دسته ها
شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰

دلایل سرد شدن دست و پای نوزاد و توصیه های مهم برای رفع این مشکل

 • منصوره رمضان زاده
 • ۳۰ آبان ۱۴۰۰
 • ۰

برخی اوقات امکان دارد با وجود پوشاندن نوزاد و به تن کردن لباس مناسب به او متوجه سرد شدن دست و پای نوزاد خود شوید که این امر در صورتی که همراه با موارد خاصی همچون تعریق یا تب باشد نگران کننده بوده و باید برای رفع و درمان آن به پزشک مراجعه نمایید.

یکی از مسائلی که امکان دارد در رابطه با نوزادان والدین را نگران نماید سردی دست و پای کودک است که البته امری طبیعی می باشد و به خاطر این که سیستم گردش خون او تکامل پیدا نکرده است در بیشتر اوقات کودک دست و پای سردی دارد. در همین زمینه قصد داریم در این مطلب به بررسی دلایل اصلی سرد شدن دست و پای نوزاد و راهکارهای رفع این مشکل بپردازیم.

بررسی سرد شدن دست و پای نوزاد

به طور کلی در نوزادان اختلاف حرارتی در اندام های مختلف بدن دیده می شود و موضوعی کاملا عادی می باشد، در بیشتر اوقات ناحیه شکم و سینه نوزاد نسبت به مناطق دیگر گرم تر بوده و بخش های دیگر بدن همچون دست و پاها سردتر می باشد. سرد شدن دست و پای نوزاد نمایانگر درجه حرارت دقیق بدن کودک نمی باشد ولی در صورتی که این امر با مواردی همچون عرق کردن نیز همراه بود باید فورا به پزشک مراجعه نمایید.

علل رایج سردی دست و پای نوزادان

علل اصلی سردی دست و پای کودک

عوامل زیادی در بروز این امر موثر می باشند که بیشتر آن ها بدون خطر بوده و در واقع بخشی از روند رشد نوزاد به حساب می آیند ولی بعضی دیگر نیاز به مراجعه به پزشک و بررسی دارند که در ادامه به معرفی مهمترین آن ها پرداخته ایم.

جریان خون :

از جمله علل سردی دست و پای کودک عدم تکامل دستگاه گردش خون او می باشد. خون دربردارنده اکسیژن، گرما و ترکیبات غذایی می باشد. در نوزادان بخصوص نوزادان زیر سه ماه دستگاه گردش خون هنوز به طور کامل توسعه پیدا نکرده است و نمی تواند خون را به بخش های دور از قلب از قبیل دست ها و پاها برساند. بدن کوچک کودک هنوز درگیر بازیابی خود و منطبق شدن با پیرامون خود است. دستگاه گردش خون اغلب تمرکز و توجه خود را در سه ماهه اول زندگی بر قلب و ریه ها می گذارد و دست و پای کودک هنوز خون کافی کسب نمی کنند.

راه های رفع سردی دست و پای نوزادان

 • نهال بیبی شاپ
 • بلیط کیش

بروز تب :

در صورتی که کودک درگیر تب شد و درجه حرارت بدنش از میزان نرمال بیشتر شد ممکن است دست و پای او سرد گردد. هر چند با بالا بودن میزان درجه حرارت کلی بدن شاید سردی دست و پای کودک تعجب برانگیز باشد ولی بایستی این نکته را در نظر داشته باشید که دستگاه جریان خون کودک هنوز تا حد مناسب تکامل نیافته است که قادر باشد همراه با دستگاه ایمنی بدن درگیر مقابله با میکروب ها، خون لازم را نیز به دست و پای کودک انتقال دهد.

عدم دریافت اکسیژن کافی :

برخی اوقات مواردی از بیماری های جدی و حاد نیز می توانند در بروز سردی دست و پای کودک موثر باشند. در صورتی که نوزادان به ویژه نوزادان بزرگ تر از شش ماه دست و پای سردی داشته باشند و لب آن ها متمایل به رنگ آبی بود به طور حتم بدن آنان اکسیژن کافی بدست نمی آورد. عدم دریافت اکسیژن کافی در حقیقت مشکلی بوده که با گردش خون در ارتباط بوده و از جمله عواملی که موجب تضعیف جریان خون می شوند می توان به انواع مشکلات قلبی، ناراحتی های ریوی و تنفسی و بعضی از انواع عفونت ها اشاره کرد.

علل رایج سرد شدن دست و پای کودک

راهکارهای رفع این مشکل

در صورتی که کودک شما دست و پای سردی دارد ولی علائم خطرناکی در او احساس نکردید می توانید با اجرای راهکارهای مناسبی دمای دست و پای کودک خود را به حد تعادل برسانید که در ادامه به معرفی این موارد پرداخته ایم.

پوشاندن و گرم نگه داشتن نوزاد :

شما می توانید با به تن کردن لباس بیشتر کودک خود را گرم نگه دارید. همینطور استفاده از جوراب، کلاه سبک و دستکش نیز در این زمینه خیلی کاربردی و موثر می باشد.

راه های رفع سردی دست و پای کودک

تعدیل درجه حرارت محیط :

در صورتی که به جز دست و پای کودک دیگر مناطق بدن او نیز سرد بود بهترین کار این است که درجه حرارت محیط را مورد بررسی قرار دهید. دمای متعادل اتاق برای کودک تقریبا بین ۲۰ الی ۲۴ درجه سانتی گراد می باشد. گرم نگه داشتن در حالت تعادل کودک خیلی اهمیت دارد. خوشبختانه به علت کوچک بودن جثه نوزادان گرم نگه داشتن آن ها کار مشکلی نمی باشد. سعی کنید یک دمای مناسب در محیط به وجود آورید و لباس های سبک به تن کودک خود کنید.

بکارگیری آغوش کانگورو :

برای این کار کودک را در برابر سینه خود در آغوش خود قرار دهید. در این وضعیت بدن کودک با درجه حرارت بدن شما گرم تر می شود. به منظور انجام این امر کل لباس های کودک به غیر از یک لایه نازک و پوشک او را بیرون آورده و یک پتو دور اطراف کودک بپیچانید و او را به آهستگی به بدن خود بچسبانید. مواظب باشید که پتو روی صورت کودک نیفتد.

راهکارهای رفع مشکل سرد شدن دست و پای نوزاد

بررسی کردن تب کودک :

در صورتی که تمامی اعمال ذکر شده را انجام دادید ولی هنوز دست و پای نوزاد سرد بود بایستی تب نوزاد را مورد بررسی قرار دهید. به منظور انجام این کار لباس های کودک را بیرون آورده و او را در محلی راحت قرار دهید تا دراز بکشد. بعد از آن با کمک یک تب سنج درجه حرارت بدنش را اندازه گیری نمایید. تب سنج های رکتومی عدد دقیق درجه حرارت بدن را نمایش می دهند ولی برای نوزادان استفاده از تب سنج دیجیتالی ایمنی بیشتری دارد. درجه حرارت بیشتر از ۳۷.۵ درجه سانتی گراد در بدن کودک بیانگر بروز تب بوده و احتیاج به مراقبت ها و اعمال پزشکی دارد.

اقدامات اساسی رفع سردی دست و پای کودک

نکات و توصیه های مهم و کاربردی

 • برای حفظ دمای بدن و ممانعت از سرد شدن دست و پای کودک یا نوزاد بهترین کار این است که درجه حرارت محیط را در محدوده بین ۲۵ الی ۲۸ درجه سانتی گراد تنظیم نمایید و از هوای تازه بهره ببرید.
 • در صورتی که بدن کودک بیشتر از حد داغ شود همراه با خطر می باشد بنابراین بهتر است کودک خود را به صورت مستقیم در برابر نور آفتاب از پشت شیشه و کنار شوفاژ یا بخاری و یا زیر کرسی نگذارید و بیش از اندازه لباس اضافه تن او نکنید.
 • ملافه و کهنه های خیس و دارای رطوبت کودک را فورا باید تعویض نمایید.
 • از پارچه های نخی و مقداری ضخیم برای استفاده به عنوان کهنه نوزاد بکار گیرید. سعی کنید کهنه را به طور مرتب تعویض نمایید.
 • برای ممانعت از سردی دست و پای کودک و حفظ نمودن درجه حرارت بدن او بهتر است کودک را در اتاقی نگه داری نمایید که با بستن در و پنجره از وارد شدن و گردش هوای سریع به اتاق ممانعت گردد.
 • بهتر است که نوزاد را حدود ۴ تا ۶ ساعت پس از به دنیا آمدن استحمام کرد اما این امر نوزادان ضعیف و بیمار را در بر نمی گیرد. بهترین کار ممکن این است که نوزادان را هر سه روز یک مرتبه حمام نمایید.
 • از گذاشتن کودک بر روی محل و سطوح سرد همچون ملافه یا ترازو پرهیز نمایید زیرا این عمل موجب پایین آمدن سریع درجه حرارت بدن کودک می شود.

علت اصلی سرد شدن دست و پای نوزاد

در مطلب ارائه شده علل اصلی و مهم سرد شدن دست و پای نوزاد و راهکارهای موثر رفع این مشکل را شرح دادیم که امیدواریم نهایت استفاده را از آن برده باشید. ضمن اینکه برای آشنایی با اصول مراقبت از نوزاد تازه متولد شده و مراقبت از نوزاد نارس می توانید این مطالب را مورد مطالعه قرار دهید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.