دسته ها
یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

معبد وات آرون تایلند با معماری زیبا و منحصر به فرد

  • محدثه خاکشور
  • ۱ آبان ۱۴۰۰
  • ۰

معبد وات آروت یکی از بیشمار معابدی است که در شهر بانکوک تایلند واقع شده است. اگر تاکنون با جاذبه های گوناگون بانکوک در زمینه های متفاوت آشنا شده اید، وقت آن رسیده که با یکی از جاذبه های مذهبی و زیبای آن که تاریخچه ای ارزشمند را در خود نهفته دارد، نیز آشنا گردید.

بانکوک پایتخت تایلند است که معابد زیادی را در خود جای داده است. یکی از این معبدها «معبد وات آرون» است. این معبد از معماری منحصر به فرد و ارزشی مذهبی بالایی برخوردار است که به واسطه ی آنها در مرکز توجه بازدید کنندگان و گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. در ادامه بیشتر به معرفی معبد وات آرون می پردازیم.

همان طور که در دین اسلام، مسلمانان برای عبادت و نیایش خود مساجد و مسیحیان در دین مسیحیت کلیساها را بنا می کنند؛ بوداییان با گرایش دینی بودایی به ساختن معابد مشغول بوده و می شوند. از جمله کشورهای دارای دین بودایی، تایلند است که دارای معبدهای زیادی است. حضور این معابد به صورت متراکم در شهر بانکوک تایلند دیده می شود در کنار دارا بودن سایر جاذبه های گردشگری پذیرای جمعیت بسیاری توریست می باشد.

معبد وات آرون از جمله معابد مهم و با قدمت

معبد وات آرون تایلند

عبادتگاه وات آرون که به مفهوم «سپیده دم» می باشد، که در میان معابد بانکوک توانسته به عنوان مشهورترین معبد انتخاب و معرفی شود. نامگذاری این عبادتگاه به خدایی خورشید هندو به اسم «آرونا» مربوط می شود. نخستین نور سپیده دم گل مروارید از سطح این عبادتگاه بازتاب می گردد.

  •  نهال بیبی شاپ
  • کالا چیو

یکی از دلایل مهم و مورد توجه بودن این معبد علاوه بر محل عبادت بودن، معماری و طراحی آن، تاریخچه غنی و درخور، همچنین باور جالبی است که مردم نسبت به آن دارند. بر اساس این باور این عبادتگاه و قدرت معنوی موجود در آن توانایی حفظ و مراقبت از اهالی شهر در طی طلوع و افول خورشید را دارا است.

معرفی و آشنایی با عبادتگاه وات آرون

جغرافیای عبادتگاه وات آرون

این معبد در واقع بنایی به شکل مخروط با ابعاد بزرگ است. این بنای مذهبی که محل قرار گرفتن ۴ بنا غیر از بنای اصلی می باشد، از نظر شکل و طراحی شباهت زیادی به «کوهستان مرو» دارد. این کوهستان ۵ قله بزرگ و کوچک دارد که به عقاید بوداییان مرکز نیروهای معنوی و ماورا الطبیعه و فیزیکی است. درست است که قدمت این عبادتگاه به قرن ۱۷ام باز می گردد. اما چشم انداز متفاوت آن در ابتدای قرن ۱۹ام و در دوران حکومت رامای دوم ایجاد گردید.

این معبد در کرانه غربی رود معروف بانکوک به اسم «چائو فرایا» واقع شده است که دارای بلندی به اندازه ۷۰ متر و مزین با تکه های شیشه ای متلون کوچک می باشد.

آشنایی با عبادتگاه مقدس بوداییان به نام وات آرون

معبد وات آرون

عبادتگاه وات آرون متشکل از چهار مناره با ابعاد کمتر از اندازه خودش است. یکی دیگر از قسمت های آن برج بلندی تقریبا ۶۶ – ۸۶ متری مزین شده با کاشی های چینی متلون است. با قدم گذاشتن در داخل بنا شاهد پله های دارای شیب بسیاری خواهید بود که در ۴ سمت عبادتگاه قرار گرفته و در نهایت شما را به محیط اصلی عبادتگاه می رساند. مناره ها و برج ها سنبلی از ۳۳ بهشت آسمانی مورد باور و عقیده تایلندی ها می باشند. بر روی هر یک از برج ها پیکره «فرا فای» همان خدای بادها سوار بر روی اسبی سپید قرار گرفته است که می توان برگرفته از باور مراقبت خدای بادها از چعار سمت اصلی باشد.

آشنایی با عبادتگاه وات آرون

پس از پشت سر گذاشتن پله های زیاد به ۲ تراس (در حقیقت پایه های بنای اصلی) دسترسی خواهید یافت که چنانچه مجددا از این پله به سمت بالا قدم بردارید؛ شاهد پیکره هایی بزرگ از سربازان چینی خواهید بود. در هر کدام از طبقه ها موجودات شر و خیر بهشتی و اسطوره ای مانند کیتارا و کیتاری (نیمه انسان) وجود دارند که می توانید ببینید.

سپس به تراس سومی خواهید رسید که در آن پیکره میمون (سنبلی از اسطوره زاماکیان) و نیز کیتاری ها(مجودات نیمه انسان) در طاقچه قرار دارند. با استفاده از پله ها و با بالا رفتن از آنها قادر خواهید بود خود را به سطح آخر عبادتگاه رسانده و از پیکره های شگفت انگیز دیوا دیدن نمایید. سایر مجسمه های موجود در این معبد متعلق به خدای باران، خدای رعد و برق (ایندرا)، خدای هندوها (ویشنو) و خدای طوفان هستند.

آشنایی با معبد وات آرون

آشنایی با قسمت های عبادتگاه وات آرون

پس از آشنایی با معماری و طراحی این معبد وات آرون, خوب است که اکنون به معرفی سه قسمت اصلی آن بپردازیم:

۱- تالار تشریفات

با نزدیک شدن به برج میانی عبادتگاه، سقف های گنبدی تالار تشریفات در ابتدا و سپس خود آن مشهود می باشد. سقف های گنبدی نامبرده با استفاده از سبک معماری آیوتابا و با استفاده از آجرهای به رنگ سبز و نارنجی پوشاندده گردیده اند. این سقف ها به وسیله ی پایه هایی سفید رنگ و دارای ۸ ضلع ثابت و نگداشته می شوند. همچنین با داخل شدن به این تالار می توانید ۲ پیکره خیلی بزرگ را که از محافظان این تالار می باشند و سپس به ترتیب مجسمه بودا را در جنب درب ورودی خواهید دید.

۲- معبد کوچک

پس از  داخل شدن به قسمت شرقی برج اصلی و میانی عبادتگاه، از ۲ بنای کوچک که در واقع معبد کوچک می باشد بازدید نمایید. این بنا که به معبد کوچک شناخته می شود، توسط مَعبَری طاقی کوچک به یکدیگر مرتبط می گردند. به محض داخل شدن به فضای اصلی عبادتگاه قادر هستید از تخت شاه تسکین (بوت نوی) ساخته شده از چوب درخت ساج را ببینید.

معبد وات آرون

۳- غرفه های چینی

این غرفه ها در واقع بناهایی می باشند که با استفاده از سبک چینی در جنب رودخانه رود معروف ایجاد گردیده اند. غرفه ها با سنگ های سبز گرانیتی مزین و هر یک از آنها به اسکله های کوچکی در اطراف خود وصل هستند.

نگاهی به تاریخ و قدمت معبد

حاکم کشور تایلند به نام «تاکسین» سال ۱۷۶۸ بعد از پایان یافتن طلوع آفتاب و پس از نبرد با آیوتایا به عبادتگاه وات آرون به این عبادتگاه آمد. با وجود این کمی بعد این بنا را به «وات چانگ» (عبادتگاه سپیده دم) نامید. تا پیش از جا به جایی قصر بزرگ و تغییر دادن پایتخت این عبادتگاه پیکره هایی از جنس زمرد و پیکره های بودایی را در خود جای داده و نگه می داشته است.

در میان سالهای ۱۸۲۴ – ۱۸۵۱ و در دوران فرمانروایی «رامای سوم» محیط عبادتگاه گسترده شده، مناره ها با کاشی های چینی بازسازی گردیده است.

معبد وات آرون واقع در شهر بانکوک تایلند

آدرس و مسیر دسترسی

این معبد در کرانه غربی رود معروف بانکوک به اسم «چائو فرایا» واقع در کشور تایلند، مقابل اسکله «The Thein» قرار گرفته است. ساعت های فعالیت این معبد از ۸ صبح – ۵:۳۰ عصر است.

جهت دسترسی به این بنا می توانید از تاکسی ها و مونو ریل ها بهره ببرید. جالب است بدانید که بخشی از راه را لازم است با استفاده از قایق و سوار شدن بر قایق طی کنید.

آشنایی با عبادتگاه وات آرون

صنعت توریسم روز به روز در حال افزایش محبوبیت می باشد. هر خطه در هر گوشه ای از این کره ی خاکی جاذبه های زیبایی و منحصری دارد که نمی توان نادیده گرفت. جاذبه های دیدنی آسیایی و اروپایی و آمریکایی هر کدام جذابیت خاصی دارند که افراد با سلایق مختلف و با در نظر گرفتن سایر شرایط مقصد نهایی را انتخاب می کنند. در سطور پایانی مطلب که با هدف آشنایی با عبادتگاه وات آرون به تحریر در آمد، می توانید با کلیک  بر روی دیدنی های بانکوک و همچنین دیدنی های تایلند با مقاصد توریستی آشنا شوید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.