واژینال

در واقع یکی از مهم ترین مسائل در زمینه بیماری های زنان می تواند تشخص به موقع بیماری های زنانه باشد که موجب پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان های خاص خواهد شد. یکی از موارد مهم برای تشخیص یا پیشگیری از بیماری زنان انجام سونوی واژینال است که به جراح کمک می کند تا تمامی موارد موجود درون واژن، رحم و ناحیه لگنی شناسایی شود.

به صراحت می توان گفت که این روش سونوگرافی کاملا دقیق و بی خطر بوده و کاملا غیر تهاجمی انجام خواهد شد. از آنجایی که در این سونوگرافی به جای پرتوهای نوریاز امواج صورتی استفاده می شود این موضوع سبب شده تا نتایج در لحظه نشان داده شوند. بنابراین پزشک می تواند بافت درونی بدن را مشاهده کند و اطلاعات مورد نظر را به دست بیاورد.

کاربردهای این سونوگرافی

در ادامه سعی کرده ایم تا مهم ترین کاربردهای سونوی ترانس واژینال را شرح داده ایم.

 • تشخیص کیست و فیبروم رحم:

در سونوی واژینال امکان تشخیص کیست تخمدان و فیبروم به صورت دقیق وجود داشته و به صراحت می توان گفت که نسبت به سایر روش ها از دقت بالاتری برخوردار است.

 • مبل و میز
 • آرون گروپس
 • تشخیص سرطان دستگاه تناسلی:

معمولا زنانی که تحت این روش تشخیصی قرار می گیرند در صورتی که به سلول های سرطانی مشکوک باشند با این روش به راحتی قابل تشخیص خواهند بود.

کاربرد های سونوگرافی داخلی

 • تشخیص بارداری:

با انجام سونوی واژینال می توان انواع بارداری ها را اعم از بارداری عادی و بارداری خارج از رحمی تشخیص داد. در صورتی که این روش تشخیصی انجام شود و زنان بارداری خارج از رحم داشته باشند سریعا روند درمانی برای آن ها انجام خواهد شد.

 • سقط جنین:

در صورتی که زنان جنین شان را سقط کنند با این روش می تواندن به راحتی بقایای بارداری شان را تشخیص دهند.

 • بررسی اختلال های مربوط به باروری و بروز مشکل باروری:

از مهم ترین روش های تشخیصی در خصوص بررسی مشکل ناباروری زنان سونوی واژینال خواهد بود.

 • تشخیص جفت سرراهی:

در مواردی زنان بارداری ممکن است جفت شان در دهانه بخش تحتانی رحم قرار گیرد که در این مواقع با انجام سونوی واژینال یا داخلی می تواند این مسئله را بررسی نمود.

 • بررسی اختلالات مربوط به عادت ماهیانه:

در صورتی که زنان در روند طبیعی سیکل ماهیانه خود با اختلال مواجه باشند می توانند علت دقیق این اختلال را با سونوی واژینال تشخیص دهند.

تشخیص بیماری های زنانه با سونوی واژینال

آمادگی های لازم پیش از سونوگرافی

توجه داشته باشید که برای انجام سونوی واژینال نیاز به آمادگی خاصی نیست و معمولا بیمار پس از ورود به اتاق سونوگرافی، لباس پایین تنه شان را در می آورد و روپوش مخصوص سونو را می پوشد. این سونو می تواند با مثانه پر یا خالی انجام گیرد.

با وجود اینکه این مسئله به دستورالعمل پزشک معالج بستگی دارد اما معمولا این فرآیند با مثانه خالی انجام خواهد شد. چنانچه بیمار در دوران قاعدگی است و یا لکه بینی دارد و از نوار بهداشتی استفاده می کند بایستی پیش از انجام سونوگرافی آن ها را بردارد.

دستورالعمل انجام سونوگرافی:

پزشک در ابتدا از بیمار می خواهد که به سرویس بهداشتی رفته و مثانه اش را کامل خالی کند. پس از خالی کردن مثانه بیمار بایستی لباس هایش را از کمر به پایین بیرون بیاورد و لباس راحتی بیمارستان بپوشد. سپس بر روی تخت معاینه دراز بکشد و پاهای خود را خم کند.

