دسته ها
شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰

دلایل دیر خوابیدن کودک و راهکارهایی برای حل این اختلال خواب در کودکان

  • زهره گنج بخش
  • ۱۲ آبان ۱۴۰۰
  • ۰

ممکن است شما هم به خاطر دیر خوابیدن کودک خود نگران باشید. ما در این مطلب به عوارض دیر خوابیدن خواهیم پرداخت و همچنین راهکارهایی برای رفع این اختلال خواب در کودکان را بیان می کنیم.

خوابیدن درست و به موقع کودکان همانند تغذیه آن ها بسیار مهم است. زندگی مدرن امروز باعث به وجود آمدن مشکلاتی در به خواب رفتن کودکان شده است. دیر خوابیدن کودک در رشد و کیفیت زندگی آن ها تاثیر می گذارد. این مشکل عواقبی را به دنبال دارد پس بهتر است والدین برای برطرف کردن خواب نامناسب کودک خود راهکارهایی را در نظر بگیرند.

دیر خوابیدن کودک و مشکلات آن

دیر خوابیدن کودک و مشکلات آن

یکی از عوارضی که این مشکل به دنبال دارد این است که نخوابیدن به موقع کودک باعث می شود که روز بعد زود از خواب بیدار نشود. که این امر سبب حذف یکی از مهم ترین وعده های غذایی می شود. زیرا معمولا کودکان بعد از اینکه دیر از خواب بیدار می شوند اشتهایی برای خوردن صبحانه نخواند داشت.  هم چنین یکی از منشا اینکه کودکان بد غذا می شوند، الگو نامناسب خواب آن ها است.

یکی دیگر از عوارض دیر به خواب رفتن و دیر بیدار شدن سبب جمع شدن مواد سمی در بدن شده و حتی مغز و آمادگی جسمانی نیز تحلیل می شود. تجمع مواد زاید باعث چاقی و حتی پوکی استخوان به خصوص  در دختران خواهد شد.

هم چنین کودکانی که دیر می خوابند، بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند. میزان یادگیری در این کودکان نیز کاهش می یابد و در نهایت در تحصیل نسبت به بقیه ممکن است رشد کم تری داشته باشند.

  • کالا چیو
  •  قاصدک 24

مشکلات ناشی از خوابیدن دیر کودکان

همانطور که گفتیم خواب در رشد مناسب کودک تاثیر گذار است. بنابراین ممکن است دیر خوابیدن کودکان باعث جلوگیری از رشد قدی مناسب آن ها شود.

با توجه به پژوهش های صورت گرفته روی ۲۲۰۰ کودک و نوجوان که سن آن ها بین ۹ تا ۱۶ ساله است، دانشمندان به این نتیجه پی بردند که میزان چاقی در کودکانی که دیر می خوابند حدود ۵/۱ برابر بیشتر از دیگران است.

میزان خواب کودکان در سنین مختلف

در مورد اینکه میزان نیاز خواب انسان ها در شبانه روز به طور دقیق چه مقدار باید باشد، نمی توان اظهار نظر کرد. زیرا میزان خواب به نسبت نیاز های هر فرد متفاوت خواهد بود. نوزادان معمولا نیاز به ۲۰ ساعت خواب در ۲۴ ساعت دارند. کودکانی که ۱ ساله هستند، در شبانه روز اغلب  ۱۴ ساعت می خوابند. کودکان سه ساله در ۲۴ ساعت  تقریبا به میزان ۱۲ ساعت به خواب می روند. ۵ ساله ها در شبانه روز ۱۱ ساعت و ۷ ساله ها به میزان ۱۰ ساعت می خوابند.

علت های دیر خوابیدن کودک

ممکن است الگوی خواب خانواده درست نباشد و باعث شود کودک نیز از این الگو پیروی کند. شاید کودک شما از خوابیدن تنهایی فوبیا داشته باشد و این باعث شود که در برابر خواب مقاومت کند. یکی دیگر از علت هایی که باعث دیر خوابیدن کودک می شود، آرام نبودن خانه و محیط اتاق است. مهمانی های دیر وقت خانوادگی و یا نداشتن برنامه درست و مناسب یکی دیگر از این علت ها است.

راهکار هایی برای دیر خوابیدن کودکان

راه حل هایی برای برطرف کردن دیر خوابیدن

یکی از راهکارهایی که شما والدین می توانید انجام دهید، این است که محیط خانه ساکت و آرام نگه دارید. از ایجاد صدا های بلند جلو گیری کنید و تلویزیون را نیز خاموش کرده تا شرایط خواب فراهم شود.

بنا به گفته متخصصان خوردن یک سری غذاها قبل از خواب به کیفیت آن کمک می کند. مثلا مواد کلسیم داری مثل شیر ولرم توصیه می شود.

به این نکته توجه داشته باشید که عصبی شدن شما و بروز دادن آن از اینکه فرزندتان دیر می خوابد، نه تنها مشکل را حل نمی کند بلکه آن را نیز تشدید خواهد کرد. اگر شما عصیانیت خود را ابراز کنید باعث می شود که اضطراب و تنش کودک بیشتر شده و این باعث بی خواب تر شدن فرزندتان خواهد شد.

بهتر است اسباب بازی هایی که کودک شما علاقه فراوانی دارد را جمع کنید. زیرا خیلی از کودکان تا مدت ها مشغول بازی کردن با آن ها می شوند.

دیر خوابیدن کودکان

توصیه می شود یک جای خواب ثابتی برای به خواب رفتن کودک خود انتخاب کنید. به آن ها تاکید کنید که باید در همان جا بخوابند. جابه جا شدن و تغییر مکان خواب یکی از علت های دیر به خواب رفتن می تواند باشد.

نکته دیگر قابل به ذکر این است که توصیه می شود شام را حداقل دو ساعت قبل از خواب به کودک خود بدهید. هضم غذا باعث راحت تر خوابیدن خواهد شد و معده پر سبب بد خوابی می شود.

کودکانی که دیر از حد معمول می خوابند، نباید اجازه بیدار ماندن را به بهانه های تماشای تلویزیون یا نوشتن تکالیف، داد. شما به عنوان والدین باید یک زمان مناسبی تعیین کنید و فرزند خود بگویید همان ساعت به رختخواب بروند. نکته دیگر این است که گاهی کودکان به علت دیدن فیلم های ترسناک دچار افکار پریشان می شوند و در نهایت دیر به خواب می روند. پس از دیدن فیلم های ترسناک خودداری کنید.

یکی از راهکار های مناسب برای زودتر به خواب رفتن فرزندتان این است که، طی روز آن ها را به فعالیت های بدنی سرگرم کنید تا انرژی آن ها تخلیه و خسته شوند. کودکانی که طی روز کم فعالیت هستند شب ها دیر به خواب می روند.

علت های دیر خوابیدن و بی خوابی کودک

دمای اتاق کودک خود را چک کنید. دمی اتاق اگر بالا باشد، باعث بد خوابی آن ها می شود. داشتن تهویه مناسب در اتاق فرزندتان باعث می شود او خواب راحت تری داشته باشد.

غذا های پر کالری و مواد قندی را بهتر است در وعده های شام به کودک خود ندهید. مصرف این مواد انرژی را در آن ها بیشتر کرده و باعث دیر خوابیدن کودک می شود.

یکی از راهکارهای دیگر این است که یک ساعت ثابت را برای کودکان در نظر بگیرید. یک الگوی تشویقی برای فرزند خود در نظر گرفته تا باعث شود او در همان ساعت به رخت خواب رفته و بخوابد. این برنامه را نیز در تعطیلات به هم نریزید و همان روند را ادامه دهید. صبح ها نیز یک ساعت مشخص برای بیدار کردن کودک مد نظر داشته باشید. اگر فرزند خود را زودتر بیدار کنید، باعث می شود شب ها نیز او زودتر خسته و به خواب برود.

راهکار های برای برطرف شدن دیر خوابی کودکان

نکته ی دیگری که در این زمینه می شود به آن اشاره کرد، این است که از عادات تغذیه کودک خود مراقبت کنید. مثلا مواد غذایی کافئین دار  را باید از لیست برنامه غذایی حذف کنید. اگر فرزند شما به خوردن این دسته مواد غذایی علاقه مند است بهتر است حداقل قبل از چهار ساعت قبل از خواب این مواد خوراکی را مصرف کنند تا دچار بی خوابی نشوند

در نهایت اگر تمایل به یافتن دیگر مشکلات مربوط به کودک خود نظیر دلیل شب ادراری کودک و کابوس در کودکان هستید می توانید به مطالعه این مطالب بپردازید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.