دسته ها
یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰

چه کارهایی به درمان استرس پنهان کمک می کنند؟

  • سمیه نیک فرجام
  • ۳۱ شهریور ۱۴۰۰
  • ۰

استرس پنهان زمانی در فرد ایجاد می شود که هیچ آگاهی از منبع استرس درونی خود ندارد. از مهم ترین حالت های این افراد می توان به دلشوره های بی جا و نگرانی های بی مورد اشاره کرد. این دسته از افراد به محض بیدار شدن از خواب دچار نگرانی هستند. برای درمان استرس پنهان می توانید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

همه ما این روزها استرس زیادی را در زندگی خود تجربه می کنیم. زندگی امروزه پر از مشغله های فکری و کاری است، و فعالیت های دیجیتالی بر میزان این تنش ها و اضطراب ها نیز افزوده است. برخی از دلایل اجتناب ناپذیر موجب شده اند، تا امروزه افراد کنترل زیادی بر روی اضطراب های خود نداشته باشند. عدم کنترل بر روی اضطراب فرد موجب شده تا به مرور زمان به استرس پنهان تبدیل شود. در این گونه از مواقع فرد خود نمی داند که دچار استرس است، در صورتی که در وجود او این تنش ریشه دارد. اما برای درمان استرس پنهان چه باید کرد؟ برای مقابله با استرس پنهان بهتر است، به علت های این امر پی ببرید. به عنوان مثال: در برخی از افراد منفی بافی موجب بروز این امر می شود و زمانی که شناسایی شود، قابل کنترل است.

عواقب استرس پنهان

شیوه های درمان استرس پنهان

استرس مخفی نوعی از استرس پیچیده است، که می تواند اثرات منفی بر روی فرد داشته باشد. این نوع از استرس شامل نگرانی هایی است، که فرد هیچ آگاهی و اطلاعی نسبت به آن ندارد. در بسیاری از مواقع نگرانی هایی وجود دارند، که به طور ناگهانی به سراغ فرد می آیند. در صورتی که ممکن است فرد به خوبی این حس را نشاند، در این صورت فرد دارای استرس مخفی است. به طور کلی تعریفی که از استرس مخفی می توان ارائه داد، این است که منشا این استرس سخت است، و قابل شناسایی توسط فرد نمی باشد. در این حالت فرد استرس مخفی دارد.

نشانه های استرس پنهان

زمانی که نمی دانیم چرا استرس داریم، و منبع مشخصی از آن نداشته باشیم، دچار استرس پنهان شده ایم. این نوع از استرس نیز دارای نشانه هایی است، و شیوه های مختلفی برای کنترل آن نیز وجود دارند. بهتر است بدانید، که اولین گام برای مقابله با این استرس شناسایی عوامل محیطی و ایجاد کننده آن می باشد. در ادامه این بخش نیز به شیوه های مختلفی برای درمان استرس پنهان اشاره می کنیم. علت استرس بی دلیل چیست؟ اگر این سوال نیز ذهن شما را به خود مشغول کرده است، می توانید در لینک پاسخ سوال خود را پیدا کنید.

  •  بلیط کیش
  •  قاصدک 24

نشانه های استرس پنهان

یکی از مهم ترین نشانه های این استرس که نمی دانید چرا احساس بدی دارید. خیلی از افراد دچار این حالت می شوند، در واقع آن ها استرسی نهان دارند که هنوز به آن پی نبرده اند یا آن را نادیده گرفته اند. بسیاری از روانشناسان این حالت را یکی از بدترین حالت های روحی می دانند. در دوران مدرسه اینکه تشخیص دهید چرا دچار استرس هستید، کار سختی نیست، اما استرس داشتن در طی روزهای عادی یک امر غیر طبیعی است. خیلی از افراد تجربه دارند که بعد از بیدار شدن از خواب دچار استرس ناگهانی می شود، و این استرس بدون علت است.

استرس پنهان چیست

یکی دیگر از نشانه های اصلی در تشخیص این نوع از استرس ها در افراد این است، که صبح زود و بعد از بیدار شدن از خواب یک نگرانی در وجودشان دیده می شود. این افراد می گویند: همین که چشممان را باز می کنیم، دلمان شور می زند، یا حال خوبی نداریم. برخی از افراد اشاره کرده اند، که بعد از بیدار شدن از خواب سردرگمی دارند. همچنین این دسته از افراد شب نیز خواب ناآرامی دارند. این افراد شب بعد از رفتن به رخت خواب احساس پریشانی دارند، آن ها عنوان می کنند که ساعت ها طول می کشد تا به خواب بروند. تمام این موضوعات نشات گرفته از مشغله های فکری و درونی است.

چگونه استرس نهان خود را درمان کنیم؟

برای درمان استرس پنهان شیوه های مختلفی وجود دارند. اما همانطور که اشاره شد، ابتدا باید به ریشه های اصلی آن پی ببریم، در این صورت می توانیم راحت تر آن را درمان کنیم. اگر زندگی شما بدون هرج و مرج باشد، و احساس آرامش بیشتری داشته باشید، باید سعی کنید استرس درونی خود را کنترل کنید. ما می توانید استرس هنگام خواب را با این موارد حل کنید.

مقابله با استرس پنهان

۱- استفاده نکردن از وسایل الکترونیکی در شب:

توصیه می کنیم قبل از خواب از وسایل الکترونیکی کمتر استفاده کنید، این دسته از وسایل می تواند سطح هوشیاری شما را بالا ببرد و استرس بیشتری در شما ایجاد می کند. همانطور .که می دانید استراحت کردن در شب بسیار اهمیت دارد، و می تواند بخش مهمی از سلامت جسمی و روانی  فرد را تحت تاثیر قرار دهد. تحقیقات نشان می دهد، استفاده از این وسایل قبل از خواب می تواند استرس شما را بیشتر کند.

۲- مدیریت زمان:

یکی دیگر از شیوه های اساسی برای درمان استرس پنهان در افراد مدیریت کردن زمان است. مدیریت شما باید به شکل درست و موثر باشد. برنامه ریزی روزانه باید به گونه ای باشد، که فرد توانایی انجام کارهای روزمره را داشته باشد، از سویی باید به تفریحات و زمان استراحت او نیز لطمه ای وارد نشود. مدیریت زمان در این زمینه نقش بسیار موثری دارد.

تعریف استرس پنهان

۳- مرتب باشید:

تجربه نشان می دهد افرادی که مرتب و منظم هستند، و دارای برنامه ریزی می باشند استرس کمتری دارند. در طول روز نیم ساعت را به نظافت و مرتب کردن خود و اطرافتان اختصاص دهید. این زمان متغیر است، اما تنها برای رسیدگی به خود و منظم کردن اطراف در نظر گرفته شده است. بنا به میزان کار و مشغله های روزانه این تایم متفاوت است. اما اگر روزانه این تایم را برای نظافت در نظر بگیرید فعالیت های شما در یک روز پر حجم نخواهند شد.

۴- حرکت داشتن:

انسان ها نمی توانند در طی روز بنشینند و هیچ تحرکی نداشته باشد، این موضوع به خودی خود می تواند موجب بروز تنش و استرس شود. هر انسانی نیاز دارد، در طی روز فعالیت های متنوع و مختلف انجام دهد. شما نیز باید به بدن و جسم اهمیت دهید، بیدار شدن از خواب و تحرک داشتن در صبح یکی از عواملی است، که می توانید حس و حال بهتری به شما بدهد. می توانید در کلاس های یوگا شرکت کنید، یا فعالیت های مدیتیشن انجام دهید.

درمان استرس پنهان

استرس در افراد می تواند، تاثیرات بسیار بدی داشته باشد. با وجود اینکه دنیای امروزه پر از استرس است، در صورتی که آن را درمان نکنیم با مشکلات سخت تری همراه خواهیم بود. در این زمینه نیز مقالات مختلفی وجود دارند، که کمک کننده هستند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.