دسته ها
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱

نوع رفتار در مصاحبه استخدامی چگونه باید باشد؟

 • شقایق ایران دوست
 • ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
 • ۰

رفتار در مصاحبه استخدامی بسیار خاصدمی باشد و هر اشتباهی از سمت شما می تواند بر روی نتیجه تاثیر بگذارد. همراه ما باشید تا به شما یاد بدهیم که در مصاحبه ها باید چگونه رفتار کنید.

یک سری از رفتارها هستند که شما می توانید با استفاده از آن ها در مصاحبه ها درخشیده و در نهایت موفق به کسب کار شوید. در ادامه شما را با مناسب ترین رفتار در مصاحبه استخدامی آشنا می کنیم و شما می توانید از روش های گفته شده استفاده کنید تا شانس موفقیت بیش تری داشته باشید.

مناسب ترین رفتار در مصاحبه

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

مناسب ترین رفتار در مصاحبه استخدامی

کار یکی از مهم ترین نیاز های انسان می باشد و هر فردی از یک سن خاصی به بعد به دنبال یک کار می گردد تا بتواند نیاز های خود را تامین کرده و یک باری از روی دوش خانواده بردارد. برای این که بتوانید در مصاحبه های کاری موفق باشید نیاز است تا یک سری از کار ها را انجام دهید. این کارها به شما کمک می کند تا بتوانید سریع تر و راحت تر از دیگران به کار برسید البته اگر استعداد این کارها را داشته باشید و دوست داشته باشید تا در آن پیشرفت کنید.

درخشیدن در اولین برخورد

یکی از مهم ترین چیزهایی که در این زمینه اهمیت دارد این است که در اولین برخوردی که با صاحبان کار دارید بدرخشید. برای این کار باید مرتب ترین لباس های خود را بپوشید و سعی کنید رفتاری متناسب با محیط کار داشته باشید. در واقع این رفتار شما بسیار جلب توجه خواهد کرد و شما می توانید درصد موفقیت خود را افزایش داده و کار را از آن خود کنید. طبق تحقیقاتی که انجام شده است شما بین ۳ الی ۷ ثانیه در هر برخوردی می توانید دیگران را تحت تاثیر قرار دهید و بعد از آن این کار کمی سخت تر خواهد شد. در واقع این کوتاه ترین زمان همان فرصت طلایی می باشد که در ابتدا در اختیار شما قرار می گیرد. در اولین قرار ملاقات برای استخدامی نیاز است تا آراستگی ظاهری خود را حفظ کرده و بهداشت فردی را نیز رعایت نمایید. استفاده از همین نکته بسیار ساده می تواند به شما کمک کند تا در این مصاحبه موفق تر از دیگران باشید.

تاخیر نداشتن برای مصاحبه یک رفتار طلایی

نداشتن تاخیر

یکی از مهم ترین مسائلی که باید توجه بسیار زیادی به آن نشان بدهید این است که به موقع در سر مصاحبه حاضر شوید. یادتان باشد که همیشه یک سری از چیز های مهم را مانند ترافیک و شلوغی خیابان ها در نظر بگیرید و با توجه به آن ها در سر قرار های استخدامی حاضر شوید. یادتان باشد که اگر چند دقیقه ای زود برسید اشکالی ندارد ولی دیر رسیدن در مصاحبه استخدامی می تواند رفتار بسیار بدی تلقی شده و امتیاز منفی به شما بدهد. بسیاری از مدیران اهمیت زیادی به آن تایم بودن می دهند و دوست ندارند که کارمند های نامنظمی داشته باشند.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

همراه داشتن مدارک

یک سری از مدارک جزء واجب ترین مدارکی هستند که در این مصاحبه ها باید آن ها را ارائه بدهید. این مدارک شامل مدارک تحصیلی، مدارک شناسایی و مدارک مربوط به رزومه کاری می باشد. بهتر است از شب قبل این مدارک را مرتب کره و آن ها را دسته بندی نمایید تا در این مصاحبه وقت بسیاری برای پیدا کردن آن ها به خرج ندهید و بتوانید سریع تر هر آن چه که نیاز است را در اختیار افراد قرار دهید. البته برای این که این مدارک را با خود به همراه داشته باشید بهتر است از یک کیف بسیار بزرگ استفاده نکنید و سعی کنید متناسب با استایل و ظاهر خود یک کیف و یا یک پوشه جمع و جور را انتخاب نمایید. در اینجا لازم است تا به شما یادآوری کنیم که سعی کنید از همراه داشتن یک سری از وسایل اضافی خود داری نمایید.

رفتار در مصاحبه استخدامی

داشتن رفتار خوب با دیگران

یکی از مهم ترین رفتارها در مصاحبه استخدامی این است که رفتاری مناسب و خوب با همه افراد داشته  باشید. در واقع زمانی که شما وارد یک شرکت می شوید از همان لحظه ورود تمامی حرکت های شما تحت بررسی قرار می گیرد و اگر نتوانید رفتار خوبی را با افراد داشته باشید قطعا نمره ای منفی خواهید گرفت. در واقع داشتن یک رفتار خوب با تمامی افرادی که در آنجا کار می کنند یک وظیفه انسانی می باشد و بهتر است این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهید تا بتوانید در مصاحبه خود موفق تر باشید.

اجازه گرفتن

برای این که وارد اتاق شوید و بنشینید حتما باید اجازه بگیرید. این اجازه گرفتن ها می تواند بر روی نتیجه مصاحبه تاثیرات بسیار خوبی داشته باشد و شما را نسبت به یک سری از افرادی که این قواعد را رعایت نمی کنند جلوتر خواهد برد.

معرفی کردن خود

یکی از بهترین کارهایی که می توانید در این زمینه انجام دهید این است که خود را با لبخند و روی خوش معرفی نمایید. این کار به شما کمک می کند تا اعتماد به نفس بیش تری داشته باشید و بهتر است معرفی کردن خود را به صورت مختصر و مفید انجام دهید.

بیان کردن توانمندی ها

زمانی که فرصت به شما داده می شود تا خودتان را معرفی کنید باید تمامی توانایی هایی که دارید را بیان کنید. در واقع این تنها فرصتی می باشد که در اختیار شما قرار گرفته است و بهتر است آن را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

رفتار در مصاحبه استخدامی

پیدا کردن علایق مشترک برای شروع

در مصاحبه هایی که انجام می شود معمولا از موضوعاتی برای شکستن یخ جلسه استفاده می شود. در واقع بهتر است در این میان حواستان باشد تا بتوانید یک زمینه مشترک در مورد حرفه و کار خود بیابید و سعی کنید حرف های خود را با همین زمینه ها شروع کنید تا بتوانید بر روی افرادی که برای ارزیابی شما حاضر می باشند تاثیرات خوبی بگذارید.

کاهش سوال پرسیدن

یکی از اشتباهاتی که بسیاری از افراد در مصاحبه های کاری خود انجام می دهند این است که بسیار سوال می پرسند. این کار بسیار اشتباه می باشد و می تواند تاثیرات منفی بر روی ارزیابی شما داشته باشد. بهتر است به جای این که بیش از حد سوال بپرسید سعی کنید شنونده باشید و سوالاتی که از شما پرسیده می شود را کوتاه و مختصر اما مفید پاسخ دهید. البته این بدین معنا نمی باشد که شما نباید هیچ سوالی بپرسید و بهتر است از پرسیدن سوالات اضافی خود داری نمایید.

خود واقعی بودن

بهتر است برای این که کار را برای خود بگیرید خود واقعی تان باشید و از نقش بازی کردن دوری کنید. در واقع نقش بازی کردن می تواند شما را بازیگر جلوه دهد و از طرفی افراد دوست ندارند که کارها را به دست افرادی بدهند که خود را قبول ندارند و در نقش یک سری دیگر از افراد قرار می گیرند. اگر مصاحبه کننده ها حرفه ای باشند این نقش بازی کردن های شما دور از چشم آن ها نمی ماند و می تواند تاثیرات بدی بر روی پایان مصاحبه بگذارد.

نشان دادن خود واقعی در مصاحبه نکته بسیار مهمی است.

راست گویی

یکی دیگر از متناسب ترین رفتارها در مصاحبه های استخدامی این است که دروغ نگویید و سعی کنید همیشه راست گو باشید زیرا همیشه ماه پشت ابرها پنهان نمی ماند و با این حال ممکن است مشکلات جدی برای شما ایجاد گردد. اگر ویژگی و تخصصی که افراد مصاحبه کننده از شما می خواهند را ندارید بهتر است دروغ نگویید. با همین کار ساده می توانید کم و کاستی های خود را جبران نموده و در بسیاری از موارد می توانید در این مصاحبه ها موفق شوید.

بحث نکردن

اگر واقعا به دنبال کار هستید بهتر است از غرور خود بکاهید و سعی کنید در اتاقی که از شما مصاحبه گرفته می شود بحث و جدل نکنید. این نوع غرور می تواند منجر به ایجاد یک شخصیت منفی در ذهن فرد مصاحبه کننده ایجاد کند و شما به راحتی کار را از دست خواهید داد.

سوالات متناسب

شما می توانید در این مصاحبه ها سوالاتی متناسب با کار بپرسید و این هیچ ایرادی ندارد ولی بهتر است سوالات خود را با کمی دقت بیش تر بپرسید زیرا در اتاق مصاحبه هر خطایی می تواند کار را از شما گرفته و یا شانس موفقیتتان را کاهش دهید. برای مثال می توانید در مورد کار و نحوه انجام آن توسط خودتان سوال کنید.

اشتیاق خود را برای کار نشان دهید.

مشتاق بودن

اگر می خواهید واقعا کار کنید و به دنبال بهانه ای نیستید بهتر است خود را مشتاق برای کار نشان دهید. در واقع این مصاحبه ها از افراد گرفته می شود تا بتوانند شخصی با انگیزه و مشتاق را استخدام کنند که برای کار های آن ها مناسب باشد. اگر نتوانید این علاقه و اشتیاق را نشان دهید قطعا مشکلات بسیاری برایتان ایجاد خواهد شد.

زیاده روی نکردن

اعتماد به نفس داشتن در مصاحبه کاری یکی از رفتارهایی می باشد که به شما کمک می کند تا یک قم جلوتر از دیگران باشید با این حال بهتر است در این کار زیاده روی نکنید. در واقع زیاده روی کردن در این رفتار می تواند نشانه از خود راضی بودن و یا خودشیفتگی باشد و افراد دوست ندارند با چنین آدمی کار کنند.

تایید نکردن همه چیز

یکی از شگردهایی که مصاحبه گرها آن را به کار می برند این است که مسائلی مطرح می کنند تا واکنش افراد را ببینند. در واقع بهتر است حرف ها و موضوعاتی که مطرح می شود را به خوبی گوش کنید و سعی کنید همه آن ها را چشم بسته تایید نکنید. در واقع این کار اگر توسط فردی انجام شود بدین معنا می باشد که بسیار ضعیف بوده و نمی تواند کار های خود را به خوبی از پیش ببرد.

همه چیز را در مصاحبه تایید نکنید.

معرفی اولویت ها

زمانی که مصاحبه گر از شما می خواهد تا اولویت های خود را بیان کنید بهتر است آن ها را همانطور که واقعا هستند بیان نمایید. در واقع شما از این طریق می توانید بینش، طرز تفکر و احساس مسئولیتی که دارید را معرفی کرده و در مصاحبه استخدامی رفتار بسیار خوبی را از خود نشان دهید.

بدگویی نکردن

از شرکت و یا مکان قبلی که در آن کار می کردید بد گویی نکنید زیرا هیچ فردی نمی تواند با چاپلوسی و تملق خود را در دل دیگران جا کند و همین مورد می تواند مشکلات بسیاری را در آینده برایتان به وجود بیاورد. در واقع از دیدگاه بسیاری از مصاحبه کننده ها این رفتار فرد می تواند نوعی فرار به جلو محسوب شود و هیچ فردی دوست ندارد با افرادی که از زیر بار مسئولیت های خود خارج می شوند کار کند.

نپرسیدن دستمزد

برای این که حقوق و دستمزد خود را بپرسید بهتر است پیش قدم نشوید و بگذارید خود مصاحبه کننده این موضوع را به پیش بکشد. توافق کردن بر سر حقوق یکی از مهم ترین مسائلی می باشد که این روزها مطرح می شود با این حال بهتر است به هیچ عنوان این موضوع را بیان نکنید و اجازه بدهید این موضوع از سمت آن ها مطرح شود و شما نظر خود را برای آن بیان کنید و برای مذاکره اقدام نمایید.

سمج نبودن

بهتر است بعد از این که مصاحبه تمام شد سوالی در مورد استخدام شدن یا نشدن خود از مصاحبه کنندگان نپرسید. در واقع این کار یکی از آداب معاشرتی بسیار خوب می باشد و اگر بتوانید آن را به درستی انجام دهید قطعا می توانید شانس موفقیت بیش تری داشته باشید و افراد را مجذوب خود کنید.

برای گرفتن کار سمج نباشید.

اگر بتوانید این موارد گفته شده را رعایت کنید می توانید در کارها و اموری که بر عهده شما گذاشته شده است موفق تر بوده و افراد را مجذوب خود کنید. استفاده از تکنیک رفتار در مصاحبه استخدامی به شما کمک می کند تا پیروز این میدان شوید. در ادامه می توانید مطلب مرتبط با این موضوع را با کلیک بر روی لینک داده شده سوالات مهم مصاحبه مشاهده کنید و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.