دسته ها
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

در مراقبت از کودک کم توان به چه مواردی باید توجه کرد؟

 • شقایق ایران دوست
 • ۶ خرداد ۱۴۰۱
 • ۰

در این مطلب قرار است شما را با مراقبت از کودک کم توان آشنا کنیم و اطلاعات بسیار خوبی را در این زمینه در اختیارتان قرار می دهیم تا بتوانید علاوه بر خود زندگی بهتری را برای کودکانتان فراهم نمایید.

مراقبت از کودک کم توان دارای یک سری نکاتی می باشد که هر والدینی باید آن ها را بداند تا بتواند این کارها را به بهترین نحو ممکن انجام دهد. در نظر داشته باشید که این کودکان دارای نیازهای ویژه ای می باشند و شما باید کمی بیشتر با آن ها تعامل داشته باشید و زحمت های شما در مراقبت و نگهداری از آن ها کمی بیشتر از کودکان عادی می باشد.

تکنیک های مراقبت از کودک کم توان

مراقبت از کودک کم توان

کودک کم توان همان کودکی می باشد که با نوعی ضایعه حسی و ذهنی متولد می شود و یا در حین زندگی ممکن است با آن ها رو به رو شود. در واقع این کودکان به توجه بیشتری نیاز دارند و شما نمی توانید مانند یک کودک عادی با آن ها برخورد نمایید. کارهایی که روزانه باید برای آموزش و زندگی این کودکان انجام دهید کمی متفاوت می باشد و می تواند شرایط را برای والدین به خصوص فردی که از این کودک مراقبت می کند پیچیده و سخت نماید. در ادامه روش هایی را برای مراقبت از این کودکان و رفتار با آن ها برایتان بیان می کنیم تا بتوانید این کار را به بهترین نحو ممکن انجام داده و سعی کنید کودک خود را خودتان بزرگ کنید و او را به دست مراکز نگهداری و مراقبت از کودک کم توان نسپرید.

تغذیه کودک کم توان

در نظر داشته باشید که نا توانی با کم توانی بسیار متفاوت می باشد و نگهداری  و مراقبت از کودک کم توان بسیار ساده تر از کودکی می باشد که به صورت کلی ناتوان می باشد. برای این که بتوانید این کودک را به درستی تغذیه کنید می توانید از یک پرستار کودک در این زمینه کمک بگیرید تا بتوانید به شرایط عادت کرده و از نظر شیردهی و تغذیه این کودکان مشکلی نداشته باشید. به یاد داشته باشید که کودک کم توان در تغذیه و خوردن غذا مشکلات بسیاری ممکن است داشته باشد. مهم ترین دلایلی که می تواند منجر به این  مشکلات شود عبارتند از :

 • مشکلات شدید فیزیکی که منجر به دشواری در بلعیدن، جویدن، مکیدن، هضم و گوارش غذا می شود.
 • محدود بودن حرکات که منجر به این می شود که کودک نتواند به درستی برای غذا خوردن بنشیند و نوشیدن برایش دشوار تر خواهد بود.
 • وجود اختلالات یادگیری که می تواند منجر به کم توانی آموزشی در تغذیه و نوشیدن شود.

تغذیه کودک کم توان

بسیاری از افراد زمانی که با این کودکان رو به رو می شوند دست و پای خود را گم می کنند و نمی توانند واکنش درستی از خود نشان بدهند. در نظر داشته باشید که در این زمینه یک سری از افراد و مراکز هستند که به شما کمک می کنند تا بتوانید به این کودکان خود که دارای اختلال هستند کمک کنید و آن ها را بهتر آموزش دهید. این متخصصانی که در این زمینه به شما کمک می کنند عبارتند از :

 • آرون گروپس
 • درمانگر گفتار درمانی
 • فیزیوتراپیست ها
 • متخصص های تغذیه
 • کاردرمانگر

نکته : هر کدام از این افراد به نوعی می توانند به شما کمک کنند تا بتوانید وضعیت درستی از فرد کم توان را دریابید و متناسب با مشکلی که کودک شما دارد به شما مشورت می دهند و شما را راهنمایی می کنند.

