دسته ها
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱

اصول شستشوی سبزی و نکات مهم آن

 • شقایق ایران دوست
 • ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱
 • ۰

یاد داشتن اصول شستشوی سبزی به شما کمک می کند تا بتوانید این کار را به بهترین شکل ممکن انجام داده و از سبزی های مصرفی خود را تمیز بشویید.

برای این که بتوانید از بیماری زایی سبزیجات پیشگیری کنید نیاز است تا اصول شستشوی سبزی ها را بلد باشید. در واقع با استفاده از این روش ها شما می توانید سبزی ها را بدون این که آسیب ببینند تمیز کرده و تمامی باکتری ها و میکروب هایی که روی آن ها وجود دارد و منجر به ایجاد بیماری زایی می شود را از بین ببرید.

اصول شستشوی سبزی

 • بلیط کیش
 • چکاد بام

اصول شستشوی سبزی در خانه

باکتری ها و میکروب هایی در سطح سبزی ها وجود دارند ممکن است منجر به ایجاد بیماری زایی شوند بنابراین قبل از این که سبزی ها را بشویید بهتر است از خوردن آن ها بپرهیزید. البته این ها بدین معنا نمی باشد که اصلا از سبزی ها استفاده نکنید بلکه بهتر است سبزی ها را با استفاده از روش های اصولی و درست تمیز کرده و مورد استفاده قرار دهید. اگر به نکات بهداشتی بی توجهی کنید ممکن است فواید سبزی ها را از بین برده و آن ها را تبدیل به یک ماده پر ضرر کنید. در ادامه شما را با چهار مرحله اصلی که از اصول شستشوی سبزی می باشد آشنا می کنیم و شما بعد از این که این چهار مرحله را انجام دادید می توانید از تمیز بودن سبزی ها اطمینان پیدا کرده و آن ها را با خیال راحت میل کنید.

پاک کردن سبزی ها

اولین مرحله زمانی است که شما سبزی ها را می خرید و به خانه می آورید. بعد از آن باید تمامی برگ های زرد و چوب هایی که در بین آن ها وجود دارد را بردارید و سعی کنید سبزیجاتی که تمیز کرده اید را درون یک قابلمه بگذارید.

انگل زدایی

مرحله بسیار مهمی وجود دارد که شما باید در حین شستن سبزی آن ها را رعایت کنید. انگل زدایی کمک می کند تا تمامی انگل هایی که در سبزی وجود دارد از بین رفته و در نتیجه بیماری زایی با این انگل ها رخ نمی دهد. برای انجام این مرحله نیاز است تا ۲ الی ۴ قطره مایع ظرفشویی را درون سبزی ها بریزید و قابلمه سبزی ها را پر از آب کنید. اگر میزان سبزی ها زیاد بود به ازای هر لیتر آب باید ۴ قطره مایع درون سبزی ها بریزید.

روش های شستن سبزی

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

میکروب زدایی

برای این که بتوانید سبزی ها را به خوبی تمیز کنید نیاز است تا درون آن ها یک محلول میکروب زدایی بریزید که دارای پرکلرین است. بعد از این که در مرحله قبل سبزی ها را تمیز کردید می توانید دوباره آن ها را درون قابلمه بریزید و آن را آب کنید و محلول را اضافه نمایید.

آب کشی نهایی

بعد از این که در مرحله قبل نیز سبزی ها را یک دور آب کشیدید بهتر است دوباره سبزی ها را درون قابلمه بریزید و آن ها را پر آب کنید. این کار برای این که تمامی مواد روی آن از بین برود مهم است.

نکات مهم در شستشو سبزی

 • یادتان باشد که مرحله انگل زدایی را نباید حذف کنید در غیر این صورت تغذیه شما ناسالم خواهد شد.
 • یکی از ساده ترین نکاتی که در اصول شستشوی سبزی باید آن را جدی بگیرید این است که در حین شستن سبزی ها را فشار ندهید در غیر این صورت منجر به خراب شدن آن ها خواهید شد.
 • تمامی سبزی ها را با استفاده از آب بشویید و سعی کنید سبزی هایی که دارای برگ های پهن می باشند را بهتر از قبل بشویید.
 • سبزی ها را قبل از این که بشویید داخل یخچال نگذارید.
 • تمامی آن چه که گفته شد برای سبزی هایی می باشد که خام خورده می شوند و سبزی های دیگری که دارای پوست های محافظ هستند را تنها می توانید با استفاده از آب بشویید.

انگل زدایی از سبزیجات اهمیت بسیاری دارد.

حال که با اصول شستشوی سبزی آشنا شدید بهتر است اصول شستن توت فرهنگی و شستن گل کلم را نیز بدانید و برای این کار کافی است بر روی لینک های داده شده کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.