دسته ها
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰

دیدنی ترین تالاب های ایران را بشناسید

 • سمیه نیک فرجام
 • ۱۱ دی ۱۴۰۰
 • ۰

دیدنی ترین تالاب های ایران در مناطق مازندران، خوزستان، مریوان و … قرار دارند. هر یک از این تالاب ها دارای زیستگاه ارزشمندی هستند. در این تالاب ها می توانید گونه هایی از حیوانات نادر را مشاهده کنید. فلامینگوها که پرندگان مهاجر زیبا هستند در این تالاب ها یافت می شوند.

ایران سرزمینی پهناور با جاذبه های بسیار زیبا می باشد. این کشور گردشگری هر ساله از نقاط مختلف دنیا توریستان زیادی جذب می کند. وجود کوهستان ها، دشت های وسیع، دریاچه ها  جنگل ها می تواند از سوی گردشگران مورد توجه قرار بگیرد. اما اگر قصد دارید، به مناطق دور دستی سفر کنید، که از جذابیت های بکر برخوردار هستند. می توانید در این بخش با دیدنی ترین تالاب های ایران آشنا شوید. مرداب چغاخور، از مهم ترین تالاب های واقع در زاگرس که دارای مکان های تفریحی و جذابیت های تماشایی زیادی است.

تالاب های ایران کدام اند

معرفی دیدنی ترین تالاب های ایران:

تالاب ها در نقاط مختلفی از دنیا می توانند ارزش زیست محیطی و اکوسیستمی بالایی داشته باشند. با توجه به اینکه این مناطق دارای تنوع جانوری می باشند، و در برخی از آن ها گونه های نادری از حیوانات زندگی می کنند، می تواند قابل توجه باشد. در برخی از تالاب های کشورمان فلامینگوهایی هستند، که متاسفانه در خطر می باشند. از مهم ترین این تالاب ها می توان به تالاب هوالعظیم اشاره نمود، آشنایی با تالاب هوالعظیم می تواند ارزشمند باشد.

 • تصفیه آب خانگی آکواجوی
 • بلیط کیش

 

تالاب گندمان:

یکی از مهم ترین مکان های دیدنی ایران این تالاب است. این تالاب که تا حدی ناشناخته می باشد، دارای طبیعتی سرسبز است. قرار گرفتن آن در ارتفاعات کوهستانی منطقه موجب شده تا زیبایی های زیادی برای علاقه مندان داشته باشد. فضای روح نوازی که در این تالاب حاکم است، موجب جذب گردشگران شده است. شما علاقه مندان با سفر به این تالاب می توانید از نزدیک زندگی اسب های وحشی را مشاهده کنید. همچنین در این مناطق گونه هایی از پرندگان نادر یافت می شوند.

طبیعت تالاب های ایران

این تالاب یکی از مهم ترین آبگیرها در حوزه آبریز آق بلاغ می باشد. این تالاب فاصله کمی تا تالاب چغاخور دارد. بخش های مهمی از تالاب چغاخور نیز به این تالاب ها سرازیر می شوند. وسعت این تالاب ۹۸۰ هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۲۱۹ است.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

تالاب میانکاله:

این تالاب در استان مازندران قرار دارد، و فاصله آن تا بهشهر ۱۲ کیلومتر است. این تالاب یکی از مهم ترین زیستگاه های پرندگان به شمار می آید. همانطور که می دانید این منطقه در حفظ پرندگان فلامینگو نقش بسزایی داشته است، و در سال های اخیر نیز به دلیل خشکسالی ها این منطقه آسیب های زیادی تحمل کرده است. شما در سفر به این منطقه می توانید از مناظر ویژه ای دیدن کنید.

زیستگاه تالاب ایران

این منطقه برای رفاه و راحتی گردشگران امکاناتی را در نظر گرفته است. واحدهای گردشگری و اقامتی که در این منطقه قرار دارند، برای اقامت می توانند گزینه بسیار مناسبی باشند. شما این امکان را دارید، تا در این مناطق اقامت شبانه داشته باشید. اهمیت این تالاب از نظری زیست محیطی نیز بسیار بالا است.

دیدنی های تالاب ایران

تالاب بند علی خان:

این تالاب نیز در فاصله ۳۵ کیلومتری از شهرستان ورامین قرار گرفته است. این تالاب نیز در سال های اخیر رو به نابودی می باشد. به دلیل سرازیر شدن فاضلاب های شهرک صنعتی در این مناطق آسیب های زیادی به آن وارد شده است. امروزه نیز این منطقه یکی از مهم ترین سکونتگاه های پرندگان مهاجر می باشد. این تالاب یکی از مکان های پرندگان مهاجر در فصل زمستان بوده و تا به امروز نیز ۱۴۴ گونه پرنده در آن یافت می شود. این منطقه از دیدنی ترین تالاب های ایران به شمار می آید.

دیدنی ترین تالاب های ایران

دریاچه زریوار مریوان:

این دریاچه نیز در فاصله ۳ کیلومتری از مریوان قرار دارد. این دریاجه به دلیل ارزش زیست محیطی خود در میان زیباترین میراث طبیعی استان کردستان و شهرستان مریوان ثبت شده است. این دریاچه نیز طول ۶ کیلومتری دارد. مساحت این دریاچه نیز ۷۲۰ هکتار می باشد.

تالاب های ایران در گردشگری

تالاب میقان:

یکی دیگر از تالاب های مهم در ایران تالاب میقان می باشد. این تالاب که در دل استان مرکزی قرار دارد، در فاصله ۱۵ کیلومتری از اراک قرار گرفته است. میقان یکی از مناطق شکار ممنوع در استان می باشد. طبق محاسبات سالانه هزاران پرنده مهاجر به این تالاب آمده و زیستگاه خود را در این تالاب شکل می دهند. اغلب این پرندگان از شما روسیه مهاجرت کرده اند. قرار گرفتن این تالاب در حاشیه روسای داوودآباد موجب شده تا در فصل زمستان شما هزاران درنای نادر در این مناطق را از نزدیک مشاهده کنید.

گردش در تالاب های ایران

مرداب چغاخور:

این مرداب که در بهشت زاگرس قرار گرفته است، می تواند یکی دیگر از زیبایی های ایران برای گردشگران باشد. شما علاقه مندان بر بلندای فلات ایران و در ارتفاعات زیبای زاگرس می توانید با طبیعت منحصر به فرد این منطقه از نزدیک آشنا شوید. این تالاب دارای جاذبه های آرامی برای گردشگران است. از مهم ترین امکانات رفاهی و تفریحی برای گردشگران می توان به اقامتگاه های اطراف اشاره نمود. شما در این مرداب می توانید با زندگی پرندگان از نزدیک آشنا شوید.

تالاب ایران

وسعت این تالاب ۲۳۰۰ هکتار است. شما می توانید در ارتفاعات زاگرس از چشم اندازهای این منطقه دیدن کنید. این منطقه پوشیده از علفزارهای وسیع است. در دامنه کوه های کلار نیز می توانید زیبایی های این منطقه را مشاهده کنید. این دریاچه از مهم ترین دریاچه های آب شیرین است، که دائمی می باشد. سطح آب های این مرداب در زمستان به بیشترین حجم خود می رسد. در فصل تابستان بخش های مهمی از این مرداب خشک می شوند.

معرفی دیدنی ترین تالاب های ایران

آشنایی با دیدنی ترین تالاب های ایران برای گردشگران زیادی جالب توجه می باشد. این مناطق با توجه به اهمیت اکوسیستمی و زیست بومی خود می توانند ارزشمند شمرده شوند. وجود گونه های نادری از پرندگان در این مناطق موجب شده تا ارزشمند باشند. گونه هایی از فلامینگو که در این مناطق یافت می شوند، در سال های اخیر در معرض انقراض قرار گرفته اند.

آشنایی با تالاب سرخانکل و تالاب استیل آستارا می تواند شما را به یکی دیگر از مناطق دیدنی و زیبای ایرن آشنا نمایید. شما علاقه مندان در لینک می توانید با یکی دیگر از زیبا ترین تالاب های ایران و جذابیت های آن آشنا شوید. این تالاب ها نیز دارای ارزش زیست محیطی بالایی می باشند. در این تالاب ها شگفتی های زیادی را مشاهد می کنید. این منطقه دارای گونه هایی از جانوران است، و در شما زیستگاه ها مهم می باشد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.