دسته ها
پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

تالار کهربای روسیه و داستان پنهان شدن آن

 • سمیه نیک فرجام
 • ۱ بهمن ۱۴۰۰
 • ۰

تالار کهربای روسیه یکی از مکان های تاریخی و دیدنی در این کشور است. این اتاق در شهر تاریخی سنت پترزبورگ قرار دارد. این اتاق مخفی که امروزه هیچ اثری از آن یافت نمی شود، در زمان حمله نازی ها از بین رفت و برخی می گویند، نازی ها این بنا را به جای دیگر منتقل کرده اند. اما امروزه این اتاق بازسازی شده است.

کشور روسیه کشوری با پیشینه تاریخی و فرهنگی غنی می باشد. این کشور از جذابیت های تاریخی و جاذبه های بی شماری برخوردار می باشد. با توجه به اینکه بخش مهمی از جذابیت های تاریخی این کشور در شهر سنت پترزبورگ قرار دارد، شما می توانید، در سفر به این شهر باستانی از جذابیت های تاریخی زیادی دیدن نمایید. کاخ کاترین که یکی از مجموعه کاخ های مشهور و شناخته شده در این شهر است، در دهکده تزارها واقع شده دارای تالار کهربای است، که در روسیه بسیار مشهور می باشد. این تالار به شکل مرموزی ناپدید شده است، و در این بخش به بررسی بیشتر این موضوع می پردازیم.

تالار کهربای کجاست

ناپدید شدن تالار کهربای روسیه:

همانطور که اشاره شد، این تالار در کاخی تاریخی با نام کاخ کاترین واقع شده است. اما چیزی که درباره این تالار جلب توجه می کند، موضوع ناپدید شدن آن می باشد. این اتاق سحرآمیز پر از ماجرا و رمز و راز است. این کاخ و تالارهای آن از مکان های دیدنی روسیه هستند، و داستان رمزآلودی دارند. اما داستان های مرموز این اتاق اسرارآمیز چیست؟

 • خرید انواع قهوه
 • بلیط کیش

بنای تاریخی تالار کهربای

داستان از این قرار است، که در قصر کاترین اول اتاق ارزشمندی قرار دارد. این اتاق دارای مجموعه اشیای بسیار ارزشمندی است، که به شکل مرموزی ناپدید شده و مشخص نیست که کجای کاخ قرار دارد. این اتاق در کاخ همسر دوم پتر کبیر و همچنین ملکه روسیه قرار داشته است. جنس این اتاق از کهربا بوده و تزئیناتی که درون آن استفاده شده از جنس طلا و سنگ های گران قیمت می باشد. این اتاق در روسیه نیز بسیار معروف می باشد.

تالار کهربای روسیه

این اتاق در کشور روسیه شهرت زیادی دارد، و تقریبا دو قرن آوازه آن را شنیده اند. این اتاق که در زمان سلطنت رونق و شکوه خود را داشته است، دارای مجموعه بسیار ارزشمندی می باشد. با حمله نازی ها به این شهر این اتاق نیز ناپدید شد. نازی ها در زمان حمله به این شهر این اتاق را با ۶ تن کهربا تنها در عرض چند ساعت ناپدید کرده اند. شواهد و اسناد تاریخی که درباره این کاخ موجود می باشد، رازهای اسرارآمیز آن را فاش می کنند.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

تالار باستانی کهربای

پیشینه تاریخی تالار کهربا:

تالار کهربای روسیه در اوایل قرن ۱۸ در ایالت پروشا بنا شده است. بنایی که از جذابیت های تاریخی بسیار زیادی برای بازدیدکنندگان برخوردار می باشد. این اتاق در جنگ های جهانی دوم دکوراسیون های موجود در این اتاق توسط نازی های اشغالگر به کالینینگراد منتقل شده است، و به همین دلیل است، که هیچ اثر از آن مشاهده نمی شود. این اتاق ابتدا در بنای قصر شهر شیرین که از جمله اقامتگاه های زمستانی فردریک اول بوده بنا شده است. این بنا به وسیله یک مجسمه ساز ماهر طراحی شد.

تالار کهربای مشهور

در سال ۱۷۱۶ پترکبیر در زمان بازدید از این اتاق بسیار شیفته آن شده است. پادشاه پروس که از این علاقه خبردار شده تصمیم می گیرد، این اتاق را به عنوان پیش کش و هدیه به پترکبیر بدهد. او با این هدیه سعی داشت، تا روسیه را در مقابل سوئدی ها قوی تر کند. پتر کبیر در زمان دریافت این اتاق آن را به خانه زمستانی خود در سنت پترزبورگ برده و در آنجا نصب کرده است. این اتاق تاریخی و باشکوه در قرن ۱۸ بازسازی و مرمت شد. در نهایت این اتاق به محلی برای گردهمایی های دوستانه ملکه کاترین اول تبدیل شد.

درون تالار کهربای

الکساندر دوم این اتاق را به عنوان اتاق خصوصی با مجموعه ای از غنایم استفاده می کرد. در سال ۱۹۴۱ ارتش نازی ها به این مکان حمله ور شدند. آن ها با غارت کردن این مجموعه صدها هزار از این گنجینه را نابوده کرده اند. نازی ها بر این باور بودند، که این اتاق متعلق به ارتش آلمان است، به همین منظور سعی در بازپس گیری آن داشتند.

بازدید از تالار کهربای

ماجرای پنهان شدن اتاق:

درباره وجود این اتاق هنوز اطلاعات دقیقی وجود ندارد و برخی می گویند که نازی ها این اتاق را از بین برده اند، و برخی بر این باورند که نیروهای نازی پیش از رسیدن شوروی ها این اتاق را به جایی دیگر منتقل نموده اند. یکی از ماجراهای جالب درباره این اتاق پنهان کردن آن توسط نگهبان کاترین می باشد. این نگهبان قصد داشته تا تالار کهربای روسیه را با استفاده از کاغذ دیواری پنهان کند. اما این تلاش بیهوده بوده زیرا نازی این اتاق را پیدا می کرده اند.

ناپدید شدن تالار کهربای

با پیدا کردن این اتاق توسط نازی برخی می گویند، که آن را به جای دیگری منتقل نموده اند. آن ها در عرض ۳۶ ساعت تمام اشیای این اتاق را تخلیه کرده و و در کشتی خود جاساز کرده اند. با نزدیک به پایان جنگ نازی ها همچنان سعی داشته از این اتاق نگهداری کنند. به همین منظور این اتاق را باز کرده و در جعبه ای دیگر قرار داده اند، و آن را پنهان نموده اند. نیروهای شوروی در جریان یافتن این گنجینه سعی کردند تا قلعه را بمب گذاری کنند. برخی گزارشات نشان می دهد، که جعبه ای که حاوی این کهربا بوده است، با بمب نابود شده است.

تالار دیدنی کهربای

دسته ای دیگر از پیش بینی ها می گوید، نیروهای شوروی پیش از اینکه این مکان را بمب گذاری کنند، قطعا نازی ها به فکر جعبه بوده اند، و آن را به مکانی پنهان و مخفی منتقل کرده اند. طبق این نظریه این جعبه کهربایی الان باید در یک زیرزمین پنهان شده باشد.

تالار کهربای

بازسازی اتاق کهربا:

جالب است بدانید، بعدها دولت شوری سعی در بازسازی این بنا داشته است. آن ها با استفاده از نقاشی های موجود بعد از ۲۴ سال و در زمان ۳۰۰ سالگی سنت پترزبورگ این بنا را به طور کامل بازسازی نموده اند. شرکت های آلمانی نیز در بازسازی این اتاق سهم داشته اند. سرنوشت اتاق اصلی نیز همچنان مشخص نشده است. در سال ۲۰۱۶ نیز یافت انباری در لهستان غوغای زیادی ایجاد کرد، اما هیچ اثری از کهربا در آن نبود.

معماری تالار کهربای

تالار کهربای روسیه یکی از مجموعه های تاریخی و باستانی ارزشمند در کشور روسیه می باشد. این تالار دارای مجموعه ارزشمندی از سنگ های قیمتی و طلا است. شما در سفر به روسیه می توانید از جاذبه های دیگری نیز دیدن کنید. مکان های دیدنی کالینینگراد و مکان های دیدنی کازان روسیه از جمله جاذبه های این کشور هستند. کلیسای سنت باسیل نیز یکی از جاذبه های تاریخی مهم در این کشور به شمار می آید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.