دسته ها
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

پارک معجزه دبی و معرفی ۱۱ خلاقیت تماشایی در این پارک

  • محدثه خاکشور
  • ۱۷ مهر ۱۴۰۰
  • ۰

در این مطلب پارک گل معجزه دبی و یا همان باغ گل میراکل دبی را برای همراهی با شما انتخاب کرده ایم پس از آشنایی با این باغ، به خوش سلیقه بودن و نیز صحت این نامگذاری اقرار خواهید کرد. همراه آرگا باشید.

باغ گل معجزه یکی از باغ های واقع در شهر دبی است که محبوبیت زیادی در میان این مجموعه به خود اختصاص داده است. این پارک یکی از بزرگ ترین پارک ها و زیباترین باغ ها در تمامی جهان محسوب می شود. برای آشنایی با قسمت های مختلف پارک گل معجزه دبی و زمان ساخت و بازدید آن همراه آرگا باشید.

آشنایی با پارک گل معجزه دبی

دبی از جمله شهرهای تفریحی در تمامی دنیا شناخته می شود که هر ساله توانسته گردشگران بسیاری را جذب خود نماید. وجود جاذبه های توریستی بسیار و به تعداد زیاد در این شهر پیشرفته و مدرن موجب شده تا به عنوان یک شهر تفریحی و توریستی واقع گردد. پارک های آبی دبی یکی از بیشمار مکان های دیدنی این شهر هستند. در ادامه به انتخاب می خواهیم در مورد پارک معجزه آبی دبی توضیح بدهیم.

پارک معجزه دبی

پارک معجزه دبی

  •  قاصدک 24
  •  پرنس

باغ گل معجزه و یا همان باغ گل میراکل دبی شامل ۴۵ میلیون گل می باشد که زیبایی و عطر مدهوش کننده ی آن، هر فردی را با هر سلیقه ای به خود علاقه مند می کند. این باغ از بزرگ ترین باغ و پارک های شهر دبی است. این باغ همچون نمایشگاهی است که درب آن به مدت ۵ – ۷ ماه سال یعنی از انتهای ماه آبان پاییز تا انتهای ماه اردیبهشت باز بوده و علاقه مندان می توانند بازدید نمایند.

این باغ بهشتی رنگارنگ و زیبا در میان کویر می باشد که از بخش های مختلفی تشکیل شده است، از اصلی ترین آنها باغ گل و باغ پروانه ها به شمار می روند. این زیبایی به حدی است که توانست در سال ۲۰۱۵ به دلیل ایجاد باغی جدید و به ثبت رساندن رکورد در گینس برای گل آرایی مرتفع ترین مجسمه ی جهان، جایزه ی گاردن توریسم را دریافت نماید. چرا که مشاهده یک باغ زیبا و متلون در بین یک شهر با آب و هوای گرم و کویری جذاب و پر از تازگی می باشد.

پارک معجزه دبی

پارک معجزه دبی

زمان ساخت و سازنده ی باغ

در ۱۴ فوریه روز عشق جهانی سال ۲۰۱۳ بود که این باغ بازگشایی گردیده و با اسم بزرگترین باغ گل طبیعی جهان مطرح شد. استقبال از این باغ به قدری زیاد بود که تنها در همان نخستین لحظات اولیه، این باغ در مراسم بازگشایی اش یعنی در ظرف یک ماه ۲ میلیون بازدید کننده را میزبانی کند. تن این باغ به اندازه ۷.۲ هکتاری را گلهایی متنوع و متلون می پوشاند. تعداد گل های طبیعی این مجموعه بالای ۱۰۹ میلیون (۴۵ میلیون گل با ۶۰ نوع گوناگون) است که این رقم در تمامی دنیا بینظیر می باشد. این رقم دائمی نیست و هرساله بر این رقم افزوده می شود. تغییر دیگری، آرایش دادن آنها به شکل های متفاوت است تا بازدیدکنندگان با تصویری تازه و متفاوت از باغ به بازدیدهای دوباره علاقه مند شوند.

ایده ی نخستین احداث این باغ در شهر دبی، به وسیله ی بازرگانی اهل اردن به اسم «عبدالناصر رحال» بیان گردیده و به وسیله ی شرکتی به اسم «آکار» بهره برداری شد. مباغی که جهت ایجاد این باغ استفاده شد، تقریبا ۱۱ میلیون دلار برآورد شد.

پارک معجزه دبی

طراحی پارک گل معجزه دبی

طراحی این باغ به شکل سه بعدی است که طراح های ماهر از تپه ها و ماکت های مختلف بهره برده اند تا باغ به شکلی شگفت انگیز برجسته دیده شود. در همه ی بخش های آن ماکت هایی از ساختمان، خودرو و نیز برج ها قرار گرفته است که به وسیله ی گل پوشش یافته اند. این گل کاری تنها با هدف خسته نشدن چشم بازدیدکنندگان صورت گرفته است.

پارک معجزه دبی

بخش های گوناگون باغ گل معجزه

در هر نقطه ای از فضای باغ گلهایی به شکل و رنگ منحصر به فرد وجود دارند که از حمله ی آنها می توان به ۷ هرم، ۷ قلب و همچنین گل آرایی پرچم کشور امارات متحده عربی اشاره داشت. قسمتی از آن به صورت سه بعدی طراحی شده، که جهت برگزاری جشن ها مورد استفاده قرار می گیرد. قایق ها و طاق های اسلامی گل آرایی شده، دیزاین خودرویی فراری همراه با راننده آن و سایر خودروهای مزین شده با گل نمونه ی دیگری از این زیبایی و هنر به شمار می روند. اما در ادامه قسمت های بیشتری از این باغ را معرفی کرده و شرح خواهیم داد.

پارک معجزه دبی

۱ -دالان های مسقف با گل

با داخل شدن به باغ گل معجزه دالان هایی در پیش روی شما قرار می گیرد که با استفاده از گل هایی زیبا و خاص مزین شده اند. در بالای یکی از دالان ها غیر از آرایش گل ها، چترهایی نیز استفاده شده که به «تونل چتر» معروف است.

پارک معجزه دبی

۲ -باغ پروانه

یکی از زیباترین بخش های باغ معجزه دبی، همین باغ پروانه ها است. سال ۲۰۱۵ بود که طراحان این باغ مصمم به ایجاد بخشی به نام باغ پروانه ها شدند. این قسمت با مساحت تقریبا ۱۸۰۰ متر مربع به شکل گرد و مسقف می باشد. پروانه های موجود در این ناحیه از ۲۶ نقطه دنیا، تقریبا با ۱۵ هزار نوع گوناگون در این مکان جمع آوری گردیده اند. جهت بازدید از پروانه ها فقط ۳۰۰ نفر مجاز به داخل شدن هستند تا مبادا موجب آزار پروانه ها گردند.

پارک معجزه دبی

۳ – خرس تدی

خرس یکی از نشانه های عشق است که در روز ولنتاین عاشقان به یکدیگر هدیه می دهند. با توجه به این موضوع که روز ساخت باغ گل معجزه، در روز ۱۴ فوریه (همان روز عشق جهانی و یا به بیانی روز ولنتاین) می باشد، در این باغ مجسمه ای از خرس تدی با آرایش گل تعبیه شده است.

۴ – باغ معطر

بخشی از باغ گل معجزه به محیطی رنگارنگ و جذاب به اسم «باغ و یا دهکده ی معطر» اختصاص داده شده است. این بخش متشکل از ۱ قصر بزرگ و ۱۰ خانه می باشد که در ابتدای قدم گذاشتن انگار داخل بهشت گردیده اید. از جاذبه های این قسمت گل آفتابگردانی می باشد که با چرخش خورشید، می چرخد. گیاهان دارویی از دیگر گیاه های سرسبز این منطقه است که در صورت تمایل می توانید؛ یک فنجان دمنوش تهیه شده از آنها را سفارش بدهید.

۵ – باغ بین المللی

قسمتی از این مجموعه به فضایی به اسم «باغ بین الملل» اختصاص یافته است. که سنبلی از بهترین ها و متخب های هر خطه را به شکلی زیبا و فوق العاده گل آرایی و دیزاین کرده است.

۶ – باغ میوه و سبزیجات

بخشی از باغ گل میراکل به باغ میوه و سبزیجات اختصاص یافته است که چیدن و خوردن آن ها برای همه آزاد است. جالب تر اینکه طبق تصمیمات اخذ شده، باغ توت فرنگی مجزایی به این باغ گل افزوده خواهد گردید.

۷ – ساعت گلی

در این مجموعه ساعتی ساخته شد که به طور کامل و کلی با استفاده از گل و گیاه طبیعی مزین و زیبا گردیده است. ضخامت این ساعت تقریبا ۱۳ متر می باشد که لانه ی پرنده ای کوچک هم در قسمت بالای آن جا گرفته است که پس از هر یک ربع ساعت، ۱ مرتبه صدای آن شنیده می شود. طراحی ساعت به گونه ای است که هر ۲ سال، یک مرتبه برای هر یک از فصل ها تغییر می یابد.

پارک معجزه دبی

۸ – مجسمه میکی ماوس

میکی ماوس از جمله شخصیت های انیمیشنی محبوب و بزرگ است که بزرگترین پیکره میکی ماوس را در مجموعه باغ گل معجزه ساخته و قرار داده اند. تمام تن این مجسمه با گل دیزاین شده است که بازدید حس غیر غابل وصفی را در انسان به وجود می آورد. این پیکره دارای بلندی به اندازه تقریبا ۱۸ متر و وزنی ۳۵ تن از جنس استیل است. استحکامات نقاومتی و استقامتی آن توسط ۵۰ تن پایه بتنی انجام می شود. و اما برای گل آرایی آن از ۱۰۰۰۰ گیاه و گل طبیعی متنوع در نوع و رنگ به کار گرفته شده است. در ۹۰ امین سالگرد تولد میکی ماوس، این شخصیت انیمیشنی و به مناسبت آن این مجسمه ایجاد گردید.

پارک معجزه دبی

۹ – هواپیما A380

در بخش دیگری از مجموعه هواپیمایی از گل با ابعاد و شکل واقعی (هواپیمای بزرگ ایرباس) وجود دارد. این ساخت که به عنوان بزرگترین سازه گل دنیا نیز شناخته می شود، از سوی مسئولان باغ گل معجزه و شرکت هواپیمایی امارات ایجاد گردید. در گل آرایی آن بالای ۵۰۰ هزار گیاه و گل طبیعی از ۷ گونه گیاه گوناگون مانند گل رعنا، اطلسی، شمعدانی، ویولا، میمون، همیشه بهار، جعفری به کار رفته است. جالب است بدانید بالغ بر ۲۰۰ باغبان در طی ۱۸۰ روز با کار روزانه ۱۰ ساعت جهت پرورش و به وجود آوردن گل های این هواپیما فعالیت داشتند.

۱۰ – حوضچه ماهی ها

زیبایی ها و جذابیت های این مجموعه به باغ گل، باغ پروانه، مجسمه میکی ماوس خلاصه نمی شود، بخش های زیبای دیگری نیز وجود دارند که می توانند به خوبی از شما میزبانی نمایند. حوضچه ماهی ها یکی از این بخش ها به شمار می رود. وجود ۳ حوضچه دارای ماهی های متلون می توانند تتجربه ای بینظیر را برای شما بازدیدکنندگان رقم بزنند.

همچنین بر اساس تصمیمات و تدابیر اخذ شده، مکانی برای بازی و تفریح بچه ها در نظر گرفته شده است.

پارک معجزه دبی

۱۱ -مغازه های فروش سوغات

در بخشی از این مجموعه، مغازه ها، فروشگاه هایی واقع شده اند که در آنها سوغاتی های گوناگون با تم پروانه و گل و دارای مارک های پروانه، گل و باغ گل معجزه جهت خرید قرار دارد.

این پارک شامل ۴۵ نوع گوناگون گل مانند گل پیاز، گل سرخ، گل رز، گل لاله و گل میخک و … می باشد. همچنین لاک پشت و طاووس های زیبا با رنگ های مختلف موجود هستند. این طاووس ها و لاک پشت ها با گل پوشیده و زیبا شده اند.

پارک معجزه دبی

  • نباید دوچرخه سواری نمایید.
  • نباید درون باغ غذا و یا هر خوراکی دیگری بخورید.
  • بر روی چمن ها ننشینید، و یا راه نروید.

زمان بازدید از باغ

فصل های پاییز و زمستان (ماههای نوامبر – می) زمان مناسب بازدید به شمار می رود. در فصل تابستان و نیز ماههای سپتامبر و اکتبر به دلیل گرمای بیش از حد این پارک تعطیل می باشد. فعالیت این پارک در ساعات ۹ – ۱۲ است.

دستیابی به پارک گل معجزه دبی

جهت بازدید از این پارک گل می توانید از انواع وسایل نقلیه همچون تاکسی، اتوبوس، مترو بهره ببرید.

پارک معجزه دبی      پارک معجزه دبی       پارک معجزه دبی  پارک معجزه دبی   پارک معجزه دبی

سخن پایانی

-خوردن غذا و خوراکی در باغ گل ممنوع است.
-نشتن و راه رفتن روی چمن ها ممنوع است.
-دوچرخه سواری در باغچه ها غیر قانونی است.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.