دسته ها
شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰

دلیل دفع لخته خون بعد از زایمان و توصیه های مهم برای کاهش آن

 • منصوره رمضان زاده
 • ۱۶ آبان ۱۴۰۰
 • ۰

دفع مقدار کمی لخته خون بعد از زایمان یک امر کاملا طبیعی بوده و نگران کننده نمی باشد چرا که در واقع رحم و بدن در حال برگشت به حالت طبیعی و عادی خود بوده و گذراندن این پروسه و بهبودی کامل همراه با کمی خونریزی می باشد اما در صورتی که علائمی غیر طبیعی مشاهده شد نشانگر مشکلی جدی بوده و باید به پزشک مراجعه شود.

بدن مادران پس از انجام زایمان تا حدود شش هفته در حال بهبودی بوده و دوران نقاهت خود را به سر می برد، در طول این روند امکان دارد خونریزی اتفاق بیفتد که امری طبیعی می باشد ولی نیاز به رعایت نکات مراقبتی مخصوص به خود بوده و مادران باید کاملا محتاطانه در این زمینه عمل نمایند تا دچار مشکل نشوند. در همین راستا سعی داریم در این مطلب به جهت آگاهی شما عزیزان به بررسی علائم خطرناک لخته خون بعد از زایمان و نکات مهم و نحوه درمان آن بپردازیم.

علت دفع لخته خون بعد از زایمان

به طور کلی می توان گفت مهمترین علت خونریزی پس از زایمان ریزش دیواره رحم و بافت آسیب دیده موجود در مسیر زایمان می باشد که تا مدتی خون از طریق واژینال از بدن تخلیه می گردد ولی در صورتی که این امر روند طبیعی خود را طی نکند به علت تجمع یافتن لخته خون بعد از زایمان تشکیل شده که در این صورت نگران کننده و همراه با خطر خواهد بود و باید هر چه سریعتر درمان گردد.

توصیه های مهم کاهش لختگی خون بعد از زایمان

پس از انجام زایمان ضایعات باقی مانده بارداری همچون مخاط، خون و بافت از راه واژن از بدن خارج می گردند که به این موارد لوشیا گفته می شود. امکان دارد لوشیا تا ۶ هفته بعد از زایمان نیز موجود باشد ولی هر چقدر از وقت زایمان بگذرد از میزان لوشیا کم می شود و لوشیا حالت کم رنگی به خود می گیرد همینطور امکان دارد بیمار بعد از انجام سزارین ترشحات صورتی رنگ یا آبکی از مکان بخیه سزارین داشته باشد.

علائم ایجاد لخته خون غیر طبیعی

 • نداشتن حالت تعادل
 • بروز سردرد ناگهانی و شدید
 • وجود درد یا فشار در قسمت قفسه سینه
 • مختل شدن روند تنفس
 • ایجاد درد یا بی حس شدن یک قسمت از بدن
 • بروز تورم و درد در یک پا
 • از دست رفتن ناگهانی قدرت یک طرف بدن

طریقه رفع و بهبودی لختگی خون پس از زایمان

 • کالا چیو
 • مبل و میز

نشانه های لخته خون طبیعی

لخته خون به طور معمول حالتی ژله مانند دارد. لخته ها همینطور حاوی مخاط یا بافت می باشند. میزان خونریزی و لخته خون پس از زایمان با گذر هفته ها درگیر تغییر می شود. طبق یک قانون کلی شخص تا حدود شش هفته پس از زایمان خونریزی و ترشح را تجربه خواهد کرد.

۲۴ ساعت اولیه پس از زایمان:

در این روز خونریزی به طور معمول زیاد بوده و رنگ خون قرمز روشن می باشد. فرد به طور معمول بایستی هر ساعت یک مرتبه پد بهداشتی خود را عوض کند. او همینطور یک یا الی دو لخته خون بزرگ یا چند لخته کوچک را از بدنش دفع می کند.

دو الی شش روز بعد:

میزان سرعت دفع خون به حداقل رسیده و رنگ آن به شکل قهوه ای یا صورتی- قرمز می شود. این نشانگر این است که خونریزی پس از زایمان مدت طولانی ادامه پیدا نمی کند. از بدن شخص در واقع لخته های خونی کوچک دفع می گردد.

هفت الی ده روز بعد:

ترشحات خونی با رنگی نزدیک به صورتی- قرمز یا قهوه ای روشن از بدن دفع می شوند. خونریزی از سیر شش روزه اول کمتر خواهد بود. در این مدت احتیاجی به عوض کردن مداوم پد بهداشتی نمی باشد.

علائم لخته خون بعد از زایمان

یازده الی چهارده روز بعد:

در این دوره زمانی ترشحات خونی رنگی روشن و کم رنگ تر خواهند داشت. در صورتی که فرد فعالیت و کارکرد زیادتری داشته باشد ترشحات به رنگ قرمز در خواهند آمد. مقدار خونریزی کمتر از ده روز اول پس از زایمان می باشد.

سه الی چهار هفته بعد:

در این مرحله زمانی مقدار دفع خون کم شده ولی شخص ترشحات کرم رنگی دارد که رگه هایی از خون قهوه ایی یا قرمز روشن در آن دیده می شود. بعضی اوقات در این هفته ها خونریزی پس از زایمان کاملا قطع خواهد شد.

پنج الی شش هفته بعد:

خونریزی پس از زایمان به طور معمول در هفته پنجم و ششم قطع می شود. با این وجود شخص امکان دارد برخی اوقات لکه های قهوه ای یا قرمز یا زرد خونی را تجربه نماید. در طی هفته های بعد زنان در وقت های خاصی همچون هنگام صبح، پس از شیر دادن و پس از داشتن فعالیت ورزشی خونریزی زیادتری را مشاهده خواهند کرد.

عوارض لخته خون بعد از زایمان

انواع عوارض و خطرات ناشی از لختگی خون

 • بروز سکته
 • ایجاد حالت آمبولی ریه
 • بروز مشکل و حمله قلبی
 • ایجاد ترمبوز سیاهرگ عمقی

نحوه رفع و درمان این حالت

اغلب خانم ها به منظور دفع خونریزی پس از زایمان از پد بهداشتی بزرگ بهره می برند. برای این کار می توانید از پد بهداشتی که دربردارنده ترکیبات خنک کننده می باشد استفاده نمایید تا حالت ورم پس از زایمان از بین برود. در صورتی که دوره زمانی خونریزی یا ترشح لخته خون طولانی مدت و میزان آن زیاد باشد پزشک مربوطه سونوگرافی انجام داده تا از نبود تکه هایی از جفت در رحم اطمینان پیدا کند. تغذیه جنین در زمان حاملگی از راه جفت تامین می گردد.

روش درمان و رفع لختگی خون پس از زایمان

در دوره پس از زایمان جفت بایستی کاملا از بدن تخلیه گردد ولی حتی در صورتی که بخش کوچکی از آن باقی بماند رحم قادر نمی باشد به میزان قبل از بارداری باز گردد در نهایت خونریزی ادامه می یابد. دلیل دیگر خونریزی پی در پی بعد از زایمان تضعیف شدن رحم یا نداشتن توانایی آن برای منقبض و چفت کردن عروقی می باشد که پیش از آن به جفت اتصال داشتند.

امکان دارد این خونریزی به لخته خون مبدل گردد. پزشک برای درمان و رفع ضعف رحم که سبب شکل گیری لخته خون شده است با بهره گیری از عمل جراحی لخته خون را تخلیه می کند. همینطور می توان با تجویز نمودن دارو رحم را به عمل انقباض وادار نمود تا بدین صورت میزان خونریزی به حداقل برسد.

شیوه درمان لختگی خون بعد از زایمان

نکات و توصیه های مهم برای کاهش لختگی خون

 • تا جایی که امکان دارد آب زیادی بخورید و همچنین از مواد ملین استفاده نمایید تا بدین گونه مدفوع آسان تر دفع گردد. بدین صورت خطر و احتمال باز شدن بخیه و یا پاره شدن به حداقل می رسد.
 • زمانی که به صورت نشسته هستید و یا دراز کشیده اید پاهای خود را در سطح بالاتری از بدنتان قرار دهید.
 • به صورت منظم دست های خود را شستشو دهید و به محل بخیه دست نزنید تا خونریزی رخ ندهد و خطر عفونت کاهش یابد.
 • بر اساس دستورات پزشک عمل نمایید. فعالیت و تحرک زیاد سبب خونریزی می گردد و بر روی روند بهبودی و درمان موثر می باشد.
 • در دوره پس از زایمان از ساپورت استفاده نمایید چرا که به قسمت پایین تنه فشار آورده و به برگشت خون به قلب و کم شدن خطر لختگی خون کمک رسانی می کند.

مهمترین علائم لختگی خون پس از زایمان

در این مطلب علائم اصلی و عوارض لخته خون بعد از زایمان و نحوه رفع و بهبودی آن را شرح دادیم که امیدواریم نهایت استفاده را از آن برده باشید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.