دسته ها
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳

چگونه اضطراب کودکان برای بازگشت به مدارس را کاهش دهیم؟

  • فرهاد هاشمی
  • ۲۷ آبان ۱۴۰۰
  • ۰

بیش از یک سال و نیم است که ارگان های عمومی مانند مدرسه ها و مهد کودک ها تعطیل شده اند و فعالیت خود را به صورت مجازی پیش برده اند. طبق شنیده ها، سرانجام با واکسینه شدن اکثر دانش آموزان، معلم ها و پرسنل مدارس از آذر ماه کلیه مدارس بازگشایی خواهند شد. این خبر برای والدینی که برای بازگشایی مدارس و مهد کودک ها لحظه شماری می کردند تا از آموزش های در خانه خلاص شوند، خبر بسیار خوشایندی است.

چگونه اضطراب کودکان برای بازگشت به مدارس را کاهش دهیم؟

اما از سوی دیگر نگرانی هایی وجود دارد. کودکانی که این مدت را به صورت مجازی تحصیل خود را پیش برده اند و حتی در محیط دوستانه مدرسه یا مهد کودک به ساخت حتی یک کاردستی پروانه ساده مشغول نشده اند، نسبت به معلمانی که به خاطر نمی آورند چه عکس العملی نشان خواهند داد؟ در این مرحله این سوال برای پدر و مادر ها بوجود می آید که چگونه می توانند فرایند بازگشت به مدرسه را برای فرزندان خود آسان تر کنند؟ یکی از روانشناسان بسیار ماهر و با تجربه در اوکلند توصیه ها و راهکار های مفیدی را برای عبور کودکان از این مرحله ارائه داده است.

چه راهکار هایی برای ایجاد آمادگی در کودکان برای بازگشت به مدارس وجود دارد؟

در اولین مرحله، درباره ی بازگشایی مدارس صحبت کنید و روی نکات مثبت این اتفاق تمرکز کنید. اما درباره ی خردسالانی که به مهد کودک بازمی گردند ممکن است والدین گمان کنند که بعد از تنها چند ماه دوری از مهد کودک، طبیعی است که کودک، مهدکودک و پرسنل آن و دوستان خود را به یاد بیاورد. این حدس درست است، کودک به خاطر خواهد آورد. وودوارد درباره ی این مسئله می گوید: ” کودکان هنگامی که به مهد کودک بازگردند، خاطرات جذابی که در مهد کودک داشته اند را به خاطر خواهند آورد. “

وودوارد که یکی از روانشناسان سرشناس در حوزه ی کودک است در این مسئله پیشنهاد می کند: “کودکان خود را ترغیب کنید تا کاری را انجام دهند. به عنوان مثال با ساخت یک کاردستی گل، هدیه ای به عنوان خوش آمد گویی برای معلم خود درست کنند.” این کار به کودک هدف می دهد و حواس و تمرکز کامل او را از روی تغییر شرایط فعلی و بازگشت به مدرسه پرت می کند. برای کودکانی که به مهد کودک باز می گردند نیز همین قواعد وجود دارد.

چگونه اضطراب کودکان برای بازگشت به مدارس را کاهش دهیم؟

نقش والدین در چالش بازگشایی مدارس و مهد کودک ها

پیشنهاد دیگر وودوارد این است که از شب قبل آمادگی لازم را به فرزندان خود بدهید تا از اضطراب آنها بکاهید. آمادگی از شب قبل کمک می کند تا کودک صبح کمتر احساس کند در شرایط جدیدی قرار گرفته است. چرا که زمانی که کودکان در موقعیت ها و شرایط های جدید قرار می گیرند دچار ترس و اضطراب می شوند.

والدین می توانند در مسیر بازگشت خاطره های کودک خود بسیار موثر باشند. وودوارد توصیه می کند که قبل از بازگشایی مدارس، با فرزندان خود درباره ی این مسئله صحبت کنید. می توانید این کار را از روش های غیرمستقیم انجام دهید. به عنوان مثال کودک خود را تشویق کنید تا مشغول ساخت کاردستی درباره ی مهد کودک یا مدرسه شود و رفته رفته اطلاعات مورد نیاز را به او منتقل کنید.

چه درباره ی بازگشت به مدرسه چه مهد کودک بهتر است بدانید که تنها رها کردن فرزندتان نیست که باید نگران آن باشید. حتی ممکن است زمانی که کودک را به مدرسه یا مهد کودک می برید و او را رها می کنید، کودک شرایط آرامی داشته باشد اما هنگامی که برای برگرداندن او به خانه به دنبالش می روید، اضطراب خود را نشان دهد. مهم ترین نکته در این مرحله این است که شما به عنوان پدر یا مادر باید احساسات خود را کنترل کنید تا به اضطراب کودکان دامن نزنید.

طبیعی است که نگران این مسئله باشید که فرزندتان بعد از مدت ها در خانه ماندن، چگونه باید با حضور چندین ساعته در مدرسه یا مهد کودک کنار بیاید اما اگر به کودکان نگرانی خود را نشان دهید، باعث تشدید اضطراب و ترس او می شوید. ممکن است بسیاری از کودکان به دلیل کمبود حضور در مکان های اجتماعی در سال اخیر دچار افسردگی شده باشند و نشانه های گوشه گیری از خود نشان دهند. اما نگران نباشید شما می توانید با ترفند هایی ساده کودکان را برای این تغییر آماده کنید.

از همین الان سعی کنید تا فعالیت ها و سرگرمی های گروهی بیش تری را با فرزند خود انجام دهید تا او به انجام کار های گروهی در مدرسه و مهد کودک به همراه مربیان و دوستانش نیز عادت کند. به عنوان مثال می توانید در منزل با وسایل و هزینه ی بسیار کم به ساخت کاردستی با کودک خود مشغول شوید تا رفته رفته او را با بازی ها و تفریحاتی که در مهد کودک و مدرسه انجام می شود آشنا کنید.

وبسایت کودکانه وولک حاوی فیلم ها و تصاویر آموزش ساخت کاردستی های متنوع کودکانه مناسب سنین مختلف است که شما می توانید با مراجعه به این وبسایت، با هزینه ی بسیار کم و با کمک وسایل ابتدایی به ساخت صد ها کاردستی با فرزند خود بپردازید. وولک هم چنین دارای سرگرمی های دیگری مانند کارتون، بازی، نقاشی و قصه های متعدد برای کودکان است که شما می توانید با بازدید از این سایت به نشانی http://www.voolak.com به تمامی این موضوعات دسترسی داشته باشید!

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *