دسته ها
شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰

نحوه کار فریزر و عملکرد قطعات آن

 • حکیمه فهیمی
 • ۲۱ آبان ۱۴۰۰
 • ۰

فریزر و یخچال از لحاظ ظاهری مشابه هم هستند ولی از نظر نحوه کار و عملکرد با یکدیگر تفاوت هایی دارند که در این مطلب با آن ها آشنا می شوید.

از لوازم ضروری منازل، فریزر و یخچال ها هستند که در صورت عدم کارکرد صحیح قطعا با دردسر روبرو می شوید. اگر مایلید بدانید نحوه کار فریزر چگونه است و چه تفاوتی با یخچال دارد با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

نحوه کار فریزر و تفاوت آن با یخچال

فریزر و یخچال از لحاظ ظاهری به یکدیگر شبیه هستند ولی از لحاظ کارکرد و عملکرد دارای تفاوت هایی هستند که در ادامه این مطلب اشاره می شود. دمای محفظه فریزر شدیدا خنک تر از دمای یخچال است. توسط ترموستات، دمای یخچال بین ۳-۷ درجه سانتی گراد تنظیم می گردد. در حالی که دمای درونی فریزر از ۱۸- الی ۲۶- درجه سانتی گراد متغیر می باشد.

روشن است که برای تامین این میزان سرما باید انرژی بیشتری مصرف گردد. یخچال و فریزر گرمای محیط داخلی خود را جذب نموده و آن را در محیط بیرون رها می کنند. از این رو پیوسته ماده ای با عنوان « مبرد» را تبخیر و متراکم می سازند. گرمای مورد نیاز جهت تبخیر مبرد به عبارتی تبدیل مبرد از مایع به گاز از درون اجزای دستگاه گرفته شده و وقتی مبرد متراکم شد یا از حالت گاز به مایع تبدیل شد، از خود گرما ساطع نموده که بیرون از دستگاه و درون محیط رها می شود.

 • مبل و میز
 • بلیط کیش

اجزاء و چرخه درونی یخچال

 • کمپرسور: یک موتور الکترونیکی، کمپرسور یخچال را به جریان انداخته که وظیفه اش متراکم سازی گاز مبرد و پمپاژ دوباره آن به سیستم می باشد. متراکم سازی این گاز موجب آزاد شدن انرژی به صورت گرما می گردد.
 • کویل کندانسور: گاز رها شده از رادیاتور پشت یخچال «کویل کندانسور» عبور کرده و گرمایش را در محیط رها می کند. سرد شدن گاز متراکم شده موجب تبدیل شدنش به مایع خواهد شد.

 • کویل اواپراتور: بعد مبرد مایع سرد شده از بخش خشک کن عبور کرده تا هر نوع ذرات گرد و غبار از آن جدا گردد. سریعا بعد از این مرحله مبرد وارد لوله بسیار باریک و تحت فشاری می شود. این مبرد مایع به درون کویل اواپراتور جریان پیدا کرده، جایی که از دون محفظه بزرگی عبور نموده که فشارش و نقطه جوشش، ناگهان افت می کند. در اینجا مایع به سرعت پخش شده و جوش می آید و به گاز سردی تبدیل می شود.
 • جداره ها و قسمت ها: گاز سرد از کویل های اواپراتور و صفحه هایی که در جداره یخچال یا فریزر تعبیه شده عبور می کند. گرما در جداره های داخلی بخش های مختلف تبدیل به گاز سردی شده که به نوع خود موجب گرم شدن این اجزا می شود.
 • کمپرسور: بعد از این، مبرد گازی با فشاری کم از کویل اواپراتورها به طرف کمپرسور حرکت کرده تا بار دیگر این چرخه تکرار گردد.
 • ترموستات: ترموستات به کلید کنترل وصل بوده که با روشن یا خاموش شدن کمپرسور بر طبق دمایی معین، دمای یخچال یا فریزر در یک حالت نگه داشته می شود.

روش کار فریزر

پیش از پرداختن به نحوه کار فریزر ابتدا به صورت خلاصه فرایندی را که در یخچال اتفاق می افتد تا هوای خنکی درون آن جریان داشته باشد را بیان می کنیم. همانطور که پیشتر اشاره شد یخچال از اجزا مختلفی شامل کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور تشکیل شده است. اصل و نحوه کار یخچال و فریزرها بر اساس تبخیر و میعان سیالی به نام مبرد می باشد.

مبرد در کمپرسور فشرده شده و به بخار یا گازی با فشار زیاد تبدیل می شود. این گاز پرفشار در لوله های مسی و مارپیچ کندانسور که در مجاورت هوا هستند، جریان پیدا کرده و دمای گاز مبرد پایین می آید. بعد با کاهش دما، گاز مبرد به شیر فشار شکن وارد شده و در یک محفظه پرحجم قرار می گیرد.

با کاهش دما و افزایش حجم، گاز مبرد به مایع سرد تبدیل شده و بعد این مایع سرد به اواپراتور وارد می شود و در محفظه داخلی یخچال جریان می یابد. در این قسمت، دمای مواد داخل یخچال را جذب کرده و با جذب دما، مایع مبرد دوباره به گاز تبدیل می شود. گاز مبرد را کمپرسور می مکد و بعد کمپرسور بخار سرد را متراکم نموده و بخار پرفشار به کندانسور هدایت شده و این چرخه دوباره تکرار می یابد. نحوه کار فریزر نیز تا حدود زیادی شبیه عملکرد یخچال است. فقط در مواردی تفاوت وجود دارد که در ادامه اشاره می شود.

تفاوت فریزر و یخچال

مهمترین تفاوت فریزر و یخچال در قدرت کمپرسور و نحوه قرار گیری لوله های اواپراتور است. معمولا توان کمپرسور فریزر ۱/۴ اسب بخار است و توان کمپرسور یخچال ۱/۶ اسب بخار در نظر گرفته می شود. پس فریز، کمپرسور قوی تری نیاز دارد.در یخچال فریزهای قدیمی از دو کمپرسور، یکی برای یخچال و دیگری برای فریزر به طور همزمان استفاده شده است.

ضمنا در نحوه کار فریزر و طراحی ساختار آن، لوله اواپراتور علاوه بر بدنه در زیر سینی هر طبقه هم جای گرفته است. به بیان دیگر هر طبقه به صورت مستقل دارای لوله های اواپراتور مجزا است. این نحوه قرار گیری لوله های اواپراتور، موجب کاهش شدید دما در فریزر نسبت به یخچال شده ولی با قرار گرفت لوله های اواپراتور در زیر سینی هر طبقه، امکان جابجایی طبقات وجود ندارد و این موضوع نظافت را سخت می کند.

قابل ذکر است در یخچال های ساید بای ساید، یخچال و فریزر توسط یک عایق عمودی از یکدیگر جدا شده و در فریزر این نوع یخچال ها اواپراتور به شکل عمودی قرار دارد و توسط یک فن، هوای خنک اواپراتور به محفظه داخلی فریزر دمیده خواهد شد. سرمای مورد نیاز یخچال هم توسط فن یخچال که در مجرای هوای فریزر قرار دارد به درون یخچال دمیده می شود.

دریچه ای به اسم دمپر در مسیر مجرای هوایی تعبیه شده که وظیفه بستن یا باز نگه داشتن این مجرا را بر عهده دارد. دمپر دمای یخچال را چک نموده و اگر دما در حد مطلوبی باشد مجرای هوا را بسته تا وسایل و مواد داخل یخچال یخ نزند. به این ترتیب در یخچال های ساید بای ساید امروزی، کمپرسوری با توان و قدرت بالا دمای لازم فریزر را تامین کرده و سرمای یخچال توسط دمپر و فن یخچال تنظیم خواهد شد.

پس از مطالعه این بخش چنانچه تمایل به آشنایی با دلیل برفک زدن یخچال و خالی شدن گاز یخچال این مطالب را دنبال کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.