یک سری از کودکان نیاز به لوله های تغذیه ای دارند بنابراین بهتر است با پزشکی که چنین تشخیصی داده است به خوبی حرف بزنید و هر سوالی که در مورد این لوله و نحوه غذا دادن به کودک خود دارید سوال کنید. در واقع این حالت برای کودکان کم توان بسیاری ایجاد می شود و پزشک باید شما را کاملا آگاه سازد تا بتوانید این کار را بهتر انجام دهید و کودک را اذیت نکنید.

باید بدانید که این کودکان برخلاف یک سری از کودکانی که سالم هستند دیر تر به راه می افتند و شما باید تا مدت طولانی تری تغذیه آن ها را به عهده بگیرید زیرا دیر تر از سایرین این توانایی را بدست می آورند و ممکن است اصلا این توانایی را کسب نکنند. برای این که کودک  شما زودتر راه بیفتد نیاز است تا یک سری فعالیت ها را زیر نظر متخصص انجام دهید در غیر این صورت باید تا مدت ها خودتان این کار را انجام دهید و وظایف شما به مرور سنگین تر خواهد شد.

خواب در کودک کم توان چگونه است؟

خواب در کودکان کم توان

یکی از مهم ترین مسائلی که باید به آن توجه داشته باشید خواب کودک کم توان می باشد. این کودکان به دلایل بسیار گوناگونی مانند اسپاسم های عضلانی شدید، مشکلات تنفسی و  یک سری مشکلات مشابه در خواب مشکل داشته باشند. همانطور که می دانید خواب برای بدن نیاز است و اگر نتوانید خواب این کودکان را کنترل کنید ممکن است اختلالات آن ها تشدید شود.

در واقع بسیاری از این کودکان در درک این که چه زمانی به خواب نیاز دارند مشکل دارند و با توجه به توصیه های پزشکان بهتر است والدین از راه هایی برای تشویق کودکان به خواب استفاده کنند در غیر این صورت ممکن است تاثیرات بی خوابی بیشتر از کم توانی به کودک آسیب برساند. در بسیاری از موارد کودکان کم توان را باید به پیش مشاوران ببرید و با راهنمایی های آن ها این مشکل را حل کنید.

یادتان باشد که بسیاری از این کودکان نیاز دارند تا در زمان خواب نیز به آن ها توجه شود و برای این کار یا باید شب بیداری بکشید و یا می توانید از مراکز حمایتی کمک بگیرید و تا بتوانید به راحتی از پس این مشکلات بر بیایید و هزینه های زیادی را متحمل نشوید.

مراقبت از کودک کم توان

آموزش رفتن به سرویس بهداشتی

جالب است بدانید که هیچ دو کودکی شبیه به هم نیستند حتی کودکانی که دچار کم توانی هستند نیز بسیار منحصر به فرد می باشند و رفتار های خاصی را در تمامی مراحل زندگی خود نشان می دهند. بیشتر کودکان در سنین دو الی سه سالگی نشانه هایی را از خود نشان می دهند که شما می توانید متوجه شوید که آن ها برای استفاده از توالت ها آماده اند.

یادتان باشد که کودکان کم توان کمی متفاوت می باشند و ممکن است تا سنین بالاتر نیز این نشانه ها را از خود نشان نمی دهند و باید کمی نسبت به والدین دیگر صبور تر باشید. در برخی از شرایط ممکن است کودکی که دارای کم توانی است هرگز استفاده از توالت را یاد نگیرد و فردی که مراقبت از کودک کم توان را انجام می دهد باید تا آخر عمر از او در این زمینه مراقبت کند. البته این ها بدین معنا نمی باشد که راهی برای درمان وجود ندارد و اگر کودک شما تا سنین بالا نمی تواند این کار را به تنهایی انجام دهد بهتر است از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا بتوانید برای درمان های مناسب تری اقدام نمایید.

ولی اگر هیچ راهی برای این کار وجود نداشت بهتر است از یک فیزیوتراپیست کمک بگیرید تا بتوانید در جا به جایی و بلند کردن این کودکان کمی راحت تر باشید و این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهید تا علاوه بر این که به شما آسیبی وارد نمی شود به کودکتان نیز آسیبی وارد نشود.

تحرک برای کودک ناتوان و کم توان

تحرک این کودکان

برای مراقبت از کودکان کم توان باید سعی کنید به تحرک و فعالیت آن ها نیز توجه ویژه ای نشان دهید. در واقع این کار به شما کمک می کند تا بتوانید از بروز بیماری هایی مانند زخم بستر پیشگیری نمایید. برای این که نیاز های کودک شما مورد بررسی قرار بگیرد بهتر است از یک فیزیوتراپیست کمک بگیرید تا این فرد با ارزیابی نیاز های کودک شما به شما کمک کند.

در بسیاری از موارد به شما توصیه می شود تا از وسیله های کمکی مانند صندلی چرخ دار، کالسکه و یا ویلچر های متناسبی برایشان استفاده کنید. در واقع برخی از موسسات حمایتی این وسیله ها را در اختیار شما قرار می دهند و آموزش های لازم برای استفاده از آن ها را به شما می دهند. در نظر داشته باشید که اگر کودک شما دارای کم توانی بسیار بالایی می باشد ممکن است کمک هایی که به شما می شود کمی بیشتر از دیگران باشد و شما می توانید از آن ها در خواست ویلچر های برقی را نیز داشته باشید.

برقراری ارتباط

یکی از نیاز های هر فرد حتی کودکان کم توان این است که با دیگران ارتباط برقرار کنند. این ارتباط باید به نحوی باشد که به آن ها انگیزه زندگی داده و آن ها را از نظر عاطفی تامین نماید. بسیاری از کودکانی که دارای کم توانی هستند ممکن است نتوانند به طور موثر با دیگران ارتباط داشته باشند بنابراین یک سری از کمبودها در زندگی آن ها وجود دارد که بهتر است آن ها را بشناسید و سعی کنید با رفع آن ها زندگی را برای این افراد بهتر سازید. برخی از کودکانی که دارای کم توانی هستند سعی می کنند از دیگران کناره گیری کنند زیرا خود را شبیه به دیگران احساس نمی کنند و با آن ها احساس راحتی ندارند.

برقراری ارتباط با کودک ناتوان

یک سری از وسایل و تجهیزاتی که امروزه به وجود آمده اند به والدینی که دارای کودک کم توان می باشند کمک می کند تا بتوانند راحت تر از قبل از فرزندان خود مراقبت نمایند. مراقبت از کودک کم توان کمی سخت می باشد و هر والدی که این کار را انجام منی ده باید صبر و حوصله بسیاری داشته باشد و توقعاتی که از فرزند خود دارد را به شدت کاهش دهد زیرا این کودک نمی تواند مانند سایر کودکانی که سالم هستند رفتار نماید.

البته نمی توان منکر این شد که این کودکان بسیار معصوم هستند ولی ممکن است بر سلامت روحی و روانی والدین نیز تاثیر گذاشته و جو خانه را به هم بریزند زیرا هر فردی کمال گرایی را دارد و دوست دارد فرزندش در بین دیگران بهترین باشد. اگر شما هم به تازگی دارای فرزند کم توان شده اید بهتر است از یک مشاور برای درک بهتر موضوع کمک بگیرید و سعی کنید با افرادی که مانند شما دارای این کودکان هستند هم صحبت شوید و از تجربیاتی که دارند استفاده کنید.

در ادامه می توانید با کلیک بر روی لینک های داده شده مطالب دیگری که در زمینه کودک و والدین نوشته شده است مانند کنترل حسادت در کودک و لجبازی کودکان را مشاهده کنید و اطلاعات خود را در این زمینه ها افزایش دهید تا بتوانید بهتر از فرزندان خود مراقبت نمایید و علاوه بر آن، زندگی بهتری را برای خود ایجاد کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *