دسته ها
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱

علت اصلی احساس گناه در کودک و راه های درمان

 • شقایق ایران دوست
 • ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
 • ۰

احساس گناه در کودک می تواند رمق زندگی کردن را از او بگیرد بنابراین بهتر است قبل از هر چیزی این مشکل را شناسایی کرده و در نهایت سعی کنید با روش های ساده آن را از کودک دور کنید تا زندگی بهتری برای او بسازید.

احساس گناه در کودک می تواند به دلایل بسیار زیادی ایجاد شود و مشکلات بسیار گسترده ای را شامل خواهد شد. در واقع این احساس از حساس ترین حس هایی می باشد که در هر کودک ایجاد می گردد و مانع از داشتن یک زندگی خوب می شود.

اطلاعاتی در مورد احساس بد گناه

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

دانستن در مورد احساس گناه در کودک

یکی از مهم ترین مشکلاتی که در روانشناسی مطرح می گردد احساس گناه می باشد. این احساس می تواند رمق زندگی کردن را از کودک بگیرد و فرد درمانگر راه بسیار طولانی را برای درمان این کودک در پیش رو دارد. تا زمانی که درمانگر نتواند به شناخت کافی از کودک و معیار های او دست یابد نمی تواند دلیل اصلی این احساس را پیدا کرده و در نهایت نمی تواند مشکلات ناشی از این احساس را حل بنماید. بسیاری از محققان اعتقاد دارند که این احساس از سمت اطرافیان به خصوص والدین به کودک القاء می شود تا کار های خود را به درستی انجام دهد و از بروز کار های بد و خطر آفرین در کودک خود داری گردد.

کودکانی که این احساس را تجربه می کنند قطعا مجادله های لفظی بسیاری را با والدین دارند و این نوع والدین با سخت گیری هایی که دارند باعث می شوند تا کودکان در هر زمینه ای که اشتباه می کند خود را مقصر بداند. در واقع بسیاری از خانواده ها انعطاف پذیری خاصی ندارند و گاها یادشان می رود که در دوران کودکی ممکن است کودک دچار یک سری از اشتباهات خاص گردد و در برخی از شرایط والدین آگاه باید از این اشتباهات چشم پوشی کنند تا کودک را درست تربیت کرده و به او یاد بدهند که انسان هم دچار خطا می شود.

دلیل اصلی احساس گناه

جالب است بدانید که احساس گناه در کودک می تواند در اثر یک سری از شرایط خاص ایجاد می شود. زمانی که کودک بیش از حد جملاتی مانند نباید اشتباه می کردی و باید از این کاری که انجام داده ای خجالت بکشی را بشنوند دچار این احساس منفی خواهند شد. در واقع این جملات از سمی ترین جمله هایی می باشد که هر کودک می تواند با آن ها دست و پنجه نرم کنند و بسیاری از والدین از این کار خود اطلاع ندارند و نمی توانند مانع از ایجاد این حس در کودک خود شوند و در نهایت مشکلات بسیاری برای این کودکان ایجاد می گردد. این جملات به مرور در ذهن کودک تثبیت می شوند و در نتیجه باعث ایجاد استرس شدید در آن ها می شود و بهتر است والدین کم تر از این جملات برای تربیت و تاثیر گذاری روی فرزندان خود استفاده کنند تا بتوانند به سلامت روان کودک خود کمک کنند.

چرایی بروز احساس گناه

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

درمان حس بد گناه در کودکان

احساس گناه در کودک با توجه به رفتار های اطرافیان نسبت به کارهایی که انجام می دهد ایجاد خواهد شد و اگر والدین کمی آگاهی داشته باشند می توانند از ایجاد این احساس در کودک پیشگیری کرده و در نهایت از مشکلات بعدی نیز پیشگیری می کنند ولی یک سری از والدین تا کنون متوجه این قضیه نبوده اند و این احساس را در کودک خود ایجاد کرده اند بنابراین نیاز است تا با استفاده از روش های ساده ای آن ها را درمان نموده و سعی کنند زندگی بهتری را برای کودکان خود ایجاد کنند.

والدین شناخت بهتری از ظرفیت های کودک خود دارند و بهتر است با توجه به ظرفیت آن ها و میزان انتقاد پذیری شان با آن ها برخورد شود و همه اشتباهات آن ها در یک برخورد گوشزد نشود. در ادامه دو روش درمانی را برایتان بررسی می کنیم که استفاده از آن ها این امکان را به شما می دهد تا حس گناه را از کودک خود بگیرید و سعی کنید او را به داشتن یک زندگی بهتر تشویق نمایید.

درمان احساس بد در کودک

انتقاد آرام

امروزه شرایط زندگی ها به گونه ای شده است که بسیاری از والدین مشغول کار هستند و نمی توانند زمان زیادی را برای تربیت کودک خود بگذارند و دغدغه هایی که دارند را به خانه و خانواده انتقال می دهد و همین مورد به ظاهر ساده می تواند باعث بروز یک سری از مشکلات پیچیده و سخت در تربیت فرزندان شده و باعث می شود تا والدین کوچک ترین خطاهایی که از سمت فرزندشان می باشد را بزرگ تر جلوه داده و در نهایت این احساس را در آن ها تقویت نمایند.

بهتر است قبل از این که به فرزند خود در مورد اشتباهاتی که دارد تذکر بدهید ابتدا خود را آرام ساخته و سعی کنید با آرامش بیش تری با آن ها برخورد نمایید. بهتر است هر سختی و مشکلی که در بیرون از خانه تجربه کرده اید را بیرون از در خانه گذاشته و بدون هیچ مشکل و افکار مربوط به آن ها وارد خانه شوید تا بتوانید بر روح و روان کودک تاثیر مثبت گذاشته و از بروز ایجاد این نوع اختلال در کودک خود پیشگیری کنید و سعی کنید با آرامش بیش تری با آن ها در مورد اشتباهاتی که مرتکب شده اند حرف بزنید تا تاثیر بیش تری بر روی آن ها بگذارید.

داشتن قانون های خاص برای تربیت کودک

میانه روی در گذاشتن قانون ها

بسیاری از والدین فکر می کنند که استفاده از قانون های بسیار سخت می تواند منجر به تربیت بهتر فرزندان گردد ولی سخت در اشتباه می باشند. البته برخی دیگر از والدین از آن سمت بوم به زمین می افتند و عرصه را برای کودک خود باز می گذارند و سعی می کنند هر کار کودک را با جمله که بیان می کند او بچه است و بگذارید هر کاری می خواهد بکند باز کرده اند و گاها کودکان از این مورد سوء استفاده می کنند.

والدینی که قانون های بسیار سختگیرانه دارند باعث ایجاد احساسات شدید در کودکان می شوند و در نهایت حس گناه در این کودکان تقویت می شود که می تواند تاثیر منفی بر روحیه آن ها داشته باشد و کیفیت زندگی را در این کودکان کاهش می دهد. در صورتی که فکر می کنید کودک شما با این احساسات درگیر شده است و شما نمی توانید او را از این احساسات بد بیرون بکشید بهتر است با متخصصان کودک در این زمینه مشورت نمایید.

احساس گناه در کودک

حال که با این احساس و عوامل زمینه ساز آن آشنا شدید بهتر است در ادامه مطالب دیگری را در رابطه با تربیت درست کودکان مانند مقابله با لجبازی کودک و رفتار با کودک کم حرف را بخوانید و اطلاعات خود را در زمینه تربیت فرزندان افزایش دهید تا با کار های درست بتوانید سلامت روحی و روانی آن ها را تضمین کرده و در نهایت از بروز مشکلات جدی پیشگیری نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.