دسته ها
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲

روش صحیح شستن تخم مرغ را بدانید

  • ملیحه بال افکن
  • ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
  • ۰

در واقع شستن تخم مرغ ها چندان کار سخت و پیچیده ای نیست و شما می توانید با مطالعه این مقاله به راحتی با دستورالعمل و چگونگی شستشوی تخم مرغ ها پس از تهیه آشنا شوید.

به طور کلی از نکات مهم در نگهداری تخم مرغ ها اصول شستن آن ها است که بایستی حتما مورد توجه قرار دهید زیرا شستشوی نادرست و یا نشستن تخم مرغ ها می تواند مسائل جدی و مشکلاتی را برای سلامتی به همراه داشته باشد.

چگونگی شستن تخم مرغ

توصیه می شود که پس از خریداری تخم مرغ درون منزل آن ها را نشویید زیرا این کار موجب نفوذ بیشتر میکروب ها به داخل تخم مرغ خواهد شد. به خاطر داشته باشید که برخی از میکروب ها از جمله سالمونلا درون تخم مرغ خیلی سریع تر ایجاد آلودگی می کنند و می توانند موجب آلودگی تخم مرغ و غذاهایی شوند که تخم مرغ در آن ها حرارت کافی ندیده است.

چگونگی شستن تخم مرغ ها

به صراحت می توان گفت که شستن تخم مرغ یک ضروری بوده و تقریبا تمامی افراد در این زمینه موافق هستند. زمانی که تخم مرغ بیرون می آید در مورد بهداشت آن هیچ مشکلی نیست اما چه چیزی موجب مشکل می شود هنگامی که تخم مرغ ها با قطره یا سایر باکتری های محیطی در تماس هستند این بیماری می تواند موجب بروز بیماری های شدید و گاهی کشنده در افرادی که آن ها را مصرف می کنند شود.

آیا شستشو کار درستی است؟

توجه داشته باشید اصلی ترین باکتری که ممکن است بر روی پوسته تخم مرغ وجود داشته باشد و ایجاد مسمومیت غذایی کند سامونلا خواهد بود.

در واقع بیرونی ترین لایه تخم مرغ یک پوشش آهکی است که پر از حفره های ریز خواهد بود و میکروب ها و مواد ریز می توانند از آن عبور کنند. اما در زیر این پوشش آهکی یک لایه غشایی خیلی نازک به شکل پرده وجود دارد که در واقع محافظ زرده و سفیده تخم مرغ از مواد خارجی از جمله میکروب ها خواهد بود. این لایه معمولا با شستن از بین رفته و تخم مرغ مستعد آلوده شدن می شد.

دستورالعمل تمیز کردن تخم مرغ

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

اما اگر درون تخم مرغ میکروب رفته باشد و آن ها را به خوبی بپزید قطعا جای نگرانی نخواهد بود چون تمام میکروب ها با پخت کامل تخم مرغ از بین می روند. به همین خاطر بهتر است شرایط مانند الان که ممکن است پوست تخم مرغ به ویروس کرونا آلوده باشد و یا اگر تخم مرغ را در قسمت جا تخم مرغی یخچال نگهداری می کنید و پوسته آن با یخچال در تماس است حتما برای جلوگیری از آلوده شدن فضای یخچال و مواد غذایی درون آن، پیش از قرار دادن تخم مرغ در یخچال آن ها را بشویید:

دستورالعمل شستشوی تخم مرغ:

بهتر است برای شستشوی تخم مرغ ها از آب سرد استفاده نکنید. چنانچه دمای آبی که برای شستن تخم مرغ ها استفاده می کنید از دمای تخم مرغ سردتر باشد باعث می شود تا باکتری ها و میکروب ها خیلی سریع به درون تخم مرغ کشیده شوند زیرا درون داخل تخم مرغ که گرم است و بیرون آن که سرد است خلا ایجاد شد و در نهایت موجب کشیده شدن میکروب ها به درون آن خواهد شد. به همین خاطر ترجیحا برای شستشو از آب ۲۰ درجه سانتی گراد به بالا استفاده نمایید.

نکات مهم در شستشوی تخم مرغ

به هیچ وجه تخم مرغ ها را درون ظرف آب قرار ندهید زیرا غوطه ور کردن آن ها درون آب احتمال اینکه میکروب وارد تخم مرغ شود بیشتر می کند. بهتر است تخم مرغ ها را یکی یکی و به صورت مستقیم زیر جریان آب گرم بگیرید. سپس با مقدار کمی مایع ظرفشویی اقدام به شستن نمایید.

سپس آن ها را بر روی یک پارچه نخی پهن کنید و سریعا خشک نمایید. پس از اتمام کار تخم مرغ ها را درون یخچال قرار دهید. توجه داشته باشید زمانی که تخم مرغ ها شسته می شوند برای استفاده از آن ها بایستی به خوبی پخته و یا سرخ شوند و به هیچ وجه از تخم مرغ عسلی نباید استفاده کنید.

در پایان برای آشنایی با روش شستشوی سبزی و شستن توت فرنگی می توانید از این مطالب ارائه شده دیدن نمایید و زمان شستشوی آن ها تمامی نکات بهداشتی را رعایت نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *