دسته ها
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

اصول مهم و ضروری پرورش درخت در گلدان

 • ملیحه بال افکن
 • ۲۰ آبان ۱۴۰۰
 • ۰

کاشت و پرورش درخت در گلدان چندان هم سخت و پیچیده نیست و شما می توانید با مطالعه این مقاله با انواع درختان میوه ای که قابلیت رشد در فضای گلدان را دارند آشنا شوید.

بهتر است بدانید که کاشت درخت میوه درون گلدان به افرادی که در فضای آپارتمان زندگی می کنند، کمک می کند تا بتوانند باغچه ای کوچک از چندین درخت مختلف باشند. همچنین با استفاده از روش پرورش درخت در گلدان می توانید درختان میوه آپارتمانی را بدون نیاز به خرید درخت میوه گلدانی پرورش دهید و علاوه بر استفاده از میوه آن به زیبایی فضای خانه تان نیز بیفزایید.

آشنایی با اصول پرورش درخت در گلدان

در واقع زندگی آپارتمان امروزه این شرایط را ایجاد کرده که نمی توانید فضای سبزی در خانه داشته  باشید و تنها قادر خواهید که به داشتن چندین گیاه کوچک آپارتمانی اکتفا نمایید. به طور کلی داشتن باغچه ای هر چند کوچک که در آن دو الی سه درخت میوه و مقداری سبزیجات و صیفی جات کاشته اید برای اغلب افراد تبدیل به آرزویی دست نیافتنی شده است.

چگونگی پرورش درخت در گلدان

امروزه روش کاشت درخت در گلدان یا همان باغبانی گلدان به کمک شما آمده تا در زندگی آپارتمانی نیز از داشتن درختان میوه محروم نشوید. می توانید با استفاده از این روش درختان میوه را در فضای گلدان پرورش دهید و زمانی که درخت به بار نشست از میوه آن که حاصل دست رنج خودتان است، نهایت لذت را ببرید. به صراحت می توان گفت که کاشت درخت میوه درون گلدان با رعایت چندین نکته بسیار راحت خواهد بود.

بهتر است بدانید که کاشت درختان میوه در گلدان بدین معنی است که شما می توانید هر گیاهی را درون ظرف با سایزی مناسب پرورش دهید که در این مواقع بهتر است بزرگ ترین ظرف را انتخاب نمایید. در واقع کاشتن درخت میوه درون گلدان هایی که ظرفیت شان کمتر از ۵۷ لیتر است بسیار اشتباه خواهد بود.

 • مبل و میز
 • پرنس

همچنین از جنس گلدان انتخابی نیز نباید غفلت کنید زیرا گلدان مورد نظر باید مناسب گیاه و محیط زندگی تان باشد. به صراحت می توان گفت که منافذ گلدان سفالی زیاد است و نمک درون آن رسوب خواهد کرد و در نهایت باعث بروز مشکلات باکتریایی در گیاهتان خواهد شد. ظروف چوبی نیز عمر کوتاهی دارند اما در مقابل گلدان های پلاستیکی سبک بهترین انتخاب برای کاشت درخت میوه خواهند بود.

روش های نگهداری از درختان میوه در گلدان

فصول مناسب برای کاشت در گلدان

چنانچه قصد دارید درخت میوه خود را درون گلدان پرورش دهید پیشنهاد می کنیم که این کار را در طول فصل بهار انجام دهید و همچنین پیش از کاشت نیز از یک متخصص مشورت بگیرید. در روند کشت دقت داشته باشید که ریشه گیاهتان فاقد قارچ باشد یا ساقه اش مورب نباشد.

می توانید به منظور تقویت رشد گیاهتان نیز از کودهایی با کیفیت که درصد نمک سدیم آن پایین است، استفاده نمایید زیرا نمک سدیم زیاد درون گلدان به تدریج سم تولید خواهد کرد. بهتر است از گیاهانی برای کاشت در گلدان استفاده کنید که قابلیت محصول دهی در فضای گلدان را داشته باشند.

درختان میوه مناسب برای کاشت در گلدان

توجه داشته باشید که تمامی درختان میوه قابلیت رشد و محصول دهی در فضای گلدان را ندارند و به همین خاطر شما باید گیاهانی را انتخاب کنید که علاوه بر رشد ایده آل محصول خوبی هم داشته باشند. در ادامه برخی از درختان میوه مناسب برای کاشت در گلدان را بیان کرده ایم:

اصول پرورش درختان میوه

 • بلوبری یا زغال اخته آبی:

این میوه بومی مناطق آمریکای شمالی بوده و در برابر بیماری و آفات مختلف مقاومت خوبی دارد. این گیاه می تواند تا ۲۰ سال محصول دهی داشته باشد و همچنین بوته های تولید شده از آن علاوه بر تولید میوه چشم انداز جذاب و دیدنی هم ایجاد خواهند کرد. در واقع شاخ و برگ های این درخت در طول فصل پاییز به رنک قرمز مایل به زرد و در فصل بهار نیز با تولید گل های سفید زیبایی خانه و آپارتمان را دوچندان خواهند کرد.

برای کاشت این درخت میوه در گلدان نیاز به گلدانی با عرض ۵۰ سانتی متر و همچنین عمق ۴۵ سانتی متر دارید. همچنین خاک مورد استفاده برای کاشت نیز بایستی یک خاک سبک با زهکشی کاملا مناسب باشد.

 • توت فرنگی:

توت فرنگی را می توان یک گیاه گلدان ایده آل برای پرورش در داخل آپارتمان و گلدان دانست که یکی از بهترین مزیت های آن برداشت میوه آن هم دو مرتبه در طول سال خواهد بود. در واقع می توانید دو مرتبه در طول سال یکی در خرداد ماه و دیگری در اواخر فصل تابستان اقدام به برداشت محصول این میوه خوشمزه نمایید.

توصیه می شود که برای کاشت این درخت میوه از یک گلدان با عرض ۴۵ سانتی متر که می تواند ۱۰ الی ۱۲ بوته توت فرنگی را در بر بگیرد استفاده نمایید. همچنین بهتر است از خاکی استفاده نمایید که حاوی مقداری کود دامی نیز باشد.

روش های مختلف برای کاشت توت فرنگی

 • گوجه فرنگی گیلاسی:

به طور کلی کاشت و پرورش درخت گوجه فرنگی در داخل آپارتمان این امکان را به شما می دهد تا حتی در طول ماه های سرد سال نیز گوجه فرنگی هایی خوش طعم و تازه داشته باشید. به طور کلی گوجه فرنگی یک نوع میوه شناخته می شود که می توانید به راحتی آن را درون گلدان کشت و پرورش دهید.

برای کاشت این گیاه در داخل گلدان بهتر است تا حد امکان از گلدانی با فضای بزرگ و کافی استفاده نمایید تا آن ها نیز فضای رشد کافی برای رشد و میوه دهی داشته باشند.

 • پرتقال زینتی:

درخت پرتقال زینتی که بدان کامکوات نیز گفته می شود یکی دیگر از درختان ایده آل برای فضای گلدان خواهد بود که از خانواده مرکبات بوده و شکلی مشابه پرتقال در اندازه های کوچک تر خواهد داشت. مزه این میوه ترش و شیرین است و می تواند یک مزه و طعم جدید به شمار بیاید.

به طور کلی برای کاشت این میوه می توانید از نهال های موجود در بازار استفاده نمایید. درختان پرتقال زینتی علاوه بر زیبایی طراوت و شادابی خاصی را نیز به محیط خانه و آپارتمان هدیه خواهند داد.

پرورش درخت میوه در گلدان

 • آووکادو:

آووکادو یکی دیگر از درختان ایده آل برای پرورش در گلدان خواهد بود که روش کاشت ان بدین صورت است که در ابتدا جوانه ها را باید آماده کنید. برای این کار بهتر است ۴ عدد خلال دندان را درون هسته آووکادو فرو کنید و آن را بر روی لیوان آل معلق نگه دارید. دقت داشته باشید که آب درون لیوان باید به مقداری باشد که تقریبا ۲.۵ سانتی متر از سطح هفته را بپوشاند.

سپس لیوان را در یک مکان گرم به دور از نور خورشید قرار دهید تا ریشه بدهد. روند ریشه دهی این گیاه ممکن است ۲ الی ۶ هفته طول بکشد. پس از اینکه هسته ریشه زد می توانید جوانه ها را به گونه ای که نیمی از آن خارج از خاک باشد کشت نمایید.

یکی از معایب کاشت و پرورش آووکادو این است که برای میوه دادنش باید ۵ الی ۱۳ سال صبر کنید تا بتوانید از میوه حاصل دست رنج خود استفاده نمایید.

 • انجیر:

انجیر نیز بهترین درخت میوه برای پرورش در گلدان است که برای رشد نیاز زیادی به مراقب ندارد و تنها با تامین نور کافی و خاک دارای زهکشی می توانید انجیرهایی خوش طعم و کاملا ارگانیک داشته باشید. برای کاشت این درخت میوه در ابتدا یک گلدان با عرض ۴۰ سانتی متر تهیه نمایید و بذور را درون آن بکارید.

معمولا برای رویش بهار انجیر ها سعی کنید تا در طول روز های گرم تابستان گلدان را به صورت روزانه آبیاری نمایید زیرا در کاشت گلدانی آب خیلی سریع تر از حد معمول تبخیر خواهد شد.

دستورالعمل پرورش انجیر در گلدان

 • آناناس:

با وجود اینکه بسیاری از افراد تصور می کنند کاشت آناناس درون گلدان بسیار سخت و پیچیده است اما باید بدانید که این کار چندان هم سخت نیست. برای این کار تنها لازم است تاج یک آناناس را بردارید و در ادامه آن را به مدت ۱ الی ۲ روز درون آب خیس کنید. سپس درون یک گلدان ۴ لیتری بکارید و در مقابل نور خورشید قرار دهید.

 • گیلاس:

گیلاس نیز یک درخت میوه خوش طعم و جذاب خواهد بود که معمولا در فصل بهار شکوفه داده و در تابستان میوه می دهد. در طول فصل پاییز نیز برگ هایی براق و منحصر به فرد ایجاد می کند که جلوه دلنشینی را به محیط خواهد بخشید. این درخت میوه را می توانید در دو نوع ترش و شیرین بیابید که نوع ترش آن در سایه رشد خوبی دارد و نوع شیرین نیز تا حدودی نیازمند نور خورشید خواهد بود.

از آنجایی که این میوه دارای ریشه های کم عمقی است به همین خاطر توصیه می شود بستر آن را در سال اول اولیه به خوبی آبیاری نمایید و از دادن خشکی زیاد به گیاهتان خودداری نمایید.

 • انار:

انار هم یکی از درخت های مناسب برای پرورش در گلدان است که نسبت به سایر میوه ها کاشت بسیار راحتی دارد. علت آن هم می تواند ریشه های کم عمق اش باشد که نیاز به فضای کمتری برای رشد و پرورش دارد. به صراحت می توان گفت که این میوه در برابر سرما مقاومت خوبی دارد و در مقایسه با سایر مرکبات نیز سرعت رشد بیشتری خواهد داشت.

چگونگی کاشت انار در گلدان

 • تمشک:

بهتر است بدانید که درخت تمشک دارای دو نوع تابستانه و پاییز است که اگر گلدانی سایر بزرگ در دسترس ندارید بهتر است از واریته های تابستانه آن استفاده نمایید زیرا این واریته دارای پراکندگی های زیاد نخواهد بود. برای کاشت این میوه در ابتدا ۳ واریته تابستانه از آن را درون یک گلدان با عرض ۳۰ سانتی متری کشت نمایید و سپس گلدان حاوی بذور را در فضایی تا حدودی آفتابی قرار دهید.

 • هلو:

هلو نیز می تواند در فضای گلدان تولید محصول داشته باشد و به خوبی رشد کند. برای کاشت این میوه بهتر است از هسته های آن استفاده نمایید که برای این کار در ابتدا چندین هسته هلو را لای یک دستمال کاغذی مرطوب قرار دهید و آن ها را به مدت ۸ روز درون یخچال بگذارید. پس از اتمام این زمان می توانید هسته ها را درون گلدان مورد نظر کشت نمایید.

همچنین برای آسان و سریع تر شدن روش کاشت درخت هلو تنها کافی است هر هسته را به صورت جداگانه درون کیسه ای پلاستیکی قرار دهید. همزمان چندین دانه را با یکدیگر درون گلدان بکارید تا اگر برخی از هسته ها نابود شدند مابقی آن ها قدرت رشد و نمو را داشته باشند.

چگونگی کاشت درخت هلو در گلدان

 • آلو:

همانطور که می دانید آلو یک میوه خوشمزه و پرطرفدار است که کاشت و پرورش آن در فضای گلدان نیاز به اماده سازی های اولیه خواهد داشت. برای کاشت بذر این میوه می توانید از هسته های ان استفاده نمایید که برای این کار باید چندین روز هسته ها را در معرض نور خورشید قرار دهید تا کاملا خشک شوند.

پس از اینکه هسته های آلو به خوبی خشک شدند آن ها را با فندق شکن باز کرده و دانه اصلی را خارج نمایید. توصیه می شود که دانه های را به مدت یک شب درون لیوانی پر از آب قرار دهید و سپس یک ظرف شیشه ای درب دار را با کود پر کرده و دانه های به دست آمده را درون آن قرار داده و درب شیشه را محکم ببندید.

ظرف حاوی دانه های آلو و کود را به مدت ۶ الی ۸ هفته را تا زمان جوانه زنی درون فضای یخچال نگهداری کنید. پس از اینکه دانه ها جوانه زدند می توانید آن ها را درون خاک دارای کود به گونه ای که دو سوم گلدان خاک و یک سوم آن کود باشد بکارید. پس از گذشت ۳ الی ۵ سال می توانید محصول تولید شده را مشاهده کنید.

 • نارنگی:

به طور کلی درخت نارنگی یک درخت همیشه سبز محسوب می شود که به راحتی می توانید آن را در فضای داخلی خانه پرورش دهید. برای پرورش این درخت در گلدان بهتر است از هسته ان استفاده نمایید به گونه ای که آن را در فصل بهار یا اوایل فصل تابستان درون گلدان بکارید و به مرور آبیاری نمایید.

بهتر است که گلدان حاوی هسته نارنگی را در محیطی با نور کافی و نسبتا زیاد قرار دهید که البته نور خورشید باید به صورت غیر مستقیم به درختتان بتابد. درخت نارنگی پس از گذشت ۴ الی ۷ سال میوه خواهد داد.

دستورالعمل کاشت درخت نارنگی در گلدان

 • موز:

همچنین کاشت و پرورش درخت موز نیز بسیار راحت و جالب خواهد بود به گونه ای که با کمی خلاقیت می توانید یک درخت موز کوتوله را در فضای داخلی آپارتمان خود پرورش دهید. توصیه می شود که برای کاشت این درخت حتما از یک گلدان بزرگ و دارای زهکشی مناسب استفاده نمایید و همچنین از هرس سالانه آن نیز غفلت نکنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.