دسته ها
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳

مرتب کردن دندان بدون ارتودنسی با چند روش مختلف

 • شقایق ایران دوست
 • ۲ خرداد ۱۴۰۱
 • ۰

در این مطلب شما را با تکنیک های مرتب کردن دندان بدون ارتودنسی آشنا می کنیم و شما می توانید با استفاده از این روش ها و بدون نیاز به ارتودنسی دندان های زیبایی داشته باشید.

ارتودنسی یکی از روش هایی می باشد که شما می توانید با استفاده از آن دندان های خود را مرتب و یک دست نمایید ولی همانطور که می دانید درد های بسیاری را برای جا به جا شده دندان های خود باید تحمل نمایید. مرتب کردن دندان بدون ارتودنسی با چند روش ساده دیگر امکان پذیر می باشد و شما می توانید به جای استفاده از ارتودنسی از روش های دیگر برای این کار استفاده کنید.

تکنیک های مرتب کردن دندان بدون ارتودنسی

صاف کردن و یک دست کردن دندان های کج با روش های متفاوتی امکان پذیر می باشد و در بسیاری از آن ها نیازی به استفاده از ارتودنسی نمی باشد. بسیاری از افراد دوست ندارند که دندان های خود را ارتودنسی کنند و دوست دارند از روش های دیگری برای این کار استفاده کنند.

تکنیک های مرتب سازی دندان ها

از مهم ترین مواردی که شما می توانید از آن ها برای صاف و یک دست کردن دندان هایتان استفاده کنید می توان به کامپوزیت کردن، استفاده از لیزر، جا به جا کردن دندان ها، لمینت کردن و ارتودنسی های نامرئی اشاره کرد. در واقع استفاده از این روش ها منجر به ایجاد اعتماد به نفس بالا تر و لبخند های زیبا تری در افراد می شود و بر کیفیت زندگی شما تاثیرات بسیار خوبی دارد.

در واقع برخی از افراد به دلایل ارثی از داشتن دندان های یک دست محروم مانده اند و نمی توانند از روش هایی که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم استفاده کنند تا بتوانند لبخند زیبایی داشته و دندان هایی که رویش طبیعی نداشته اند را درست نمایند.

کامپوزیت

استفاده از کامپوزیت برای دندان هایی که ظاهری یک دست ندارند بسیار مفید می باشد و فرد می تواند بدون نیاز به ارتودنسی آن ها را درمان نماید. در این روش دندانپزشک با استفاده از یک ماده رزینی دندان های کج را ترمیم می کند و سعی می کند فرم بهتری به دندان های فرد بدهد.

 • آرون گروپس

این روش از بهترین روش هایی است که شما می توانید از آن استفاده کنید و بدون این که ارتودنسی انجام دهید دندان های صاف و یک دستی را داشته باشید. کامپوزیت توسط پزشک بر روی دندان ها شکل داده می شود و شما می توانید از این روش برای درمان کج بودن دندان ها، درمان دندان های شکسته شده، بستن فواصل دندانی، پوشاندن لکه های زرد و پر کردن دندان ها استفاده نمایید.

مزایای استفاده از کامپوزیت

 •  هزینه مناسب
 • درمان یک جلسه ای
 • عم استفاده از بی حسی
 • حفظ ساختار دندان
 • عدم نیاز به برداشتن مینای دندان ها

معایب

 • مقاومت پایین
 • امکان جدا شدن
 • تغییر شکل کامپوزیت ها

استفاده از لیزر برای داشتن دندان های مرتب

استفاده از لیزر

لیزر کردن دندان های کج می تواند راهی برای مرتب نمودن آن ها باشد و در برخورد اول ممکن است برایتان عجیب باشد که چطور با استفاده از لیزر و بدون نیاز به ارتودنسی می توانید این مشکل را از بین برده و دندان هایی هم ردیف و یک دست داشته باشید.

جالب است بدانید که استفاده از لیزر های دندانپزشکی در ارتودنسی دندان ها تاثیر دارند و این تاثیر گذاری بر اثر تسریع حرکت استخوان دندان، چسباندن براکت ها، پیشگیری از نابودی مینای دندان، آماده سازی دندان ها قبل از چسباندن بریس، کاهش درد بعد از ارتودنسی می باشد. استفاده از لیزرهای دندانپزشکی می تواند وضعیت لثه و فرنکتومی را نیز درمان نماید بنابراین این روش هم از روش های ساده و بدون نیاز به ارتودنسی می باشد و نمی توان گفت که استفاده از لیزر به تنهایی می تواند این مشکلات را از بین ببرد.

جا به جایی دندان ها

یکی از روش هایی که می توانید با استفاده از آن دندان های یک دست و مرتبی داشته باشید و از ارتودنسی استفاده نکنید جا به جا کردن دندان ها می باشد. این روش نیز با کامپوزیت کردن آن ها امکان پذیر می باشد و شما در تبلیغات گسترده ای می توانید این مورد را با نام های متفاوتی مانند جا به جایی دندان ها با کامپوزیت، جا به جایی بدون ارتودنسی، ارتودنسی سریع مشاهده کنید.

یادتان باشد که این موارد نمی تواند محل دقیق قرار گیری دندان های شما را اصلاح نماید. یادتان باشد که استفاده از این روش ها بسیار سریع می باشد ولی هیچ وقت نمی توان در مورد اثر بخشی و دوام آن ها اطلاعات دقیق داشت.

جا به جایی دندان ها و مرتب سازی آن ها

لمینت کردن دندان ها

در صورتی که دندان های شما بی نظمی زیادی نداشته باشند می توانید از لمینت کردن نیز برای اصلاح فرم آن ها استفاده کنید. البته این روش جای ارتودنسی را نمی گیرد ولی می تواند محل دندان ها را اصلاح و آن ها را محکم تر نماید. لمینت کردن دندان ها در حوزه زیبایی بوده در صورتی که ارتودنسی در حوزه اصلاح کام و فک می باشد.

استفاده از این روش برای افرادی که دندان هایی تراش خورده، ترک خورده، تیره و غیر عادی دارند بسیار مفید است و می تواند بر زیبایی آن ها تاثیرات بسیار زیادی بگذارد. استفاده از لمینت در زمان کوتاه تری می باشد ولی ارتودنسی پروسه طولانی دارد و ممکن است سال های زیادی برای اصلاح فرم دندان های خود وقت نیاز داشته باشید.

ارتودنسی نامرئی

از روش های دیگری که بدون ارتودنسی می توانید به اصلاح فرم دندان های خود بپردازید می توان به ارتودنسی های نامرئی اشاره کرد. این روش همانند ارتودنسی های دیگر باید ۱ سال از پلاک های نامرئی استفاده شود تا دندان های شما فرم و حالت های خاص را به خود بگیرند.

در واقع این روش مزایای بیشتری نسبت به ارتودنسی های دیگر دارد و می توانید پلاک ها را نیز در طی درمان از دهان خارج کرده و اگر بیمار تعهد داشته باشد که از این روش به بهترین شکل می تواند استفاده کند بعد از یک سال دندانهای منظم و مرتبی خواهد داشت.

مرتب کردن دندان بدون ارتودنسی

ارتودنسی یکی از روش های بسیار سخت و طاقت فرسا می باشد ولی دوام بسیار بیش تری نسبت به روش های نام برده دارد. در ادامه با کلیک بر روی لینک های داده شده مقالات مرتبط با این مطلب را مانند عوارض ارتودنسی و مراحل سیم کشی دندان مشاهده کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *