دسته ها
دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰

معرفی انواع گیاهان رونده محبوب برای فضای باز

 • ملیحه بال افکن
 • ۱۱ دی ۱۴۰۰
 • ۰

در واقع گل های روند نیز مانند سایر گل ها دارای انواع مختلفی هستند که با مطالعه این مقاله می توانید با انواع گیاهان رونده و همچنین اصول مراقبت از آن ها آشنا شوید با ما همراه باشید.

به طور کلی گیاهان رونده انواع مختلفی را شامل خواهند شد که اغلب قابلیت رشد و آویز شدن را دارند به گونه ای که پرورش آن ها می تواند به خوبی فضای مورد نظرتان را با انبوهی از برگ های زیبای خود پوشش دهد و جذابیتی خاص در محیط ایجاد نماید.

آشنایی با انواع گیاهان رونده

بهتر است بدانید گیاهان رونده که امروزه با نام پیچ های زینتی نیز شناخته می شوند از جمله گیاهانی خواهند بود که اغلب به صورت بالارونده، افتاده و یا گسترده رشد خواهد کرد. این گیاهان انواع مختلفی دارند که برخی از آن ها به صورت علفی و یکساله و برخی دیگر به صورت خشبی و درختچه ای خواهند بود. برخی از این رونده ها را می توانید به صورت طبیعی و با استفاده از ریشه های چسبنده به سطحی که در دسترس شان است مانند دیوار، ستون و تنه درخت می چسبند و رشد می کند.

خصوصیات انواع گیاهان رونده

 • تصفیه آب خانگی آکواجوی
 • بلیط کیش

برخی دیگر نیز ریشه ای چسبنده ندارند و رشد آن ها به صورت بالارونده است که با هدایت شان بر روی هر سطح و یا قیمی که مد نظر باشد قرار خواهند گرفت و رشد می کنند. از آنجایی که این دسته از گیاهان نیاز به هدایت دارند باید مراقب باشید تا وقتی گیاه قد می کشد آن را به قیم متصل کنید.

بسیاری از گیاهان رونده به صورت آپارتمانی و داخل ساختمان قابلیت رشد دارند و برخی دیگر نیز مخصوص فضاهای باز و بیرونی هستند که در ادامه محبوب ترین نوع آن را بیان کرده ایم:

گیاه اسکینانتوس از انواع رونده ها:

اگر می خواهید درون یک گلدان ساده گیاهی را کشت کنید و پس از چندین سال گیاهی پربار داشته باشید استفاده از گیاهان رونده بهترین انتخاب خواهد بود. در انواع گل های رونده باغچه برخی از آن ها با هدف دیوارپوشی مورد توجه قرار می گیرند که اسکینانتوس یکی از بهترین دیوارپوش های خانگی خواهد بود.

این گیاه دارای برگ هایی سبز و درخشان است ب گونه ای که انگار در سبزی رنگ برگ های خود می درخشد و از سوی دیگر نیز این گیاه در ترکیب با جوانه های قرمز رنگ و گل هایی که در تمامی طول سال تولید می شوند زیباتر خواهد شد. به صراحت می توان گفت که اسکینانتوس در هر شرایطی از کوهستان های سر تا دیوار یک خانه در سرزمین های آفتاب خیز و یا بارانی به خوبی رشد خواهد کرد.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

پرورش گل های رونده

گیاه کروتون:

کورتون نیز از دسته گیاهان رونده است کهمناسب فضای باغچه ها خواهد بود. این گیاه مشابه درختچه ای که علاقه دارد شاخه های خود را از هر جایی آویزن کند و به بالا خیز بردارد. در واقع آنچه که باعث می شود کروتون یک انتخاب ایده آل در جمع گل های رونده باشد رنگارنگی جذابی است که در برگ های خود دارد.

کروتون معمولا در مرکز تنه همراه با ازدیاد ساقه روبه بیرون رشد می کند و به همین خاطر است که نباید آن را در سمت های کناری دیوار های مورد هدف قرار دهید. فضایی در مرکز دیوار به این صورت که در هر دو سمت توان خوبی برای رشد شاخه ها داشته باشد انتخاب مناسب تر خواهد بود.

از آنجایی که رشد و نگهداری گیاه کروتون در در مواجهه با نور بسیار سریع تر رشد می کند پس اگر دیوار شما از نور کافی بهره مند است این گیاه می تواند زودتر از سایر گونه های رونده دیوار شما را سبزپوش کند.

گیاه بیلبرجیا:

در میان انواع مختلف گل های رونده می توان بیلبرجیا را می توان یکی سریع الرشد ترین ها دانست که همراه با برگ های کشیده و گل های آویزانی که دارد خیلی زود آن طراوت جنگل گونه را نصیب دیوار ها شما خواهد کرد. توجه داشته باشید که اصولا بیلبرجیا را نمی توان در جمع گیاهان با طول عمر طولانی در نظر گرفت که در حالت عادی تنها چهار سال عمر می کند و در تمام طول عمر همراه با رشد جذاب سبز خواهد ماند.

چگونگی کاشت گل های رونده

گیاه پتوس:

بهتر است بدانید که پتوس نیز یکی از معروف ترین گیاهان رونده خواهد بود که البته در محل زندگی آن سخت می توانید درون یک باغچه قرار دهید زیرا که پتوس علاقه دارد ساقه های خود را به شکل آبشاری از بالا به پایین روانه کند و به خاطر همین علاقه ای که دارد نمی توان باغچه را راهی ارتفاع مورد نظر پتوس نمود.

معمولا توصیه می شود که این گیاه جذاب را همراه گلدان هایی بزرگ پرورش دهید و در ارتفاعی مناسب از دیوار هدف قرار دهید. همچنین اگر می خواهید این گیاه را پایبند زمین باغچه کنید بایستی با استفاده از طناب هایی که از جانب بالای دیوار ها می آیند ساقه ها را به سمت بالا هدایت کنید تا در آن قسمت به سمت پایین رشد خود را از سر بگیرند.

گیاه پتوس دارای برگ هایی پهن است که این برگ های پهن برگ برنده پتوس در انواع رونده های باغچه ای قرار می گیرد زیرا می تواند به راحتی همراه با ساقه هایی کمتر، پهنه بیشتری از دیوار را خواهد پوشاند.

گیاه یاسمن:

در میان انواع گیاهان رونده، گل یاسمن را می توان مشهور ترین آن ها دانست ه برای دیوار های ایرانی بسیار مناسب خواهد بود زیرا به خوبی در سطح شهر های ایران بر بدنه دیوار های این سرزمین جای گرفته است. یکی از دلایل پرورش گیاه یاسمن قدرت بالای آن در تطبیق آب و هوایی و همچنین زیبایی است که مورد توجه علاقه مندان به گل و گیاه قرار گرفته است.

دستورالعمل کاشت گیاه یاسمن

از آنجایی که یاسمن گیاهی سریع الرشد محسوب می شود می توان به آن لقب سریع ترین گیاه در رشد و نمو را داد. همچنین از سوی دیگر نیز دارای گل هایی زیبا و خوشبو است که ماندگاری زیادی در فضاهای بزرگ خواهند داشت.

گیاه سرخس:

در میان انواع مختلف گیاهان رونده اگر بخواهیم یک گیاه را به عنوان ایده آل ترین و بهترین گیاه برای فضاهای باز و خارج از خانه انتخاب کنیم قطعا سرخس بهتری انتخاب خواهد بود. زیرا این گیاه نوعی تزئینی است که با هدف پوشاندن دیوار های خارج از محیط خانه مورد توجه پرورش دهندگان گل و گیاه قرار گرفته است.

گیاه پیچ امین الدوله:

پیچ امین الدوله نیز یک گیاه رونده خواهد بود که بسیار مشهور است و می توان آن را از قدیمی ترین گیاهان رونده دانست. این گیاه همیشه سبز و به شدت پیچیده تمایل دارد تا به هر چه که پیش رویش قرار می گیرد پیچ بخورد و بالا رود. تجسم کنید فضایی کاملا از این گیاه پوشیده شده و همراه با گل های زیبا آذین بندی شده باشد زیبایی محیط را دوچندان خواهد کرد.

روش های مراقبت از گیاهان رونده

نگهداری از انواع گیاهان رونده:

دقت داشته باشید که برای نگهداری انواع گیاهان رونده شما نیازمند شرایطی فراتر از نیاز های مقدماتی مانند خاک، آب و هوا و دما هستید و به همین منظور در ادامه برخی از آن ها شرح داده ایم:

 • هرس دائمی که نیاز همیشگی است:

از آنجایی که گیاهان رونده سرعت خوبی در رشد دارند و اگر توسط یک برنامه اصولی هدف هرس قرار نگیرند بسیار سریع در بزرگی خود خرد خواهند شد. از این نکته غافل نشوید که گیاه رونده اگر خیلی بزرگ شود احتمال خشک شدن آن بسیار زیاد خواهد بود.

 • گل رونده را به هیچ وجه در معرض باد قرار ندهید:

گیاهان رونده دارای ساقه هایی نازک و در عین حال بسیار دراز هستند که تنها برای زیبایی بر روی دیوار خانه آویزان نخواهند شد. این گیاهان برای بقای خود حتما باید از هر جایی آویزان شوند از این رو حتما بهتر است علاوه بر تامین یک فضای مناسب و مطلوب برای آویزان شدنشان آن ها را در یک محیط که در معرض باد های تند نباشند قرار دهید.

تامین شرایط ایده آل برای رشد گل های رونده

 • گل های رونده را حتما هدایت کنید:

اگر می خواهید همراه با انواع گل های رونده دیواری، آلاچیقی و چپری را نیز بپوشانید پس باید آن ها را هدایت کنید. گل های رونده معمولا در تمام شرایط گسترش می یابند پس اگر می خواهید آن ها دقیقا آن جایی را که می خواهید بپوشانند بایستی آن ها را هدایت کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.