پزشک یک مبدل ویژه را در واژن بیمار وارد می کند که کمی بزرگ تر از یک تامپون است و به خاطر شکل خاصی که دارد راحت درون واژن قرار می گیرد. پزشک یک پوشش محافظ مانند کاندوم بر روی مبدل سونوگرافی قرار می دهد و از مقداری ژل روان کننده گرم برای سهولت در وارد شدن مبدل به درون واژن استفاده می کند.

امادگی های لازم پیش از انجام سونوگرافی داخلی

پزشک مبدل را به آرامی در اطراف لگن حرکت می دهد و تصویر گرفته خواهند شد. ممکن است در طول انجام سونو از بیمار خواسته شود که زیر شکم اش را فشار دهد تا برخی از اندام های لگنی را برای گرفتن تصاویر به مبدل نزدیک نمایید. این روش اغلب بدون درد است اگرچه ممکن است برخی از خانم ها از فشار لوله احساس ناراحتی جزئی داشته باشند.

گاهی اوقات ممکن است برای تجسم واضح تر رحم یک روش ویژه از سونوگرافی ترانس واژینال تزریق شور مرسوم به اکوهیستروگرافی یا هیستروکوگرافی انجام گیرد. در این روش نیاز به یک محلول شور پیش از سونوگرافی درون رحم می باشد. محلول نمکی به تشریح برخی توده های غیر طبیعی کمک خواهد کرد به گونه ای که پزشک ممکن است با توجه به اندازه آن ها تشخیص دقیق تری داشته باشد.

دقت داشته باشید که یکی از موضوعات مهم در زمینه انجام سونوگرافی داخلی تجربه و مهارت پزشک معالج است و پیش از هر چیز پزشک شما بایستی تخصص و تجربه زیادی در زمینه انجام این سونوگرافی داشته باشد زیرا تجربه و مهارت پزشک موجب می شود تا بیمار حس آزاردهنده ای نداشته باشد و همچنین تشخیص پزشک دقیق و بدون نقص خواهد بود.

مزیت های انجام سونوگرافی داخلی

مزیت های سونوگرافی داخلی

به طور کلی دقت تشخیص در این روش بسیار بالا است. در واقع میزان دقت تشخیصی در سونوی واژینال بیشتر از سونوی لگن خواهد بود. به همین خاطر در صورتی که سونوگرافی لگن نتواند در زمینه تشخیص انواع اختلالات به پزشکان کمک کنند از روش سونوی داخلی کمک می گیرند.

در سونوی داخلی یا واژینال نیاز نیست که مثانه حتما پر باشد. می توانید با مثانه خالی یا نیمه پر نیز برای انجام این روند تشخیصی اقدام نمایید بنابراین ضرورت پر بودن مثانه در این روش منتفی خواهد شد.

عوارض سونوگرافی داخلی

تا به حالا هیچ خطر خاصی در افرادی که این سونو را انجام داده اند مشاهده نشده است. در واقع می تواند گفت که سونوی واژینال یک روش کاملا بی خطر است. انجام سونوی واژینال برای خانم های باردار و جنین آن ها نیز بی خطر خواهد بود زیرا در این سونو از هیچ تابشی استفاده نمی شود.

زمانی که مبدل وارد واژن می شود طبیعی است که فشار و کمی درد را احساس کنید اما این درد به اندازه ای نیست که نتوانید آن را تحمل کنید.

معایب انجام سونوگرافی واژینال

با این حال یکی از معایب اصلی سونوگرافی واژینال این است که درد خفیفی را در هنگام وارد کردن مبدل سونوگرافی احساس خواهید کرد. به همین خاطر برخی از زنان نسبت به انجام این روش تشخیصی مقاومت خواهند کرد. در این مواقع نیاز است که شرایط تان را در نظر بگیرید و برای حفظ سلامتی خود و انتخاب بهترین روش درمانی این اقدام را انجام دهید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *