دسته ها
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳

معنی اسم دیان در فارسی و عربی، دیان اسم پسرانه یا دخترانه؟

  • حکیمه فهیمی
  • ۲۱ خرداد ۱۴۰۱
  • ۰

اسم دیان یک اسم محبوب پسرانه است که معنی زیبایی داشته و خوش آوا هم می باشد. در این مطلب با معنی اسم دیان آشنا می شوید.

دیان یک اسم بسیار زیبا برای پسران می باشد. این اسم چهار حرفی خوش آوا بوده و معنی زیبایی هم دارد. با این مطلب همراه ما باشید تا معنی اسم دیان را بدانید.

آشنایی با معنی اسم دیان

اسم دیان یک اسم محبوب چهار حرفی پسرانه می باشد که خوش آوا بوده و معنای زیبایی هم دارد. البته این اسم معانی مختلفی دارد که علت آن ریشه های مختلفی است که برای اسم دیان هست. دیان هم مانند بسیاری از اسامی بین المللی در زبان های مختلف؛ معنی متفاوتی دارد.

  

معنی اسم دیان

اسم دیان در زبان عربی دارای تلفظ Dayyan به معنای داور، حاکم، قاضی و پاداش دهنده می باشد. همچنین یکی از نام های خداوند نیز است. این اسم با همین تلفظ در زیان اوستایی به معنای فرمانده می باشد. در زبان فرانسوی و یونانی اسم دیان با تلفظ Diaan اسم دختر بوده و معادل دایانا می باشد.

از این رو برای افرادی که پسرانه یا دخترانه بودن اسم دیان جای سوال است در این جا مشخص می شود. این اسم در زبان اوستایی که از زبان های باستانی ایرانی است اسم پسرانه محسوب می شود ولی در زبان فرانسوی اسم دخترانه است. بنا به نظر منبع خارجی این اسم جزو اسامی مشترک دختر و پسر محسوب می شود.

  •  آرون گروپس
  • در لغت نامه دهخدا اسم دیان به معنای بسیار چیره، غالب و قهار آمده است.
  • در فرهنگ فارسی این اسم به معنای محاسب، به حساب رسنده، حاکم، قهار، داور، پاداش دهنده، قاضی، جبار ذکر شده است. ضمنا یکی از اسماء الهی بوده و جمع دائن گفته شده است.
  • در فرهنگ فارسی معین اسم دیان به معنای به حساب رسنده، قاضی و پاداش دهنده بیان شده است.
  • در فرهنگ عمید برای این اسم معنی محاسب، پاداش دهنده، سائس، قهار، حاکم، چیره و قاضی ذکر شده است.

برای اسم دیان (پسرانه) تاریخچه مشخصی در دسترس نبوده اما برای نام دخترانه دیان در روم باستان الهه ماه، جنگل ها  و زنان حامله بوده است. یعنی معادل اسم دیانا که هر دو از اسامی زنان باستان می باشند.

ریشه اسم دیان

همانطور که پیشتر اشاره شد اسم دیان از سه زبان اوستایی، عربی و یونانی ریشه گرفته است و ایرانیان در درجه اول آن را یک اسم اوستایی بر می شمرند. شایان ذکر است اسم دیان در ثبت احوال کشور به اسم پسرانه ثبت شده و دارای معانی عربی و اوستایی است که در بالا به آن ها اشاره شد.

فراوانی اسم دیان

تاکنون منبع دقیقی درباره تعداد و فراوانی اسم دیان در ثبت احوال ارائه نشده است. تا تاریخ اسفند ۱۳۹۸ ثبت احوال تعداد این اسم در ایران را ۹۰۹ نفر اعلام کرده است. از آنجا که در چند سال اخیر کمتر این اسم برای نامگذاری فرزند پسر استفاده شده است طبیعتا از فراوانی آن کاسته شده است. اما به هر روی یک اسم جدید پسرانه محسوب می شود.

اسامی مشابه اسم دیان

در این بخش به برخی اسامی پسرانه و دخترانه مشابه اسم دیان اشاره می شود.

اسامی پسرانه:

مهران، دانیال، آریان، رایان، دیاکو، و …

اسامی دخترانه:

سارینا، مهان، مینا، دایانا، دینا، و …

اسم دیان در شعر پارسی

در مورد اسم دیان که در شعر پارسی به آن اشاره شده است می توان به دو بیت زیر اشاره نمود.

این بهانه بود کان دیّان فرد                     از نیاز آن بر دل شه سرد کرد(مولوی)

صد هزاران عاقل اندر وقت درد                   جمله نالان پیش آن دیان فرد( مولوی)

در این مطلب با معانی مختلف اسم پسرانه دیان در زبان عربی و اوستایی آشنا شدید. امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید. همچنین پیشنهاد می شود در صورت تمایل برای دانستن معانی اسامی همچون اسم دیاکو، دایان و رایان روی لینک کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *