دسته ها
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰

چرا هدایای مرتبط با شب یلدا محبوبیت زیادی دارند؟

 • فرهاد هاشمی
 • ۱۷ آبان ۱۴۰۰
 • ۰

شب یلدا جشن تاریخی ما ایرانیان، از مناسبت های ویژه در کشور ما محسوب می شود. این جشن از دیرباز محبوبیت زیادی در میان مردم داشته است. حتی برای همه ما نیز زنده کننده خاطرات شیرین کودکی و پریدن از روی آتش و خوردن خوراکی های خوشمزه در این جشن است. این شب پس از گذشت سالیان سال هنوز هم جشن گرفته می شود و خانواده ها و دوستان دور هم جمع می شوند و از مصاحبت با یکدیگر در این طولانی ترین شب سال لذت می برند.

چرا هدایای مرتبط با شب یلدا محبوبیت زیادی دارند؟

بسیاری از سازمان ها و شرکت ها نیز در این مناسبت هدیه هایی برای کارمندان و یا مشتریان خود تهیه می کنند. هدیه های یلدایی همیشه در لیست هدایای محبوب قرار می گیرند زیرا نشان دهنده صمیمیت و دوستی افراد به یکدیگر است. شما به عنوان مدیر یک سازمان با خرید هدایای شب یلدا برای کارمندان خود به آن ها یادآوری خواهید کرد که محل کار نیز منزل دوم آن ها است. این موضوع باعث کاهش اضطراب افراد و برقراری ارتباط موثر تر با یکدیگر، در محیط کاری خواهد شد.

در ادامه این مقاله به بررسی فلسفه جشن یلدا خواهیم پرداخت. سپس به صورت خلاصه آداب و رسوم این شب را یادآوری کرده و علت محبوبیت هدایای یلدایی را بررسی خواهیم کرد. در انتهای مقاله نیز آراهنر، یکی از بهترین فروشگاه ها برای خرید هدایای تبلیغاتی را معرفی خواهیم کرد تا به راحتی و آسودگی خیال خرید های یلدایی خود را انجام دهید. پس در ادامه این مطلب همراه ما باشید …

فلسفه جشن یلدا چیست؟

همه ما از دوران کودکی این شب را همراه خانواده جشن گرفته ایم اما شاید هنوز هم به طور کامل با فلسفه و علت پیدایش این شب آشنا نباشیم. یلدا از نظر لغوی به معنی زایش یا تولد است. شب یلدا که با اسم شب چله نیز شناخته می شود از آیین های کهن ایرانیان و از جشن های مجلل در طول تاریخ ایران باستان می باشد. همان طور که می دانید بسیاری از آیین های کهن ایرانی از وقایع کیهانی گرفته شده اند. جشن شب یلدا نیز یکی از همین مناسبت ها است که مرتبط با یک رویداد کیهانی است.

در ایران باستان هر یک از وقایع نماد خاصی برای خود داشتند. برای مثال شب نماد وحشت و پلیدی و تاریکی است و آتش نماد نور، روشنی و درخشش است. این دو نماد متضاد از عناصر اصلی یلدایی در دوران کهن بوده اند. در واقع ایرانیان بر این باور بودند که با روشن کردن آتش می توان در مقابل شب ایستادگی کرد. این مسئله نشان دهنده غلبه نور و روشنی بر پلیدی و وحشت می باشد.

اما این نماد ها چه ارتباطی با شب یلدا دارند؟ از نظر کیهانی شب یلدا که آخرین روز پاییز است، طولانی ترین شب سال می باشد. از فردای یلدا مدت زمان تاریکی و شب کاهش می یابد. ایرانیان باستان بر این باور بودند که این شب آخرین شب تسلط تاریکی بر زمین است. بر همین اساس با روشن کردن آتش و جشن گرفتن این شب، تولد دوباره روشنایی و غلبه آن بر تاریکی و ظلمت را جشن می گرفتند.

همه این نماد و مفاهیم یک منظور و مقصود مشترک دارند و آن بهانه ای برای دور هم جمع شدن اعضای خانواده است. چنان چه حتی پس از گذشت سال ها نیز همچنان این جشن از مناسبت های محبوب ما ایرانیان است.

الهام گرفتن از آداب و رسوم این شب برای تهیه هدایای یلدایی

همانند سایر جشن های اصیل ایرانی، جشن یلدا نیز آداب و رسوم خاص خود را دارد. آداب و رسوم این شب می توانند الهام بخش خوبی برای تهیه بهترین هدایای یلدایی باشند. پس بیایید تا خلاصه ای از آداب این شب را با یکدیگر مرور کنیم:

 • روشن کردن آتش در شب یلدا

یکی از اصلی ترین رسوم شب یلدا روشن کردن آتش و پریدن از روی آن است. ایرانیان باستان بر این عقیده بودند که پریدن از روی آتش باعث از بین رفتن ناراحتی و غم ها می شود. برای شروع یک زمستان خوب باید غم و غصه را در آتش سوزاند. این رسم یلدایی در کلان شهر ها کمتر دیده می شود اما هنوز هم افرادی هستند که رسم آتش روشن کردن را فراموش نکرده باشند.

 • حافظ خوانی در شب یلدا

یکی از رسوم شیرین این شب، حافظ خوانی و فال حافظ است. در حالیکه همه اعضای خانواده دور هم جمع شده اند، یک نفر برای بقیه نیز فال می گیرد. ایرانیان باستان معتقد بودند فال را باید به نیکی تعبیر کرد زیرا زمان سلطه تاریکی بر نور به پایان رسیده است.

علاوه بر فال حافظ، شاهنامه خوانی و تعریف قصه های اساطیری نیز در این شب رواج داشته است. تعریف کردن داستان های اصیل ایرانی در جمع خانوادگی باعث ایجاد صمیمیت بیشتر بین افراد می شود. اگر تا به حال این رسم را اجرا نکرده اید، حتما امسال در این رسم را نیز به جا بیاورید تا خاطره خوش دیگری از یلدا در خاطرتان نقش ببندد.

با الهام گرفتن از این رسم، می توان هدیای جذاب و ویژه یلدا تهیه کرد. برای مثال می توانید هدایایی شامل دیوان اشعار حافظ تهیه کنید. علاوه بر این بسته های هدیه بازی های یلدا نیز می تواند گزینه مناسبی باشد. در انتهای این مقاله بیشتر به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

 • خوراکی ها و میوه های خوش رنگ و بوی یلدایی

عضو سوم هر شب یلدا، خوراکی های خوشمزه مخصوص آن است. دو میوه اصلی این شب، انار و هندوانه است. البته که میوه های دیگری نیز در سفره شب یلدا قرار می دهند اما انار و هندوانه دو عضو جداناپذیر این شب هستند. علاوه بر میوه های یلدایی خوراکی های خوشمزه دیگری را نیز در مهمانی های یلدا می توان مشاهده کرد. برای مثال می توان به آجیل، میوه های خشک، پشمک، شیرینی و … نیز اشاره کرد.

اگرخرید هدیه ای تبلیغاتی یا خرید هدیه سازمانی به مناسبت شب یلدا در نظر شماست، بسته های پذیرایی و خوراکی می تواند گزینه بسیار مناسبی برای سازمان شما باشد. برای این منظور می توانید از بسته های دمنوش یا بسته های هدیه آجیل ویژه یلدا استفاده کنید.

علت محبوبیت هدایای شب یلدا چیست؟

هدایای این شب با در برداشتن مفاهیم خاص و صمیمیت ویژه، محبوبیت زیادی در میان افراد دارند. با تهیه هدایای شب یلدا برای کارمندان و یا مشتریان خود به آنان یادآوری خواهید کرد که چقدر برای سازمان شما با ارزش هستند. از آنجایی که محل کار هر فردی خانه دوم اوست، کارمندان با دریافت چنین هدایایی بیشتر پایبند به کار خود خواهند بود. همین حس خوب و مثبت یک هدیه کوچک، محبوبیت زیادی در میان افراد دارد.

می دانید هدایای محبوب یلدا را باید از چه فروشگاه هایی تهیه کرد؟ اصلا جای نگرانی نیست در ادامه یکی از بهترین های این عرصه را معرفی خواهیم کرد.

هدایای محبوب یلدایی را از کجا تهیه کنیم؟

شاید در کمتر جایی بتوانید هدایای ویژه یلدا را پیدا کنید. هدایایی که علاوه بر خلاقانه بودن، کاربرد مناسبی برای جشن یلدا نیز داشته باشند. یکی از این فروشگاه های وبسایت آراهنر فاخر ایرانی است. این سایت هدایای یلدایی متنوعی را تدارک دیده است، از هدایای صنایع دستی گرفته تا هدایای خوشمزه‌ پذیرایی. در ادامه به بررسی چند مورد از بسته های هدیه شب یلدا مجموعه آراهنر خواهیم پرداخت.

دامون (بسته انار و میوه کاج):

دامون در لهجه گیلکی به معنای دشت و جنگل است. دشت و جنگلی که با نور آذین شده تا شب طولانی زمستان را چشم نواز کند. این بسته شامل یک حصیر اثر هنرمندان شمالی است به همراه چند میوه انار و چند میوه درخت کاج و تعدادی از غزلیات زیبای حافظ شیرازی.

این بسته زیبا، نور و روشنایی را به دوستانتان هدیه می‌دهد و زینت‌بخش سفره یلدایتان خواهد بود.

چرا هدایای مرتبط با شب یلدا محبوبیت زیادی دارند؟

آبنار (بسته نوشیدنی یلدایی):

انار یکی از مهمترین المانهای شب یلداست. میوه‌ای بهشتی و بسیار پرخاصیت که کمتر کسی پیدا می‌شود که آن را دوست نداشته باشد. ما در این بسته یک شیشه کنسانتره انار را در کنار دو عدد لیوان سرامیکی قرار داده‌ایم تا طعم انار را در این شب خاطره‌انگیز برای شما بیشتر کنیم.

کنسانتره در واقع پایه اکثر آب میوه هایی به شمار می‌آید که به صورت بسته‌بندی هر کسی می‌تواند آن را از فروشگاه‌ها خریداری کند.

چرا هدایای مرتبط با شب یلدا محبوبیت زیادی دارند؟

بسته چله نوش یلدا

با توجه به اینکه جشن یلدا در آخرین روز از پاییز برگزار می شود، در هوای سرد رو به زمستان نوشیدن یک فنجان دمنوش خوش عطر و بو گزینه بسیار خوبی است. در این بسته یک عدد ماگ به همراه زیر لیوانی از صنایع دستی گلیم بافی ایرانی قرار دارد. هر دو این موارد با طرح هندوانه یلدا مزین شده اند. در کنار این محصولات دمنوش انار نیز در این بسته وجود دارد.

محصولات این بسته عبارت اند از:

 • یک عدد ماگ یلدایی
 • زیر لیوانی گلیم بافی یلدایی
 • دمنوش انار
 • بسته بندی مقوایی ویژه

بسته هدیه به وقت یلدا

یکی از آداب و رسوم ویزه شب یلدا، گرفتن فال حافظ است. با الهام گرفتن از این رسوم، آراهنر هدیه به وقت یلدا را تدارک دیده است. اصلی ترین محصول این بسته دیوان حافظ نفیس همراه با جلد چرمی است. در کنار دیوان حافظ، یک عدد ساعت شماطه ای قدیمی نیز قرار دارد. این هدیه با در بر داشتن حس نوستالژیک و قدیمی بدون شک مورد علاقه همه قرار خواهد گرفت. علاوه بر این موارد یک رومیزی ترمه با رنگ قرمز و یلدایی نیز در بسته به وقت یلدا آراهنر وجود دارد.

محصولات این بسته عبارت اند از:

 • یک عدد دیوان حافظ با جلد چرمی
 • یک ساعت شماطه‌ای قدیمی
 • رومیزی ترمه قرمز
 • بسته بندی ویژه

بسته هدیه آجیل یلدا

همان طور که پیش تر نیز اشاره شد، خوراکی هایی مانند آجیل از رسوم جشن یلدا هستند. یکی از هدایای محبوب یلدایی بسته هدیه آجیل آراهنر است. در یک ظرف چهار کاسه انواع مختلفی از آجیل ها ریخته شده اند. این هدیه را می توانید به مناسبت شب یلدا برای کارمندان سازمان خود تهیه نمایید. هدیه آجیل یلدا با بسته بندی ویژه یلدایی نیز ارائه می شود.

محصولات این بسته عبارت اند از:

 • یک عدد ظرف ۴ کاسه مخصوص آجیل
 • ۴ نوع آجیل
 • بسته بندی ویژه

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.